חברי פורום נכבדים

301076

New member
חברי פורום נכבדים

אני סטודנטית לתואר שני בכלכלה, וכותבת את התיזה שלי בנושא השפעת התפתחות רכבת הנוסעים בישראל על ההתפתחות האורבנית של העיר. לצורך העבודה אני מחפשת (נואשות) מידע על תקציבי הרכבת עבור השנים 1990-2004 (מוכנה להתפשר על 1990-2002), סה"כ תקציב ותקציב פיתוח. להפתעתי/לצערי, אינני מצליחה לשים ידי על רצף נתונים שכזה, קיבלתי חלקי מידע- מכלכלן הרכבת, מהמחלקה (?) לחוק חופש המידע במשרד התחבורה, ובאינטנט מצאתי חומר של משרד האוצר, ושל מרכז אדווה ועוד. הבעייה היא שהנתונים אינם תואמים אחד לשני (יכול לנבוע מהיוון לפי שנת בסיס מסוימת, או בלי שום היוון, או מהגדרות שונות, או מהשד יודע מה), ולכן מכיוון שאני צריכה לצורך המחקר רצף נתונים עיקביים אני מחפשת (שוב, נואשות), אחר מקור מידע אחד שיכלול את כל הרצף. אולי מישהו מכם יוכל לייעץ לי? המון תודה מראש, ממני המיואשת.

דור לוי

New member
אולי האזרח דרור או פורום תחבורה

אם לא הצלחת למצוא אז אולי יוכלו לעזור:
האזרח דרור שכתב לנו את המאמר על "תחבורת מעברים או מודל כלי הדם בתחבורה": http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/articles.asp?id=865&art_id=43
פורום תחבורה ציבורית: http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/forumpage.asp?id=394 שיהיה בהצלחה - אם תמצאי תשובה - מוזמנת לספר לנו.

301076

New member
תודה רבה על התשובה, אם יש למישהו

נוסף רעיונות. אשמח לשמוע

כמה הצעות

1. לבדוק את תקציב המדינה. בכל שנה יש תקציב. התקצוב לתחבורה ציבורית מתחלק נדמה לי ל2 חלקים - אחד במשרד התחבורה ואחד במסגרת רשויות ציבוריות. נדמה לי שבתקציב משרד התחבורה יש סעיפים הנוגעים לרכבת. 2. http://www.sustainable-transport.org.il/ תחבורה היום ומחר. המקום , נראה לי לקבל מידע בנושאי תחבורה. 3. תשומת לב שברכבת ותחבורה ציבורית יש סבסודים צולבים. לדוגמא הרכבת מסיעה חיילים בחינם - האם הכסף משולם איכשהו על ידי משרד הבטחון? 4. אני לא מצליח להבין - מה הקשר (הישיר) בין תקציב הרכבת לבין הקשר בין פיתוח הרכבות לבין פיתוח עירוני. לדוגמא יכולים להיות פערים גדולים בין זמן התקצוב לבין הפיתוח בפועל של תחנה או של קו (לדוגמא היה עיקוב בהזמנת קרונות בגלל מחסור עולמי בקרונות נוסעים), האם תקציב הרכבת (לעומת פרמטרים אחרים) הוא הרלבנטי ביותר לנושא זה? 5. מה עם רשות הנמלים והרכבות? להם אין נתונים? 6. יש הרבה מידע על זה בתחומים של תכנון ערים, גאוגרפיה וכו' כדאי להתייעץ עם מומחים מתחומים אלו שכבר מכירים הרבה מהחומר - לאו דווקא על נתוני התקציב אלא כדי לא להמציא בטעות גלגל מחדש. 7. בהצלחה, אשמח לשמוע כאן על נתונים, שאלות ומסקנות בנושא.

301076

New member
ובכן:

1. הכי חשוב - תודה 2. בנוגע לתקציב המדינה, נראה לי שאכן יש סיכוי שאבחר בדרך זאת, אולם, ראשית, כבר בחיפוש עד כה מצאתי שתי הערות בתחום: א. בשנים 2000-1997 תקציב פיתוח רכבות נכלל בתקציב מע"צ. ב. החל משנת 1999 קיים בתקציב פיתוח מסילות ברזל סעיף להחזר הלוואות לרנ"ר על השקעות לשנים קודמות. והשאלה היא כמה עוד פרטים כאלו שצריך לקחת בחשבון ישנם ואני לא יודעת. חוץ מזה, בינתיים עוד לא הבנתי איך אוכל להשיג את ספרי התקציב, נראה לי שהגיוני למצוא את זה בסיפריות האוניברסיטאות, מה גם שכתבו לי במרכז אדווה שזה נמצא בסיפרייה של אוניברסיטת חיפה, אולם מתוך מנועי החיפוש של הסיפריות בחיפה ובתל-אביב, לא מצאתי אותם. 3.אבדוק את הקישור שהצעת, תודה 4.למיטב ידעתי, ויכול להיות שאני טועה, משרד הבטחון ומשרד האוצר ולא הרכבת, משתתפים במימון החיילים, שמעתי שהשנה התקציב הזה כמעט בוטל. 5. תקציב הרכבת הוא לא הפרמטר היחידי שאני בודקת, הוא נכנס ביחד עם עוד פרמטרים למודל, בצד ההיצע, אחרי שהמודל יהיה יותר מפותח ויוכח כאפשרי, אשמח לשתפכם ביותר פרטים וחוץ מזה ברור שהמודל אינו מושלם חייבים להניח הנחות בסיס ולוותר על דברים, כדי לבנות מודל. 6. רשות הנמלים והרכבות - ניסיתי באינטרנט, ולא מצאתי, אנסה ליצור איתם קשר 7. אני מניחה שאינני ממציאה את הגלגל, כיוון שקיבלתי אישור להצעת התיזה, כך שהם אמורים לוודא את זה. בכל מקרה התייעצתי קצת עם פרופסור מתחם הגאוגרפיה, שהנחה עבודת דוקטורט בעניין השפעת נתיבי איילון על מחירי הנדל"ן באיזור. זה נתן לי רקע יותר ברמה התאורטית והמאמרים, אבל פחות ברמה של בניית מודל כלכלי, אם כי בעבודה ההיא גם כן נעשתה בדיקת נתונים והרצת ריגרסיות 8. אשמח לשתפכם בהמשך, אולם כל עוד מדובר באנשים בעלי סבלנות, שכן מרגע קבלת האישור להצעת התיזה ועד היום עברה כשנה, אמנם היתה לי בדרך חתונה ועבודה במשרה מלאה פלוס וקצת עצלנות, אבל גם בגלל ששלבים אלו של איסוף כל מאגר הנתונים תלויים באנשים רבים התכתבויות, תחינות לקבלת חומר והרבה מבואים סתומים. ולסיום - שוב, תודה

301076

New member
תיקון לסעיף 7

כוונתי היא שאם ההצעה אושרה, עבודה כזו לא נעשתה קודם.

קוקימן

New member
אין את ספרי התקציב במשרד האוצר??

ואם לא שם אז בכנסת. הם לא שומרים מה שהם מאשרים? בעצם הם הרי חותמת גומי בכנסת אז בשביל מה לאשר ? בטח חותמים על דף ריק. וכל הויכוח על התקציב זה רק הצגה.

301076

New member
אני מקווה שהם שומרים, פשוט זה

כבר קצת סיפור, קיוותי שניתן יהיה לי למצוא את זה באוניברסיטאות הגדולות

דור לוי

New member
למיטב זכרוני:

למיטב זכרוני, וזה נתון מלפני 20 שנה: א. הספריה בקמפוס מדעי הטבע בגבעת רם בירושלים, בניין שרמן(?) נקראת גם הספריה הלאומית. כל הוצאה של פרסום מחוייבת לשלוח אליהם עותק של מה שהופק בישראל. לא שהם שומרים הכול אבל הרבה כן. ב. בבנק ישראל יש ספריה, (בקומה העליונה ליד לשכת נגיד הבנק). אגב, הספרן התפרסם באחד הדוחות של הממונה על השכר לפני מספר שנים כאחד מהחורגים בשכר. ג. יש בכנסת מרכז מחקר ומידע. ייתכן ויש שם גם ספריה. ככלל ההתמקדות היא במחקרים שמוזמנים ע"י חברי וועדות הכנסת לצורך פעילותם. ================= אגב, עצוב לדעת אבל חשוב לדעת... הזכרנו את האוצר ואת הכנסת, הזכרת אי התאמה בנתונים: יש ברשותי שאילתא לפרוטוקול הכנסת (אחד מאושיות הדמוקרטיה, זוכרים? החובה של הרשות המבצעת לדווח לרשות המחוקקת על פי בקשתה) שבה האוצר, לא בקדנציה הנוכחית, מדווח שלושה מספרים מבלי לדעת שמכפלת שני הראשונים חייבת לתת מספר הגבוה בהרבה או לפחות שווה למספר השלישי. המספרים שדווחו מייצגים את הנוסחה שלוש כפול שלוש שווה שתיים ...

למעלה