שמות וזהות

Astroo

New member
זה נכון אולי בישראל הגזענית

ילד סיני שגדל במשפחה ברזילאית הוא ברזילאי. מדלן אולברייט היתה אמריקאית ולא צ'כית, שמעון פרס היה ישראלי ולא ביילורוסי. קירק דאגלס היה אמריקאי ולא אוקראיני.

SupermanZW

Well-known member
Politically Correct = Incorrect

מה הקשר לגזענות? כאשר מפלים אדם בשל מוצאו זו גזענות, ההתייחסות למוצא כשלעצמה אינה גזענות.

אז עכשיו נראה לי הבנתי את ההגדרה שלך לזהות

אתה מזהה זהות עם מוצא.
ועוד פעם, אתה צודק אם נהיה אמריקאים ונחשוב בשפת ארה"ב. באנגלית "מוצא" זה "origin", מילה שמדברת בעד עצמה, זה המקור, ה"אוריגינל" שלך, למעשה מה שאתה, קרי זהות. פעם היה לי וויכוח עם איזה "צבר" שניסה להסביר לי שאני זה בעצם המוצא שלי. הוא הציע לי לחשוב באנגלית, ואז אני אבין ישר שאם ה"מוצא" זה "origin", אז זה למעשה מה שאני, הזהות שלי. אבל אם נחזור לישראל ונחשוב בשפה שלנו, אז המילה "מוצא" היא מלשון "לצאת", יש בה "יציאה". אז מבחינתי, בהגיון הזה, מוצא תמיד היה משהו שיוצאים ממנו, נקודת התחלה, התחלת הדרך, מקום שעוזבים.

beatman

Member
יש כאן עוד נקודה חשובה

הזהות במקרה שלנו, יהודים, היא דבר ראשון שייכות לעם.
בלי קשר למקום הלידה.
אלא שמייחסים אותנו למיקום הלידה מתעלמים לגמרי מנקודה זו וטוענים שאנחנו בעצם בני העם במדינה בה נולדנו.

SupermanZW

Well-known member
לא הגיוני לומר שלכל העמים למעט אחד מתאימה הגדרה מסוימת ולאחד

הגדרה אחרת. הגדרה שאינה אחידה אינה תקפה.

beatman

Member
לא רק אחד, יש עוד עמים כאלה

לא תקפה עבורך אולי.
מבחינה פורמלית כדבריך מדינת ישראל מכירה בלאום היהודי.

SupermanZW

Well-known member
מה שאתה טוען הוא שברגע שאדם עובר ממדינה למדינה הוא משנה זהות

זה נראה לך הגיוני?

אם כך אני נולדתי ישראלי, בילדותי המוקדמת הפכתי לגרמני, אחרי מספר שנים הפכתי שוב לישראלי ועכשיו אני קנדי. האם זה לא נראה לך מגוחך?

Astroo

New member
תלוי באיזה גיל מתבצע המעבר

אם פלוני הוא אזרח ישראל, למד בישראל בבית ספר, שירת בצבא ולמד באוניברסיטה, אז הוא ישראלי בלי קשר למקום לידתו, דתו ולאומו.

SupermanZW

Well-known member
נו באמת

עברתי מישראל לגרמניה בגיל חצי שנה וכשעברתי מגרמניה לישראל הייתי בן שלוש וחצי ולא זכרתי דבר מחצי השנה הראשונה לחיי, לכן לשיטתך נולדתי ישראלי והפכתי לגרמני. למדתי בישראל בבית ספר, שירתתי בצבא ולמדתי בשתי אוניברסיטאות, אחת מהן אוניברסיטה בריטית שהייתה לה שלוחה בישראל, אז אולי אני גם בריטי? בכל מקרה לשיטתך חזרתי להיות ישראלי. עכשיו אני מתכנן לעשות דוקטורט באוניברסיטה קנדית, זה יהפוך אותי לקנדי? בחייך, זה באמת מגוחך.

Astroo

New member
שפת אמת גרמנית? התרבות שלך גרמנית?

אם כן, אז אתה גרמני.
נולדתי וגדלתי עד גיל 15 בברית המועצות, לכן אני סובייטי. אבל אני מדבר בבית עברית, התבגרתי בישראל, לכן במידה מסויימת אני גם ישראלי.

SupermanZW

Well-known member
שפת אמי אינה גרמנית, אימצתי חלקים מהתרבות הגרמנית

אבל כילד קטן דיברתי גרמנית באופן יומיומי ולא הרגשתי זר או לא שייך, האם לפי הקריטריונים שלך הייתי גרמני או לא הייתי גרמני?

Astroo

New member
שלוש וחצי זה גיל מאוד קטן

אני בקושי זוכר את עצמי בגיל הזה. לכן מכיוון שאתה לא אזרח גרמניה ולא מדבר גרמנית עם קרובי משפחה מדרגה ראשונה, אינך גרמני.

SupermanZW

Well-known member
עכשיו לא, אבל בגרמניה כן

אז כשהייתי בגרמניה הייתי גרמני או לא?

אני מתכוון דיברתי גרמנית עם הוריי כשהייתי בגרמניה ועד היום אני מדבר גרמנית עם דודה של אבי. אזרח גרמני לא הייתי.

Astroo

New member
קשה לייחס זהות זו או אחרת לילד בן 3

אבל אם היית נשאר בגרמניה עד גיל ההתבגרות, אז בהחלט היית גרמני.

SupermanZW

Well-known member
זאת אומרת שעד גיל ההתבגרות אדם הוא חסר זהות?

איך זה יכול להיות?

Astroo

New member
עד גיל ההתבגרות/גיל בי'ס הזהות היא לפי ההורים

והחל מגיל בי"ס יסודי אדם מתחיל לפתח זהות נפרדת, שמתעצבת בגיל ההתבגרות.

SupermanZW

Well-known member
זאת אומרת שעד גיל ההתבגרות הייתי פולני אוקראיני

בגיל ההתבגרות הפכתי לישראלי ובקרוב אהפוך לקנדי כשאעשה דוקטורט באוניברסיטה קנדית?

מוזר, מעולם לא הזדהיתי כפולני אוקראיני.

Astroo

New member
עד גיל ההתבגרות היית ישראלי ממוצא אשכנזי

כי זו הזהות של הוריך.
לעולם לא תהיה לך זהות קנדית כי עברת לשם בעשור הרביעי לחייך. אבל אם היית עובר לשם בילדות עם הוריך ומתבגר בקנדה, אז בהחלט היית קנדי.

למעלה