אירוח ד"ר איתי בר-חוה

שלב לוטאלי קצר

שלב לוטאלי קצר ניתן לפיתרון
על ידי הוספת אוביטרל/דקהפפטיל / סינרל/ פרוגסטרון לאחר הביוץ
והוא אכן סיבה אפשרית להריון כימי
בהצלחה

טובה89

New member
שלום ד"ר בר חווה

שלום ד"ר ותודה רבה על הזמן שאתה מקדיש לנו

אשמח לשמוע את דעתך. בת 29, בריאה בדר"כ, לא מעשנת, עד הטיפולים היה לי ווסת וביוץ מדוייקים מאוד.
בעלי ואני ניסינו להיכנס להריון טבעי במשך 10 חודשים בערך ללא הצלחה. עשינו בדיקות דם, מעקבי זקיקים ובדיקת זרע.
תוצאות פרופיל הורמונלי יום 2:
E2-144 pmol/L
17-OH-PROGESTERONE-4.44 nmol/L
LH-2.60 IU/L
FSH-6.60 IU/L
PROGESTERONE-3.3 nmol/L

אצל בעלי יצא בדיקת זרע תקינה למעט מורפלוגיה ששם יצא 3%.
עשינו 3 הזרעות+הורמונים שלא הצליחו וישר עברנו לIVF.
עשינו סבב של שאיבה שהניב סה"כ 9 עוברים קפואים ועוד אחד שהוחזר טרי יום3.
העובר שהוחזר לא נקלט ועשינו סבב של החזרת מוקפא יום 5 על בסיס הורמונלי שנכשל. כרגע בסבב שלישי של החזרה על בסיס טבעי (+אוביטרל שניתן כשהזקיק היה 16, רירית-8,E2-610 פרוגרסטרון-2.4).

השאלות שלי הן:
1. האם התוצאות של הפרופיל ההורמונלי תקינות?
2. האם מתן האוביטרל בסבב האחרון כשהזקיק 16 היה מוקדם מדי? אם כן, האם יכול להיות שייפגע בסיכויי הקליטה? (לוקחת תמיכה של אוטרוגסטן*3 ודופסטון*3)
3. אם חס וחלילה סבב זה לא יצליח, האם היית ממליץ לעשות בדיקות מקיפות יותר? (לא עשיתי מעולם צילום רחם/היסטרוסקופיה ודומיו).

תודה רבה מראש

סבלנות

נראה לי שאת צריכה בעיקר סבלנות
אוביטרל בזקיק 16 זה בסדר אם הרירית תקינה
יש הגיון להשלים הסטרוסקופיה
אך כפי שאמרתי סבלנות
בהצלחה

טובה89

New member
תודה רבה על התגובה

האם היית מציע לחכות עם בדיקות נוספות?
אחרי כמה סבבים היית אומר שכדאי לעשות בירורים נוספים?
&nbsp
תודה רבה מראש

oribori9

New member
דר בר חווה

רקע בקצרה: בלתי מוסברים אצלי הכל תקין למעט חצוצרה חסומה שעשיתי צנתור ואצל הבעל בדיקת זרע תקינה.
כבר אחרי 3 החזרות של בלסטו שכשלו.. צריכה לעשות היסטרוסקופיה אבחנתית שבוע הבא, יש משהו נוסף שנראה לך שכדאי לבדוק?
תודה

evidence based medicine

טסטומקס, GH, אלארגנין.. טיפולים שנמצאים בויכוח בספרות.
טיפול שלא ניתן בשום מקום אחר.
כמטופלת קשה לי לכן לדבוק בטיפול כזה
מה הרציונל שלך כמטפל? בבחינת אם לא יעזור גם לא יזיק?
או שהרושם שלך הוא שיש שיפור תחת טיפול זה על אף הספרות הסותרת?

טיפולים לא שגרתיים

יש מספר לא מבוטל של עבודות המעידות על כך שתוספת טסטוסטרון משפרת את הרזרבה השחלתית בנשים עם רזרבה שחלתית נמוכה
לגבי הורמון גדילה יש מספר רב של עבודות המעידות על תרומתו בהעלאת איכות הביציות כולל מטה אנליזה שסיכמה מספר עבודות
כך שאני חולק על קביעתך לחלוטין
בהצלחה

FSH גבוה ושלב לוטיאלי קצר

ד"ר בר חוה,

תודה על הנכונות שלך להתארח בפורום. כולנו מעריכות מאד את העזרה שלך.

אני בת 37, מנסה להרות מתרומת זרע. יש לי FSH גבוה (15 ובבדיקה נוספת 10.4, AMH 1.24) בשילוב עם שלב לוטיאלי קצר (התחיל מ8.5 ימים והתארך בהדרגה ל-11 בעזרת תזונה ותוספים). בדקתי רק פעמים ספורות, אבל נראה שהפרוגסטרון כן עולה לערך תקין, רק שהוא יורד מאד מהר. נראה שאני מבייצת כל חודש (לפחות מבחינת בדיקת ביוץ וטמפ). פירוט בדיקות דם בתחתית ההודעה.

בינתיים עשיתי שלוש הזרעות שלא הצליחו - הראשונה ללא תמיכה, השניה עם תמיכה של cyclogest והשלישית עם זריקת HCG ותמיכה (אבל אני לא בטוחה שהתזמון של ההזרעה היה נכון). נראה שהשילוב בין FSH גבוה לפרוגסטרון תקני ושלב לוטיאלי קצר כמעט ולא קיים בספרות המקצועית, אז אני מתקשה לתכנן איך להמשיך. עם הFSH הגבוה, סביר שאגיב פחות טוב להורמונים, אבל מצד שני, אני יודעת שאחרי שלוש הזרעות שלא הצליחו, הסיכוי להצלחה יורד משמעותית.

אשמח לכל עצה שתוכל לתת לגבי המשך הטיפול (הזרעה/הפרייה, האם לעבור לinjectables, ו/או לשנות את סוג התמיכה).
תודה רבה

בדיקות יום 2 הכי עדכניות (חלק מהמידות שונות מאלו בישראל):
progesterone - 2.9 nmol/l
estradiol - 146 pmol/:
testosterone < 1.5
FSH 10.4 (previously 15 on day 3) U/L
LH 8 (previously 3.6 on day 3) U/L

progesterone after ovulation (different times) - 12.6 at 6 dpo, 49.4 at 4 dpo, 25.9 at 8 dpo - nmol/l

DHEA - measured only at 6 dpo, was 3.1

פרט נוסף

פרט נוסף ששכחתי לציין - הרירית עבה משלב מוקדם (ביום 11 היא הייתה 9.2/6.6/10.4 כשהביוץ היה ביום 23/19/15)

כשלון הזרעות

כשהזרעות נכשלות כדאי לעבור להפריה חוץ גופית
לפי הפוטנציאל השחלתי שלך (AFC)
מכיוון שבכל גיל הפריה חוץ גופית סיכוייה להצליח הם יותר טובים מהזרעה
בהצלחה

אין מוקפאים

שלום ד"ר בר חוה! עברתי כבר 4 שאיבות אבל באף סבב אין מוקפאים. על פניו אצלי הכל תקין (אני בת 35). מבחינת זרע- מורפולוגיה 0, תנועתיות נמוכה, ריכוז ונפח תקינים.
מה לדעתך הגורם ומה ניתן לעשות כדי לשפר?

מוקפאים

אם אין מוקפאים והרזרבה השחלתית תקינה
כדאי להתמקד בהעלאת איכות הביציות
יש הגורסים (ואני ביניהם) שהורמון גדילה (GH) יכול להיטיב עם איכות הביציות
בהצלחה

GNews78

New member
שאלת מתי?

ד"ר בר חוה היקר.. רציתי לשאול מהו השלב (ומאפייניו) בו בדרכ מומלץ לעבור לתרומת ביצית? ברור לי שהכל אינדבידואלי ובכל זאת, מהי תמונת המצב לפיה מבינים שאין דרך אחרת. כמובן תודה שהתפנית אלינו

נובמבר6

New member
שאלות

שלום דר בר חווה ותודה
יש לי תור אליך לאוקטובר
עד אז..
אני בת 39 עם שנ ילדים שנולדו קיסרי עם הריונות טבעיים .
בנסיון לילד 3 החל מגיל 35 התחרשו שני הריונות טבעיים שהסתיימו אחרי שבועים עם בטא שירדה ומאז ללא קליטה .
התחלתי טיפולים שכללו 3 הזרעות ועוד 3 שאיבות ו7 החזרות של בלצסטים וגם 2 יחד ושום דבר לא נקלט.
כל הבדיקות כולל צילום רחם היסטו דם ..תקינות.
Amh 0.66
טופלתי בתמיכה מגוונת וכן החזרה טבעית וכן פיפל.
קיבלתי קלקסן.
אין קרישיות.
אין בעיית זרע.
לא מוסברים עי הרופאים.
בחודש הפסקה מטיפול אחרי כל המתואר מעלה נקלטתי טבעי והבטא עלתה ל200 וירדה.
1.הרופא מציע לי להמשיך בהורמונים שאיבות והחזרות אבל אני מרגישה שמישהו לא קורא התמונה נכון.שכן לא נקלטתי מטיפולים עד כה מה תוכל להמליץ לי לעשות?
2.האם בהכרח הבייצית שלי לא תקינה?
3.מהייאוש אני רוצה לפנות לפונדקאות בחול עם בייצית וזרע שלי ושל בעלי כדי לנסות הכל.
אני לא רוצה להגיע לגיל שבו סיכויי כבר אפסיים ללא הצלחה. האם תמליץ לי לנסות?
4.שאלה אחרונה האם כשיגיע התןר אליך נלך על טיפול רגיל או חיזוק ביצית אחת?
תודה רבה מראש

כשלונות חוזרים לאחר הריונות ספונטנים

כשמטופלת נכשלת בטיפולים והכל נראה בסדר
ובעברה הריונות ספונטנים
כדאי מאוד לבדוק את חלון ההשרשה ERA
בהצלחה

נועה312

New member
פוריות אחרי שליית פתח

שלום ד"ר בר-חווה
שאלה נוספת, כרגע באמצע הריון ivf עם שליית פתח. בהנחה והיא לא תעלה, האם יש יותר חשש לפגיעה ברחם אחרי לידה קיסרית בגלל שליית פתח או שההתייחסות היא כמו אחרי כל ניתוח קיסרי? מתי היית ממליץ לעשות היסטרוסקופיה אבחנתית?

קיסרי

לאחר קיסרי אין הבדל בין אם הקיסרי היה על רקע שלית פתח
או כל אינדיקציה אלקטיבית אחרת
כדאי תמיד לבצע הסטרוסקופיה אבחנתית אחר קיסרי לוודא שחלל הרחם תקין ושהצלקת הקיסרית החלימה היטב
בהצלחה

למעלה