שוב עובדים על אלוהים בעיניים!

dude101

New member
במביאל מעלה נקודה טובה (פלוס מינוס)

הביאו לו סרטונים ביו-טיוב ולינק למיתולוגיה שלמה, מבלי לציין את השורה הרלוונטית.
שים את עצמך במקומו, אם היו מביאים לך סרטון של מישהו שאתה לא מכיר ומסמך עם 200 עמודים ושולחים אותך לקרוא את הכל, היית מקבל את הדברים?

Hameln

New member
לפחות בעניין הלינק למיתולוגיה

במביאל לא ביקש לציין שורה רלוונטית למשהו אלא שאל באיזה טקסטים מדובר (חוץ מחוסר ההבנה שלו לכך שלא נמסרו טקסטים ב"התגלות" עצמה, אלא עברו בע"פ ורק מאוחר יותר הועלו על הכתב).

BravoMan

Active member
לא הוא לא!

הרי זה מה ש-"הצד השני" עושה לנו פה כל הזמן!
מביא איזה סרטון, של איזה רב, או אומר "תלמד תורה \ תלמוד \ גמרה".
&nbsp
אז פעם אחת שיתאמץ, מה גם, שהטענה המקורית "רק ביהדות ניתנה תורה בהתגלות המונית" היית שלו, לא שלי, ובכל זאת השקעתי מאמץ להפריך אותה.
&nbsp
כפי שאתה וודאי מנחש, אני רחוק מלהיות מומחה לנצרות, ומן הסתם לא מכיר את הכתבים שלהם ברמה שאוכל לצטט פסוקים.
בהתחלה חשבתי באמת לטרוח ולנסות בעזרת Google לצמצם את הטקסט לנקודה הרלוונטית ביותר, אבל בסופו של יום אחרי שראיתי את התגובות של מי שעומד מולי, החלטתי שזה יהיה בזבוז זמן שלי.
&nbsp
הוא בכל מקרה פוסל את דברי בלי לבדוק...

dude101

New member
וכשה"צד השני" מביא סרטון כזה, "אנחנו" לא לוקחים אותו ברצינות

אז למה שהוא יקח את דבריך ברצינות?
כמו כן, לא שמתי לב שבמביאל אמר משהו בסגנון "לך תלמד" (כמובן, יכול להיות שאני טועה). אם כבר, ממש בשרשור הזה הוא "אם תשאל אותי איך אני יודע שאלוהים דיבר עם משה בסנה אענה לך תלמד תורה ותראה איפה זה כתוב - או שאפנה אותך למקור שבו זה כתוב?".
&nbsp
ואתה יודע מה? במקומו גם אני הייתי פוסל את דבריך בלי לבדוק. אפילו לא היית טורח להתייחס לסרטון מיו-טיוב.
הוא ביקש ממך מראה מקום. הבאת סרטון מיו-טיוב ואמרת ש"תתחיל משם, ואם זה לא מספיק, נחפש לך כתובים של ממש."
כשהוא ביקש כתבים, אמרת שאתה לא יודע אם יש ושלחת לו לינק לכל הברית החדשה.
מילא היית אומר "שמע, אני לא בקיא בדברים האלה אבל לדעתי גם בנצרות וגם במיתולוגיה האינדיאנית של שבט הסו יש התגלות המונית עם מתן חוקים. אותי הנושא לא מעניין במיוחד, אבל אם אצלך זה מרכיב כ"כ קריטי באמונה שלך כפי שאתה טוען, אולי תרצה לעשות קצת מחקר בנושא".

BravoMan

Active member
במקומו - זו מילת מפתח!

אף אחד, בפורום הזה, מעולם לא התקדם ולו צד אחד בדיונים הארוכים שהתקיימו פה, אפילו לא לכדי מצב של לגרום לצד השני לשאול שאלות ולפקפק בעמדתו.
&nbsp
אולי הסיבה לכך היא, שכל צד משתמש בכלים שלו, שאינם אפקטיביים, ואינם מקובלים על הצד השני?
&nbsp
אז הפעם החלטתי, שאני עוזב את המתודולוגיה הרגילה, ומשתמש בכלים של הצד השני כנגדו. אם הם חושבים שהכלים האלה טובים מספיק כדי לנסות לשכנע אותנו, שיתמודדו איתם בעצמם.
&nbsp
אותי לא ממש מפתיע שאתה לא מקבל את זה, אבל אתה גם לא אמור - אתה לא קהל היעד
.

dude101

New member
אם בנאדם לא מגיע לשיחה בראש פתוח,

לא תצליח לשכנע אותו גם אם אלוהים ירד משמיים ויודה שהוא לא קיים.
להתנהל בכוונה בצורה שמקשה על הדיון לא יקדם את הדיון.

BravoMan

Active member
ראש פתוח?

אתה צוחק עלי, נכון?
&nbsp
הרי מרבית הדתיים שמגיעים לכאן הם מחב"תים, שאינם באים עם ראש פתוח, ואינם באים בכוונה לנהל דיון, אלא במטרה אחת ויחידה - לנסות להחזיר אותנו בתשובה.
&nbsp
אישית, החלטתי לקחת הפסקה מהעמדת פנים שאנחנו מקיימים כאן דיונים רציניים, ולראות מה קורה אם תוקפים אותם חזרה בנשק שלהם.

dude101

New member
שים לב - אם בנאדם *לא* מגיע לשיחה עם ראש פתוח

ואם החלטת לדבר שטויות באופן מכוון אז... תהנה, אני חושב?

Hameln

New member
"הרוצה לשקר ירחיק עדיו" לא תופס

כשמישהו מקשר לך בדיוק לדבר המבוקש. אפשר להוביל את הסוס אל השוקת אבל אי אפשר להכריח אותו לשתות.

שוב, אם אתה מצפה שלדתות אחרות תהיה "תורה" דומה או זהה ל"תורה" של דתך אתה בעצם אומר במילים אחרות "הדתות האלה לא נכונות כי הן לא הדת שלי".

dude101

New member
קריטריון מעניין. אתה חשבת עליו?

אני שואל כי יש לי הרגשה שמישהו ישב וחשב לעצמו "מה מייחד את היהדות", הגיע למסקנה שרק ביהדות יש מתן תורה בהתגלות המונית ואז החליט להציג את זה כהוכחה לנכונות היהדות.
&nbsp
כל מקרה, תוכל להרחיב קצת מה זה "על תורה(חוקים ומשפטים) שניתנו בהתגלות המונית"?
נניח, אם אלים מתגלים לכולם ואומרים "הי, רואים את הבחור הזה שם? אנחנו עומדים להכתיב לו כמה חוקים. תקיימו אותם", זה נחשב?
מה לגבי מצב בו יש התגלות, ואז שולחים קבוצה קטנה של מנהיגים דתיים והם חוזרים עם חוקים ומשפט?
ומה אם יש התגלות, אבל לא מתרחש בה שום דבר על טבעי? נניח, מנהיג דתי יושב מול כל העם וכותב רשימת חוקים שהאלים מכתיבים לו, אבל בהתאם לסיפור רק המנהיג שומע ורואה את האלים?
וכמה אנשים יספיקו להתגלות המונית? מאה? אלף? מה אם זה רק 20 אנשים, אבל בהתאם לסיפור כל העולם הם צאצאים של אותם 20 איש?
ובכלל, איזה מקור יהיה מקובל עליך? ויקיפדיה? מאמר בכתב עת מדעי רציני? כתבה באתר חדשות ידוע?

במביאל

New member
עשרת הדיברות

השאלה היא למה לי להאמין למישהו שאלוהים נגלה אליו ונתן לו תורה? אני שום בעיה שאדם יכתוב ספר חוקים ואף ימציא דת כגון הבודהיזם . האם לפי הבודהיזם טוען כי הם קיבלו תורה משמים?

התגלות - כאשר הרבה אנשים שרואים לפניהם דבר שלא ניתן להסבירו על ידי הטבע. כל מה שאני מבקש זה התגלות + תורה.

בעשרת הידברות ניתנו חוקים לעם ישראל

מדור 26

New member
לא הייתה שום "התגלות"

יהושוע בן נון כשאסף בסוף ימיו את בני ישראל, וסיפר להם על יציאת מצרים, לא הזכיר כלל את מעמד הר סיני ואת מתן תורה. אילו היה עד לאירוע כל כך גדול ויוצא דופן וחשוב, לבטח היה גם מזכיר ומתאר אותו במעמד שבו כינס את העם.
מאות שנים אחרי יציאת מצרים, בתקופת מלכותו של יאשיהו, מלך יהודה, לפי ספר מלכים ב', פרק כ"ב "התגלתה" להראשונה, "ספר תורה" זאת כאשר כל העם היו עובדי אלילים...
כל אלה מעידים על כך, שלא היו כלל אנשים, "שרואים לפניהם דבר שלא ניתן להסבירו על ידי הטבע." הכל סיפורי שיכנוע, כדי לגרום לאנשים להאמין אמונת שוא.

dude101

New member
בודהיזם לא מתיימרת להיות תורה "אלוהית"

למעשה, בודהיזם קרוי על שם גאוטמה בודהה, שהיה אדם אנושי לחלוטין (גם במציאות וגם בהתאם לאמונה הבודהיסטית).
לשלול בודהיזם כי הם לא מאמינים שאחד האלים שלהם (אגב, אני לא בטוח אם בודהיזם בכלל מחייב אמונה באלים) ירד מהשמיים ואסר על גניבה זה כמו לשלול סירה ככלי תחבורה כי אי אפשר לעלות איתה על הכביש.
&nbsp
מכל מקום, התעלמת מחלק גדול מהשאלות ששאלתי.

במביאל

New member
הבנת הנקרא

לא שללתי את הבודהיזם. רק אמרתי שאין שום בעיה להמציא דת. בין אם זה פרקטיקה כלשהי ובין אם זה אמונה. כלל לא אמרתי שהבודהיזם זה שקר. לפי דעתי בכל הדתות יש אמת שמעורבת בשקר. ההבדל בין הדת היהודית לשאר הדתות שהתורה היהודית ניתנה בהתגלות המונית. בנתיים למרות עקשנותו של ברבומן למצוא לי דוגמא כזאת אין קול ואין דברים.

שאלת הרבה שאלות: התגלות זה לא לאדם אחד ולא עשרת אלפים. התגלות זה עם שלם. כמה אנשים צריכים כדי להפוך לעם? איני יודע כמה אנשים זה עם אבל אני יודע מה נקרא עם: לעם יש שפה, היסטוריה, אדמה, ודת משותפת.

לכל שאר השאלות שלך התשובה שלילית - זה לא התגלות.

Hameln

New member
לשם הדיוק

ההבדל בין הדת היהודית לחלק משאר הדתות הוא שבמיתולוגיה היהודית מסופר על "התגלות" המונית.

dude101

New member
אכן הבנת הנקרא

אתה השתמשת במילה "שקר", לא אני. יתרה מזאת, "לפסול סירה" אין משמעו לטעון שסירה זה שקר. אז בכלל ברור שזאת לא הייתה הכוונה.
לשלול משהו משמעו לפסול אותו. מכיוון שאינך בודהיסט, מהגדרה שללת את הבודהיזם.
&nbsp
מדבריך אני מבין שאם יש התגלות, ואז שולחים קבוצה קטנה של מנהיגים דתיים והם חוזרים עם חוקים ומשפט, זה לא "התגלות+תורה".
עכשיו, בוא נסתכל רגע על היהדות.
קראתי את שמות כ, ושם רשום "כג וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֶל יְהוָה לֹא יוּכַל הָעָם לַעֲלֹת אֶל הַר סִינָי כִּי אַתָּה הַעֵדֹתָה בָּנוּ לֵאמֹר הַגְבֵּל אֶת הָהָר וְקִדַּשְׁתּוֹ. כד וַיֹּאמֶר אֵלָיו יְהוָה לֶךְ רֵד וְעָלִיתָ אַתָּה וְאַהֲרֹן עִמָּךְ וְהַכֹּהֲנִים וְהָעָם אַל יֶהֶרְסוּ לַעֲלֹת אֶל יְהוָה פֶּן יִפְרָץ בָּם. כה וַיֵּרֶד מֹשֶׁה אֶל הָעָם וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם. [עשרת הדברות] יד וְכָל הָעָם רֹאִים אֶת הַקּוֹלֹת וְאֶת הַלַּפִּידִם וְאֵת קוֹל הַשֹּׁפָר וְאֶת הָהָר עָשֵׁן וַיַּרְא הָעָם וַיָּנֻעוּ וַיַּעַמְדוּ מֵרָחֹק. טו וַיֹּאמְרוּ אֶל מֹשֶׁה דַּבֵּר אַתָּה עִמָּנוּ וְנִשְׁמָעָה וְאַל יְדַבֵּר עִמָּנוּ אֱלֹהִים פֶּן נָמוּת."
במילים אחרות, יש התגלות, ואז שולחים קבוצה קטנה של מנהיגים דתיים והם חוזרים עם חוקים ומשפט.

במביאל

New member
תגובה

איפה כתבתי שקר?

אלף כל העם ראה את אלוהים עןד על ים סוף "וַיַּרְא יִשְׂרָאֵל אֶת הַיָּד הַגְּדֹלָה אֲשֶׁר עָשָׂה יְהוָה בְּמִצְרַיִם וַיִּירְאוּ הָעָם אֶת יְהוָה וַיַּאֲמִינוּ בַּיהוָה וּבְמֹשֶׁה עַבְדּוֹ." שמות יד לא

"וְכָל הָעָם רֹאִים אֶת הַקּוֹלֹת וְאֶת הַלַּפִּידִם וְאֵת קוֹל הַשֹּׁפָר וְאֶת הָהָר עָשֵׁן וַיַּרְא הָעָם וַיָּנֻעוּ וַיַּעַמְדוּ מֵרָחֹק" לפי ההגדרה שלי זה "התגלות" ויש עמה תורה.

dude101

New member
השתמשת במילה "שקר" במשפט, ואני מצטט:

"כלל לא אמרתי שהבודהיזם זה שקר".
&nbsp
שאלתי אותך במפורש אם מצב בו יש התגלות, ואז שולחים קבוצה קטנה של מנהיגים דתיים והם חוזרים עם חוקים ומשפט זה "התגלות+תורה". ענית (ואני שוב מצטט): "התשובה שלילית - זה לא התגלות.".

במביאל

New member
כל העם שמע את עשרת הדיברות

אוקי, אכן לא הבנתי את כוונתך לגבי הבודהיזם.

וַיְהִי קוֹל הַשּׁוֹפָר הוֹלֵךְ וְחָזֵק מְאֹד מֹשֶׁה יְדַבֵּר וְהָאֱלֹהִים יַעֲנֶנּוּ בְקוֹל. וַיֵּרֶד יְהוָה עַל הַר סִינַי אֶל רֹאשׁ הָהָר וַיִּקְרָא יְהוָה לְמֹשֶׁה אֶל רֹאשׁ הָהָר וַיַּעַל מֹשֶׁה. וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל מֹשֶׁה רֵד הָעֵד בָּעָם פֶּן יֶהֶרְסוּ אֶל יְהוָה לִרְאוֹת וְנָפַל מִמֶּנּוּ רָב. וְגַם הַכֹּהֲנִים הַנִּגָּשִׁים אֶל יְהוָה יִתְקַדָּשׁוּ פֶּן יִפְרֹץ בָּהֶם יְהוָה. וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֶל יְהוָה לֹא יוּכַל הָעָם לַעֲלֹת אֶל הַר סִינָי כִּי אַתָּה הַעֵדֹתָה בָּנוּ לֵאמֹר הַגְבֵּל אֶת הָהָר וְקִדַּשְׁתּוֹ. וַיֹּאמֶר אֵלָיו יְהוָה לֶךְ רֵד וְעָלִיתָ אַתָּה וְאַהֲרֹן עִמָּךְ וְהַכֹּהֲנִים וְהָעָם אַל יֶהֶרְסוּ לַעֲלֹת אֶל יְהוָה פֶּן יִפְרָץ בָּם. וַיֵּרֶד מֹשֶׁה אֶל הָעָם וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם. "
אם תקרא את הפסוקים האלה תראה שאלוהים מחפש תירוץ כדי לגרום למשה לרדת מההר.

אחרי שמשה יורד מהר סיני נאמרים עשרת הדיברות מפי הגבורה.

למעלה