ביטקויין, בעד ונגד

Tazz

Active member
לא חייבים לקבל את המספרים כפשוטם. למשל, החוב האמריקני כולל ההתחייבויות האקטואריות וחובות המדינות והרשויות המוניציפליות כבר קרוב ל 230% תוצר.
החוב האקטוארי הישראל כולל גירעון ביטוח לאומי הוא כ 150%. ברור שאין סכנת דיפולט לארה"ב, החוב שלה בדולרים והיא פשוט תדפיס אותם ותשלם. כך גם ישראל. המשבר של ישראל במאה הקודמת התלווה לחוב חיצוני גדול. המצב שונה היום. גם יפן "הלא אחראית" חייבת יינים לאזרחים שלה. ברוסיה רמת החוב 20% תוצר וברובלים. הבעיה בארה"ב היא שהיא ניצלה לרעה את הפיכת הדולר למטבע רזרבה עולמי (ישראל מחזיקה 200 מיליארד), ובכך הבריחה את רוב הפעילות התעשייתית שלה למקומות כמו סין ווייטנאם וקוריאה. תושבי ארה"ב קונים אפילו את האייפון שלהם ממפעלים בסין. ארה"ב התמכרה לגירעון מתמיד במאזן התשלומים שלה יחד עם גירעון תקציבי ענק, כך שכל העלאת ריבית תגרור הוצאות עתק ללווה הגדול שהוא ממשלת ארה"ב שחייבת לדעתי כ 60 טריליון $. העלאה של 3% בעלות החוב משמעותה חיוב הממשלה שם ביותר מכול ההכנסות שלה ממסים. בעבר משברים כאלה נפתרו ע"י שימוש בבסיס הזהב, אבל ב 1972 ניקסון ביטל את הצמדת הדולר לזהב ובכך ביצע דיפולט של החוב של ארה"ב לבריטניה. זה עבר אז בשקט בגלל משבר הנפט ב 1973, שם הדולר הפך לפטרו דולר כשאילצו את מדינות אופק לקבל רק דולרים או שמנהיגיהם יפרדו מראשיהם. גם היום ארה"ב מנסה לכפות בצורה כוחנית את האינטרסים שלה, אבל אני משער שזה לא יהיה יעיל במיוחד.

מה המשמעות של עלויות הריבית אם גם ככה לא באמת מתכוונים לשלם את החוב? רמת חוב שלפני כמה שנים היתה בלתי נתפסת היום אף אחד כבר לא מתרגש.

אנחנו כרגע בסביבת אינפלציה של 6.2% בארה"ב. ב-3% ריבית, עדיין החוב נשחק ריאלית ב-3.2% בשנה ביחס לתוצר. וזה מבלי להזכיר את העובדה שמי שקונה את החוב הוא הבנק המרכזי... מכיס לכיס.

יתכן שחוסר הגמוניה של ארה"ב היום הוא חלק מהבעיה. אבל זה פחות הנושא. אם חוזרים לביטקוין ומטבעות בלוקצ׳יין מבוססי קוד פתוח באופן כללי, ומבינים שהם לא משרתים את הממשלות, מלבד כמה מדינות בדרום אמריקה שמשום מה תמיד מצטיינות במדיניות מוניטרית יצירתית, אפשר להניח שהצלחה של הביטקוין לרמה שתסכן את מטבעות הפיאט של המדינות תגרור פעולה קיצונית ומתואמת. תוכנית ייצוב בסגנון שנות ה-80 שבבת אחת תגרע טריליוני דולרים של נכסים מהשוק. טריליוני דולרים שיושבים אצל מחזיקים שהם לרוב לא מהתורמים המסורתיים למפלגות.

ובלי קשר אם מישהו רוצה לקבל עוד המחשה נוספת ללמה הנושא בעייתי, כתבה שבמקרה פורסמה אתמול:

ציטוטים נבחרים - ״אני מסתכל על איך אני אוכל לא ללמוד״. "זה נחמד לקבל כסף, אין לי כוח לעבוד."

אין ספק שככה בונים את האנושות ודור העתיד.... דור של מהמרים מפונקים. שלא יודעים פחד אמיתי מה הוא. במקרה הכי גרוע יד נעלמה תבוא ותזרוק עליהם שטרות של כסף אם יקרה משהו.

רוצים לעבוד, אבל במקצוע שלהם - שוכבי מיטות מייצרי כלום ושום דבר.

בורסה 2008

Well-known member
שמע, אתה כותב לעניין וכיף לקרוא, אבל כל האמירות האלה של "הדור הזה הוא ככה וככה" זה שטויות. כל דור הדור הקודם מטרחן על הדור הבא.
גדל פה אחלה דור, שמותאם לעולם המודרני והמשתנה. זה לא העולם שאתה גדלת אליו כנראה והם סוללים את דרכם במציאות העכשווית ולא לפי האמונות של הדור הקודם. קבל את זה בהבנה ואהבה.

Tazz

Active member
שמע, אתה כותב לעניין וכיף לקרוא, אבל כל האמירות האלה של "הדור הזה הוא ככה וככה" זה שטויות. כל דור הדור הקודם מטרחן על הדור הבא.
גדל פה אחלה דור, שמותאם לעולם המודרני והמשתנה. זה לא העולם שאתה גדלת אליו כנראה והם סוללים את דרכם במציאות העכשווית ולא לפי האמונות של הדור הקודם. קבל את זה בהבנה ואהבה.

אני לא מסכים עם הגישה של "יהיה בסדר". ההיסטוריה מוכיחה שלא תמיד זה עובד.
ברור שהדור מתאים את עצמו למציאות הקיימת, ואף אחד לא חושב שהחומר האנושי הקיים פחות טוב מהחומר האנושי שהיה פה בדורות הקודמים.
הבעיה שזאת המציאות הנוכחית.
אם נשאיל שוב מושג מתחום האקולוגיה - אנחנו צריכים לייצר כלכלה שעובדת על בסיס עקרונות של קיימות. לא במובן הקלאסי של שמירה על כדור הארץ, אלא על האפשרות שהמערכת תמשיך לפעול לאורך זמן בצורה שבה היא פועלת. ושאם יגיע ברבור שחור תהיה לה אפשרות להתמודד איתו ללא תשלום מחיר שלא תוכל לעמוד בו.

יש ניסוי מפורסם בשם "Universe 25":

עכברים הם לא אנשים. ברור.
אבל הרעיון הבסיסי שאי אפשר להתקדם ולשרוד כחברה ללא רעב. ללא פחד.
"הפינוק" שהתחיל כשיטה בתקופתו של בן ברננקי ב-2008, הביא למצב שאנחנו לא מסוגלים לסבול אבטלה. לא מסוגלים לסבול ירידות בשווקים. לא מסוגלים לסבול מחיקות חוב ופשיטות רגל. "הליקופטר בן" יגיע ויציל אותנו. ובמצב כזה גם אין צורך לחסוך או לבנות אסטרטגיה של ניהול סיכונים, נהנה מהרגע. יהיה בסדר. הקורונה האיצה את התהליך עוד יותר - עבודה מהבית, רכב פרטי, חוסר רצון להשתתף בשוק העבודה, ריחוק חברתי, עזיבה יזומה של עובדים ותחלופת משרות תכופה. פינוק.

אנחנו מחברים את האוכלוסייה לכל מיני צינורות שמזינים אותה ביתרות מוניטריות - אם זה דרך ניפוח בועות נכסים, שוק ההון, בלוקצ'יין או חלוקת כסף ממשלתי מהליקופטרים. ובישראל ספציפית גם דרך הזרמת הון ליוניקורנים שמודל עסקי ותחזיות ריאליות מהם והלאה. מוכרי חלומות.

מה יקרה שהברז יסגר? איזו תעשיה תהיה פה? איזו חברה? במה יעבדו כולם? האידיאל החדש הוא לעבוד/לייצר כמה שפחות, להרוויח כמה שיותר. וכן, ברור לי שזה תמיד היה ככה. הבעיה ש"המודל הכלכלי" הנוכחי תומך בזה.

ובסוף בסוף, כמו בניסוי, הם אפילו לא יותר מאושרים ככה. בסוף אותו נער בן 13 חולם על להיות במיטה ולא על לטייל מסביב לעולם למשל.

ורק הבהרה כללית - אני כותב בסגנון קצת מוקצן בשביל להדגיש את הנקודה. מקווה שאף אחד לא לוקח את זה אישית.

בורסה 2008

Well-known member
הנה בעוד אנחנו מדברים, הביטקוין ושאר המטבעות צוללים 20% תוך יומיים ללא סיבה נראית לעין.
האם זה זול? עדיין יקר? אין לי מושג, ולכן לא יכול להחזיק נכס כזה.

מי שקרא לדבר המוזר הזה "מטבע(קוין)" - הוא גאון שיווקי!
מטבע זה משהו מגובה ממשלה, נשמע בטוח ואמין, קיים אלפי שנים...בדיוק ההיפך מה"נכס" המוזר הזה-)

משקיע88

Well-known member
מי שקרא לדבר המוזר הזה "מטבע(קוין)" - הוא גאון שיווקי!
מטבע זה משהו מגובה ממשלה, נשמע בטוח ואמין, קיים אלפי שנים...בדיוק ההיפך מה"נכס" המוזר הזה-)
אתה מוכן לתת דוגמה אחת למה שאתה מגדיר "מטבע"? לדעתך הדולר קיים אלפי שנים? אולי זהב? הוא לדעתך "מגובה מדינה"? מה זאת "מדינה"? יש כזאת שקיימת אלפי שנים? מיידוף נשמע בטוח ואמין למי זה עזר?

Tazz

Active member
אתה מוכן לתת דוגמה אחת למה שאתה מגדיר "מטבע"? לדעתך הדולר קיים אלפי שנים? אולי זהב? הוא לדעתך "מגובה מדינה"? מה זאת "מדינה"? יש כזאת שקיימת אלפי שנים? מיידוף נשמע בטוח ואמין למי זה עזר?

בראשית כג טו: "אֲדֹנִי שְׁמָעֵנִי אֶרֶץ אַרְבַּע מֵאֹת שֶׁקֶל כֶּסֶף בֵּינִי וּבֵינְךָ מַה הִוא וְאֶת מֵתְךָ קְבֹר." (סיפור קנית מערת המכפלה על ידי אברהם אבינו)

ההערה שלו דיברה על מסר שיווקי וה"סיפור" ששיווקו לנו על הביטקוין. לא דיון אקדמי על המהות של "מטבע" וכסף פיאט.
אז כן, הוא צודק - אלפי שנים. לפחות בתפיסה שלנו.

אבל ברור שגם אתה צודק בכיוון, שמלכתחילה הבסיס הפסיכולוגי יושב לנו על משענת קנה רצוץ והערך נובע בעיקר (ורק) מתפיסת הערך. בפועל זו נבלה וזו טרפה.

משקיע88

Well-known member
בראשית כג טו: "אֲדֹנִי שְׁמָעֵנִי אֶרֶץ אַרְבַּע מֵאֹת שֶׁקֶל כֶּסֶף בֵּינִי וּבֵינְךָ מַה הִוא וְאֶת מֵתְךָ קְבֹר." (סיפור קנית מערת המכפלה על ידי אברהם אבינו)

ההערה שלו דיברה על מסר שיווקי וה"סיפור" ששיווקו לנו על הביטקוין. לא דיון אקדמי על המהות של "מטבע" וכסף פיאט.

אבל ברור שגם אתה צודק בכיוון, שמלכתחילה הבסיס הפסיכולוגי יושב לנו על משענת קנה רצוץ והערך נובע בעיקר (ורק) מתפיסת הערך. בפועל זו נבלה וזו טרפה.
יוצא שכולם צודקים. אבל הערה: שקל כסף הוא מטיל מתכת במשקל מוסכם ולא מטבע (כ8.3 גרם). האם לדעתך מתכת הכסף עדיין משמשת כמטבע? באותה תקופה שמשה גם הנחושת למטרות מסחר, וכן גם יחידות של חיטה ושעורה. אני מציע לך לנסות לקנות מניות בשקלי כסף ולחזות בתוצאה.

Tazz

Active member
יוצא שכולם צודקים. אבל הערה: שקל כסף הוא מטיל מתכת במשקל מוסכם ולא מטבע (כ8.3 גרם). האם לדעתך מתכת הכסף עדיין משמשת כמטבע? באותה תקופה שמשה גם הנחושת למטרות מסחר, וכן גם יחידות של חיטה ושעורה. אני מציע לך לנסות לקנות מניות בשקלי כסף ולחזות בתוצאה.
זה לא משנה. מה שחשוב זאת התפיסה ולא המהות.

כמו שידעה לבטא בצורה כל כך טובה היועצת של טראמפ: ״עובדות אלטרנטיביות״.

אנחנו חיים בעידן של נראטיבים ולא אמת מוחלטת. עידן של מספרי סיפורים. מה שמאמינים לו זה מה שקובע, לא מה שבאמת. המציאות מתיישרת.

משקיע88

Well-known member
זה לא משנה. מה שחשוב זאת התפיסה ולא המהות.

כמו שידעה לבטא בצורה כל כך טובה היועצת של טראמפ: ״עובדות אלטרנטיביות״.

אנחנו חיים בעידן של נראטיבים ולא אמת מוחלטת. עידן של מספרי סיפורים. מה שמאמינים לו זה מה שקובע, לא מה שבאמת. המציאות מתיישרת.
אני מסכים ב100%. אם ישתלט הנראטיב של מטבע מבוזר ולא כזה שנקבע ע"י גוף מרכזי, אז ביטויים כמו "שווי אמיתי" או "נכס פיקטיבי" יאבדו משמעות. חלק ענק של האופן בו אנו חיים הוא ווירטואלי, כולל ההתכתבות הזאת.

תודה ידידי, חסכת לי הקלדה-)

Reem88

Well-known member

למעלה