ביקורת על האלבום הראשון - נורית גלרון

• פותח הנושא leeo
  • פורסם בתאריך

leeo

New member
ביקורת על האלבום הראשון - נורית גלרון

קודם כל, וואו! צפיתי לדיסק איכותי ומתוקתק מבחינת מילים, לחן, עיבוד ושירה אבל לא ידעתי עד כמה הרמה היא גבוהה! כל שיר יותר משובח וחד-פעמי מקודמו והאויריה הנינוחה שהשירים משרים גורמת להתנתקות מכל מה שעשית קודם והתרכזות בכל ניואנס קטן של הביצוע. אני הגעתי לנורית דרך המוזיקה הפופולרית ביותר שלה לפני כשנה וחצי כשהחלטתי לקנות את "המיטב" לאחר התעניינות הולכת וגוברת, בעקבות שירים כמו "מעביר דף", "משהו בלבבה", "יש לי סימפטיה", "סוס מעץ", "ילדות נשכחת" וכו'... עם הזמן התחלתי להתעמק יותר ויותר בשיריה האחרים מאלבומים השונים דרך מקורות אחרים באיטרנט וכמובן הלכתי למספר הופעות שלה, המופע של "מה שהשמיים נותנים"(אלבום אותו דווקא לא רכשתי עדיין) ואין צורך לציין שנורא נהנתי ואף דיברתי מעט איתה :) ועכשיו אם הוצאת הסינגל החדש שלה ועוד מעט איתו התקליט ראיתי בזה זמן לנסות לסגור קצוות. דרך מציאת קטעי וידאו בתחילת הקריירה המוזיקלית שלה הבנתי שאני מפספס חלק מאוד חשוב וייחודי מהעשייה שלה, הסתכלתי בדיסקוגרפיה שלה ובביקורות השונות(גם פה בפורום) והחלטתי בסופו של דבר לקנות בתחילת השבוע את "התקליט הסגול"(ע"ע ויקיפדיה), ואני שמח שעשיתי זאת כי לא התאכזבתי כלל! סה"כ הדיסק מכיל 11 שירים, ארבעה מהם אני מכיר כבר זמן לא קצר פחות או יותר מהמיטב - "כמעט", "מה יהיה בסופנו", "בוא אלי" ו-"הלילות הקסומים" והם תורמים בדרכם המיוחדת לאיכויות האלבום(אולי בעתיד אפרט גם עליהם). התרשמות ראשונית שלי על שאר השירים שלא היו מוכרים לי: כשהייתי ציפור ביער - שיר עם קצב אישי משלו, החזרה על המילים המעטות כמו על "נע-ונד" מדגישה את העומק וההזדהות עם המטאפורה של הציפור ועם הסיטואציה הפגיעה שקשה להבין מהפירוט המועט על מה בדיוק מדובר(אני משער שמדובר על חוויה של חוסר אמון שפוגעת עד כדי עזיבה לאין-שוב). הליריקה מתאימה מאוד לקצב הזה. הינך סתורת שמלות - שיר ציני על אישה שכנראה סוגדת למראה החיצוני שלה, "... כי תמוז דוהר סביבך כעבד לפני אדוניו האלוהים". שלכת - חשים את ההזדהות המיוחדת עם השיר הספציפי הזה כי הוא חלק מההיסטוריה של אמא שלה, הפרשנות שלי היא שמדובר על תקופת טרום עלייה בחיי המחסור של הכותב תוך התוודאות על הבדידות הכואבת במרתף ביתו. ווקליזה - רבות קראתי על הביצוע הזה ועל השבחים הרבים לו, אבל לא תיארתי לעצמי ביצוע מלודי עדין כ"כ, מה היה מאמין כמה משמעות יש לשירה "ריקה מתוכן" כזו לכאורה ואילתור וחזרה של הברות בבאופן שונה. הלחן של יעל גרמן הוא לא פחות מגאוני והעיבוד המוקפד כ"כ מוסיף. הקטע שאחרי סולו הגיטרה והסיום פשוט מצמררים והופכים אותו לרצועה הכי אהובה עלי כרגע. זכור לי שהיא אמרה שאחת הראיונות האחרונים כי הייתה קרובה לתחום הג'אז אך לא ממש נכנסה אליו, ובכן פה נראה כאילו היא ממש במרכזו. שיר ליל שבת - שיר תפילה מרגש. אהובתי שלי לבנת צואר -השיר הכי מסתורי עד כה. הלחן מאוד קודר ומאיים ורק מחזק את השאלה למה התכוון המשורר בבית האחרון... אולי מחר - שיר מקסים ונאיבי, עוד קלאסיקה ייחודית של לאה גולדברג ונורית מצליחה לייחד גם את השיר הזה בטון המיוחד שיצרה לו. כרגע עכשיו אני מרגיש שאני בעיצומו של תהליך מחקר מעמיק של אומן על השורשים המוזיקליים שלו ואם עד כה חשבתי שכבר הכרתי את השיא שלה, אני מגלה שזה קצה הקרחון, והיא נמצאת עם האומנים שהתקליטים הראשונים שלהם הם האיכותיים ביותר, ואולי זה הכי הגיוני לצפות שהיצירה הרבה והמקורית ביותר היא בתחילת הדרך, אף על פי גורם הניסיון. מצד שני, זה לא הכי נכון יהיה להשוות בצורה כוללנית, כי יש שירים מאלבומים שונים שיותר אהובים עלי, אבל האלבום כאלבום נראה לי כרגע הכי שלם מבחינת הז'אנר שלו והאמירה שלו ומבחינת נורית גלרון עצמה בדרך ההגשה שלה. הכוונה למילה איכותי היא בעיקר בעבודה על השירים בצורה מדויקת ובקול הצעיר והרענן בתחילת הדרך. להתרשמותי, נורית גלרון למעשה באה מהג'אז, תחום שעד כה היה מאוד רחוק ממני והיא הראשונה שהצליחה לסקרן אותי מספיק בשביל להתקרב אליו. רק עכשיו אני רואה את את התמונה הכוללת, כיצד ההשפעה הזו משליכה על כל הביצועים האחרים שלה בעתיד שמיוחסים לרוק ופופ, אבל למעשה הנגיעות הג'אזיות תמיד מורגשות בביצועים והם חלק בלתי נפרד ממהקריירה המוזיקלית שלה. אני מצידי מתכוון להמשיך ברשימת הדיסקים באופן כרונולוגי וכאן אבקש את עזרתכם: אני רואה שהמופיע אחריו הוא "נורית גלרון בהופעה חיה", אבל מכמה חנויות שביקרתי בהן נעניתי שאין אותו כלל. האם ידוע לכם על מקור בו אוכל לקנות את התקליט הנ"ל? שבת שלום לכולם

shlook

New member
אחלה ביקורת!

האלבום הראשון באמת מעולה. אחד הטובים של נורית (אם לא הכי טוב ביותר)! לגבי האלבום השני - לצערי (ולצערך :)) הוא לא מעולם לא יצא על דיסק אלא רק ע"ג תקליט. מה לא הייתי נותן כדי לשמוע אותו כי אני מת על נורית מבצעת ג'אז... אני מקווה שיום אחד אולי הוא ייצא על דיסק או לפחות קטעים ממנו...

shmoolik123

New member
אם אתה מתכוון לאלבום שתיעד אותה בהופעה חיה-

אז יש במיטב את בלוזט,ובאיזה דיסק שיצא שמאגד שירים מתורגמים את פרדידו(שתרגם עלי מוהר ז"ל)

למעלה