בר זית - Phillyrea latifplia

theBalance

New member
בר זית - Phillyrea latifplia

הי חברים, 1. אשמח לקבל טיפים שלכם לגבי תנאים שהצמח דורש וטיפול בו...והאם זה נכון שבתקופה זו ( הסתיו ) צפוי צימוח של ענפים חדשים... 2. האם למישהו יש בונסאי של מין זה ? 3. האם למישהו יש מושג מהי תוחלת החיים שלו ? מצורפות תמונות...

סן תאי

New member
בר זית

עץ ירוק עד נהדר לבונסאי. מבחינת תנאים הוא מתאים לחצי צל עד שמש מלאה. בדומה לעצים ים תיכוניים אחרים גם הוא מתאפיין בצימוח יחסית מסיבי בתקופת הסתיו, אתה אמור כבר להבחין בכך. הוא כמובן מאריך שנים. בטיפול נכון השתיל הצעיר שלך יחיה אחרי כולנו. בהצלחה

theBalance

New member
עוד מספר שאלות ברשותכם

הי סן תאי, תודה על התשובות...שימחת אותי מאוד.. רציתי לשאול גם : 1. משטר השקייה רצוי ? מעדיף לחות ? יובש ? 2. כיצד הוא מגיב לגיזומים ? האם מתאושש בקלות ? והאם כדאי לבצע גיזומים כעת ( בסתיו ) ? 3. האם מישהו יודע היכן אני יכול לראות עצים בוגרים שלו כדי לקבל השראה ( ובבקשה אל תגידו רכס הכרמל..אלא תהיו מדוייקים יותר..) רצ"ב קישור ל - 3 סרטונים שבהם וולטר פאל מעצב בר זית עתיק http://www.youtube.com/results?search_query=Phillyrea+latifplia+bonsai&search_type=&aq=f אלון

סן תאי

New member
בר זית

1. העדפותיו כעץ הגדל בחורש אינן רלוונטיות, כבונסאי יש להקפיד על משטר השקיה על פי הכלל שיש להשקות עד לנגירה כשפני המצע מתייבשים. 2. אם בגיזומים כוונתך לגיזום שורשים אזי הוא נחשב לעץ חזק ונוח לעבודה. פעולות משמעותיות רצוי לבצע באביב. גיזום נוף אפשר לבצע כל השנה. 3. עצים בוגרים מזן זה לרוב בעלי מופע של שיח גדול ולכן אני מסופק אם תמצא עץ מרהיב שיהווה השראה לעיצוב. נראה לי שהנכון ביותר בעבודה עם בר זית לספוג השראה מזני עצים אחרים בחורש הים תיכוני כגון זית או אלון.

theBalance

New member
עיצוב + איפה ניתן למצוא בישראל בר זית

קודם כל תודה על התשובות :) לגבי נושא 3... אני פשוט רוצה בפעם הראשונה לבצע ליפופים ועיצוב של הגזעים הראשיים ( הצמח הוא בעל 2 גזעים ) והייתי רוצה לראות את התנועתיות של מין זה כי אני מעדיף שבכל צמח שלי יהיו מאפיינים של הזן הספציפי במידה ואתה או חבר אחר מכיר מקום ספציפי שבו יש בר זית בוגרים ( אפילו במופע "שיחי" ) אשמח לדעת אלון

סן תאי

New member
עיצוב

אתחיל בזה שאין לי נ.צ. מדוייק בו תמצא בר זית בוגר. רכס הכרמל הוא בהחלט מקום טוב לטייל ולחפש. הנקודה החשובה יותר היא שאין מושג כזה "תנועתיות הגזע של מין זה" יש מאפייני צימוח ולכן ציינתי שלבר זית יש לרוב מופע שיחי, כמו שלערער מסויים יש נטייה לזחול על פני הקרקע או להשתפל. כשתציץ מבעד לסבך הענפים של כמה פריטים מסוג בר זית תוכל במקרה אחד למצוא גזע ישר ומשעמם ובמקרה אחד גזע מיוחד עם תנועה מעניינת. הכל תוצאה של נסיבות מיוחדות שעשויות להיות קשורות למיקום, לארועי מז"א שקרו בשלבי חייו השונים של העץ וסיבות אפשריות נוספות. על מנת לקבל השראה לעיצוב עלייך להתרשם מעצים בעלי מופע מרשים במיוחד, בין אם זה בר זית שבמקרה נסיבות מיוחדות איפשרו לו לגדול לעץ מרשים ובין אם זה עץ אחר שמרגש אותך ואתה מוצא זיקה כלשהי בין המופע שלו ובין חומר הגלם שברשותך שהוא במקרה זה בר זית.

שחם בעז

New member
בר זית בטבע

אמנם זה היה לפני כמה שנים, אבל אם זכרוני אינו מטעה אותי, במסלול המסומן של נחל ספונים [בכרמל], בחלקו המערבי של הרכס, בקטע שמעל המתלול, ראיתי מספר רב של צמחי בר זית בוגרים, שעוצבו ע"י הרוחות שמגיעות מהים. שווה לנסות שם, ובכל מקרה תרויח טיול יפה. בהצלחה

theBalance

New member
מיקום נוסף לבר זית בטבע

הי בעז, תודה רבה על ההמלצה, באחת השבתות הקרובות אקח את הילדים לטיול... אשמח לשמוע על המלצות נוספות לטיולים מעניינים שבהם עצים מעניינים ( כמעט בכל מקום בארץ יש : אלונים, אלות וחרובים...אבל מעניין לראות גם עצים אחרים : אולמוסים, כליל החורש,..)

למעלה