ההשתתפות בשיח הביטחוני

greywolf

New member
ההשתתפות בשיח הביטחוני

את חופשת הסמסטר ביליתי בקריאה של כמה מחקרים על צבא לצורך המ.א. אחד המחקרים הוא סקירה של הכשרת הקצינים בבריטניה, תוך בחינת התוכן המוקנה להם, רקעם החברתי, ו"המוצר המוגמר" היוצא ממוסדות ההכשרה. הדבר המפתיע לכאורה במחקר הוא שהוא בוצע על ידי... אישה. מפתיע משום שבהקדמה לספר שנכתבה ע"י קצין בריטי בכיר המוכר לקוראי כתבי העת הצבאיים הוא מציין, שמי שחושב שמפתיע הדבר שאישה מבקרת את המערכת הצבאית, לא מכיר את החוקרת. במסגרת קריאת המבוא שלי על צבא וחברה בישראל נתקלתי אף בחוקרת ישראלית שכתיבתה ביקורתית על זיקות הגומלין בין הצבא והחברה בישראל, ד"ר שרה הלמן. אלא שהזווית ממנה היא בוחנת את הנושא היא דרך מחקר על תנועות המחאה הישראליות. לאור הטענות המושמעות חזור והשמע שהשיח הביטחוני הישראלי סגור בפני נשים, ערבים, וגברים שלא שירתו בצבא (לא כולל שמעון פרס), עולה ממחקרים אלה אפיק שנעדר מהשיח בישראל- המחקר האקדמי. התבוננות ביקורתית על מוסדות הנהנים מיוקרה חברתית רבה, אשר נעשית באמצעות האפיק הלגיטימי של "אקדמיה" מאפשרת לקבל "אשראי" חברתי להרחבת גבולות הדיון הביטחוני (ואולי גם סוגי שיח אחרים כדוגמת השיח הכלכלי. מעטים בארץ הכלכלנים אשר חורגים מהקו הליברלי- יזכרו לטובה פרופ' אריה ארנון מבן- גוריון, אוריאל רובינשטיין מתל- אביב וד"ר לינדה עפרוני). השונה בין המחקר על הקצונה הבריטית (שנעשה על ידי חוקרת ניו- זילנדית העובדת במוסד מחקר למחקרי הגנה באוסטרליה, כלומר אפילו לא ע"י חוקרת בריטית) לעומת מחקריה של ד"ר שרה הלמן, הוא שבעוד שבבריטניה ניתן לבחון את הצבא ישירות בישראל הביקורת היא עקיפה- היסטורית כדוגמת ספרו של ד"ר אורי בן אליעזר "דרך הכוונת- היווצרותו של המיליטריזם הישראלי) או דרך בחינת תנועות מחאה

orlyt

New member
לא יודעת..

הידע שלי בתחום מזערי עד מאוד, אבל נראה לי שגם בתוך האקדמיה העיסוק בבטחון וצבא בכלל, ושל נשים בפרט מאוד זהיר, בשל המקום של הצבא והבטחון במדינת ישראל. מי יעז לערער על אבני היסוד עליהן בנויה החברה הישראלית? אולי רק מי שלא ממש מעוניין לעבוד באוניברסיטה בארץ. לעניין הנשים, כי בכל זאת אנחנו בפורום פמיניזם ומעמד האישה. המקום שבו אפשרו לנשים "לגעת" בצבא זה רק ממקומן כאמהות - לכן "ארבע אמהות" יכלו לומר את דברן. כך גם המחקר פונה לאפיק הזה. כל זאת רק השערה שלי...

greywolf

New member
מכון למחקרים אסטרטגיים מתונים ../images/Emo13.gif

עד כמה שזה יישמע מוזר, אולי כדי לשנות את השיח יהיה צורך שקבוצות חברתיות ותרבותיות ייזמו הקמת מרכזי מחקר בעלי לגיטימציה אקדמית כדי להנות מיוקרה שתאפשר להן להשתתף בשיח. מכון למחקרים אסטרטגיים בעל אורנטציות מתונות, יוכל להשמיע קול שונה בשיח הבטחוני. שתי דוגמאות לשיטה זו הן מרכז אדווה שנהפך למקור מידע לגיטימי ומכובד על המצב החברתי, ומרכז השל העוסק באידיאולוגיה אקולוגית.

למעלה