גילה של ארדה

אתה בטח צוחק!

לא הגיוני שחיו עלפים לפני מאות אלפי שנים, כי לפני מאות אלפי שנים חי האדם הקדמון! ואין ארדה, כי ארדה זה עולם שונה לגמרי!

וגם-

חיו בני אדם בעלי שכל מפותחים בעלי כוח צבאי המוני עם שריונות ומגנים וערים שרק אפשר לחלום עליהן?!

2cookie

New member
אתה בטח צוחק,

עמוד אש? פח שמן? מכות מצריים? מה השטויות האלו... (זו היתה אלגוריה קטנה לדבריו של Thelord of the rings...)

go girl1

New member
שאלה לי אליך-../images/Emo118.gif

התעניינת אי פעם בהוכחות לתנ"ך?

2cookie

New member
לא, זה לא מעניין אותי. אם ממש רוצים

אפשר גם לחפש "הוכחות" לדבריו של טולקין, אבל אני חושב שהכל מתחיל ונגמר במיתולוגיה.

go girl1

New member
אז אולי כדאי שתתעניין../images/Emo118.gif

ותבין מה הבדל בין התנ"ך למיתולוגיות...

2cookie

New member
אני מבין רק הבדל אחד בין התנ"ך

למיתולוגיות. בתנ"ך מליוני אנשים מאמינים באמת ובתמים.

2cookie

New member
לאו דווקא בין מיתוס לאמת,

אלא בין מיתוס להיסטוריה.

2cookie

New member
אמת היא דבר שקרה

זה לא אומר שאם אאמין שמשהו קרה הוא יתברר כאמיתי

נו בסדר אבל

לפחות הם מתרחשים בעולם הזה ועוד אולי יש להם הסברי טבע! אבל לך תסביר איך היה עולם בשם ארדה שהוא היה כדוה"א, מה עם היבשות שהיו קיימות כאן במשך מיליוני שנים ובני האדם שלא היו קיימים אז?! ארדה לא יכולה להיות חלק מהעולם!!!!!!

2cookie

New member
למה אתה צועק עליי?../images/Emo3.gif

לא אמרתי שאני מאמין, הייתי דווקא בכיוון ההפוך.

Y. Welis

New member
ידע עשוי להישכח. יש היום הרבה

שמאמינים במיתוס של אטלאנטיס - ביבשת שהיתה בקירבת אירופה לפני כמה אלפי שנים (לפחות 4,000 שנה) שהיוותה את המקור לכל התרבויות הידועות - המצרית, הבבלית, היוונית וכן הלאה. הם מאמינים שהידע שהושג שם היה מעל ומעבר כל מה שהיה עד אז, וכנראה יותר משיש לנו (לפחות בכל הקשור לעל-טבעי). יש גם שטוענים שמתחת לספינקס שבמצריים יש מבנה עתיק יותר מהתרבות המצרית... עוד דוגמא לידע שנשכח אפשר למצוא במתכות (הנתכים) שיוצרו ביפן לצורך הכנת חרבות, לפני 2000 שנה: הן היו חזקות יותר מכל מה שהיה ידוע עד אז, ולא נראה משהו דומה להן עד להמצאת הפלדה במאה ה-19. זו דוגמא לידע שאבד. בערוץ 8 לא מזמן שודרה תוכנית שעסקה בארכימדס ובפיתוחים המתימטיים שלו, שחלקם אבדו ורק לאחרונה נתגלו (בחלקם) מחדש בכתב יד שנחשף מתחת לכתב יד מאוחר יותר. אילו אותם פיתוחים היו ידועים לאנשי ימי הביניים, יתכן מאוד שהידע שלנו כיום על מתימטיקה היה מתקדם הרבה יותר. ההוכחה היחידה לכך שלא היו כאן תרבויות מפותחות שקדמו לאלה הידועות , היא העדרם של שרידים מאותן תרבויות. מעבר לכך שום דבר לא ידוע בוודאות.

צודק, אבל

זה לא בהכרח נכון. לדוגמא, גם ליאורנדו דה וינצ'י, אומרים שהוא המציא מעין מכונת טיסה 400 שנה לפני האחים רייט. אני לא מאמין שאטלנטיס הייתה קיימת... אחרי הכל, לפני 11,000 שנים האנשים בקושי היו חיים! כאילו, רק לפני 8000 שנה הם התחילו להבין מה זו חקלאות! אז 3000 שנה לפני כן?! חוץ מזה שאלו דברים קשים לא קצת לתפיסה...

Y. Welis

New member
יש כל מיני תאריכים לאטלאנטיס

חלקם מוקדמים יותר מאחרים (אפלטון הזכיר את השם לראשונה, והוא כתב לפני 2,500 שנה). העניין הוא שאם ידע הומצא ונשכח, אין סיכוי לדעת שהוא התקיים אם לא ימצאו שרידים לדברים שנוצרו באמצעותו. כך למשל בניית הפירמידות היא עדיין הישג הנדסי מדהים יחסית לזמן שבו הן נבנו, ולא ברור לגמרי איך הן נבנו; הספר של אווקלידס על טריגונומטריה הוא היחיד שלו ששרד. יתכן שהיו לו עוד ספרים. יתכן מאוד שכמה דברים מאוד אלמנטריים שהתגלו אז אבדו ונשתכחו.

נכון, אבל בהקשר של ארדה-

גם אם הייתה אטלנטיס או אם היו תרבויות מפותחות בעבר, עוד איכשהו אפשר להאמין בזה, אבל כלל לא בעולם של ארדה! הרי זה עולם משל עצמו! הוא לא יכול להיות חלק מכדור הארץ! וגם, ברור שטולקין לא האמין בזה! הוא הרי המציא את זה! הוא יכל באותה המידה להמציא משהו שונה לגמרי! זה כמו שאני עכשיו סתם אכתוב ספר ובו אנחנו קופים ממאדים ואז אני אתחיל להאמין בזה!

Y. Welis

New member
אה, אבל טולקין אמר שזו הארץ ולא

מקום אחר. באשר לטולקין - יתכן שהוא האמין בכך בשלבים מסויימים. בכל זאת הוא בילה הרבה שנים מחייו בכתיבת העולם הזה, שאותן היה יכול לנצל לדברים אחרים. הוא האמין ביצירת מיתוסים ובמיתוסים בכלל, כאמצעי דתי שמחזק את האמונה, ומקרב את הבנת מעשי האל וההוויה הנעלה. זה נאמר במאמרו 'על סיפורי אגדות' (או בנוסח העברי הבעייתי הקיים: 'על סיפורי פיות').

Nomaed Dominus

New member
84,905 בעידן הראשון?

אז העידן הראשון הוא העידן העצים, או עידן השמש והגלות של נולדור? כי מאז הגלות של נולדור, עד שהגלו את מורגות', לא עברו יותר מ-500 או 600 שנה אאל"ט... או שאני מפספס משהו?

Y. Welis

New member
שניהם ביחד הם העידן הראשון

84,305 שנים של העצים ולפניהם, ו-600 שנים ללא העצים עד נפילת אנגבאנד.

למעלה