האם שלי יחימוביץ' תוריד את מחירי הדיור?

מובן שיש צורך בתקציבים

אך התקציבים האלה קיימים גם היום, רק שבגלל עודף בירוקרטיה והטלת האחריות אחד על השני של גופי השלטון - הרבה פעמים היא לא מתבצעת.

אני בעד להשאיר את השלטון על הרובעים לתושבי השכונה, ירצו לקחת מוכתר שישקף את הדעות שלהם - בכיף (כמו ועד בית). ירצו למנות בבון שיעשה זאת, למה לא?
רק שלא ירמסו את הפרט בשכונה ושכל דבר יתבצע ללא כפייה על אחרים. זכויות הפרט זה הדבר החשוב ביותר.
למשל, אם 80% מהשכונה יחליטו שהם רוצים להקים מפעל מזהם ליד בניין מגורים מרוחק ומבודד, זה רמיסה של זכויות התושבים בבניין הזה.
אני בטוח שלא חסרים מודלים לחלוקת ערים לרובעים ולתת לתושבים את השלטון על רוב הדברים. העירייה תתעסק בתשתיות בעיקר והשיטור בלחימה בפשע. המיסים יקטנו ולאזרחים יישאר יותר כסף להשתמש בו לצרכיהם בלי שיקבעו להם על מה לבזבז.

baudrate

New member
כל מה שאמרת לא מתייחס לבעיה של החסמים

שגורמים היום לעלית מחירי הדיור. ואם כבר, יכולה להיות כאן בעיה במחלוקות בין העיריה לתושבים,
שיכולות לתקוע בניה להרבה זמן, לא פחות מאשר היום.
הרעיון של הפרטת השלטון המקומי ב100% (מוכתר), פותר את בעיית חסמי הדיור ונותן לבעלים של
השכונה או העיר שבבעלותו תמריץ לפתח אותה (כי היא שלו).
כלומר יש גורם אחד שבסמכותו וביכולתו לפתח את העיר, בלי בילבולים ובלי קישקושים.
היום מחליטים ומחר בונים.
זה נכון שנפגע קצת העיקרון הדמוקרטי, אבל זה כסף קטן לעומת פיתוח כלכלי, לא?

החסמים היום פשוטים מאוד

מונופול על הקרקעות, הגבלה על בנייה לגובה, אישורים בירוקרטיים (שוחד עוזר לקבל אותם).
החסמים הם בזכות הרגולציה של השלטון המקומי והמדיני.

אמרתי כבר, שלי לא משנה אם תושבי השכונה ירצו להחזיק נציגים שיפעלו לטובתם. כל עוד זה על בסיס וולנטרי ואין שם שימוש בכוח בשביל לכפות על תושבים דברים - נשמע מעולה. אני נגד רמיסת הפרט בגלל שהכלל החליט משהו בשבילו, זה הכל.
אם זה יתקייים, הרעיון עם המוכתר יהיה מצויין. אגב, זה לא גורם אחד, אלא דווקא ביזור השלטון בידי האזרחים המקומיים של הרובעים האלה. שזה בעצמו דבר נפלא ומגן על התושבים.

baudrate

New member
אלו לא החסמים - אני כבר כתבתי על זה

בידי הקבלנים קרקעות ותכניות מאושרות. הם לא מתחילים לבנות ולמכור
בגלל שאין תשתית. זה לא עניין תיאורטי.

ברעיון של המוכתר אין שום "כלל" שרומס את הפרט. השכונה שייכת למוכתר.
המוכתר לא מייצג שום כלל, אלא הוא פרט אחר. פשוט יש לו יותר זכויות קניניות מאשר פרט רגיל.
הכל שוק - חופשי על הבר.

כלומר, הבעיות מתנקזות שוב פעם

לשלטון

אם החסמים לא היו כפי שאני רשמתי, אז הייתי יכול מחר לקבל שטח בחינם ולבנות עליו. או אפילו לבקש מהוריי לבנות לי קומה אחת מעל לבית שלהם.
בלתי אפשרי...

אני נגד דיקטטורים שקוראים להם מוכתרים ושולטים על השכונות. לכולם יש שיוויון בפני החוק מבחינתי ושיוויון זכויות.

baudrate

New member
כן , היית יכול לבנות בית , אבל לחבר אותו

לביוב לא היית יכול. גם לא היית יכול לסלול כביש מהדרך הראשית לבית שלך.
נו, עזרנו במשהו? כנראה שלא.

ושוב, מוכתר אינו דיקטטור. הוא פשוט הבעלים של העיר/שכונה שהופרטה.
הוא אחראי לכל מה שהיה רשות הציבור שעברה
לרשותו - הרחובות, הגנים, מערכת הביוב, תאורה, תברואה וכיו"ב.
ברור שהוא יכול לגבות כספים מהתושבים כדי לספק להם שירותים, או לתבוע אותם
במידה והם מלכלכים או פוגעים ברכושו.
למה אתה מתנגד להפרטה?

מה יקרה אם

בניין לא ירצה לשלם למוכתר הזה כסף או לקבל את שירותיו?

זה לא הפרטה מה שאתה מתאר, אלא פריבטזציה של שכונה לנציג יחיד. סוג של דיקטטור קטן.
הרכוש הוא של האזרחים, לא של המוכתר הזה. הוא לכל היותר יכול להיות המייצג של רצונותיהם כנגד השלטון.

baudrate

New member
תחרות

המוכתר הזה מתחרה עם מוכתרים אחרים, אנשים יעזבו להיכן שטוב להם.
הוא לא מעוניין להשאר ללא תושבים. הוא יצטרך לתת להם תנאים אטרקטיבים.

baudrate

New member
למה מפקיע? זכויות הפרט הן סחורה עוברת לסוחר

בשוק החופשי. מידע אישי ופרטי, אברים להשתלה.

זה קצת יותר מורכב מזה

מידע אישי ופרטי, מי מוכר ומאיפה יש אותו?

איברים להשתלה זה רכוש שלי, בלי הסכמתי אין לאף אחד זכות למכור אותם. אם ארצה למכור כליה, זה זכותי המלאה.

לא ענית על השאלה, מה אם המוכתר לא מקובל על חלק מהשכונה שבה הוא דיקטטור והם לא רוצים לעשות את מה שהוא רוצה?
אתה בעצם החלפת שלטון מקומי וכושל של היום, במשהו אחר, רק מעט קטן יותר.

baudrate

New member
ואם בעל המפעל לא מקובל על העובדים

והם לא רוצים לעשות מה שהוא רוצה? זה אותו הדבר....

baudrate

New member
זה אותו הדבר עם המוכתר

פשוט אנשים יעזבו אותו ואת הישוב שלו

יש בעיה

הדיקטטור המקומי לוקח בעלות על רכושם וקובע להם איך לחיות.

טוב, השיחה כבר מעגלית ואין טעם לטחון עוד מים.

baudrate

New member
הבעלות על הנדל"ן נשארת בידי האזרחים

הבעלות על המרחב הציבורי - תחזוקת כבישים ורחובות, תאורה, תברואה, ביוב, מערכת מים, גינות ציבוריות
עוברת למוכתר. עדיין יכולים בעלי הדירות למכור, לקנות, להשכיר את הדירות שלהם, ואפילו לבנות במגרשים שלהם.
אני חושב שזהו דיון מעניין.

מצד שני, עליית המחירים

והמשך הריבית הנמוכה שמעודדת קניית דירות יגרמו לפיצוץ בועת הנדל"ן ואז יהיה לנו אחלה משבר פיננסי כמו בארה"ב

הפוליטיקאים צריכים לשחרר את האדמות לאזרחי ישראל ולהפסיק את ההגבלה על הבנייה לגובה. די, מספיק לעשוק אותנו על הרכוש שלנו!

baudrate

New member
זה סיפור על בועה ידועה מראש

יהיה משבר פיננסי, ללא ספק, ואף אחד לא יעצור אותו.
יש חומר הנפץ, רק חסר הניצוץ.

למעלה