חומר למחשבה

• פותח הנושא אן
  • פורסם בתאריך
מצב
הנושא נעול.
"עד כמה חיי חברה זה דבר חשוב"

כמה מחשבות בשלוף
הורים טובים - כאלה שלא משליכים על הילד את הרצונות ואת הפחדים שלהם ללא מעצורים ומודעות כאלה שלא משדרים לילד התנשאות שתוביל מן הסתם לבדידות (קראתי בפורום הזה הודעות של הורים שמכתירים ילדים אחרים בכותרת "ילדים רגילים" ונשאלת השאלה, מי שמכם לשפוט שילד - כל ילד - הוא ילד רגיל רגיל בהשוואה למה ולמי? והאם אתם יודעים מה טמון בו?) כאלה שמוכנים להבין שכל ילד הוא עולם בפני עצמו שכישרון במתמטיקה, למשל, הוא לא המפתח לאושר ולא עולה בשום דבר על כישרון לכדרוגל או למוסיקה או לחיי חברה ושמבינים עד כמה חיי חברה זה דבר חשוב לדימוי העצמי ילד מאושר - ילד בעל דימוי עצמי חיובי ואופטימיות שהם הכלים הכי גדולים להתמודד עם מה שהחיים מביאים מה עושה ילד מאושר - קודם כל המצב בבית, האווירה הקשר עם ההורים התחושה שהוא אהוב ומוערך ללא תנאים גבולות ואחריות קשרים חברתיים בשביל השאלה השניה, צריך להגדיר קודם מהי הצלחה בחיים אבל לדעתי בנאדם שמרגיש שהוא הצליח בחיים זה בנאדם שהגדיר לעצמו מהי הצלחה בשבילו ומרגיש שהוא חי באופן הנכון עבורו זה יכול להיות הרבה דברים אבל לאף אחד מהם אין קשר לדעתי עם התווית החיצונית של מחוננות אן עם דף כלשהו שעליו כתובים מספרי איי קיו
"עד כמה חיי חברה זה דבר חשוב"
השאלה היא, במה שונה לחץ בכיוון הזה מלחץ ללמוד מתמטיקה מתקדמת יותר? לגבי ה"ילדים רגילים" - צריך לקרוא את הדברים בהקשרם. התופעה של הורים שמנסים בכוח לדחוף את הילדים שלהם לתסמיני גאונות היא לא דבר שאינו קיים.

ציפי ג

New member
השאלות שלך מובילות לאחרות

חומר למחשבה
. 3 שאלות העסיקו אותי מה עושה ילד למאושר? האם מחוננות שבאה לביטוי בתקופת הלימודים היא ערובה להצלחה עתידית בחיים (מחוננות בחיים) ? מיהם ההורים הטובים בעינכם? עד כאן אן
דבר ראשון - מהו אושר? האם מחוייב המציאות שאדם יהיה מאושר? האם זה דבר סוביקטיבי, או אוביקטיבי. האם המאושר שלי הוא המאושר שלך? מהי בכלל הצלחה? האם ההורה הטוב של ההורים זה בהכרח הההורה טוב של הילדים? לטעמי אושר הוא להסתכל על עצמך , רק על עצמך, ולאהוב את עצמך. לא להשוות את עצמך לאחרים בהצלחות, בכשלונות במאווים, בחפצים. אלא לשאוף למשהו ולהשיג אותו כדי שאתה תהיה מלא. והכשהתמלאת לא לרוץ לחפש מיד משהו חדש, אלא להנות מההשיג. ובכמובן שזה סוביקטיבי לגמרי. כי אחד מאושר אם הוא מתחפר בספרי תורה יום וליל, והשני אם הוא מבלה בהרפתקאות אינסופיות ובטיפוס הרים. מכאן נובע שילד יהיה מאושר אם הוריו ילמדו אותו להנות ממה שיש לו, להעריך את עצמו. לאהוב את עצמו, ויכבדו את תחומי הענין שלו, גם אם אותם זה משעמם עד מוות, או גם אם יש להם סדרי עדיפויות אחרים .למשל אני יכולה להגיד שהייתי מאוד שמחה לראות את בני לומד גמרא בכמויות שהוא בולע ספרי מתמטיקה. הוא מאוד אוהב ללמוד גמרא, אבל זה בכלל לא משתווה לאהבת החשבון שלו. וילד אחר שלי, הייתי שמחה לראות אותו מתענין גם במתמטיקה ולא רק בהיסטוריה. אבל הוא לא מוכן לשמוע על כך. זכותו. ומכאן גם נובע מהם הורים טובים בעיני. הורים טובים הם הורים שיודעים לכוון את הילד באהבה, וליודעים לכבד את הילד כאישיות אוטונומית מגיל צעיר.

E s t e b a n

New member
../images/Emo45.gif../images/Emo127.gif

דבר ראשון - מהו אושר? האם מחוייב המציאות שאדם יהיה מאושר? האם זה דבר סוביקטיבי, או אוביקטיבי. האם המאושר שלי הוא המאושר שלך? מהי בכלל הצלחה? האם ההורה הטוב של ההורים זה בהכרח הההורה טוב של הילדים? לטעמי אושר הוא להסתכל על עצמך , רק על עצמך, ולאהוב את עצמך. לא להשוות את עצמך לאחרים בהצלחות, בכשלונות במאווים, בחפצים. אלא לשאוף למשהו ולהשיג אותו כדי שאתה תהיה מלא. והכשהתמלאת לא לרוץ לחפש מיד משהו חדש, אלא להנות מההשיג. ובכמובן שזה סוביקטיבי לגמרי. כי אחד מאושר אם הוא מתחפר בספרי תורה יום וליל, והשני אם הוא מבלה בהרפתקאות אינסופיות ובטיפוס הרים. מכאן נובע שילד יהיה מאושר אם הוריו ילמדו אותו להנות ממה שיש לו, להעריך את עצמו. לאהוב את עצמו, ויכבדו את תחומי הענין שלו, גם אם אותם זה משעמם עד מוות, או גם אם יש להם סדרי עדיפויות אחרים .למשל אני יכולה להגיד שהייתי מאוד שמחה לראות את בני לומד גמרא בכמויות שהוא בולע ספרי מתמטיקה. הוא מאוד אוהב ללמוד גמרא, אבל זה בכלל לא משתווה לאהבת החשבון שלו. וילד אחר שלי, הייתי שמחה לראות אותו מתענין גם במתמטיקה ולא רק בהיסטוריה. אבל הוא לא מוכן לשמוע על כך. זכותו. ומכאן גם נובע מהם הורים טובים בעיני. הורים טובים הם הורים שיודעים לכוון את הילד באהבה, וליודעים לכבד את הילד כאישיות אוטונומית מגיל צעיר.

Forum User

New member
מאוד מסכימה איתך ומוסיפה

מאוד מסכימה איתך ומוסיפה
שיש הרבה מבוגרים, שהילדות שלהם כלל לא היתה מאושרת, אבל היא מאפשרת להם להיות מאושרים כמבוגרים. לעומת זאת יש הרבה מבוגרים שהילדות המאושרת שלהם הפכה אותם לבוגרים אומללים. הילדות היא שלב מאוד קצר יחסית לבגרות, ואנחנו נמשיך להיות ההורים של הילדים המחוננים שלנו גם כשיהפכו לבוגרים.

ומהי

מאוד מסכימה איתך ומוסיפה
שיש הרבה מבוגרים, שהילדות שלהם כלל לא היתה מאושרת, אבל היא מאפשרת להם להיות מאושרים כמבוגרים. לעומת זאת יש הרבה מבוגרים שהילדות המאושרת שלהם הפכה אותם לבוגרים אומללים. הילדות היא שלב מאוד קצר יחסית לבגרות, ואנחנו נמשיך להיות ההורים של הילדים המחוננים שלנו גם כשיהפכו לבוגרים.
ומהי
ילדות לא מאושרת אשר מאפשרת להיות מאושר כמבוגר? ומהי ילדות מאושרת אשר הופכת אדם לבוגר אומלל?

Forum User

New member
קראת את האפר של אנג'לה?

ומהי
ילדות לא מאושרת אשר מאפשרת להיות מאושר כמבוגר? ומהי ילדות מאושרת אשר הופכת אדם לבוגר אומלל?
קראת את האפר של אנג'לה?
נראה לך שהילדות שמתוארת שם היא מאושרת? אין לי עניין לעסוק בהגדרות. אין ילדות אחת-מסויימת לא מאושרת שמאפשרת להיות מאושר כמבוגר, ואין ילדות אחת-מסויימת מאושרת אשר הופכת אדם לבוגר לא מאושר או אומלל. יש אוסף של נסיבות שלעיתים מתכנסות למצב אחד ולעיתים לאחר. אני מכירה כמה מבוגרים צעירים שגדלו בבתים שלא חסר בהם כלום, שמעידים על כך שהיו מאושרים כילדים, והיום חייהם ריקים מתוכן והם מחפשים את עצמם. אחד מהם למד בכיתת מחוננים, עשה חייל עד שלב מסויים, ואח"כ איבד עניין ונשר.

ציפי ג

New member
ילדות מאושרת

ומהי
ילדות מאושרת
יכולה להיות ילדות בה נענו לכל בקשותיך, לא אפשרו לך להתמודד עם אף כשלון ואף תסכול, וכשבגרת גיליתשזה לא כך כשאתה מבוגר.

Forum User

New member
אני חושבת שילדים כאלו

ילדות מאושרת
יכולה להיות ילדות בה נענו לכל בקשותיך, לא אפשרו לך להתמודד עם אף כשלון ואף תסכול, וכשבגרת גיליתשזה לא כך כשאתה מבוגר.
אני חושבת שילדים כאלו
שנענו לכל בקשותיהם, שלא איפשרו להם להתמודד עם אף כשלון, שלא הציבו להם גבולות - אינם מאושרים כבר בילדותם.

מצב
הנושא נעול.
למעלה