האם מותר להרים חתול מעורפו?

ברור שמותר להרים גורים ע"י אחיזה בעורפם. כך עושה אימם. אבל מה לגבי בוגרים?
פעם שמעתי הסבר שזה אסור, מפני שמשקל החתול גדול מדי, ומופעל עומס רב מדי. בפרט על הצפק, ועלול להגרם קרע לקרום הצפק. מאז אני מקפיד להמנע מכך. לכל היותר, תופס בעורף כנקודה אחת, אבל תומך במשקל החתול ביד השניה, באזור החזה/בטן.
אבל לפני כמה ימים ראיתי וטרינר שמרים כך חתול במהלך טיפול - אחיזה ביד אחת בעורף.

אז - מה נכון/מותר?

גורדיאן-II

Active member
פעם שמעתי הסבר שזה אסור, מפני שמשקל החתול גדול מדי, ומופעל עומס רב מדי. בפרט על הצפק, ועלול להגרם קרע לקרום הצפק. מאז אני מקפיד להמנע מכך. לכל היותר, תופס בעורף כנקודה אחת, אבל תומך במשקל החתול ביד השניה, באזור החזה/בטן.

אז - מה נכון/מותר?
חד משמעית - אסור.
אמא מרימה כך גורים, כי אין לה ידיים, אבל האדם אינו אמא וחתול בוגר אינו גור.
יש לי חתולה במשקל 7 ק"ג פלוס, אין לי ספק שהרמה כזאת תגרום לה נזק.

מצד שני: תפיסה בעורף + תמיכה (מהחזה או מהישבן) זה דווקא כיף לחתול, כי זה מחזק את 'האמא'ות' של המרים ונותנת לו להרגיש מטופל.
כחלק מהמשחקים עם החתולה שלי אני לפעמים תופס אותה בעורף (בפרווה, לא ממש בעורף), כשאני מקפיד לא להפעיל יותר מידי לחץ או כוח, וגורר / מושך אותה על פני הספה (בלי להרים!), היא מיד מתכרבלת לתנוחה גורית ולפעמים גם מגרגרת.

והוטרינר ההוא? - אידיוט.

דקל נור*

Well-known member
חד משמעית - אסור.
אמא מרימה כך גורים, כי אין לה ידיים, אבל האדם אינו אמא וחתול בוגר אינו גור.
יש לי חתולה במשקל 7 ק"ג פלוס, אין לי ספק שהרמה כזאת תגרום לה נזק.

מצד שני: תפיסה בעורף + תמיכה (מהחזה או מהישבן) זה דווקא כיף לחתול, כי זה מחזק את 'האמא'ות' של המרים ונותנת לו להרגיש מטופל.
כחלק מהמשחקים עם החתולה שלי אני לפעמים תופס אותה בעורף (בפרווה, לא ממש בעורף), כשאני מקפיד לא להפעיל יותר מידי לחץ או כוח, וגורר / מושך אותה על פני הספה (בלי להרים!), היא מיד מתכרבלת לתנוחה גורית ולפעמים גם מגרגרת.

והוטרינר ההוא? - אידיוט.
אם היה פורום ארנבים הייתי שואלת שם.
מה לגבי ארנבות? מניחה שאסור להרים אותן מהאזניים. ויכוח ישן של בעלי ושלי.

גורדיאן-II

Active member
אם היה פורום ארנבים הייתי שואלת שם.
מה לגבי ארנבות? מניחה שאסור להרים אותן מהאזניים. ויכוח ישן של בעלי ושלי.
קראתי פעם משהו על זה, לא זוכר היכן - נאמר שם שהאוזניים שלהם רגישות מאוד וזה עינוי בשבילהם.
אוזניים נועדו לשמיעה, לא כדי להרים בהם.

דיברגנט חדש

Well-known member
והוטרינר ההוא? - אידיוט.
ממש לא אדיוט, כפי שלאימא אין ידיים להרים את הגור שלה, כך גם לוטרינר אין 2 ידיים, אלא רק יד אחד כי יד שנייה עוסקת בטיפול בחתול.
אגב, אם לא לצורך טיפול, מדובר בדיוק בשניה אחת בכדי להעביר את החתול למקום יותר נוח לצורך טיפולו.

גורדיאן-II

Active member
ממש לא אדיוט, כפי שלאימא אין ידיים להרים את הגור שלה, כך גם לוטרינר אין 2 ידיים, אלא רק יד אחד כי יד שנייה עוסקת בטיפול בחתול.
אגב, אם לא לצורך טיפול, מדובר בדיוק בשניה אחת בכדי להעביר את החתול למקום יותר נוח לצורך טיפולו.
אף פעם לא ראיתי ולא שמעתי על טיפול ביד אחת, ההרמה בעורף היא תמיד לצורך העברה ממקום למקום. טיפולים עושים כאשר החתול על שולחן הטיפולים.
וגם 'שניה אחת' מספיקה לחולל נזק.

נערך לאחרונה ב:

דיברגנט חדש

Well-known member
אף פעם לא ראיתי ולא שמעתי על טיפול ביד אחת, ההרמה בעורף היא תמיד לצורך העברה ממקום למקום. טיפולים עושים כאשר החתול על שולחן הטיפולים.
וגם 'שניה אחת' מספיקה לחולל נזק.
לא כל הטיפולים נעשים על שולחן הטיפולים ובטח לא בדיקות, כי הרבה פעמים, נדרש לבדוק את החתול שגופו מתוח ולא מכווץ כפי שהוא על שולחן הטיפולים.
מה גם, כשבודקים את החתול, הוא מפוחד ועצם זה שהוא לא מורדם , גורם לו להשתולל, כך שאין הרבה ברירות.

Yukita

Active member
מנהל

אז - מה נכון/מותר?
האם הוטרינר הזה במקרה ותיק, מבוגר?

כפי שמסבירים גם כאן, בלימודי וטרינריה של פעם היה מאוד מקובל להורות להחזיק בעורף.

Yukita

Active member
מנהל
למי שמוכן לקרוא - יש כאן הסבר לא רע בכלל איך עובד כל עניין ההרמה מהעורף אצל חתולות-אמהות. הנקודה החשובה היא להבין שלחתולה יש אפשרות להרגיש בדיוק כמה לחץ להפעיל מבלי לגרום נזק. ראו כאן:

דיברגנט חדש

Well-known member
למי שמוכן לקרוא - יש כאן הסבר לא רע בכלל איך עובד כל עניין ההרמה מהעורף אצל חתולות-אמהות. הנקודה החשובה היא להבין שלחתולה יש אפשרות להרגיש בדיוק כמה לחץ להפעיל מבלי לגרום נזק. ראו כאן:

אני מניח שגם לוטרינר יש את הידע הזה.

Yukita

Active member
מנהל
אני מניח שגם לוטרינר יש את הידע הזה.
זה בדיוק העניין - לא בטוח שהוטרינר מבין בצורה לגמרי מלאה מה הוא עושה כשהוא ממשיך עם הרגל ישן. זאת מכיוון שבלימודי וטרינריה של פעם היה מקובל להורות לסטודנטים להרים מהעורף בגלל הנחה, שאז נחשבה לנכונה אבל הופרכה מאז, לגביה חתול בוגר דומה לגור צעיר מאוד מבחינת התגובה להרמה מהעורף.

זה בדיוק העניין - לא בטוח שהוטרינר מבין בצורה לגמרי מלאה מה הוא עושה כשהוא ממשיך עם הרגל ישן. זאת מכיוון שבלימודי וטרינריה של פעם היה מקובל להורות לסטודנטים להרים מהעורף בגלל הנחה, שאז נחשבה לנכונה אבל הופרכה מאז, לגביה חתול בוגר דומה לגור צעיר מאוד מבחינת התגובה להרמה מהעורף.
נראה לי שצריך לפרק את השאלה לשתיים - האם הרמה כזו מועילה מבחינת שליטה? והאם היא בטוחה?
לגבי שליטה - אני חייב לפקפק באותה הפרכה. לפחות לפי נסיוני האישי (שאינו מצומצם): רוב החתולים שאחרת היו משתוללים, ניתנים לשליטה כאשר הם אחוזים בעורפם. אני לא אומר שצריך לתלות את כל המשקל על העורף. מספיקה אחיזה איתנה. אבל התרשמתי שזה בהחלט משפיע.
מה שכתוב במאמרים שצורפו, לגבי שימוש בסביבה מרגיעה וכד', נראה לי פנטזיה מגוכחת, לגבי רוב החתולים, כשצריך לתפוס ולהכניס אותם לכלוב.
עם זאת, החתולים שרואים בתוכניות טלביזיה אמריקאיות, מתנהגים אחרת לחלוטין מהחתולים הישראלים. הם הרבה יותר רגועים וכנועים. אולי יש הבדל מהותי בזנים או במשהו אחר, שמאפשר אמצעים שונים.

בכל מקרה, התהיה המקורית שלי היתה יותר לגבי הבטיחות, ופחות לגבי הנחיצות.

גורדיאן-II

Active member
נראה לי שצריך לפרק את השאלה לשתיים - האם הרמה כזו מועילה מבחינת שליטה? והאם היא בטוחה?
לגבי שליטה - אני חייב לפקפק באותה הפרכה. לפחות לפי נסיוני האישי (שאינו מצומצם): רוב החתולים שאחרת היו משתוללים, ניתנים לשליטה כאשר הם אחוזים בעורפם. אני לא אומר שצריך לתלות את כל המשקל על העורף. מספיקה אחיזה איתנה. אבל התרשמתי שזה בהחלט משפיע.
מה שכתוב במאמרים שצורפו, לגבי שימוש בסביבה מרגיעה וכד', נראה לי פנטזיה מגוכחת, לגבי רוב החתולים, כשצריך לתפוס ולהכניס אותם לכלוב.
עם זאת, החתולים שרואים בתוכניות טלביזיה אמריקאיות, מתנהגים אחרת לחלוטין מהחתולים הישראלים. הם הרבה יותר רגועים וכנועים. אולי יש הבדל מהותי בזנים או במשהו אחר, שמאפשר אמצעים שונים.

אם יש ספק - אין ספק.
לא מרימים כך וזהו.

דיברגנט חדש

Well-known member

יש הבדלי אופי בין גור שאספת אותו ברחוב לבין גור שנולד בבית או נקנה בחנות.
כמו כן, גם יש חשיבות לזן החתול.

מילי08

Well-known member
מעניין! שאלה חשובה. תודה!
לא ידעתי שזה לא נכון להחזיק ככה חתולים בוגרים, אבל כשהייתי צריכה להרים אותם, אז באינסטינקט שלי פעלתי כמו שתיארת - יד אחת מהעורף ויד שניה עם תמיכה מלמטה ואין ספק שה עוזר למתן את ההשתוללות שלהם

אלישבע777

Well-known member
לדעתי אסור להרים חתול כבד מהעורף, אבל לרסן חתול, אפשר למשוך בעורף, זה לא כואב. החתול שלי (12) היה בילדותו, אובססיבי לינוק את בגדי והיה מרטיב ומקמט אותם. בכל פעם שהוא עשה זאת, זכה למשיכה אסרטיבית בעורף אבל לא חזקה מדי. זה גרם לו להפסיק לשניות או לדקות, עד שהוא למד שזה אסור ( לקח שנה של אימונים עקביים)

למעלה