כתבה על מייקל דייויס

itzik4u

New member
כתבה על מייקל דייויס

כתבה על מייקל דייויס-גדול שחקני המעוף בארץ. המקור: גלובס. ------ "אני ממש לא אוהב סיכון" מייקל דיוויס, אחד משחקני המעו"ף הגדולים בישראל, מדבר על הכל * היכולת של שחקני מעו"ף להשפיע על מדדים והכישורים הנדרשים מהם ("מי שעושה בגרות יודע כלום על הכל. מי שעושה דוקטורט יודע הכל על כלום - וזה מה שנדרש מסוחר מעו"ף") * הכניסה לתחום תעודות הסל והתנהלות תיק ההשקעות האישי שלו ("אני קונסרבטיבי לחלוטין, כמעט ולא משקיע במניות") * ומה גורם לו להמשיך לעבוד ("מה הייתי עושה כל היום? הולך לשבת בבתי קפה?") גולן פרידנפלד 9:20 27/2/06 מייקל דיוויס, 49, לא נראה ולא מתנהג כמי שמגלגל מדי יום סכומי כסף אדירים בין הידיים בשוק המעו"ף. בהופעה הכוללת ג'ינס ונעלי ספורט, דיוויס נטול חשיבות עצמית המאפיינת אנשי עסקים קטנים ממנו בהרבה ומדבר במהירות. ועדיין נדמה כי לא פעם, למרות הדיבור המהיר, הוא אינו מצליח להדביק את מהירות מחשבתו. דייויס הוא אחד משחקני המעו"ף הגדולים ביותר בשוק ההון הישראלי. יש האומרים שהוא השחקן הגדול מכולם בכל הנוגע להיקפי הפעילות, אך מכיוון שמדובר בתחום כה ממודר שבו כל שחקן שומר את הקלפים קרוב לחזה, הרי שקשה להגדיר במדויק את ההיררכיה בשוק המעו"ף. כך או כך, אין חולקים על המקצוענות של דיוויס בשוק המעו"ף האניגמטי. * מייקל דיוויס, לא אחת נשמעות טענות בשוק ההון לגבי ההשפעה של שחקני מעו"ף על המדדים המובילים בבורסה של תל אביב. האם להערכתך מדובר בפרנויה של מנהלי תיקים או בעובדות של ממש? "השאלה היא מה זה אומר להשפיע על השוק. שחקני מעו"ף, כמו כל משקיע אחר, קונים ומוכרים אופציות ונכס בסיס וזו העבודה שלהם. זה השוק - משחק בין קונים ומוכרים. האם ההשפעות האלו לגיטימיות? מי שצריך לבדוק את זה בוודאי בודק כל הזמן. אפשר לראות כמעט בכל פקיעה שישנם משחקי כוח בין שחקני מעו"ף. בכל מקרה, אפילו אם אכן ישנן השפעות על השוק, הרי שאלו השפעות קצרות טווח". * מהו אופי הפעילות של קבוצת מייקל דיוויס שבראשה אתה עומד? "בשוק המעו"ף יש בעיקר שני סוגים של שחקנים. יש שחקני ארביטראז' שמחפשים כל הזמן עיוותים בשני מישורים: בין האופציות לנכס הבסיס ובאופציות בינן לבין עצמן, ויש את הספקולנטים שפשוט מהמרים על כיוון השוק. הרווח של מי שעוסק בפעילות ארביטראז' מוגבל מאוד, למרות שאם עושים אותו בהיקפים גדולים הוא בהחלט יכול להגיע לסכומים גבוהים. מצד שני, מי שעוסק בפעילות ספקולטיבית יכול להגיע לרווחים הרבה יותר גדולים, אך מנגד חשוף לסיכון גדול מאוד". * תאר את התחושות בחברה בכל חודש לפני מועד הפקיעה. "יש לחץ וזה ברור, אבל הלחץ הוא לא כמו שכולם חושבים. אנחנו לא שחקנים שלוקחים פוזיציה על השוק ומחכים לפקיעה כדי לראות אם נפלנו או הרווחנו. אנחנו לא רוצים רווח גדול ומייד, אלא הרבה רווחים קטנים ולכן הסטרס של הפקיעה הוא בעיקר בשל הצורך לפעול מהר ולא בשל הפחד שהפוזיציה לא תצליח. "אין פרפרים בבטן בגלל שלקחנו פוזיציה כזו או אחרת, בניגוד למה שנוטים לחשוב מי שאינם מעורים בשוק המעו"ף. אני עם האופי שלי לא יכול בכלל לחיות בסטרס כמו אלה שנוטים להמר על כיוון השוק. צריך לדעת להרוויח גרושים. הרבה גרושים בסופו של דבר מצטרפים לסכומים יפים. בדרך כלל מה שקורה בפקיעה זה שאופציות של אותו חודש פוקעות, ושחקני מעו"ף בעלי אופי פעילות דומה לשלנו פשוט מתחילים יום או יומיים קודם לגלגל את הפוזיציות שלהם לחודש הבא". * אז מה, יכול להיות שמייקל דיוויס הוא בכלל משקיע סולידי? "כן. אני ממש לא אוהב סיכון. אנחנו מגודרים כמעט כל הזמן והסיכון שלנו קטן, למרות שנוטים לחשוב אחרת". * גם בתיק ההשקעות האישי שלך אתה מתנהל בצורה דומה? "כן. אני קונסרבטיבי לחלוטין. כל הכסף הפרטי שלי מושקע באיגרות חוב ובמק"מים או בדולרים. יש לי קצת נדל"ן ולפעמים אני משקיע בחברות ביו-טכנולוגיה. השקעתי 50 אלף דולר בסטארט אפ רוזטה, ונראה שאעשה כסף לא רע על ההשקעה הזו. מצד שני, צריך לזכור שעל כל השקעה מוצלחת אחת בתחום הזה יש לא מעט שנכשלות, וגם אני נכשלתי לא פעם. אני כמעט ולא משקיע במניות. אולי בשנות ה-80 עשיתי את זה יותר, אני באמת כבר לא זוכר. אה, כן, פעם השקעתי במניית אלקטריק פיול לפי 2 דולרים למניה. אחרי כמה ימים היא עלתה ל-3 דולרים וכבר רציתי למכור אבל הייתה חסימה של המניות. בסופו של דבר היא עלתה לרמה של 17 דולר וזו הייתה השקעה לא רעה". * מה היקף הפעילות שלכם בשוק המעו"ף? "השאלה היא איך מגדירים היקפי פעילות. באופן כללי, יש ימים שבהם אנחנו מגלגלים כ-120 מיליון שקל ויש ימים שזה מגיע גם ל-250 מיליון שקל. העניין הוא שלא מדובר בפוזיציות פתוחות אלא בפוזיציות מגודרות, ולכן זה עלול להיות מטעה". * אילו יכולות נדרשות מסוחר בשוק המעו"ף? "פעם שמעתי בדיחה על ההבדל בין מי שעושה בגרות לבין מי שעושה דוקטורט: מי שעושה בגרות יודע כלום על הכל, ומי שעושה דוקטורט יודע הכל על כלום. זה בערך מה שנדרש מסוחר מעו"ף - התמחות בתחום מאוד צר. סוחר טוב צריך להיות מהיר מחשבה, אך לא פחות מכך גם מהיר טכנית. אני, למשל, לא יודע לעבוד עם הידיים בקטע הטכני". * אחרי כל כך הרבה שנים מול המסכים אתה עדיין נהנה מהעבודה שלך? "תראה, אם לא היה לי כיף, לא הייתי בא. אני לא צריך לעבוד בשביל להתפרנס. מה הייתי עושה כל היום? הולך לשבת בבתי קפה? הייתי כבר כמעט בכל העולם, מאוסטרליה ועד איי הגאלאפגוס, כך שגם שם לא נותר לי עוד הרבה מה לעשות. היום אני בעיקר עוסק בהכוונה מלמעלה בחברה ולא עובד קשה מדי. בעיקר בודק שהכל סגור, שלא נעשות טעויות ושאין חשיפות שאני פתאום לא מודע אליהן". "לוקח חצי שנה להתאפס" * מנכ"ל קבוצת מייקל דיוויס, דוד אללוף, כמה זמן לוקח להכשיר סוחר בשוק המעו"ף? אללוף: "לוקח בערך חצי שנה עד שהוא מתאפס על העבודה, ועוד הכשרה של שנה כדי להפוך אותו לסוחר טוב. זו עבודה מאוד סיזיפית שצריך בשבילה הרבה מאוד משמעת, ולא לכולם יש את זה". * מה ההבדל בין שוק המעו"ף של היום לזה שהיה כאן לפני חמש או עשר שנים? אללוף: "להערכתי, שוק המעו"ף היום הוא אחד משוקי המעו"ף המשוכללים בעולם. הבעיה היחידה היא שהסחירות באופציות הרחוקות יותר די נמוכה, אבל אני מאמין שגם זה ישתנה. אם פעם שחקן מעו"ף היה צריך להיות קצת יותר חכם מהמתחרים שלו וקצת יותר זריז מהם מבחינה טכנית, הרי שהיום, עם מהפיכת המידע, המלחמה היא גם מלחמה טכנולוגית. זה הגיע לרמה כזו שהעברנו חלק מהסוחרים שלנו קרוב יותר לבורסה כדי לחסוך חלקיקי שנייה. מצד שני, יש היום תוכנות שלא היו פעם, וזה מאפשר לנו להרפות מעט מההיבט הטכני שכלל הקלדה מהירה של כל רכישה ומכירה ולהתרכז יותר בחשיבה מה לעשות". * גם הרווחים הצטמצמו? אללוף: "להערכתי כן. היום אתה חייב לעבוד בעמלות ובריביות סופר-תחרותיות על מנת שאלו לא יישחקו לך את כל הרווח".

itzik4u

New member
המשך...

המשך הכתבה על מייקל דייויס ------- "תעודות הסל יתפסו תאוצה" * בשנה האחרונה נכנסתם לתחום של תעודות סל באמצעות תכלית תעודות סל, שהיא תולדה של שותפות ביניכם לבין בנק דיסקונט. למה אתם צריכים את זה, אם עד עכשיו התמחיתם בתחום המעו"ף והלך לכם לא רע? דיוויס: "זה בדיוק העניין, שהפעילות בתעודות הסל דומה מאוד לעבודה בשוק המעו"ף. באופציות אתה קונה נכס בסיס למשל ומוכר אופציות, ובתעודות הסל אתה מוכר תעודות ומתכסה באופציות. זה מוצר משלים וזה מה שאנחנו יודעים לעשות. כל המשחק של התעודה הוא מול נכס הבסיס, ממש כמו בשוק המעו"ף". אללוף: "התחלנו לפני כשנה וחצי, והיום אנחנו מנהלים כ-2 מיליארד שקל בתעודות הסל. אין לי שום ספק שהעניין יתפוס תאוצה בשנים הקרובות. אם השוק היום מוערך בכ-8 מיליארד שקל, הרי שבעוד פחות משנתיים - וזו הערכה שמרנית - הוא יגיע לרמה של 15 מיליארד שקל. כיום, כמעט 90% מהמשקיעים בתעודות הסל הם מוסדיים. בארה"ב, כל נושא תעודות הסל מפותח הרבה יותר, כך ש-50% מהעושים שימוש במכשיר זה הם משקיעים פרטיים". * אילו סוגי תעודות אתם מנהלים כיום? "עד כה הונפקו 11 תעודות סל על המדדים הבאים: תל אביב 25, תל אביב 100, דולר, ליש"ט (היחידה בשוק), אירו, נאסד"ק 100, דאו ג'ונס יורוסטוקס 50, נאסד"ק ביוטכנולוגיה (היחידה בשוק), ניקיי, s&p 500 ומדד תל אביב בנקים". * יש היום תעודות סל רבות, ורובן על אותם מדדים. אילו יכולות בניהול תעודות סל יוצרות שוני בין החברות השונות? אללוף: "הדבר החשוב ביותר בתעודות הסל הוא לספק נזילות, וזה אומר ציטוטים בזמן אמת במחיר הנכון. זה אולי נשמע טריוויאלי, אבל לא כולם עושים את זה. אנחנו למעשה עושים שוק בתעודות הסל שלנו כל הזמן, זה מה שאנחנו יודעים לעשות. "צריך להבין את ההבדל בין סחירות לנזילות. סחירות זה עניין שיווקי, בעוד שנזילות היא עניין מקצועי. תעודה נזילה היא תעודה שאותה אפשר למכור או לקנות קרוב מאוד למדד עצמו, ולא בפער גדול כפי שקורה בחלק מהמקומות. "צריך להבין: ברגע שנוצר פער משמעותי בין מחיר המכירה ומחיר הקנייה של התעודה, למעשה משולמת כאן עמלה שלא צריכה להיות משולמת. לפעמים זה נראה שולי, אבל זה יכול להגיע ל-2%-3%. אם הייתי אומר לך שגובים ממך עמלה של 2%-3% ובמקום אחר היית יכול להימנע מזה, בטוח שלא היית חושב פעמיים". * מה גורם למנהל תיקים לבחור להשקיע בתעודות סל? זה כמו המלצת מכירה על השירותים שהוא עצמו נותן? אללוף: "אני חושב שרבים הבינו שלא ניתן להכות את המדדים לאורך שנים, גם אם מדובר במכה לא קטנה לאגו. לאחרונה התוודה בפני מנהל תיקים ותיק, שאמר שלאורך עשר שנים הוא הצליח להכות את המדד רק פעמיים. הוא אמר שהוא רוצה להסתכל על עצמו במראה ולכן החליט להשתמש בתעודות סל. "יש כאן גם את כל הבעייתיות של דמי הניהול. בהשקעה לטווח ארוך זה שיקול רציני. 3% לשנה למשך 20 שנה זה 60%. זה מטורף למי שחושב על השקעות לטווח ארוך. לגבי השאלה אם זה מייתר את הצורך במנהלי השקעות, התשובה היא לא. תעודת הסל היא רק כלי בידיו של מנהל ההשקעות. המלחמה היא על מבנה סל ההשקעות ותזמון של מעבר בין האפיקים השונים. בכל אפיק ניתן לבחור את הכלי המתאים, וללא ספק תעודות הסל יהיו במשחק הזה בשנים הבאות".

ilanc7

New member
לקרוא לעצמך קבוצת מייקל דיוויס

זה לא קצת....? אהה מיכאל בן דוד?

a n g l o

New member
אפרופו מייקל דיוויס

היית מאמין שאלכסיי מוקדון=אלי ארוך ?

למעלה