לבטים נשיים- אוניברסליים?

• פותח הנושא 2208
  • פורסם בתאריך

2208

New member
לבטים נשיים- אוניברסליים?

שלום לכולן, אני חדשה בפורום. יש לי לבטים קשים הקשורים בעצם היותי אישה צעירה. יש לי חשבון ארוך עם אלוהים/הגורל/ יד המקרה/ הזרע והביצית שקבעו כי אהיה אישה. לבטיי נוגעים לכל תחום בחיי, מהתחום האנטומי- פיזי ועד לתחום המחשבה והרגש כשבדרך אינני פוסחת על אף תחום. נדמה לי כי בכל אני יוצאת כאשר ידי על התחתונה בהשוואה לגבר. מאחר ואני כאמור חדשה כאן, אני כמעט מתפוצצת מרוב הקושיות שמקשות עליי בענייני פמיניזם ומעמד האישה, ואבקש לחלוק מעט מהן איתכן, הגם שאני יודעת כי מדובר בשאלות קשות, מורכבות, בעלות היבטים פילוסופיים הנוגעים לכל יום בחיינו, ויכול להיות שלעולם לא אמצא להן תשובה, בכל אופן אודה כבר כעת למי שינסה לסייע לי למצוא פתרונות. אם יש נשים פמיניסטיות שמודעות לכל אי השוויון והעוולות ההיסטוריים שקשורים לנשים, ועדיין חושבות שלהיות אישה זה עדיף מלהיות גבר, האם תוכלו לכתוב לי מדוע אתן חשות כך? הנשים בסביבתי אומרות לי לא פעם שהן לא מבינות על מה אני מדברת, ושהן לעולם לא היו רוצות להיות גברים. גברים לטענתן חסרים את היכולות הרגשיות של נשים, חסרים את החמלה של נשים, יומרנים וחלשים מנשים בהתמודדויות עם הדברים שהחיים מזמנים לנו- ואני אומרת - איזה כיף לגברים- שיחקו אותה הן מן הבחינות הפיזיות והאנטומיות, וחסרים את תסבוכי הרגש של נשים, פחות מביעים חמלה- פשוט משום שהטבע סימן אותם כחזקים והאחרים צריכים להתאים עצמם אליהם, מלאי גאוות מין ובטחון, ואם קשה להם להתמודד, אז תמיד יש מישהו שמתמודד עבורם ועושה להם יותר נעים וקל- מכל הבחינות האגואיסטיות שווה בהרבה להיות גבר, לא? וכעת להתלבטות נוספת ולא פחות כואבת-ענייני תעסוקה. שמעתי על משרת חלומות, קשה, תובענית ביותר מתגמלת לאללה ואחרי תקופה קצרה בה, אני אכיר את כולם וכולם יכירו אותי. שלחתי קורות חיים. עיזבו את זה שיכול להיות שהמשרה הזו עדיין גדולה עליי בכמה מספרים וכנראה חסר לי איזשהו תואר שהוא תנאי בסיסי לקבלתה. מהרגע ששיתפתי את יקירי ברעיון המשרה, בא לי לעשות ניתוח לשינוי מין, מפני שזו לא משרה לאמא, והרי כאישה נועדתי להיות אמא. אולי לא היום, אולי לא השנה אבל הרי ההבטחה הגדולה בלידת בת זה כי היא תהיה אמא. תגידו, מה פתאום, לא חייבים רק אם את רוצה, אבל אני בתוכי יודעת מה מצופה ממני. וכשחשבתי על זה שאם לא אקבל את המשרה הזו היום, ואעבוד בה את השנים שארצה החל מהשנה, אז פיספתי הזדמנות גדולה. הורי אמרו לי אז אם לא תקבלי את המשרה בגלל שחסר לך התואר הזה אז תלכי ותעשי אותו- אבל אח"כ כבר אהיה בשלב אחר, בגיל אחר ואז סתם לא יצא לי מזה כלום. והקטע שאם הייתי בחור,הכל עוד היה פתוח לפניי, אם לא השנה אז עוד שנתיים או שלוש או ארבע, ממילא זה לא יפריע לי להגשים את כל העולמות זה התעסוקתי וזה המשפחתי. למה לעזאזל זה כך? למה לגברים הכל מותר ולנשים הכל נקיפות מצפון?(בכל אופן במה שנוגע לילדים ולבניית משפחה?) כל הבוסים שלי עד היום, אמרו לי שאני כל כך מוכשרת וזה יהיה לי קשה בתור אשה ואמא- משום שאני גם ארצה לרקוד כמוהם בכל החתונות- שתהיה לי משפחה מאושרת (כי זה הכי חשוב) ועבודה מספקת ומתגמלת שתיתן לי להרגיש נפלא. בלי שהם הכירו אחד את השני הם אמרו לי שלהם אין שום בעיות עם הזמן שהם משקיעים בילדיהם והחברה שלנו בהחלט תגדיר אותם כאבות משקיענים, אלא שאם הם היו אמהות, החברה היתה שוחטת אותם בנקיפות וייסורי מצפון ותלונות לגבי הזנחת צאצאיהם. הבוס הנוכחי שלי נתן לי חוברת קומיקס שענתה לי על השאלה וכמובן לא הרגיעה אותי:רואים שם זוג יאפים במיטה כשהאישה אומרת לאיש איך זה שהוא הרבה פחות ממנה עם הילד, אבל הוא לא מרגיש רע עם זה. והאיש ענה בפשטות כי זה פשוט משום שהוא מבלה עם בנו הרבה יותר משאביו בילה איתו והיא מבלה עם בנה הרבה פחות משאמה בילתה איתה. זהו, בסוף הוא עוד אומר לה תנסי לישון והיא עם נקיפות מצפון נותרת ערה. זה לא פייר!!!!!!!!! אולי מישהי תוכל לענות או לעזור לי, אני ממש מיוסרת. תודה מראש לכל המתייחסות.

tookmy

New member
יסורים לא יעזרו, אבל כנראה

שצריך לעבור אותם כדי להגיע לתשובות נכונות לך. אנחנו חיות וחיים היום בעידן לא פשוט, לא לגברים ולא לנשים. אני מכירה גברים שרצו להיות רק בבית עם הילדים ולא התאפשר להם, כמו נשים שרוצות לעבוד פחות אבל לא יכולות מאילוצי פרנסה, כמו גברים ונשים שממשיכים במסורת הסטריאוטיפית, כמו כל מיני גוונים באמצע ובצדדים. לדעתי טוב שאת מוטרדת וטוב שאת בוחנת את הדברים , כי רק כך לא תעשי את המובן מאליו ותוכלי באמת לבחון ולבדוק מה נכון לך. עם זאת, החיים הם דבר משתנה וזורם. יכול להיות שמה שהתאים לך אתמול לא יתאים לך מחר ושבחירות שתעשי היום לא ישרתו אותך יותר מחר. בסופו של דבר את זו שצריכה לחיות את חייך, ולא אלה שמצפים ממך כל מיני דברים. אני למשל נגד נישואין, ומאחר וחייתי בישוב די המוגני של משפחות עם בנזוג לא מעט זמן כל יומיים בערך שאלו אותי אם אני מתכוונת התחתן, ולא היו לי שום כוונות כאלה. עכשיו אני בלי זוגיות קבועה. יש אנשים סביבי שלא מבינים איך בחורה יפה , מוכשרת ונהדרת כמוני נמצאת באמצע שנות ה- 30 שלה "לבד" וזאת למרות שהחיים שלי מלאים הרבה יותר משל רוב האנשים שאני מכירה, אלה שבזוגיות ואלה שלא. ואני עדיין חושבת שלא שווה לי להיות בזוגיות בכל מחיר. יש כאלה סביבי שחושבים שכבר "הגיע הזמן" להיות לאם, אבל זו לא המחשבה שלי, וכרגע איני מעוניינת להביא ילד לעולם לבדי. בסופו של דבר, ככל שהסביבה סביבי תצפה ממני דברים, מי שתצטרך לחיות את הדברים זו אני, ולכן הבחירה היא שלי, ולא בהכרח על פי הציפיות של אנשים אחרים, אם כי בהחלט יש מקומות מסויימים שהרצונות שלי חופפים את הרצונות של הסביבה (למשל, אני אשמח לזוגיות, אבל בהחלט לא בכל מחיר). לגבי קריירה: נכון שלנשים יותר קשה לנהל קריירה ולהתקדם בה. כרגע, כאשר אינך אם, אני לא מבינה בכלל איך אנשים סביבך כבר עסוקים בלהרתיע אותך מלקדם את עצמך ואת עניינייך. כל כך הרבה דברים יכולים לקרות בדרך, כל כך הרבה שינויים, את לעולם לא יכולה לדעת מה ילד יום ואינני אומרת לא לתכנן קדימה, אבל בהחלט להתייחס לנתוני ההווה ולרצונות שלך ולסדרי העדיפויות שלך בהווה. מעבר לכך, גם כאשר תהיי אם, אם וכאשר תבחרי להיות, ואני מקוה שאם תעשי זאת זה יהיה רק בשל רצון אמיתי ולא בשל ציפיות ממך: אינך יודעת מה יהיה מעמדך המקצועי, מה יהיו העדפותיך, ואם יהיה לך בנזוג מה יהיו רצונותיו. יכול להיות שתגלי שאת מעדיפה להיות יותר בבית, ויכול להיות לעומת זה שתרצי דווקא להמשיך במה שעשית קודם באותו קצב, אבל יהיה לך בנזוג שמאד רוצה להשקיע בבית ובמשפחה. אני מכירה כל מיני סוגים של משפחות וכל מיני הסדרים בין אנשים. נכון שהרוב עדיין עובד לפי הסטריאוטיפ המוכר לנו, אבל לך יש מודעות, ורצון לשינוי, שכבר נותן לך אפשרות לנהל את חייך אחרת. לגבי ההבדלים הפיזיים אני באמת לא יודעת מה להגיד לך. כשהייתי ילדה תמיד רציתי להיות בן. שנים סבלתי קשות מכאבי מחזור, מדימומים קשים ומאנמיה שנבעה מכך. עם השנים אני לומדת לקבל באהבה את העובדה שאני אישה ולהבין את העוצמה והיופי שיש בכך, ועם ההבנה והקבלה באה לי הקלה גם לגוף. אני מאמינה שיכלו ללמד אותי אחרת. אני מאמינה שספרי הילדות שלי יכלו לכלול עוד דמויות של בנות חוץ מפוליאנה והאסופית, ושלא הייתי צריכה מגיל חמש עד גיל 18 למצוא רק דמות נשית אחת להזדהות- בילבי, ושכל שאר דמויות המופת שלי היו בנים. בגלל שהייתי ילדה שאוהבת סקטים אופניים ולטפס על עצים עכל החיים שלי חשבתי שאני לא נשית כי חשבתי שנשית זה להיות כמו בית קטן בערבה או משהו. טוב, זה לא חייב להיות ככה. היום אני שמחה שאני מכירה הרבה נשים שיודעות לתקן, לשפץ, לעשות כל מיני דברים והן עדיין מאד נשיות בעיני , בעיני בני הזוג שלהן אם יש להן, בעיני הסביבה. מקוה שעזרתי.

korinalir

New member
הייסורים שלך

נובעים מזה שאת לא נכנסת להגדרה של "נשיות" אני אגלה לך סוד כמעט אף אחת לא לגמרי נכנסת...וגם אף גבר הוא לא לגמרי "גברי" זוהי מסכה שהדביקה עלינו החברה וקשה לנו נפשית ופיזית להשתחרר ממנה. אני שמחה מאוד להיות אישה למרות שאני ממש כמוך מתאימה יותר לתכונות "גבריות" לא רגישה כ"כ יותר כוחנית, לוחמת (תרתי משמע) וגאה בכך מעדיפה עבודה פיזית על אומנויות עדינות שונאת לבשל, ומקווה, כמוך לקריירה מפוארת בעתיד (חלומות
) גם אם תבוא קצת על חשבון זמן עם הילדים אבל זה לא אומר שמנותקים לגמרי מדברים שנחשביים ל"נשיים" אוהבת בובות, שמלות (כשאני לא עושה קרב כמובן
) נרות (אפילו שבעקבות גל הניו אייג' לאהוב נירות וקטורת כבר לא נחשב רק לנשי וגם המון גברים אוהבים את זה..) ומקווה מאוד מאוד להיות אמא יום אחד. בקשר לגוף הנשי אני אוהבת אותו טוב לי איתו וגם מבחינה פיזית הצלחתי להוציא ממנו משו (ויעידו כל הבנים שניצחתי בקרבות מגע מלא בחיים ויש לא מעט...)
אין טעם לקטר, נכון אין שוויון, אבל זה לא אומר שלא נפלא להיות אישה איזה אישה שאת גם אם את לא קונפורמית לחברה תלמדי לאהוב את עצמך חיצונית ופנימית ולהרגיש טוב עם מה ומי שאת. בעבר המצב היה יותר גרוע ובעזרת כולנו בעתיד יהיה יותר טוב מה שחשוב זה שנשים ילמדו לנצל את כל ההזדמנויות שכבר נפתחו בפניהן, אדרבא אפילו אם קשה לך וגם אם תתקלי בהתנגדות מהדור הישן (אמא) תשלבי קריירה עם משפחה לכי תוציאי תואר ואם באמצע תרצי ילדים תעשי ועל תרגישי רע, שני ההורים שלי עבדו כל החיים שלי ויצאתי די בסדר...
אל תתני למוסכמות לדכא אותך ולכניס אותך לדיכאון את אנחנו כל הנשים יכולות לעשות הכל ונוכל עוד הרבה יותר! בתנאי שנלמד לנצל נכונה את ההזדמנויות בחיים שלנו. ניצן, שלא קיבלו אותה לעבודה בשיפוצים רק כי היא אישה! (פאקינג אפלייה אם היה לי כוח לזה הייתי תובעת אותם- הפסד שלהם! }-[)

barak001

New member
תגובה כטרנסקסואל

אני נולדתי נ', הרגשתי בדיוק כמוך. אני קרייריסט, דומיננטי, פועל ע"פ השכל וסבלתי מאד ב"קופסא". סבלתי בעיקר מההיבט החברתי כי רוב הרצונות שלי קרובים לסטריאוטיפ הגבר, אך גם בהיבט הפיזי. אני מאמין שאני לא טעות גנטית או פגם אלא אדם שמודע לעצמו, שבמקרה נולד עם אישיות שלא מתאימה לנורמות שנכפו עליי מתוקף הפיזיות. כמו שכבר כתבתי פה בפורום, לדעתי אין שום קשר מהותי בין המין למגדר, הכל תוצאה של חינוך ואין הבדלים בין זכרים לנקבות (המימד הפיזי). יש הבדלים בתכונות אופי בין בני אדם. מטבע הדברים, אם קיים ציר כזה של נשיות וגבריות כל אדם יכול למקם את התכונות שלו על הציר ויש שוני בין אנשים שונים. השוני הזה הוא טבעי ותלוי בעיקר בגנים. דוקא בגלל שלא אמור להיות קשר בין הגוף למגדר, כולם סובלים. גם על זכרים וגם על נקבות נכפים תפקידים שלרוב לא מתאימים להם במדויק ולפעמים יש חוסר התאמה עצום. אין לי שום ספק שהפגיעה בנקבות חמורה בהרבה כי היא כוללת, מעבר לציפיות, גם דיכוי ואפלייה. יש כאלה שכותבות פה "למדתי לקבל את עצמי כאישה". למה צריך ללמוד לקבל? אם זה באמת נוגד את הפנימיות, הקבלה הזו לעולם לא תעבוד. אדם לא יכול לשקר לעצמו וגם אם כן, הסבל ינבע מהתת מודע. בהנחה שקיימים סטריאוטיפים של גברים ונשים (שזה דבר רע לכשעצמו) כל אחד צריך לחיות בנוח עם עצמו ולא להגביל את הרצונות שלו. זה נכון שיש לזה מחיר כבד. מחיר האפלייה של טרנסקסואלים גבוה ממחיר האפלייה של נשים. אני לא מרגיש שיש לי ברירה, כי הפנימיות שלי היתה מנותקת מן החברה בצורה שלא ניתנת לגישור, בעולם שמרני עם נורמות נוקשות. כולי תקווה שהמצב ישתנה, שתהיה נזילות מגדרית ומתוקף זה לא יהיה גם דיכוי של נשים, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים ושאר האנשים שסובלים על רקע מין או מגדר. אני שמח להיות חלק ממאבק שבסופו של דבר יאפשר לאנשים את חופש הבחירה. צריך להתייחס לאדם כאדם, בלי הכללות ומין או מגדר יוצרים אוטומטית הכללות. אני רוצה רק להבהיר שיש לך עוד ברירות. את יכולה לחיות כאישה גברית ואם גם אז תרגישי את הפער בין הרצונות שלך לסביבה, אפשר לחיות כגבר. ובכל מקרה מומלץ להכנס לפורום טרנסג'נדרס, לפעמים יש דיונים בנושאים האלה.

lifegirl

New member
משהו לגבי "למדתי לקבל את עצמי כאשה"

מסכימה עם מה שכתבת- לגבי הצורך ליצור נזילות מגדרית, ולגבי האופן שבו המגדר פוגע (כמעט) בכולן- זכרים ונקבות. ובכלזאת, משהו לגבי- "למדתי לקבל את עצמי כאשה"... אני מניחה שלעולם לא אדע מהן הנטיות "הטבעיות שלי". אין שום דרך בה אדם בוגר יכול לקבוע בוודאות אלו מתכונותיו עצבה החברה, ולאלו תכונות בסיס פנימי-גנטי. לעולם לא אדע אם הנטייה שלי למדעי החברה והרתיעה ממדעים מדוייקים היא משהו מולד או תוצר של החברה. מה שמשאיר לי את האפשרות ללכת ללמוד סוציולוגיה- כי זה מעניין אותי, או ללכת ללמוד פיזיקה (כמשל, כן?) כדי לשבור את הנורמות שקבעה החברה... וכך לגבי שאר ההתנהגויות שלי... (שחלק גדול מהן, אמנם, שובר ברמה זו או אחרת את התבנית המגדרית. ובכלזאת). לכן, מבחינתי לומר- "למדתי לקבל את עצמי כאשה", פירושו- למדתי לאהוב את עצמי כמו שאני (או לפחות- אני מנסה ללמוד. ומודה שזה נורא קשה...). למדתי לא לריב עם ההעדפות שלי (האם אני נורא רוצה ללדת- כי לימדו אותי שאני חייבת, או כיוון שאני באמת, בבסיסי, רוצה? והתשובה היא שזה בכלל לא משנה- כי זה מה *שאני* רוצה, ובמקום הסובייקטיבי שבו אני נמצאת- זה הכי אמיתי בעולם). ו"למדתי לקבל את עצמי כאשה" פירושו שלא משנה כיצד החברה תגדיר, לפעמים, אותי, את ההתנהגויות שלי- אני עדיין אשה... עבורי זה אומר שמותר לי להיות מי שאני רוצה. וגם, כשאני אומרת שלמדתי לקבל את עצמי כאשה, זאת עבורי אמירה פמיניסטית: אני מקבלת את עצמי, ודורשת מהחברה להתאים את עצמה אליי (בניגוד לילדה שהייתי, שניסתה תמיד להוכיח שהיא יותר טובה מכל הבנים בכל. היום אני אומרת- זאת אני, ואני מצפה שהעולם יקבל אותי כמו שאני. אני מצפה- ופועלת- למען עולם בו לא ידכאו אותי בגלל מי שאני, בדיוק כפי שלא ידכאו אף אחד אחר...). בסופו של דבר (ותקן אותי אם אני טועה...), נראה לי שיש הרבהה מן הדומה במה ששנינו אומרים. ההבדל הוא שאני, בדרכלל, מתאימה להתנהגויות המצופות ממני, ואצלך היה פער (כפי שכתבת) שלא ניתן לגישור... וחוצמזה, רציתי גם להגיד שאני נורא נהנית לקרוא אותך פה... [הנה עוד משהו שאני מנסה ללמוד בחודשים האחרונים. להחמיא לא/נשים בלי להתנצל. אז קבל את זה כמו שזה- מחמאה כנה, הישר מהבטן.. ומהמקלדת...]

barak001

New member
לlifegirl. עוד בעניין מגדר.

קודם כל, תודה. גם אני נהנה לקרוא את ההודעות שלך. האם באמת אי אפשר לדעת מה הנטיות הטבעיות ומה תוצר של החברה? כנראה שלא באופן מלא, לפעמים כן באופן חלקי אם מקדישים לזה מחשבה אבל זה מלווה בחוסר נעימות. אם טוב לך במקום שבו את נמצאת, באמת לא חשוב מה המקור. אני לא יודע מה זה אישה, מה שאדם בוחר להיות או הקירבה להגדרות האובייקטיביות. לכל אחד יש הגדרה אחרת, אבל אם עושים סקר מתקבלת הגדרה ממוצעת של רוב האנשים. האם זה הגיוני שכל אחד יגדיר הגדרה עצמית ויקרא לזה אישה או גבר גם אם אין לזה שום קשר למונחים המקובלים בימנו? לא תהיה לזה שום משמעות. זה בסך הכל נסיון לאמירה אישית שמטרתה להסיט את ההגדרה החברתית, מעבר לזה יכלת לקרוא לזה בכל שם אחר. "האופי שלי זה X וזה האישה שבי". בפועל, האישיות לא אמורה להיות קשורה לגבר או אישה, אלא סתם תכונות אופי. אם את שוברת תבניות מגדריות את כנראה די רחוקה מההגדרה הממוצעת של הרוב, שהיא גם הגדרת האישה הסטריאוטיפית שמפריעה לך. ייתכן שההגדרות האובייקטיביות הממוצעות ממקמות אותך (ואת ההגדרות שלך)בקירבה גדולה יותר להגדרה של גבר, אז מה המשמעות בלהגדיר עצמך אישה פרט לשאיפה שפעם ההגדרה שלך תתקבל (ואם זה יקרה, בכל מקרה תהיה נזילות מגדרית). המיקום הזה נקבע על ידי עצמך כי רק את מכירה את התכונות של עצמך. החברה יכולה לאמר שאת אישה, מתוקף המין. אין דרך קלה יותר מקביעה בינארית חסרת שחר ובלתי ניתנת לערעור. החברה גם יכולה לאמר שאת אישה גברית או שאת "כמו גבר" כי נראה על פני השטח שאת קרובה יותר להגדרה האובייקטיבית של גבר מאשר ההגדרה האובייקטיבית של אישה. החברה (והמערכת המשפטית) לא יכולה לעסוק במגדר כי זה מורכב ולא מוגדר, אז היא מתעסקת במין כי סטטיסטית נראה שיש קשר חזק בין הדברים. לאף אחד לא אכפת שהקשר הסטטיסטי הזה נבע מקביעות שרירותיות ראשוניות, לא מבוססות שחיזקו עצמן במשך השנים עד למצב שבו כמעט כולם מאמינים שאיבר המין קובע לנו את האישיות. למה את צריכה לחפש את האישה? אולי זה בכלל לא קיים שם. למה שיהיה? את אדם עם תכונות כאלה ואחרות. אני גם חושב שיש בינינו הרבה דמיון. ההבדל הוא רק בדרגת חוסר ההתאמה ובתהליכי החברות. אני הרגשתי לא נוח, אז ביני לבין עצמי ואחרי זה בפועל אני עובר תהליכי חברות עם המגדר השני ונראה בסופו של דבר כאדם ששייך למגדר השני, למרות שהתהליך הזה מזוייף לחלוטין. את עדיין מסתדרת עם תהליך החברות הנוכחי, לא מנסה לשנות אותו כלפי פנים או חוץ ונשארת עם התהליכים המזוייפים הקיימים, במקום להחליף אותם בתהליכים מזוייפים אחרים. אני צריך להחליף לתהליכים מזוייפים אחרים, כי אני לא יכול לחיות ככה בחברה והחיים מחייבים אותנו לחיות בחברה.

lifegirl

New member
*ללא כותרת*

המשמעות של להגדיר את עצמי כאשה, היא לא ליצור תבנית מגדר חדשה, אלא דווקא לאתגר את אלו הקיימות, להכריח אותן להתגמש, להשתנות, (להפסיק להתקיים..). אני מניחה שלא רבים (אם בכלל) יגדירו אותי כ"אשה גברית" (די להיפך, נראה לי...). ובכלזאת, אני מאמינה שבהיותי אני- כמו שאני, בלי להתנצל על מי ומה שאני, בלי לנסות להתאים את עצמי קצת יותר למה שהחברה רוצה שאהיה- אני מאמינה שבכך אני מאתגרת (ולו במעט) את תבניות המגדר הקיימות... ועם שאר מה שכתבת אני מסכימה לחלוטין (ונורא כואבת את המשפט האחרון שלך, על ההכרח לחיות בצורה מזוייפת...). לילה טוב. שני.

siv30

New member
יסורים לא יעזרו כאן

ראשית, לשם השלמות הרגשית שלך, את צריכה להשלים עם היותך אישה OR ELSE ואני מדברת ברצינות היתי שוקלת נקיטת מעשה. התיאור שלך "אני ממש מיוסרת" יכול להעיד שאת נמצאת בפרק בחיים בו עדין לא גיבשת את ההחלטות העקרוניות שלך. ברגע שזה יקרה, היסורים יעברו מאילהם. במאזן הנקודות הסופי שלי אין עדיפות לאחד המינים. כבר כתבתי בעבר, אתה מה שאתה מחליט להיות ולא משהו אחר. אם החלטת להיות הקורבן, בוודאי שהחיים לא יראו לך מאושרים כי תמיד אפשר להסתכל ולהגיד "כמה שהדשא של השכן ירוק יותר". אם תבחרי בגישה הזו, אני רק אוכל להצטער, כי החיים באמת יפים ולבזבז אותם במחשבות מה היית יכולה להשיג לו היית גבר...זה חסר תועלת ולא פרגמטי. בתור אמא, אני יכולה להגיד לך בפירוש, זה לא יותר קשה. הקושי הוא רק בתודעתנו. אני מזמינה אותך לפורום שלי ולקרוא את דבריה של אחת המשתתפות בשם שש- שבע שהיא אם לשמונה ילדים ומנהלת קריירה משגשת ומספקת
ילדים זה תענוג שמאפשר לך להתנתק מהעבודה. יש בגידול שלהם סיפוק מסוג אחר שלא ניתן להשיג במסגרת עבודה. כמובן שאת יכולה להיות פסימית אבל, ברגע שיהיו לך ילדים, את תרגישי את השוני. קיימת העבודה, אבל קיימים חיים אחרי העבודה והחיים האלה לא פחות מלאים, מספקים ומהנים מחיי העבודה ואין שום מערכת שיכולה להוות תחליף לחיי משפחה. אני מאחלת לך שלמות, הנאה וחיים טובים בלי יסוריים. שבת שלום.

2208

New member
כן- אבל

שוב שלום, קראתי את התגובות המעניינות שכתבתם לי וחשבתי עליהן בלילה. ברשותכם, אוסיף כמה מילים על עצמי: אני נשואה טרייה שמרגישה עדיין מאד מוזר עם הסטטוס החדש ועם מה שהוא צופן בתוכו. אני תוצר של הסביבה והאנשים היקרים לי. ככזו, אני לא מבינה כיצד יקיריי מאד שמחים להיות מה שהם ואני כל הזמן מתלבטת. אני יודעת שיסורים לא יעזרו וגם להסתכל בדשא הגברי זה לא פתרון. אבל טרם מצאתי תשובות למה טוב בלהיות אישה, ולכן העלתי על הכתב את מה שהרגשתי. אל תבינו אותי לא נכון- אני מאד שמחה שאני יצור אנושי המסוגל לאהוב ולהיות אהוב, ללמוד ולהיות בעל זכות מסויימת לעצב לעצמי את חיי ואת הבחירות שאעשה, אך, מה מוסיפה לי הנשיות? נראה לי שהאנושות מעוצבת על פי סטנדרט גברי, ואם אני רוצה להיות אדם טוב ומאושר- נראה לי שאני צריכה להיות גבר. השאלה שלי, היא למה אני אישה? למה יותר טוב לי להיות אישה (מפני שלא נראה לי שהחלפת מין היא אופציה עבורי), אולי מישהי שקוראת זאת מרגישה שהיא היתה פעם במקום הזה ומצאה את התשובה? אם יש מישהי כזו, אולי תוכלי לכוון אותי? אני מקווה שלבטיי לא הפכו אותי לאדם ממורמר. אני מאד מעריכה את מה שנפל בחלקי, אלא שעם החלק הנשי, אני עדיין לא יודעת מה לעשות. הבנתי שאין לי יכולת להחליפו, ואני פשוט מבקשת לדעת מה עושים עם החלק הזה, והאם יש סיכוי שזה יהיה החלק שאני הכי אשמח בו ולא סתם אדע איך להפעיל אותו? 2208

טל קר

New member
מהו החלק הנשי מבחינתך? מהם

הדברים שבך שאת משייכת לנשיות? מה עושה אותך מבחינתך לאשה? החברה האנושית המערבית אכן מעוצבת ברובה על פי סטנדרט גברי (יש אמנם כאלו שעושות שמונה ילדים, יש להן קריירה מצליחה, הן גם מתנדבות בויצ"ו, ופוגשות כל יום חברה אחרת לכוס קפה, ואת לא תאמיני איזה סרטים צ'כים דוקומנטרים הן מצליחות לראות בסינימטק בשעות הפנאי הרבות שלהן, אבל מצד שני יש גם עגלים עם שני ראשים וחמישה רגלים. אני לא יודעת השכיחות של מי רבה יותר). אבל אני חושבת שאני אדם טוב ומאושר-ברובו גם ככה. ככל שאני פועלת יותר למען דברים שמאמינה בהם, ככל שיש פחות פערים בין נאה דורשת ונאה מקיימת, אני מרגישה אדם טוב יותר ומרגישה מאושרת יותר.

korinalir

New member
לא עדיף להיות שום דבר

למה עדיף להיות אישה? לא עדיף אבל גם לא עדיף להיות גבר וגם לא בטוח שעדיף להיות אנושי (
חתולים נהנים יותר לדעתי) כל אחד הוא מה שהוא ואני וגם את כמסתבר מאמינות שאין קשר בין המין - זכר או נקבה לתכונות אופי ותפקיד חברתי, או לפחות שלא צריך להיות.... אז סבבה תהיי עצמך ותהני ממה שאת ומהאופי שלך ומהגוף שלך (את נשואה לגבר כן? אז כנראה שלפחות במובן הזוגי את נמשכת לגברים ונהנית מתפקיד "האישה" ביחסים זוגיים) חוץ מזה אם את ממש צריכה משהו ספציפי להאחז בו אז לדעתי האישית היכולת ליצור חיים ולהרגיש אותם גדלים בתוכך היא זכות גדולה ומיוחדת שניתנה רק לנשים.

XUXA141

New member
אני חושבת שהנתון להיות אישה

הוא כמו "להיות גבוה" או "להיות תימני". האם תשאל מישהו "האם אתה אוהב להיות תימני?", אולי כן ואולי לא, אבל לא לכל התימנים יש אותן תכונות ואותם כישורים המאפיינים כל אחד לחוד.

הייזל

New member
אני אף פעם לא יודעת מה לכתוב בכותרת

תראי לבטיים שכאלה הם מנת חלקה של יצורה אנושית על פני הכוכב הזה. של גברים ונשים כאחד. יש כאלה שהלבטים האלה מובילים אותם להחלטות של ניתוח שינוי מין אבל זה דורש מהאדם להרגיש מאוד מאוד לא נוח בגופו שלו שמגדרו שלו כדי להחליט לשנות את מינו. לפחות זה הרושם שקיבלתי. את מצד שני מצטיירת כמישהי שמתאים לה להשאר אישה, לפחות בשלב זה, אחרי הכל כפי שאמרת את נשואה טריה ואני מניחה שיש כאן אהבה לגבר שלצידך ולא רק לחץ חברתי מסיבי מכל כיוון. הלחץ החברתי הזה יכול להפוך לבעיה רצינית, עלול לגרום לאנשים לנקוט במעשים שהם אינם שלמים איתם. בהנחה שזו אינה הבעיה, בהנחה שאין לך ספקות לגבי החוכמה שבנישואים הללו, אולי הבעיה היא הסתגלות לשינוי? אחרי הכל נישואים הם שינוי משמעותי בחיים(לגבר ולאישה) אפילו אם חייתם זמן רב זו עם זה. יש אנשים שמרגישים שכבלו אותם, יש אנשים שנכנסים ללחץ מהעניין. אז בתור התחלה תני לעצמך זמן, תני לגבר שלצידך זמן, שניכם צריכים להתאקלם, להסתגל, דברי איתו על החששות(בהנחה שיש כאלו) אל תסתגרי בתוך עצמך, ערה באמצע הלילה ומלאה חששות. האנושות לא מעוצבת לפי המודל הגברי, התרבות שאנחנו חיות בה מועצבת כך. ויש הבדל. הנשים היו תמיד שומרות תרבות הגברים היו מגיני תרבות(לטובה או לרעה) ולכן השינוי חייב לבוא מאיתנו. אם המודל הנשי שמנסים להחיל אותו עלייך לא מתאים לך אל תתיחסי אליו. תכירי אותו, למדי את חולשותיו ואת כוחו כדי שבפעם הבא שמישהו ינסה לעצב אותך בהתאם למודל הנשי שלו תוכלי לנצל את זה לטובתך. הכי חשוב ומעל הכל החוק הראשון שלך צריך להיות: דעי את עצמך! דעי מי את, מה חולשותיך במה טמון כוחך. החוק השני הוא: היי עצמך! היי נאמנה לעצמך! אל תתפשרי על דברים רק בגלל שאת אישה. אל תוותרי על קריירה רק בגלל שאומרים לך שאת אישה. האנשים שאומרים את זה רוצים שתשארי איפה שאת, חסרת אונים ומבולבלת. הם יודעים שיש בך הכוח להשפיע על חייך (זה יישמע עכשיו איום ונורא) הם מרגישים ככשלון בחייהם, בינונים, הם לא רוצים שאת תצליחי כי אז יבחינו בבינוניות שלהם, בחוסר הכשרון שלהם. דעי את עצמך והיי נאמנה לעצמך.

2208

New member
אף פעם לא חשבתי על זה

עניתם לי תשובות שהביאו אותי לחשוב על דברים שעליהם לא חשבתי עד היום, כמו מה החלקים הנשיים בי.אני לתומי חשבתי שכל החלקים שבי נשיים (כולל התכונות שבגינם אני כנראה לא אהיה גננת כמו חוסר סבלנות, עקשנות, דעתנות, הרפתקנות ועוד), מבחינתי הם נולדו איתי כמו הפות שלי, ואם חלילה חלק לא יהיה שלי אני כבר לא אהיה אני,ואהיה מאד עצובה- הרבה יותר עצובה מלהיות אישה. האם השאלה היא מה לא נחשב נשי בעיני הסביבה זו השאלה בה אני צריכה לבחון את חלקיי הנשיים? האם אני צריכה לשאול את עצמי מה קיבלתי מאמא ומה קיבלתי מאבא כדי לבדוק מה גברי ומה נשי? ואם קיבלתי יותר תכונות מאבא, אז זה הופך אותי לגברית? בשיקולים של האם להתחתן או להישאר כפי שאנחנו- חופשיים ואוהבים, הסכמתי להתחתן, משום שבן זוגי הוא האחראי על חלק נכבד מהאושר שלי, וההחלטה על מיסוד הקשר, הגדילה מאד את האושר שלו- וזה מגיע לו. בעניין יחסי המין שהזכרתם,לפיהם אם אני אם גבר, הרי שלפחות בחיי המין אני שלמה עם נשיותי-אני לא פעם שואלת את עצמי איך זה היה אם זה היה הפוך, אם אני הייתי חודרת, ומה זה היה עושה לי ולאופי שלי. אני זוכרת שכבר כאשר איבדתי את בתולי, חשבתי לעזאזאל, למה הבחור מאושר ואני לא מסוגלת לזוז? למה הטבע המציא את הקרום הזה, ולמה דבר כל כך מקסים כל כך כואב ורק לנשים. כשחושבים על זה יכול להיות שמאז נהייתי פמיניסטית. בזוגיות הנוכחית שלי, אין נשי וגברי, וכך מאד נוח לי, לרוב הוא מבשל ומנקה ואני מכבסת, מארגנת ומסדרת, אבל אין חוקים וזה יכול להשתנות בהתאם למצב.עדיין ממש מפחיד שאם נרצה ילדים, הכל יקרה בגוף שלי. כתבתם לי על היתרון ביצירת חיים בגוף אישה, ואני שואלת הרי הגבר הוא חלק מן היצירה- וצריך 50% ממנו,אפילו אם זה רק תרומת זרע,לא? ואני חושבת איזה לחץ, מהבדיקות והויטמינים והדברים שיהיה לי מותר ויהיה לי אסור, ומה בריא ומה לא בריא, והגוף והנפש שלי שישתנו, וסימני המתיחה בגוף וסימני השכחה בנפש, והבצקות והורידים הבולטים ומי יודע עוד איזה דברים. והוא, אהובי,ישאר בגופו עם החלקים שהוא מכיר ואוהב, ויתמוך ויעזור, אבל לא יהיה זה שישתנה לבלי שוב. וכאמור, אני מפחדת לאבד חלקים שלי, אני לא רוצה לשנות את הגוף ועוד פחות את הנפש, אז למה זה קורה רק לנשים, ולמה זה יתרון להיות זו שבא ניבט העובר ולא זו המלווה על נקי את התהליך המופלא? את מי את אוהבת יותר את אבא או את אמא, שאלו אותי יותר מפעם אחת ואני תמיד אמרתי לא יודעת ובלב ידעתי שהתשובה אבא, כי אין כמו אבא שלי, אבל היום אני יודעת שזה לא פייר, כי למרות שאמא שלי מעולם לא ראתה בזה סבל או מטלה קשה מדי, היא סחבה אותי בגופה, ואני שיניתי אותה כך שהיא כמעט שכחה מה היה לפני, והרי היא היתה לפניי והיו לה מאווים ורצונות ובגדי ים קטנטנים ורגליים חטובות, ואני פוחדת שגם ילדיי לא יכירו במאמצים וקשיים של להיות אמא שהם רבים מלהיות אבא (ועוד לא דיברנו על קריירה שציינתי בהודעה הראשונה). אז מה יהיה?

הילהל

New member
אפשר לחיות בלי להשתנות?

את מדברת על חשש משינוי עקב הורות, ואני תמהה - הרי מעצם העובדה שאנו חיות אנו משתנות, לא? אז אולי צריך לפתור את הפחד משינוי ולא להשליך אותו דווקא על הריון/לידה/אמהות?

korinalir

New member
גם גברים משתנים

אין אחד שמחוסן מפגעי הזמן לפעמים שאני מסתכלת בתמונות ישנות ורואה את הוריי אבא שלי חתיך חסון צעיר מלא שרירים היום למרות שלא הוא ילד אותי הוא כבר לא אותו אדם הוא מבוגר יותר קירח (וזה קורה לגברים הרבה יותר מלנשים) יש כרס קטנה דווקא אמא שלי שבאמת היתה חתיכה מהממת נשארה יפה מאוד אבל נכון קצת יותר שמנמונת מ3 הריונות ומבוגרת בפנים. מה לעשות ככה זה...משתנים מבפנים ומבחוץ ושינוי זה לא רע זה טוב. לפחות לדעתי. בקשר לקריירה אמרתי לך אני גדלתי בבית שלשני ההורים עבודות תובעניות את אבא שלי בקושי ראיתי אמא חזרה בסביבות שמונה בערב. זה ממש לא הפריע לי ואני לא מרגישה שהזניחו אותי או משהו...להפך קשה לי להתרגל לנוכחות שלהם שהם בבית. בכל מקרה זה לא משנה כמה זמן מבלים עם ילדים אלא *איך* מעבירים אותו מספיק שתראי את הילדים שלך בסופ"שים אבל באמת תהיי שם בשבילם תדברי איתם אולי תצאו לטיולים משפחתיים או תנהלו שיחות עמוקות ויהיו לכם יחסים טובים. לעומת זאת את יכולה להיות בבית 24 שעות ולא לדבר עם הילד שסגור בחדר פעם אחת...גם הורים כאלה יש וזה לא בהכרח רע...העיקרון הוא שיחסים טובים עם הילד הם לא פונקציה של זמן נטו אלא של השקעה וגם של האופי של ההורה והילד. בקשר להזדהות ולקרבה? אני לא חושבת שבהכרח יש קשר ישיר בינהם אצלך יש אבל זה מקרה פרטני. נגיד גם אני כמוך מזדהה יותר עם אבא אני לוחמת כמו אבא (והוא גם מלמד אותי דברים ומנהל קרבות) אני אשרת בקרבי כמו אבא אני חזקה כמו אבא עקשנית כמו אבא בלאגניסטית כמו אבא וכ"ו אבל אני קרובה הרבה יותר לאמא מדברת רק עם אמא שלי (אולי זה קשור לזה שאבא כמעט לא היה בבית שגדלתי אבל לא בהכרח..) ומרגישה בחלק מהדברים הזדהות גם עם אמא. לסיכום התכונות שלך הן שלך ולכן הם נשיות ממש כמו שאת נשית וכן הם חלק ממך בדיוק באותה מידה שהפות שלך חלק ממך. זה שהחברה מגדירה אותם כ"גבריים" בעיה של החברה

XUXA141

New member
זה שיש ילדים לא מחייב שינוי..

לפחות לא גדול. אני עשיתי ילד ולמדתי באוניברסיטה , נסעתי להגשים חלומות, עבדתי בשלוש משרות במקביל ורקדתי כל שבוע. הנקודה היא שלא צריך לוותר על חלומות ורצונות רק בגלל שעוברים לידה. נכון, אי אפשר להחליט שעכשיו נוסעים באמצע הלילה לאילת, אבל זה לא אומר שצריך לוותר על אילת לגמרי. ולענין השינויים הגופניים - אני חושבת שהיום, שתים עשרה שנים אחרי הלידה, אני יותר דומה לעצמי מאשר בן זוגי, כלומר אני עובדת בחדר כושר, רוקדת , משגיחה על האוכל ומטפחת את עצמי ולכן דומה לעצמי ( כולל הביקיני) הרבה יותר מבן זוגי שגידל כרס, האפיר והצמיח משקפיים.. הכל ענין של השקעה ונכונות. הריון זה לא אוטומטית הרס הצורה והגוף.

2208

New member
שינויים

זה נכון שיש לי פחד משינויים, ועדיין עם מרבית השינויים בחיי אני מאד שמחה או לפחות חיה בשלום. אני לא יודעת למה, אבל הורות והמחוייבות הטוטאלית הזו,מפחידות אותי יותר מדברים אחרים. יש לי תחושה שהדברים האלה יגרמו שאשתנה לבלתי היכר, מפני שאחרת ילדיי יהיו די מסכנים עם אמא עצבנית שצריכה את השקט שלה, או שלא אשתנה ואתייסר כל חיי בלמה ומדוע אין לי סבלנות כמו לאמהות אחרות ומה זה יעשה לילדיי. יכול להיות שאני משליכה דברים על הגוף ועל קריירה, אבל עדיין בתור גבר לא הייתי צריכה לחשוש כל כך מהקמת משפחה, מפני שעצם ההחלטה לא היתה משנה אושיות משמעותיות בחיי, ועדיין הייתי נהנית מכל העולמות.

XUXA141

New member
אף פעם לא להשוות לאמהות אחרות!

זה לא נגמר. "אני אמא רעה כי לא ישבתי שלוש שעות לעשות עבודת הדבקה לגן כמו אמא של יואבי" זו צרה בפני עצמה. ילד לא מביאים סתם, ילד מחליטים, וחושבים ומוכנים ( ולא בגלל שההורים לוחצים או בגלל פנצ'ר). אחרי שמחליטים, מחליטים איך להחליט הלאה ( מטפלת או גנון, גרבר או מחית טריה וכו').אחר כך מחליטים שאנחנו לא דומים להורים של שולה ולא של מוטי ולא של רינה, אנחנו אנחנו. אני בחיים למשל לא ישבתי בגן ציבורי, ובמקום זה לימדתי את הילד לאכול סושי. אז מה? אז זה עושה אותי אמא רעה?

למעלה