תחנות רעננה ייפתחו רק ביולי

מצב
הנושא נעול.

Bus Nerd

Active member
אם אנחנו בכזו מצוקת ציוד נייד, אפשר לבנות railbuses

השאלה אם הציוד הזה יספיק לתפוסה בין ערי השרון לבין תל אביב
עשו את זה במקומות אחרים בעולם כשהיה מחסור חמור בציוד נייד. אני לא מאמין שאנחנו שם, אבל זה פתרון אפשרי.

אני התייחסתי רק לציוד הנייד בקו של בית שמש

עשו את זה במקומות אחרים בעולם כשהיה מחסור חמור בציוד נייד. אני לא מאמין שאנחנו שם, אבל זה פתרון אפשרי.
אם הקו של בית שמש ישמש בלבדית לקישור המהיר והישיר בין ערי השרון לתל אביב, לא בטוח שהרכבות של בית שמש יכולות להספיק.

אלן מתבסס על כך שרוב הנוסעים ימשיכו להשתמש ברכבות בכיוון של היום, אבל פתיחת הכיוון מערי השרון לתל אביב דרך הרצליה תמשוך חלק נכבד מהנוסעים היום וגם מנוסעים נוספים שלא משתמשים היום ברכבת.
הרעיון של החלפה בהרצליה לא יתפוס בציבור הרחב, אנשים מצפים שנסיעה קצרה שצריכה לקחת פחות מחצי שעה תהיה ללא החלפות.
ואם הקישור בכיוון המהיר מתבסס על רכבת אחת בשעה עם הציוד הנייד של בית שמש + אפשרות נוספת עם החלפה בהרצליה, אז זה פתרון לטווח קצר שלא יחזיק מעמד הרבה זמן.

Bus Nerd

Active member
לא תמיד אפשר לתת לאנשים את מה שהם מצפים

אם הקו של בית שמש ישמש בלבדית לקישור המהיר והישיר בין ערי השרון לתל אביב, לא בטוח שהרכבות של בית שמש יכולות להספיק.

אלן מתבסס על כך שרוב הנוסעים ימשיכו להשתמש ברכבות בכיוון של היום, אבל פתיחת הכיוון מערי השרון לתל אביב דרך הרצליה תמשוך חלק נכבד מהנוסעים היום וגם מנוסעים נוספים שלא משתמשים היום ברכבת.
הרעיון של החלפה בהרצליה לא יתפוס בציבור הרחב, אנשים מצפים שנסיעה קצרה שצריכה לקחת פחות מחצי שעה תהיה ללא החלפות.
ואם הקישור בכיוון המהיר מתבסס על רכבת אחת בשעה עם הציוד הנייד של בית שמש + אפשרות נוספת עם החלפה בהרצליה, אז זה פתרון לטווח קצר שלא יחזיק מעמד הרבה זמן.
לא תמיד אפשר לתת לאנשים את מה שהם מצפים
זה הרבה יותר טוב בתור פתרון ביניים מאשר להשאיר רק את הדרך הארוכה, או להשאיר את התחנות סגורות.

ולמיטב ידיעתי אין מניעה להשתמש בכל ציוד נייד עד בית שמש, האיזור שמוגבל לתנועה של IC3 בלבד הוא מבית שמש לירושלים. כשהקו מפוצל אין בעיה להתגמש מהבחינה הזו.

alantan

New member
מדובר בסך הכל בשתי תחנות

מדובר בסך הכל בשתי תחנות
רעננה דרום שתשרת אולי את איזור מערב כפר סבא ועוד פחות את איזור מזרח רעננה. רעננה מערב שתשרת את מערב רעננה.
&nbsp
יהיו גם נוסעים מסוקולוב ונורדאו אבל יש להם עוד שלוש רכבות בשעה לתל אביב עם זמן נסיעה דומה.
&nbsp
כיום ברכבות מסוקולוב ונורדאו, תחנות שנמצאות בלב איזור מגורים, הרכבות אינן מלאות עד אפס מקום. מהו מספר המקומות של הציוד הנייד בקו לבית שמש?

חלק גדול מהרכבות בקו בית שמש הן רכבות IC3 עם שלושה מערכים

מדובר בסך הכל בשתי תחנות
רעננה דרום שתשרת אולי את איזור מערב כפר סבא ועוד פחות את איזור מזרח רעננה. רעננה מערב שתשרת את מערב רעננה.
&nbsp
יהיו גם נוסעים מסוקולוב ונורדאו אבל יש להם עוד שלוש רכבות בשעה לתל אביב עם זמן נסיעה דומה.
&nbsp
כיום ברכבות מסוקולוב ונורדאו, תחנות שנמצאות בלב איזור מגורים, הרכבות אינן מלאות עד אפס מקום. מהו מספר המקומות של הציוד הנייד בקו לבית שמש?
חלק מהרכבות גם עם שני מערכים.

alantan

New member
אשמח לראות IC3 בסוקולוב! בכל מקרה כמו שכתב Bus Nerd

חלק מהרכבות גם עם שני מערכים.
אפשר לשנות את הציוד כי הוא אינו חייב לעלות לירושלים.
&nbsp
אם בכל זאת זה יהיה IC3 עם שלושה מערכים, נדמה לי שזה 240 מקומות ישיבה, באמת די מעט. אולם מדובר בנסיעה של מעט יתר מ-20 דקות לאוניברסיטה, ו-26 דקות לסבידור, כך שאני מניח שלא מעטים יוכלו לשאת את הצורך בעמידה...

alantan

New member
טעות בידי, כ-510 מקומות ישיבה בשלושה מערכים

&nbsp
אם בכל זאת זה יהיה IC3 עם שלושה מערכים, נדמה לי שזה 240 מקומות ישיבה, באמת די מעט. אולם מדובר בנסיעה של מעט יתר מ-20 דקות לאוניברסיטה, ו-26 דקות לסבידור, כך שאני מניח שלא מעטים יוכלו לשאת את הצורך בעמידה...
טעות בידי, כ-510 מקומות ישיבה בשלושה מערכים

25306yosef

New member
בשנת 1984 רכבת גרורת קטר עשתה ב-17 דקות נסיעה עד נתניה

&nbsp
בשנת 1984 נסעתי ברכבת מתל אביב סבידור (התחנה הישנה למעלה) ועד לעקלתון בקו 2 בתחנת נתניה ב-17 דקות בלבד. הקטר היה מסוג G-12 והמהירות המקסימלית המותרת היתה אז 110 קמ"ש. הקטר המהיר ביותר בימים ההם שהיה ברשות רכבת ישראל יכול היה להגיע מקסימום למהירות של 122 קמ"ש.

יתירה מכך, בלוח הזמנים של שנות ה-80 אחת הרכבות (עם קטר G-12) שעצרה בבית יהושע עשתה 19 דקות עד לנתניה (הקו הראשי).

כך שבנסיבות העניין ובחלוף למעלה מ-30 שנה, נסיעה של למעלה מ-20 דקות עד לסבידור זה הרבה מאוד זמן.

alantan

New member
צודק, זמן הריפוד הוא מעל ומעבר לסביר, אבל אפשר להבין זאת

בשנת 1984 נסעתי ברכבת מתל אביב סבידור (התחנה הישנה למעלה) ועד לעקלתון בקו 2 בתחנת נתניה ב-17 דקות בלבד. הקטר היה מסוג G-12 והמהירות המקסימלית המותרת היתה אז 110 קמ"ש. הקטר המהיר ביותר בימים ההם שהיה ברשות רכבת ישראל יכול היה להגיע מקסימום למהירות של 122 קמ"ש.

יתירה מכך, בלוח הזמנים של שנות ה-80 אחת הרכבות (עם קטר G-12) שעצרה בבית יהושע עשתה 19 דקות עד לנתניה (הקו הראשי).

כך שבנסיבות העניין ובחלוף למעלה מ-30 שנה, נסיעה של למעלה מ-20 דקות עד לסבידור זה הרבה מאוד זמן.
צודק, זמן הריפוד הוא מעל ומעבר לסביר, אבל אפשר להבין זאת
על רקע המסילה הבודדת באיילון והצורך להעביר שם 4 רכבות בשעה בכל כיוון באמינות גבוהה.

אורי404

New member
גם כשהחל הקו בכפר סבא לפעול זמני הנסיעה היו קצרצרים

גם כשהחל הקו בכפר סבא לפעול זמני הנסיעה היו קצרצרים
בלו"ז הרשמי זמן הנסיעה של הרכבות על המסילה הבודדת (ולא כפולה, ככיום) מתחנת נורדאו לתל אביב-מרכז היה 22 דקות. זה היה ללא עצירה בתחנות סגולה ובני ברק (אז קרית אריה לא הייתה קיימת). בפועל גם ברכבות, שהיו להן עצירה בשתי התחנות היה זמן נסיעה דומה ואף קצר מ-22 דקות. ברכבות שלא הייתה להן עצירה, בפועל הן היו מגיעות לתל אביב מרכז תוך כ-15 דקות.
אחרי שהרכבת הייתה מגיעה לתחנת תל אביב-מרכז (בין אם יש לה עצירות בכל התחנות בדרך או לא), הייתה המתנה או כפי שזה היה מכונה "עצירה תפעולית" של למעלה מעשר דקות. אז ב-2003 מתחנת תל אביב-מרכז עד תחנת תל אביב-ההגנה היו זוג מסילות בלבד ולא שלוש. לא זו בלבד אלא שרכבות המשא או ציוד הנדסי נסעו דרך תל אביב, שכן מסילת ראש העין-לוד עדיין לא הייתה פתוחה לתנועת הרכבות.

מה שכן התדירות הייתה נמוכה והיו פחות תחנות

מה שכן התדירות הייתה נמוכה והיו פחות תחנות
מתל אביב השלום לתחנת ספיר היה לוקח הרבה יותר זמן באוטובוסים ורכבת.

alantan

New member
מפת רכבת ישראל

תכנון לו"ז ראשוני לפתרון בעיית לולאת השרון
פתחתי שרשור חדש כי הקודם כבר אינו קופץ ונראה לי שמדובר בנושא חשוב דיו.

גנבתי את הרעיון של "עמוד השדרה", ועשיתי קצת חושבין מה ניתן לעשות כדי לא לפגוע בתושבי פתח תקווה וראש העין.

1. את הרכבות מבית שמש להרצליה לסיים בראש העין דרום, וכנ"ל בכיוון השני. זה יתן:
  • רכבת פעם בשעה מתל אביב לכ"ס במסילת השרון החדשה, כולל חיבור מהרצליה וכל תחנות השרון לראש העין דרום.
  • רכבת מראש העין דרום לתל אביב, עם החלפה קצת צפופה בראש העין צפון (31 דקות) או טיול דרך מסילת השרון למי שמתעצל להחליף (47 דקות).

2. קיצור של רכבת אחת בשעה ממשה דיין דרך פתח תקווה, שתסיים בראש העין צפון ולא תמשיך לסוקולוב. היא תחזור למשה דיין לאחר 10 דקות זמן התאוששות בראש העין צפון. הרכבת מבית שמש שהוזכרה קודם תחליף את הנסיעה הזו, כך שכפר סבא נשארת עם ארבע רכבות בשעה מתל אביב. כמו כן, פתח תקווה וראש העין אינן מפסידות שתי רכבות בשעה.

3. הארכת שלוש הרכבות הנותרות כך שתסיימנה בהרצליה (ובחזרה) במקום בסוקולוב. בשילוב עם הרכבת של בית שמש, הדבר יספק ארבע רכבות בשעה בין ראש העין להרצליה. כמו כן, אחת מהרכבות מתואמת עם הרכבת מנתניה לאשקלון. כך, תושבי רעננה יוכלו להחליף בהרצליה ולהגיע בזמן טוב לתל אביב, ובעצם יש להם שתי רכבות בשעה לתל אביב וממנה (אחת ישירה, אחת עם החלפה בהרצליה).

את התוצאה של תחילת היום אני מצרף כ-PDF - כמובן שלא הכנתי לו"ז לכל היום...
  • תוספת שירות מוצגת באותיות אדומות
  • גריעת שירות מוצגת באותיות אפורות מחוקות
הערות:
1. בתחילת היום אין רכבת מבית שמש, לכן הרכבת שיוצאת מראש העין לתל אביב בשעה 6:17 תתחיל מהרצליה.
2. מבחינת דיור רכבות לא נראה לי שתהיה בעיה. יש למצוא דיור לשלוש רכבות בהרצליה (אבל מנגד הרכבת מבית שמש שהיום מחייגת בהרצליה לא תעשה זאת יותר). כמו כן, ראש העין דרום בהחלט יכול לאכסן רכבת אחת בשעה ואני מניח שניתן לעשות זאת ללא הפרעה לרכבות המשא.
3. אין לי מושג לגבי מצבת הציוד הנייד וכח אדם, ואם היא תספיק ללו"ז כזה. אבל מטרת התכנית הזו להשתמש בתשתית המסילתית הקיימת ובכך אני חושב שהיא משיגה את מטרותיה.

אשמח להערות והארות מכם!
מפת רכבת ישראל
לקחתי את המפה הקיימת של רכבת ישראל והוספתי את ההצעה. (סליחה לרכבת ישראל...)

Ccyclist

Well-known member
היי, קצת קרדיט על הרעיון לשיכול קווים :)

מפת רכבת ישראל
לפי התאריך שבתמונה שהעליתי הצעתי הצעה (שונה, על בסיס הרעיון של קווי ההמשך במסילה המזרחית) לסיכול קווים בלולאת השרון בפורום כבר באביב 2016.

טוב לראות שהרעיון נלקח לפתרון לבעיית המסילה הרביעית ובמקום תחנת סיום ו-ויסות בראש העין צפון יהיה שיכול קווים ממסילת השרון לראש העין בדומה להצעתי, וממסילת הירקון למסילת השרון ותחנה סופית בהרצליה שזה אמנם שונה אך לפי אותו העיקרון, וטוב להיות חלק מהפתרון :)

כמובן שהקרדיט על שימוש בהרצליה כתחנה סופית מהלולאה אינו שייך לי.

ההצעה שלך, שיש אלמנטים דומים לה במפת 2030 של הרכבת, יכולה

לפי התאריך שבתמונה שהעליתי הצעתי הצעה (שונה, על בסיס הרעיון של קווי ההמשך במסילה המזרחית) לסיכול קווים בלולאת השרון בפורום כבר באביב 2016.

טוב לראות שהרעיון נלקח לפתרון לבעיית המסילה הרביעית ובמקום תחנת סיום ו-ויסות בראש העין צפון יהיה שיכול קווים ממסילת השרון לראש העין בדומה להצעתי, וממסילת הירקון למסילת השרון ותחנה סופית בהרצליה שזה אמנם שונה אך לפי אותו העיקרון, וטוב להיות חלק מהפתרון :)

כמובן שהקרדיט על שימוש בהרצליה כתחנה סופית מהלולאה אינו שייך לי.
להיות מיושמת רק עם קיום מסילה רביעית באיילון.
כיום אין אפשרות מעשית להעביר רכבות בקו סדיר שמגיעות לתל אביב מכיוון דרום-מזרח, למסילת הירקון ולהיפך.
לעומת זאת, האפשרות להעביר רכבות בקו סדיר שמגיעות לתל אביב ולהרצליה מכיוון דרום-מזרח, למסילת השרון ולהיפך, כן תהיה קיימת לאחר חיבור כל רציפי תחנת הרצליה לכל שש המסילות שמצפון לה.

Ccyclist

Well-known member
אמרתי שזה על עיקרון שיכול הקווים, לא ההצעה הספציפית.

להיות מיושמת רק עם קיום מסילה רביעית באיילון.
כיום אין אפשרות מעשית להעביר רכבות בקו סדיר שמגיעות לתל אביב מכיוון דרום-מזרח, למסילת הירקון ולהיפך.
לעומת זאת, האפשרות להעביר רכבות בקו סדיר שמגיעות לתל אביב ולהרצליה מכיוון דרום-מזרח, למסילת השרון ולהיפך, כן תהיה קיימת לאחר חיבור כל רציפי תחנת הרצליה לכל שש המסילות שמצפון לה.
אמרתי שזה על עיקרון שיכול הקווים, לא ההצעה הספציפית.

לבית שמש מסילה בודדת

מפת רכבת ישראל
לבית שמש מסילה בודדת
דבר שמחייב תזמון טוב של הרכבות בשני הכיוונים מ/אל בית שמש, וזאת בנוסף לבעייתיות של התזמון במסילת האיילון.

אני אוהב את הרעיון, אבל יכול להיות שזה מה שיפיל אותו בעיני רכבת ישראל.

Bus Nerd

Active member
לא חושב שזה יותר מדי קריטי - מקסימום יעשו עצירה תפעולית בלוד

לבית שמש מסילה בודדת
דבר שמחייב תזמון טוב של הרכבות בשני הכיוונים מ/אל בית שמש, וזאת בנוסף לבעייתיות של התזמון במסילת האיילון.

אני אוהב את הרעיון, אבל יכול להיות שזה מה שיפיל אותו בעיני רכבת ישראל.

alantan

New member
אני חושב שהסכנה היא שרכבות יגיעו באיחור ללוד עקב עיכובים

במסילת השרון. כמובן שככל שמאריכים שירות, הסיכוי לאיחורים מצטברים גבוה יותר.

Bus Nerd

Active member
זה עדיין יותר טוב מהחלופה של להפעיל בחצי תדירות

במסילת השרון. כמובן שככל שמאריכים שירות, הסיכוי לאיחורים מצטברים גבוה יותר.
זה עדיין יותר טוב מהחלופה של להפעיל בחצי תדירות

מצב
הנושא נעול.
למעלה