תמימים או מטומטמים?

נומלה

New member
כן והתוצאה וודאי תהיה משמחת אבל

אלא אם כן את מאוד עשירה, את תפגשי כמה וכמה בעלי מקצוע שירצו לעגל פינות על חשבונך, וזה כל כך מעייף....

3תיתי

New member
אוהו! זה עד כדי כך מעייף

שהעפנו את הפועל המחורבן, שהזמין חומרים בלי גבול ונתקענו איתם. "גיברת, מה, תשמרי את השק הענק של החצץ בחצר, בטח תצטרכי פעם! וגם את ערמת הבלטות (אריחים) המשומשים. מה הבעיה לשמור בחצר? ואז מה אם השק הענק של החול נשאר באמצע המעבר וצריך לדלג מעליו? וגיברת, אין דבר שצבעתי על כל המפסקים החדשים. זה לבן על לבן! ונכון שהובלה של ארבעה ברזי ניל וברז מפוצל אחד (נכנס בשקט לשקית סופר קטנה ומשאיר מקום מרווח מאד גם לשניים סוכר, שני ראשי חסה וראש סלרי ענק ), שווה 300 שקלים? אה, את תביאי בעצמך? אז העפנו אותו, הזכרנו בלב כמה מאבריה היותר מוצנעים של אמא שלו, וגם את מקצועה העתיק, ואנחנו נסדר בעצמינו כוחלה במדרגות, ואפילו את החרסינות החדשות במטבח. יש גבול. ומי שחושב שלקחת פועל מבידו (חוקי!) יותר זול מקבלן פליצי ישראלי, טועה. מאד טועה. והנה, אני שוב חושבת על אמא של הפועל הזה. הפעם ברוסית. הוא עוד יבוא לשאול למה אנחנו לא לוקחים אותו לעוד עבודות.

קורה לי כל פעם כשאני מצביע בבחירות לכנסת...

גם אני לא הצלחתי להבין אם אני תמים או מטומטם...

נומלה

New member
תמימות זה בפעם הראשונה

מי שלא לומד לאורך זמן, תמימות היא לא הבעיה שלו.

נומלה

New member
אצלנו לקחו לזה את מי שהיה מוכן

והרבה פעמים היה צריך לשכנע.
יש אצלכם תחרות על התפקיד הזה?

בילי79

New member
"המתחיל במצווה אומרים לו גמור"

שלום 3תיתי, הגעתי לכאן במקרה מהראשי, דעתי היא שאינכם יכולים להתייחס למידע חלקי בדרך ראויה ואסביר
לפחות ממה שכתבת, דיברתם עם אדם פנסיונר-
אולי יש לו ניסיון של 50 שנה בהדרכת תלמידים?
אולי הוא בעבר היה מגיש תלמידים לבגרות ומכיוון שחיבב אתכם הציע לכם את שירותו למרות שהוא בפנסיה בתור סוג של טובה, למרות שהיא בתשלום.
דבר נוסף כמו ברכישת דירה הייתם בודקים מה השטח מה הדירה כוללת לפני שהייתם מתייחסים למחיר כאל "יקר" או "מציאה"
כפי שיש מורי נהיגה שמציעים סכום "עד לטסט" ואחרים שמציעים לכל שיעור בנפרד
לא ציינת כאן מה ההכשרה של האדם, מה הניסיון שלו, האם הוא נחשב מומחה בתחומו, מה עסק בעבר, מה הוא מציע תמורת התשלום?

תיאום ציפיות הוא דבר חשוב ביותר בחיים.
לגיטימי שאדם יציע עבור שירות כסף, ולגיטימי שתסרבו
אשרייך שיש לך ילדה שיכולה לקרוא מאמר מדעי באנגלית ולתרגם אותו ללא עזרה
יכול להיות שהפנסיונר הצעיר לא מחפש תעסוקה אלא שהוא חשב שאתם יכולים להעזר בשירותיו
לדעתי המסקנה היא שכדאי לא להניח הנחות.
קצת צורם לי שלא שאלתם אותו לפני שכתבת כאן, ואולי עדיין לא מאוחר מדי.
מודה שאותי זה היה מסקרן ולו הייתי במקום ביתך כנראה הייתי שואלת אותו יותר שאלות. אני משוחחת על כסף מאוד בחופשיות עם אנשים..
אינני מתביישת להודות בכך שכסף חשוב עבורי. וחשוב לי לדעת על מה ולמה אני משלמת. ויוצא לי גם לבקש ולקבל הנחות וגם סירוב להנחה לפעמים
אבל זה בכלל לא משנה לי. גם אם מציעים לי הנחה, אם העסקה לא נראית לי משתלמת מספיק עבורי, היא לא תתבצע. ולהיפך לפעמים על שירות או מוצר איכותי או ייחודי אני מוכנה לשלם יותר
לכל אדם ערכים משלו וזכותו לדיעה שונה משלי. זה לא הופך אף אחד מאיתנו לתמים או מטומטם אלא לשונה בסך הכל בערכים, באמונות, במחשבות.

mykal

New member
כל מה כתבת כאן

נכון, אם המצב היה כזה שביתה של תיתי היתה מתלוננת אוצפונה לבקש עזרה,
אבל מדובר בפנסיונר--אדם בוגר, יודע מה הוא רוצה,
יודע מה הוא עושה , והצעה של עזרה כזו--לא נעשתה בתמימות.
אלא בסוחרות,הוא היה אמור לומר--אני מומחה בתחום ותרגום מחירו--כך וכך.
לא לתת הרגשה בעצם הוא נהנה מהענין ומתנדב לעת מצוא--
ואז, באה המשפחה ומתיעצתבינה לבין עצמה, האם כדאי הילדה תתאמץ
או תעזר בהצעה נדיבה,
כן זה תסכול, ומשאיר אותך בהרגשה שתיתי ציינה.
תמימות מצידו לא היתה כאן כלל. שלא לדבר על חוסר נדיבות.

בעיני ההתנהגות שלו היא או פטתית או תחכום של רוע.
ולכן--תיתי הרגישה או תמימה או מטומטמת.
ולטעמי היא סתם הרגישה מובכת.

בילי79

New member
mykal, נקודת המבט שלי מעט שונה

אני לא מכירה את הפנסיונר ולא נוהגת להניח הנחות.
באופן כללי אני מבינה שיש אנשי עסקים עצמאיים שמעוניינים להתפרנס
לכן בכל מקום יציעו לך לקנות דבר משלים
בחנות בגדים ימליצו על 'תופרת' עו"ד ימליץ על מגשר
קוסמטיקאית תמליץ על איפור קבוע שהיא בדיוק סיימה ללמוד ועולה המון
ולמה לא? אם אני מספרת לאדם קרוב שיש לי בעיה מסוימת והוא יכול לעזור גם אם הוא מציע עזרה אני לא מצפה שתהיה בחינם.
(וזו אחת מהסיבות שעם אנשים קרובים מאוד אני משתדלת לא לעשות כלל עסקים- כדי לא לקלקל את היחסים שלעיתים נפגעים כתוצאה מכך).
אז חלק מהאנשים חושבים שאני פראיירית כי במשפחה שלי יש לא מעט אנשים מוכשרים ובעלי עסקים בעצמם אבל אני גם רואה כמה זה בעייתי כשמישהו לא מרוצה וזה "במשפחה".

היה מדובר על מאמר מאתגר, עלה קושי והפנסיונר הציע את עזרתו- זו אינה אשמתו ולא באחריותו שהיו אנשים שחשבו שהיא בחינם!
כפי ש3תיתי כתבה, הבת בכלל לא צריכה את העזרה, אני לא חושבת שהיה במקום מצידו לומר על עצמו כמה הוא מוכשר ובמה הוא עוסק וכמה הוא לוקח, כשאף אחד לא הביע התעניינות בכלל.
אבל אם מתקשרים אליו הוא יכול להבין שיש התעניינות וזה המקום מצידו לפרט.

אני באופן כללי משתדלת פחות להעסיק את עצמי בלנתח אחרים
מציעים לי עסקה - אני בודקת, אומרת כן או לא ונגמר הסיפור
לי היה מפריע אם הוא היה מזמין את הילדה יושב איתה שעתיים ואחר כך מגיש חשבון, או שנותן שעה שעתיים לניסיון מבלי לומר מראש מה המחיר ויוצר התלהבות וציפיות להמשך העזרה בחינם.
אני גם לא חושבת שהוא צריך להתנצל על כך שהוא נהנה מהעבודה או לדרוש בגלל הנאתו פחות כסף.
יש לא מעט אנשים שאוהבים את עבודתם ועדיין רוצים להתפרנס ממנה בכבוד
לעיתים אדם שאוהב את עבודתו הוא העובד המומחה ביותר שיש מכיוון שגם בשעות הפנאי הוא חושב עליה ולומד אקסטה.
אני לא מחפשת איש מקצוע שיסבול, אלא שיהיה מקצועי.
חבל להרגיש מובכים, או תמימים, ובוודאי שלא במקום להרגיש 'מטומטמים'..
הייתה כאן חוסר הבנה שהייתה יכולה להימנע אילו היו מתאמים ציפיות לפני
כרגע האכזבה כבר התרחשה, אפשר ללמוד מהמקרה הזה אולי שמוטב לפעול אחרת להבא ולא להניח הנחות לגבי המחיר ללא בירור ותאום ציפיות מסודר.
כשאנחנו מצפים - אנחנו מתאכזבים
הדרך להימנע מאכזבה כזאת היא בעתיד להימנע מציפיות ולנסות לקחת בחשבון את כל האופציות ככל שניתן. לא שזה אפשרי כמובן. קורה שטועים
לי הכי חשוב שיהיה איש מקצוע שאפשר לשוחח איתו ולהגיע להבהרות במקרה של חוסר הבנה או שאלות מצידי כלקוחה.
לפני תקופה הייתי צריכה למצוא איש מקצוע שידפיס עבורי משהו בהזמנה אישית
לא רחוק יחסית מאזור מגורי מצאתי חנות כזאת ומאוד רציתי לבצע עסקה מולו אבל לבעל העסק לא הייתה סבלנות לשאלות שלי
אז- ויתרתי. ונסעתי במיוחד למקום אחר רחוק יותר עם שירות מדהים ועל הדרך גם חסכתי כמה עשרות ש"ח למרות שהזמנתי מוצר שנחשב לטעמי הרבה יותר טוב ושווה הרבה יותר כסף. הרווח שלי היה במקרה הזה כפול.
לי חשוב השירות ובמקרה הזה השירות הטוב יותר היה גם זול יותר אלא שהוא לא היה קרוב. ואני יודעת שיש אנשים רבים שהיו נוהגים אחרת ממני...
ומכיוון שאחרים הם לא במקומי דעתם לא רלוונטית במקרה הזה.
עשיתי לא מעט טעויות בחיי וממש לא מזמן גיליתי שוב שיש מקום לבצע תיאום ציפיות נוסף גם בשיחה עם איש מקצוע שאני מכירה שנים
ככל שעובר הזמן אני מגיעה שוב ושוב למסקנה: שום דבר לא מובן מאליו
כשאני מחפשת את ה"צדק" ולהבין אחרים אני מתוסכלת, וזו לא הרגשה נעימה.
אני משתדלת לקחת אחריות על הרגשות שלי. ללמוד מהטעויות ולסלוח ופחות לקחת ללב התנהגות לא הגיונית בעיני של אנשים
חלק מהדגים נתפסו ע"י תולעים שאכלו בחינם
חשוב לי שאנשים בחיי יהיו הגונים מאשר נדיבים. אבל כל מקרה נידון לגופו

3תיתי

New member
סליחה, הדוגמאות לא מתאימות

לא עלה קושי מלבד "אוי יש מאמר ארוך וזה לוקח הרבה זמן". לא חיפשנו איש מקצוע. לא היינו מעוניינים באיש מקצוע. סתם נפגשנו בפעילות קהילתית. לא מכירים את הפנסיונר. ולא מובן מאליו שכל פנסיונר ממשיך לעבוד. היה צריך להבהיר שמעוניין "לעזור"תמורת תשלום, וזהו.

גם לא אמר "אני אתרגם" אלא "אני אתן טיפים איך לקצר זמן". וסיפר שכשעבד, נהג להתהלך בין תלמידיו ו"לזרוק" להם תרגום מילים לא ידועות. ככה חסך להם חיפוש במילון. עכשיו לא צריך דבר כזה. יש בבילון, יש מורפיקס וככל שקוראים יותר מאמרים, השפה המקצועית הופכת קלה ושגורה. יש הבדל מבעל מקצוע שאת פונה אליו ומבקשת מידע. אז מאד ברור שזה תמורת תשלום. (ומקסימום מופתעים לטובה).

בשום רגע לא נאמר שיש קושי בשפה האנגלית או קושי בתרגום או משהו כזה. סתם קיטור של נערה, על כך שנותר לה להתמודד עם מאמר אחרון ארוך ויבש.
העניין הוצג כסיוע ידידותי, בדיוק כמו שעוזרים לילד לחצות כביש בלי דרישת תשלום.

בילי79

New member
יש גם את הדוגמא של השיחה שלנו

כתבתי שהגעתי מהראשי- ואכן הגעתי מהראשי, אבל, לא מההודעה שלך.
אם לא היית שואלת - לא הייתי מוצאת לנכון לפרט, זה לא נראה לי רלוונטי.
מכיוון שהתייחסת לנושא- הבהרתי, ועכשיו יותר ברור.

כפי שאמרת, לא הועלתה בקשה מצדכם למצוא איש מקצוע, זה היה "סתם קיטור של נערה", אבל, במקרה זה תחום שאיש שיחתכם יכול לדעתו לעזור, והוא הציע את עזרתו.
את חושבת כנראה שהוא היה צריך "להבהיר" שמדובר בעזרה בתשלום. לדעתי אילו היה מזכיר כסף בעוד שלא הצהרתם על רצונכם בשירות איש מקצוע בכלל ובפרט בשירותיו, זו היתה הצעה חצופה. מתנשאת. ובעיקר לא רלוונטית
לכן הוא אמר - שהוא בעבר עזר, מסר לכם טלפון, וזה הכל.
דרך אגב לעזור לילד לחצות את הכביש נעשה לרוב כבדרך אגב ולא כהליכה מיוחדת, וגם אם כן מדובר בפעילות של דקה או שתיים ואפילו פחות.
לעומת זאת מאמר מדעי באנגלית של 22 עמודים יקח כנראה יותר מדקה גם לאדם מנוסה זמן לקרוא ובוודאי להסביר לנערה.

נוצרה סיטואציה שבה הרגשתם לא בנוח עקב חוסר תיאום ציפיות שהתגלה בשיחה של בתכם. חוסר ההבנה לא הופך אתכם למטומטמים או את מציע ההצעה לאדם נצלן ותחמן.
ועדיין חבל שלא התעניינת מדוע הוא מציע את עצמו במחיר כזה
יכול להיות שאילו היית שואלת אותו, הייתה לו סיבה משכנעת, או הסבר הגיוני לטעמך.
יכול גם להיות שההתבטאות שלו "לתת טיפים" היא מקבילה מבחינתך ל"אני מומחה בלהכין תלמידים לבגרות במדעים", אולי יש לו תואר מתקדם בספרות אנגלית שהוא לא סיפר מכיוון שלא שאלתם ולא הגעתם לנושא?
בכל מקרה, גם אם הוא מומחה בתחומו ובין אם לא, וגם אם הוא מציע את שירותיו במחיר זול מאוד, או יקר מאוד, מותר לך ולביתך לסרב להצעתו.
אבל מדוע לכעוס על אדם שמעוניין בתשלום עבור שירותיו?
מדוע לכעוס רק בגלל חוסר הבנה?
כל אדם שלא מברר מספיק את רצונותיו של הצד השני יכול להיקלע לחוסר הבנה.
האם תעדיפי שלא יציעו לכם שום דבר בעתיד שהוא ללא תשלום, שיצא לכם שם של זוג ש"לא מעוניינים בהצעות לבקשות שהם לא ביקשו"?

3תיתי

New member
קצת צחקתי על השם שיצא לנו

של זוג שלא מעוניינים בהצעות שלא ביקשנו. אכן, זה מה שאנחנו! ואני סבורה שאפילו לא חריגים. לא ממש איכפת לי מה ההכשרה של הפנסיונר. מצדי, שיהיה הרב הראשי הספרדי. הסיטואציה היתה כזו, שלא הובהר שמדובר במשהו בתשלום.

כאמור, נהוג ומקובל אצלינו, לעשות דברים זה לזה ללא תשלום. לא ביקשנו. לא אכפת לנו כמה זמן לוקח להסביר לנערה מאמר. היא לא נזקקה להסבר! לכן בעיני סביר להגיד: "אני עוזר לילדים בעבודות גמר בתשלום. אם תזדקקו- תתקשרו". זה שונה מפניה לנערה: "תתקשרי ואתן לך טיפים לייעול הקריאה במאמר". כך אני סבורה. ולא חשוב. הבת כבר סיימה את העיסוק במאמר ואו-טו-טו מגישה את העבודה.

למעלה