שמות וזהות

beatman

Member
איך אתה מחליט מה מקורי בשבילי ?

ומה מקורי עבורך ?
"אימצתי" בדיוק כפי שאתה "אימצת" זהות ישראלית.
זה נקרא ללמוד ולחוות את ההוויה במדינה מסויימת.
מה שהכי חשוב זה עם מה האדם באמת מזדהה וגם מה הוא משדר כלפי חוץ.
&nbsp
החשיבה שלך מרובעת ושגויה מהיסוד - ארץ לידה ותו לא, ללא שום התחשבות בשאר הגורמים שהם קריטיים ומשנים את כל הסיפור.

SupermanZW

Well-known member
לא בדיוק

אתה אימצת זהות ישראלית מחשש שלא יקבלו אותך עם תרבותך המקורית, כשהבנת שזה לא עוזר הפכת ל"רוסראלי" אך אתה עדיין מזדהה כישראלי כי אתה סבור שכך יזדהו איתך יותר.

אני לא הייתי צריך לאמץ זהות ישראלית פשוט כי נולדתי בישראל, אימצתי במהלך חיי מאפיינים מתרבויות שחייתי בהן וגם מתרבויות אליהן נחשפתי רק דרך התקשורת או דרך אנשים שבאתי איתם במגע ו/או יש לי קשרים איתם עד היום, כלומר אימצתי מאפיינים לא רק מהתרבות הישראלית הגרמנית והקנדית אלא גם מהתרבות הארגנטינאית, האמריקאית, היפאנית והקוראנית. אני לוקח מה שאני מתחבר אליו מכל תרבות שאני בוחר מבין אלה שנחשפתי אליהן. אני בניגוד אליך לא אימצתי שום תרבות כדי להיות מקובל בעיני איש אלא כל פן תרבותי שאימצתי נובע מכך שנוח לי רגשית להתחבר אליו.

איך הוא מגדיר מה מקורי בשבילך?

לדעתי הוא מפרש את המילה "מקורי" לפי המשמעות האמריקאית, original באנגלית, פירושה ראשון. הנקודה שנראה לי (אולי אני טועה), לדוברי האנגלית (ולדוברי עברית רבים, שבמידה לא מבוטלת גם דוברי אנגלית, וגם מתייחסים לשפה האמריקאית כשפה "נכונה" ו"אמיתית", ואילו את שפת אמם רואים כלהג מקומי לא מחייב [את המשפט שבסוגריים כתב הרוסי הפנימי שבי]) שתי המשמעויות של המילה "original", הנכון, האמיתי, הלא מזוייף, מחד, והראשון, מאידך, התלכדו במידה רבה. עכשיו בעברית יותר ויותר נוקטים במילה "מקורי" במובן האמריקאי שלה, ה"ראשון", ורואים את שפתך, תרבותך וזהותך הראשונות כאמיתיות, ואת מה שבא אחרי כגחמתך האישית שיכולת (טכנית) גם לבחור לא לנהוג לפיה.

ברור שזו טעות, מבחינה עקרונית, מבחינה לוגית,

אבל כפי שכבר ציינתי האדם הוא יצור לא לגמרי תבוני, לפחות הרוב.

SupermanZW

Well-known member
משבר זהות לא משנה את הזהות

אבל שינוי השם מבטא את האופן בו רוצה מי ששינה את שמו שיתייחסו אליו במקום בו הוא משתמש בשמו החדש.

תגיד, יליד רוסיה שמראה פניו צברי לחלוטין

והוא הצליח להיפטר לגמרי מהמבטא, ככה שאם הוא בעצמו לא יגלה את ארץ לידתו כולם יחשבו שהוא יליד הארץ, הוא מבחינתך ישראלי או לא?

SupermanZW

Well-known member
זו הנקודה, לא אני מגדיר, החברה מגדירה

הגדרות הן מה שמקובל על הרוב, לא על היחיד. רק כשהגעתי לשלב בו נעלם לי המבטא הגרמני (או לפחות אי אפשר היה לזהות אותו בדיבורי) הפסיקו לקרוא לי גרמני.

SupermanZW

Well-known member
שוב הגענו להבדל בין זהות לתיוג

זהות היא רשמית, תיוג לא.

הייתי אומר שלא שינוי השם משנה את הזהות

אלא מחליטים לשנות את השם כאשר הזהות השתנתה ורוצים שהשם יתאים לה.

beatman

Member
כן, במקרה והשם משתנה בעקבות הזהות ובעצם הופך להיות מתאים לה

אז בהחלט השהות של האשם שונה מהזהות הקודמת.
אך מתי שמשנים שם בעקבות לחץ חברתי אז הזהות לא משתנה.

"השהות של האשם"?

מי נאשם ואיפה השהות שלו? בכלא?

כן, כאשר הסיבה לשינוי השם היא לחץ חברתי אז הזהות לא משתנה והאדם סבור ששמו האמיתי זה השם הקודם והחדש הוא רק למראית עין כדי להתאים לדרישת החברה וברגע שהוא מוצא את עצמו בסביבת בעלי זהות דומה (או לפחות ככה הוא רואה אותם לפי מאפיניהם החיצוניים) אז הוא ישר זונח את שמו החדש ומזדהה בשמו האמיתי. שינוי שם זה עניין סובייקטיבי מאוד ויש לו שלל סיבות שונות לאנשים שונים, ואין תבנית אחת המתאימה לכולם, מה שמקשה לרוב האנשים בתפישתם את אלה ששינו את השם, פשוט לא יודעים איך לעכל אותם.

SupermanZW

Well-known member
אבל איך בדיוק השתנתה הזהות?

באיזה רגע בחיים שלך הפסיקו לזהות אותך כרוסי והתחילו לזהות אותך כישראלי? האם זה קרה בכלל או שמדובר רק בWishful thinking שלך?

תלוי למה אתה קורה "לזהות כישראלי"

אם הדרך היחידה שיזהו אותי כישראלי זה לשנות את תווי פני כדי להיראות כישראלי, להיפטר מהמבטא ככה שלא יזהו את המוצא שלי לפי הדיבור ולהסתיר את עצם העובדה שנולדתי באוקראינה, אז הגורמים האלה באמת לא בשליטה שלי ואם הם המכריעים אז אני נשאר רוסי לתמיד. מצד שלי גם על התימנים והמרוקאים ילידי הארץ רואים את המוצא שלהם, ומצד שני הכרתי מישהו שהופתעתי מאוד כשהוא הודה שהוא בעצם ברזילאי, כי לא נולד בארץ אלא עלה בגיל 5. ככה אמר, "אני ברזילאי", בלי שמץ של בושה במוצאו. ואם היותו ברזילאי לא עושה אותו פחות ישראלי, אז למה בשבילי היותי רוסי (אוקראיני ליתר דיוק, אבל ניחא) זה אות קין? או שלדעתך רוסי זה לא כמו שאר המוצאים, ואם להיות ברזילאי מוסיף חן ועניין להיותך ישראלי, אז להיות רוסי סוגר אוטומטית את הדלת לחברה הישראלית? היו מקרים וניסו "לשלוח" אותי מילולית "בחזרה לרוסיה", אז שלחתי אותם "בחזרה למרוקו". הייתי צריך להיעצב שילידים לא רואים בי שווה?

אבל כן, עם כל זאת שכתבתי למעלה, התפישה

שישראלי הוא מי שנולד בארץ וילידי חו"ל מוגדרים ע"פ ארץ הלידה "רוסי", "צרפתי", "הודי" וכו', נפוצה מאוד בקרב ילידי הארץ.

SupermanZW

Well-known member
אתה אמרת אות קין, אני אמרתי זהות

אתה בוחר לראות בכינוי רוסי שם גנאי, אני רואה בו את הגדרת הזהות של מי שנולד ברוסיה. זה לא גנאי אבל זה אומר שרואים בך זר, זה בלבד הפן הלא נעים.

RubberSoul92

New member
מי קבע זאת?

זהות נקבעת לפי מה שההורים שלך הנחילו בך. אני מתגוררת באשקלון בשכונה די טובה. ליד יש שני שיכונים האחד מזרחי והשני רוסי. בשיכון הרוסי מתגוררים פנסיונרים או משפחות חד הוריות או כאלה שמצבם הכלכלי רע. יצא לי פעם להיתקל בילדים בני 8-9 עם שמות כמו אילן או דני, שמדברים בין עצמם ברוסית. רוב הסיכויים שהם נולדו בישראל, אבל מכיוון שהם סגורים בתוך מרחב שכולם שם דוברי רוסית החל מפעוטות וכלה בפנסיונרים, התחושה שיצרו עליי הייתה כאילו שהם לא חלק מישראל, כאילו שהם והוריהם לא מעוניינים להשתלב בהוויה הישראלית. מקום לידה ושם לא מגדירים זהות בשום אופן.

למעלה