תחזית חודשית לסוף פברואר + מרץ

בועז ד

New member
כלומר לפחות במדדי הגשם התחזית הצליחה..

התחזית
http://www.israelweather.co.il/forecast/forecast-year.html

לגבי הטמפרטורה:
שים לב לכותרת
חצי הראשון של החורף חם מהרגיל, מחציתו השניה קר ויבש.
אם ניקח מספטמבר-מרץ ( ספטמבר-אוקטובר-נובמבר חם וכך היה), נפילה ענקית בדצמבר,
ינואר-פברואר קרים, מרץ חם..

אז נכון שינואר הופיע כממוצע+
פברואר היה קר במידה ניכרת..

ועדיין !!
לא הוזכר שלג בירושלים ( למרות פברואר הקר),
למרות פברואר הקר.. עדיין הצפי היה לקר ויבש ולא גשום וקר ( די נדיר, בדרך כלל בישראל כאשר חודש פברואר קר = גשום+ שלג בירושלים ).
כלומר לא מנותק לחלוטין מהמציאות. להזכירך התחזית נתנה ב-23.6 !!.

איך בודקים:
http://www.israelweather.co.il/forecast/avgYearTemp.html

נכון, הערכים של 0.4 +- הם קרובים לממוצע ומעל 1 מעלה לכל כיוון בהגדרה = חם מהרגיל/ קר מהרגיל.
אך אם תיקח את ספטמבר נניח 2016, הוא היה חם ב-0.4 ( עדיין בגיזרה החמה ולא הקרה), ינואר היה כמעט ממוצע לחלוטין ( מעט קר).

לטעמי התחזית טובה הן בטמפרטורות, הן בגשם והן בסיכום השנתי ( בינתיים אם לא יהיו הפתעות).
דצמבר = כישלון טוטלי. ידוע ועדיין סה"כ צפי קרוב למציאות.

רק תזכור שהשירות המטאורולוגי נתן צפי בתחילת עונה של 33,33,33 ( אין לו מושג..) זה יותר קרוב..

בועז

זאת אומרת שכל התחזית שלך היא סטטיסטית בלבד ?

ולא מסתמכת על מפות או נתונים שמועלים במהלך החורף ?
אם זה כך מספר שאלות :
1. האם יש מה לעדכן תחזית כזאת במהלך החורף או שהיא נקבע בתחילת השנה לכל החודשים ?
2. אם היא סטטיסטית , האם יש שינוי בין השנים , או שבשנה הבאה תתן שוב אותה תחזית ? אם התשובה היא לא (כמו שאני מעריך) אתה מוכן לחשוף את הנוסחה איך אתה מעריך את השנים בצורה שונה ?
3. אם היא בנוי על סטטיסטיקה אתה בטוח עוקב במשך השנים אחרי הצלחת התחזית במספר מדדים (קור , משקעים , ימי גשם , שלגים ....) , האם אתה מוכן לחשוף את המעקב הרב שנתי שלך אחרי הצחלת התחזיות שלך ב15 שנים האחרונות ?

המשותף לכל השאלות היא : מה הנוסחה , התאוריה , השיטה ...... או כל מילה אחרת שממנה אתה מסיק את המסקנות ?

שים לב אני ממש לא מתווכך איתך על הצלחה או כשלון , אלא האם יש שיטה כל שהיא (מדעית או אחרת ) .

נ.ב
לא הבנתי את נושא הניק החדש (אם זה מופנה אלי)

בועז ד

New member
תשובות

1. לא , התחזית היינה סטטיסטית קבועה
2. שנה הבאה תחזית שונה, לא מוכן לחשוף את הנוסחא כי אחרת כל אחד יבדוק ויתן משהו יחסית דומה לשלי.. אז מה עשינו בכך ?
3.כן יש מעקב.אולם מאז שהתחלתי ללמוד באוניברסיטה + קורס חזאים לא בדקתי..
לחץ זמן/ מבחנים
http://www.israelweather.co.il/page2.asp?topic_id=80&topic2_id=127&sub_topic_id=1

השנה היא תבדק ויחזור האימות שלה. וכן.. התחזית והאימות הם לא משתנים.. אני לא מתקן את התחזית שתהיה טובה.. מה שנתתי נבדק על פי ממוצע הגשם שירד ב-7 התחנות שנבחרו לעומת מה שנתתי.
טמפרטורה לא נבדק ! העלתי את הממוצעים רק בשנתיים האחרונות..
http://www.israelweather.co.il/forecast/avgYearTemp.html
4. לא, הניק החדש מזכיר לי שם מסויים.. לא יודע שניר..סנה+עיר.. דומה לא ? לפחות בוולגריות:)

בועז

לסיכום : יש לך נוסחה סודית מנצחת ואתה לא מוכן לחשוף אותה.

תקן אותי אם טועה , אבל זה מה שיוצא מהתשובות שלך :
"לא מוכן לחשוף את הנוסחא כי אחרת כל אחד יבדוק ויתן משהו יחסית דומה לשלי.. אז מה עשינו בכך ?"
אני מהשורה הזו מבין מספר דברים :
1. יש לך נוסחה סודית .
2. מהסוף "... מה עשינו בכך ? " - המטרה העליונה הינה שיקראו את התחזית רק אצלך באתר , ושלאף אחד לא תהיה גישה לנוסחה הסודית. לא חס וחלילה קידום הענף החיזוי בארץ ואולי בעולם (רואה איזה שהוא הבדל מול יניב).
3. למרות שיש לך נכס איכותי כמו "נוסחה סודית" שיכולה לנבא תחזית שנתית , אם יש לזה אחוזי הצלחה גבוהים , יש ערך כלכלי עצום למידע כזה. עדיין אתה כותב " כן יש מעקב.אולם מאז שהתחלתי ללמוד באוניברסיטה + קורס חזאים לא בדקתי.." . כמו שאני מבין , סטטיסטיקה בנויה הרבה מאוד על איסוף נתונים כל הזמן , ועיבוד שלהם בכדי לשפר את הדיוק הסטטיסטי. למרות כל זאת לא מצאת זמן לתחזק את הנכס היקר הזה .

אשמח אם תתקן אותי אם משהו מהמסקנות שלי לא נכון .
אם זה אכן כך , אפשר להבין בצורה בהירה מה ההבדל בין הגישה שלך לזו של יניב ריז .
הוא טועה אולי כמוך , אבל פועל בדיוק הפוך בכל הנוגע לחשיפת התאוריות , הנתונים והודאה בטעויות.

אני מוכן להעריך שאם יניב ריז בכל שנותיו וגילגולי התאוריות המשתנות והחדשניות שלו , רק היה זורק תחזית ארוכת טווח בלי שום תאוריה ונתונים , הוא היה מקבל בפורום אותו יחס בדיוק כמוך.

לסיכום :
בועז- פתח את כל הנתונים , הראה רצון טוב לקדם את ענף החיזוי (ולא את האתר שלך בלבד) - ותראה איך כל היחס אליך ישתפר פלאים . אין לנו שום דבר נגד אנשים מצליחים.

בועז ד

New member
תשובות

1. בסיום תואר ראשון התלבטתי בין עבודה על התחזית השנתית שלי לבין עבודה על שלג בירושלים. לבסוף עשיתי את העבודה על שלג בירושלים.
אני עדיין לא פוסל תואר שני, ושם אנסה לעלות את התחזית הסטטיסטית שלי לרמה מחקרית לטובת הכלל.
מידע סטטיסטי חשוף לכולם, אין בו משהו יותר מידי מסובך. באם תדע איך לקרוא את הרצפים תמצא שיש " סדר" מסויים. לא שתמיד פוגע ובכל זאת .
כיום אני נותן אותו באתר כ" הרצה" . יש כל מיני באגים ראה ערך דצמבר האחרון. שינויי האקלים אף הם פוגעים ביכולת החיזוי הזו ועדיין היא די מדוייקת.
אני חושב שזו זכותי לשמור לעצמי כרגע על " הנכס" הזה. הוא ניתן כיום בחינם לכולם !!
לעניינו:
ועדיין לא רשמת מילה על הצלחה/ אי הצלחה.. לבקר זה קל.. לפרגן.. טוב נו..

בועז

Student1011

New member
כאחד שצופה מן הצד על כל הביקורות עליך

רציתי להגיד: כל הכבוד על קור הרוח ועל המענה. אני לא מתעסק במי צודק או לא, אבל בהחלט לא פשוט לשמור על שפיות כשיש כזאת התלהמות סביבך.

למעלה