בורות.

tamarhp

New member
בורות.

היום נפגשנו עם בנות לא דתיות מביצפר אחר באיזור. יש להם שבוע יהדות או משו כה, הבנים נסעו למדרשיה והבנות באו אלינו. היתה להן שיחה עם המנהל שלנו ואח"כ הן נפגשו עם הכיתה שלנו. ישבנו בקבוצות - בערך 4 בנות חילוניות ו4-5 בנות דתיות בכל קבוצה. בורות. אין מילה אחרת. זה היה מפחיד לראות עד כמה החילוניים לא מכירים אותנו. היו שאלות ממש טובות, וגם אמרו לנו לפני כן שהבנות שואלות שאלות חכמות, אבל היו שאלות שהראו על בורות מדהימה. הן היו בטוחות שאנחנו לומדות רק מקצועות קודש כל היום... הן שאלו אם יש לנו מגמות, וכשענינו שכן - הן שאלו אם זה רק של מקצועות קודש... הן היו נראות בהתחלה ממש מפוחדות מאיתנו... אח"כ השתחררנו והתחלנו לדבר על כל מיני נושאים. אחרי שגמרנו, התכנסנו שוב כולם, וביקשו מהבנות הלא-דתיות להגיד מה הן קיבלו מהמפגש הזה, ובכלל - העברנו חוויות על מה דיברו בקבוצות. היו כאלו שחשבו שכופים אותנו להתחתן. מהה??? היו כאלו שחשבו שאנחנו חיות בלי בנים או משו.. לא שמעתם על בני עקיבא??? וביסודי זה מעורב כמעט בכל בתי הספר!! היתה מישהי שחשבה שיורקים על מי שמתגרש.. בכלל, הבורות היתה מדהימה. הן אמרו שהן מכירות את הדתיים בעיקר מהתקשורת. הדגישו שם הרבה את הקטע שאנחנו לגמרי שונות ממה שהן חשבו. מה הן חשבו?? שאנחנו מפלצות??? הערכתי אותן. היתה שם המון פתיחות, וקבלה, והן לא באו עם סטיגמות של "הדתיים ההם.." והן פירגנו המון והיה ממש ממש כיף. אחת אפילו אמרה שהיא מעריכה את הדתיים על הכוחות שלהם, לחיות בצורה כזו כל רגע ורגע. אבל נדהמנו מהבורות. איך החילוניים יכולים לבוא ולשפוט אותנו, לשנוא אותנו, אם אתם לא יודעים עלינו כלום? אפילו בנות שאמרו שיש להן משפחה דתית - אמרו שהן לא הכירו את הדתיים ככה, והם גילו משהו אחר לגמרי, כך שלא תגידו "אנחנו כן מכירים כי אח של סבתא של דודה של חברה שלי חזר בתשובה". מזעזע.

vizini

New member
ומה עם ההיפך?

האם לחרדים יש "שבוע חילוניות" בו הם נוסעים לבקר בבתי ספר חילונים?

vizini

New member
צריך להסביר את הקשר???

את מתלוננת על בורות. לפחות בסקטור החילוני נעשים צעדים כדי להכיר את הסקטור החרדי (שבוע יהדות, ואותם ביקורים שציינת). שאלתי האם גם בסקטור החרדי נעשים דברים דומים. זה לא קשור לדעתך?

TJSBZ

New member
שמחה וקצת עצב

השמחה שלי היא על כך שהצלחתן לדבר בפתיחות. אני, בניגוד לבנות האלה, לא גדלתי על מיתוסים לגבי האוכלוסיה הדתית. את דעתי גיבשתי על סמך מפגשים עם פרטים מהחברה הדתית ושיחות אישיות איתם. אני אישית מאמינה שזה טוב יותר ממפגש מאורגן, שתמיד יש בו חשד וחשש לתעמולתיות או למגמתיות. אבל אני גם מצטערת על כך שרק צד אחד עושה כאן מאמץ. לא ראיתי בהודעה שלך שאתן ניסיתן לשאול שאלות על החיים החופשיים או שניסיתן להשתחרר מהמיתוסים הנפוצים בחברה הדתית לגבי חופשיים. אני אשמח מאד לראות שיש הדדיות כאן, כי חוסר ההדדיות מדאיג אותי. כשרק צד אחד נדרש להכיר, לכבד וכו' זה בעייתי בעיני. ככה לא מגשרים.

tamarhp

New member
אתם כל כך מצחיקים

לביצפר אחד היתה יוזמה ברוכה - ישר אתם מכלילים על כל בתי הספר הדתיים שהם לא עושים מפגשים כאלו???? וחוצמזה - מי אמר שלא שאלנו אותם שאלות? בעקרון הן באו בשביל להכיר בנות דתיות אז העקרון היה שהן שואלות שאלות, ואמרנו להן לשאול מה שהן רוצות. אבל גם אנחנו שאלנו אותן שאלות.. היה קטע מצחיק באחת הקבוצות - בת חילונית שאלה איך הבנות הדתיות מסוגלות ללמוד בלי בנים, ואחת ענתה לה שהיא בדיוק עמדה לשאול אותה איך הןם מסוגלות ללמוד עם בנים... היתה פתיחות משני הצדדים. חבל שמרוב רצון להראות עד כמה אנחנו לא בסדר, איבדתם את ההיגיון והכללתם בצורה כ"כ גורפת.

TJSBZ

New member
תמר תרגעי עם ה"אתם"

אני עוד אחטוף פיצול אישיות. ואגב, לא הגבת למה שכתבתי. לא כתבתי שבתי ספר דתיים אחרים לא עושים מפגשים כאלה, כתבתי שאין מפגשים הפוכים, שבהם אתן באות לבית ספר דתי. ואילו היית קוראת מה שכתבתי בעיון, היית רואה שלא הכללתי, לא כתבתי שאתם לא בסדר, רק כתבתי מה מצער אותי וגם מה משמח. אם מישהו מכליל זו את, שכותבת אתם על כל הודעה של חופשי, למרות שרק אני כתבתי אותה.

tamarhp

New member
אוקיי, מצטערת..

במפגש לא היה מפגש גישור, אלא מפגש הכרות - שהבנות החילוניות יכירו את החיים הדתיים. לכן לא היינו אמורות לשאול שאלות, ואם שאלנו זה היה תוך כדי שיחה או מסקרנות. ו"אתם" הכוונה אליך ואל ויזיני, אבל אני רואה שטעיתי בהבנת הדברים שלך..

הדתיים מכירים את העולם החילוני

על כל גווניו פרטיו וכו' וכו' הם לא צריכים מפגשים כאלה!!!

TJSBZ

New member
בבקשה שתי שאלות קלות להתחלה

האם לחילונים יש ערכים מחייבים, או שאיש הישר בעיניו יעשה? האם לחילונים יש עולם תרבותי, או שאכןמדובר ב"עגלה ריקה"?

לא הייתי, אני אענה עכשיו.....טוב?

אני חושבת שלשניהם יש אותה תשובה- כן!!! ואני גם חושבת שרוב החילונים שומרים על מצוות התורה רק בלי שהם קוראים להם מצוות... ז"א... אני אתן דוגמאות מעשר הדיברות... כיבוד הורים, לא לרצוח... ואם מותר להוסיף משהו... אני חושבת שלחילונים יש "עגלה יותר מלאה מלדתיים" ויותר ערכים

tamarhp

New member
שלוש שאלות לי אליך

האם לכל החילוניים יש אותם ערכים? האם "עולם תרבותי" הוא אותו דבר בעיני כל אדם, או דבר שאחד מעריך כתרבות ייחשב כדבר הבל אצל השני? האם את באמת חושבת שיש תשובה אחת לשאלותייך?

לא, לא ו...לא../images/Emo70.gif

אני חושבת שאם אנינ אוסיף משהו זה יהרוס... הקיצור... לא אחד גדול וענק

tamarhp

New member
השאלה היתה מופנית לזו שמעליך

שעוד לא למדתי לאיית את השם שלה
ואם התשובה היא "לא", איך אפשר לענות על השאלות ש-ל-ה בצורה אחידה, כך שיהיה אפשר לקבל 100?

למעלה