האם "עם יהודי" ו"דת יהודית" תלויים זה בזה או לא?

SupermanZW

Well-known member
וראה כמה זה מוזר

אתה טוען שהוא קתולי, הקתולים טוענים שהוא יהודי ולו עצמו אין בעיה עם אף אחת מההגדרות ולכן כדי שהוא יהיה זה שיגדיר עצמו ולא אלה שרוצים להוציאו מחוץ לקבוצות ההשתייכות שהוא רואה עצמו שייך אליהן הוא מגדיר עצמו יהודי נוצרי. דרך אגב, רוב הפרוטסטנטים בארה"ב טוענים שקתולים אינם נוצרים, רוב הקתולים בארה"ב טוענים שפרוטסטנטים אינם נוצרים, מחוץ לארה"ב אין כמעט פרוטסטנטים או קתולים שטוענים טענות כאלה.

הוא יכול להגדיר את עצמו "איש המאדים" או בית גוזה או "פיסטוק"

הוא נולד לאנשים קתוליים והוא עבר טבילה בצעירותו . הוא קתולי .

SupermanZW

Well-known member
אביו של ג'ון קרי היה יהודי שהתנצר

הוא אף היה כהן. כדי שלא למשוך תשומת לב החליף סבו את שם משפחתו מכהן לקרי כי חשש מאנטישמיות. קרי עצמו מגדיר עצמו יהודי-נוצרי.

אבי בן 1231

Well-known member
בן לאב יהודי אינו יהודי!

בן לאם יהודיה נחשב ליהודי על פי הדת היהודית.

SupermanZW

Well-known member
ומה דעתך?

הדיון אינו על עמדת ההלכה אלא על עמדת המשיבים.

אבי בן 1231

Well-known member
לדעתי, יש בזה מעט מההיגין.

אנחנו בטוחים מי האם אך לא מי האב.
בזמנו לא היו בדיקות DNA כך שלא ידעו בברור מי האב.
היות והדת אינה מתקדמת עם השנים לא תצליח לשנות זאת.
אותי ממש לא מעניין אם הילד נולד ממוסלמי אם בבגרותו הוא מעוניין להשתייך ליהדות, גם לא מעניין אותי אם הוא ילמד תנ"ך וידע את המצוות.

לא אביו התנצר אלא סבו . אביו נולד נוצרי .

קרי יכול להגדיר עצמו מה שבא לו אבל הגדרתו לא מקובלת .
בן תערובת של כושי ואינדיאני = סמבו
בן תערובת של לבן ואינדיאני = מסטיסו
בן תערובת של לבן וכושי = מולטי
מה השם של הקבוצה שמונה צאצאים של יהודים עם נוצרים ?

SupermanZW

Well-known member
לא מכיר שם מיוחד לקבוצה זו

וידוע לי ש"יהודי-נוצרי" זה שם המקובל בעיקר על אנשים המגדירים עצמם ככאלה.

shayCn

New member
יש דת ויש לאום

1. 'העם היהודי' הוא ביטוי יותר מופשט מאקרו, מתייחס לא דווקא לקבוצה שנמנים בה רק אלו שמבחינת הרבנות ומדינת ישראל הם יהודים, אלא גם לאלו שמזדהים עם היהודים וקושרים את גורלם בעם היהודי. דרוזים למשל. אבל ההתייחסות היא כללית ושרירותית ולא מתייחסת לפרט, לכן קשה להתווכח על מי שייך ומי לא, כיוון שצריך ללכת עד לדיעותיו של אותו אדם.
2. מצד שני, יש את ההגדרה למיהו יהודי? מי שנולד לאם יהודיה או מי שמאז ינקותו הצטווה לשמור על מצוות העם היהודי? איפה הוא אותו גן יהודי..
יהודי ונוצרי הן שתי דתות מקבילות, אז לא ניתן לשייך זהות של יהודי-נוצרי כאחת.
עניין הזהות בכלל, נועד כדי לתמצת את תעודת הזהות לפי הפורמט..לאום-דת-עוצמת הדת(?) לפי החשיבות האישית של הפרט. כך למשל, הזהות שלי הינה ישראלי-יהודי-חילוני, אבל למשל חרדי יכול להחשיב יותר את דתו בעדיפות עליונה ולהזדהות כיהודי-חרדי-ישראלי.
בתעודת הזהות עד 2002 היה סעיף לאום רק שאלי ישי, מי שהיום נחשב למגה גזען, הורה לבטל את הסעיף בפסיקה של בג"ץ, כדי למנוע מצב שמתגיירים שעברו גיור רפורמי לא יירשמו כיהודים.
לולא בג"ץ, יתכן שש"ס והחרדים היו יכולים למנוע כיום מיהודי התפוצות את זכות השיבה.
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp

SupermanZW

Well-known member
אני יכול להבין את הנימוק לתשובתך לשאלה הראשונה

לעומת זאת, לא הבנתי את תשובתך לשאלה השניה מפני שלא הגדרת האם התייחסת ל"עם יהודי" או ל"דת יהודית" או ל"לאום יהודי", אלו הגדרות שונות, אם בטעות "ערבלת" אותן הרי תשובתך לשאלה השנייה סותרת את תשובתך לשאלה הראשונה.

shayCn

New member
אוקיי, אני אגיד לך בכנות וכמה שזה ישמע מוזר

אני בוחר בו זמנית בשתי הגישות וחי עם זה בשלום. באופן כללי כל מי שמזדהה עם היהודים ברמה שמניח תפילין ומניח כיפה, מבחינתי הוא שייך לעם היהודי, מאותה קבוצה של ידידיי ישראל ועם זאת יהודי זו דת. זה לא לאום. הדת היא יהדות, הלאום הוא ישראלי.

SupermanZW

Well-known member
קשה לי להצדיק חוסר עקביות

אבל אם אתה חי עם זה בשלום מי אני שאומר לך מה לעשות. לי קשה עם כשלים לוגיים.

shayCn

New member
איפה נתקלת בקשיים?

אני לא הצלחתי בימי חיי אף פעם להגיע להתנגשות בין שני הסעיפים,
איפה נתקלת בכשל לוגי? מבחינה מעשית או תיאורטית?

SupermanZW

Well-known member
כשהגדרות שאינן תואמות זו לזו

מתחלפות ביניהן בהתאם לתחושתך הרגעית הרי אינן עקביות וככאלה לא ניתן לקבלן מבחינה לוגית, כתגובת לתגובה הנוספת שמצאתי לדבריי, לוגיקה נוגעת לכל תחומי החיים, לא רק למתמטיקה וענפיה, אך הכי פשוט להמחישה באופן מתימטי.

shayCn

New member
כן, אבל איפה ההתנגשות?

אם אתה נתקל בכשל, אתה יכול להצביע עליו.
אולי תסביר את הכשל הלוגי שאתה עצמך נתקלת בו?

shayCn

New member
אוקיי, אבל עם יהודי מול יהודי. איפה ההבדל? איפה הכשל הלוגי?

למעלה