האם אתה פילוסוף ?

מולוקו

New member
מהות התבונה.

בהדרכת התבונה אנו מעדיפים טוב גדול יותר בעתיד על פני טוב קטן בהווה, ורע קטן יותר בהווה על פני רע גדול בעתיד. ברוך שפינוזה.

conatus

New member
מדברים על ספינוזה

אחלה. זה הפילוסוף שאני זוקף לזכותו את התרוממותי האינטלקטואלית וכמובן מורה רב עוצמה חכם ונבון שהעניק לשכלי כלים להתמודד עם רגשותי כפי שאף אדם לא נתן לי קודם. תודה ברוך...

מולוקו

New member
דבריך מלבבים.

כאשר הנפש מתבוננת בעצמה ובעוצמת פעולתה היא באה לידי שמחה, וזאת ביתר שאת ככל שהיא מדמה את עצמה ואת עוצמת פעולתה באופן מובחן יותר. הוכחה ...כאשר קורה שהנפש יכולה להתבונן בעצמה, הרי מעצם זה מניחים שהיא עוברת לשלמות גדולה יותר, כלומר באה לידי שמחה. וזאת ביתר שאת ככל שיש ביכולתה להתבונן בעצמה ובעוצמת פעולתה באופן מובחן יותר. מ.ש.ל. ברוך שפינוזה. כלי שניתן בידי אדם בעל התבונה, מכשיר עצמו לפעולה ביתר שאת. כלי הניתן בידי עבד מאבד את סיבת יעודו. הוכחה כל עוד נתון הכלי בידיו של בעל התבונה, הוא לא יניחו עד כי תושלם מלאכתו. וכך סיים עבודתו בחריצות ובמהירות, כאילו הוכשר הכלי לפעולתו. כלי בידי עבד לא ידע את פעולתו, ולא ישלים מלאכתו ביעילות. כי עד ידע העבד את יעודו של הכלי, תכלה יעילותו. מ.ש.ל.

על מה

New member
ואכן החכם מכולם כבר המליץ

שלח לחמך על פני המים כי ברוב ימים תמצאנו. השליחה על המים - מחייבת ויתור על הלחם בהווה. למען העתיד בעוד רוב ימים שאז תמצאנו כפל כפליים. סיפרו עליו על אותו זקן חוני המעגל שמן- שהיה כבן שיבעים שנה והיה נוטע חרובים בגינתו. שאלו הלך- סבא מה לך נוטע חרובים? והרי רק לעוד חמישים שנה יעלו פרים? ואתה כבר לא תזכה להנאתם. השיב לו חוני- סבי נטע חרובים עבורי- אני נוטע עבור נכדי. זההפתרון. (בלי פרס נובל) לצאת מהקונכיה האגוסטית של חשיבה קצרת טווח - הן בזמן והן במעגל האינטרסים. לנטוע 'חרובים' מכל הסוגים בשפע ובנדבת לב. ואז- ובא לציון גואל.

מולוקו

New member
יפים דבריך.

אם לא נטענו, איך יקצרו ? אם לא שלחנו לחמנו ,איך ימצאוהו ? ואם לא אהבנו, איך ילמדו לאהוב ? ומה אנו מותירים לדור הבא - חרובים ? לא נטענו. לחם ? לא שלחנו. אהבה ? לא אהבנו.

על מה

New member
וכך אכן- הרמב'ם בהילכות צדקה-

ב-8 מדרגות בנטתני צדקה- מקדים את הנתינה למי שעומד ליפול, לפני שהוא נופל, על נתינת הצדקה לעני ממש. גדולה ההצלה לפני התהום..... למרות שאולי מצטלם טוב יותר לעזור לזה שגווע... אין לי כוח לחפש מקור. נדמה לי שמולוקו כבר יעשה את זה יותר מהר ויותר בקלות ממני....

מולוקו

New member
מקור, לעל מה, יקירתי.

הרמב"ם - זרעים. הילכות מתנות עניים ,פרק י', הלכה י'. שמונה מעלות יש בצדקה, זו למעלה מזו. מעלה גדולה שאין למעלה ממנה- המחזיק בידי ישראל שמך {עומד ליפול בעסקים}. ונותן לו מתנה או הלוואה או עושה עימו שותפות ,או ממציא לו מלאכה כדי לחזק את ידו עד שלא יצטרך לבריות ולא ישאול. ועל זה נאמר ואחזקת בו גר ותושב וחי עימך...

למעלה