העברת יתרות זכות למחלקת אבטלה

etigr1

New member
העברת יתרות זכות למחלקת אבטלה

בין המוסד לביטוח לאומי לביני קיימת מחלוקת בגין תשלום דמי אבטלה שקבלתי בשנת 1992. מאז שנת 1993 כשהפכתי עצמאי (פתחתי חנות)- הקפדתי לשלם את התשלומים החודשיים לבטל"א כנדרש. בחודש מרץ 2003, נאלצתי לסגור את החנות. בשנת 2004 הודעתי לבטל"א על השינוי במצבי ואכן קבלתי פנקס תשלומים כמי שאינו עובד. בחשבוני בבטל"א הצטברו סכומים לזכותי. לפני מספר חודשים קבלתי הודעה לפיה הועברו יתרות הזכות שלי למחלקת אבטלה ואף יתרה מכך : גם הסכומים ששלמתי כתשלומים שוטפים בשנת 2004 הועברו למח' אבטלה. פניתי מספר פעמים למחלקת הגביה (האחראית לעשיית הפעולות) ע"מ לברר ולקבל מהם הסברים על העברת היתרות. נסיונותי נענים בהתעלמות ובהפנייתי למחלקת אבטלה. בדקתי ומצאתי כי סעיף 315 בחוק הביטוח הלאומי קובע : 315. החזרת גמלאות (140) שילם המוסד, בטעות או שלא כדין, גמלת כסף או תשלום אחר לפי חוק זה או לפי כל דין אחר, יחולו הוראות אלה: (1) המוסד רשאי לנכות את הסכומים ששילם כאמור מכל תשלום שיגיע ממנו, בין בבת אחת ובין בשיעורים, כפי שייראה למוסד, בהתחשב במצבו של מקבל התשלום ובנסיבות הענין; (2) המוסד רשאי לתבוע החזרת כל סכום ששילם, בטעות או שלא כדין, אם מקבל התשלום נהג בקבלת התשלום שלא בתום לב; (3) המוסד רשאי לנכות או לתבוע את הסכומים ששילם כאמור, בצירוף תוספת לפי שיעור עליית המדד שפורסם לאחרונה לפני יום החזר התשלום בפועל לעומת המדד שפורסם לאחרונה לפני המועד שבו שולם הסכום בטעות או שלא כדין; (4) סכום שנוכה או שנתקבל לפי סעיף זה שלא לטובת המוסד, יעבירו המוסד למי שנושא במימון התשלום. אם הבנתי החוק נכון-הרי שהביטוח הלאומי רשאי לקזז אך ורק "מתשלום שיגיע ממנו", דהיינו: גמלה מכל סוג שהוא. אכן, הודעה ברוח החוק נשלחה אלי לפני מספר שנים,ולפיה יקוזז "החוב" מגמלאות עתידיות להן אהיה זכאי. כפי שהסברתי לעיל - יתרת הזכות בחשבוני נוצרה כתוצאה מתשלומי יתר שאני שלמתי בתשלומים החודשיים ולפיכך הכספים ביתרה זו הם שלי, ואינם תשלום של הביטוח הלאומי ומכאן - שלא ברורה לי העברת התשלומים השוטפים שלי כראות עיניהם. מה עלי לעשות ? תודה ושבת שלום

החזרת גימלאות

ראשית, אתה כותב "בין המוסד לביטוח לאומי לביני קיימת מחלוקת בגין תשלום דמי אבטלה שקבלתי בשנת 1992." אם נדייק המחלוקת, במלוא מובן המילה, כנראה כבר לא קיימת. אם בשנת 1992 הודיע לך המל"ל ששילם לך בטעות, או שלא כדין, גמלת כסף ואתה חלקת על קביעה זו, היה עליך לפנות בערעור על הקביעה לבית הדין לעבודה, להביא ראיות לטענותיך ולתת לשופט להכריע במחלוקת. משלא עשית זאת (שוב, כנראה!) המחלוקת לא קיימת עוד והמסקנה היא: אתה חייב כסף שקיבלת מן המוסד לביטוח לאומי. שנית, את הסעיפים הקטנים (1)-(2) לסעיף 315 יש לקרוא כסעיפים אלטרנטיביים. כיוון שאין מחלוקת על החוב, רשאי המוסד לביטוח לאומי, לפי שיקול דעתו לתבוע ממך אף את תשלום מלוא החוב מיד. קשה לי לראות כיצד אתה יכול לתבוע שהמל"ל ישיב לך סכומי כסף שאין מחלוקת על כך שאתה חייב לו. כל זאת בהנחה שהבנתי נכון את הסיטואציה.

למעלה