שקרים קטנים

מילי1991

New member
שקרים קטנים

בלופים. שקרים לבנים. לסובב את האמת. להחסיר פרטים כדי שייצא כביכול מצב אחר או לשטח את פני הדברים
האם כל אלה מותרים בכדי לייצר שלום בית?
לאחרונה יוצא לי לשקר (דבר שאני שונאת מאד לעשות) רק כדי להרגיע את הרוחות/למנוע מריבות מיותרות
מה דעתכם בנושא?

את רודפת שלום

ואכן בשביל שלום בית מותר "לשנות את האמת"
להשכין שלום ולהיות אוהב שלום כמו אהרון הכהן
זו מעלה
רחמנים בני רחמנים אנחנו
אשרייך

מילי1991

New member
זהוווו-

היום הייתי בשיעור ועשיתי הוראת קבעב (לא גדולה במיוחד) למוסדות חסד
אמא שלי שאלה אותי אם עשיתי הוראת קבע (אני לא עובדת כרגע ובלי קשר היא לא כל כך בעד) אז שיקרתי שלא
אין אין אני שונאת לשקר, זה אוכל אותי
ואולי בכלל לא עושים מצווה על ידי עבירה
אני מתכננת להתקשר מחר לבטל את ההוראת קבע...למרות שחשבתי שזה ייתן לי ברכה
הכי טוב להגיד את האמת:(

קליט

New member
זו שאלה הלכתית

מתי שאין דרך אחרת - מצווה לשקר כדי לשמור על השלום, ועדיף אם אפשר -לא ממש לשקר, אלא, לא לספר את כל האמת. יש פתגם מאלף שאומר ככה ; 'שקר' - אסור לומר, 'אמת' - לא חייבים תמיד לומר . והאמת והשלום אהבו.

מילי1991

New member
כל שקר שאני אומרת

מותיר בי עוד איזו שריטה בנשמה..ככה אני מרגישה
אבל לפעמים אין(!!) ברירה
אוףף...שנזכה לאמת(!) בלי פחד(!)

קליט

New member
אם אין ברירה אז

אין ברירה. לפעמים (די נדירות) לא לספר את כל האמת, או "לשקר", זו האמת שדורשים מאתנו לעת עתה. אנחנו כאן כדי לעבור אימון

צדיקה את ! גם אני שונאת לשקר , וגם לי זה עושה לא טוב !

ובאמת , זה ממש נדיר אצלי, ברוך השם . אני תמיד מעדיפה לאמר את האמת , גם אם אני יודעת שזה יגרום לי להתמודדות יותר קשה עם הזולת .
אבל , לעיתים השקר הכרחי , במקרים של פיקוח נפש , בעת צרה , וכמובן גם בשביל להשכין שלום בית . ובאמת רבי נחמן כותב " בספר המידות " שמותר לשנות בדבר שלום " . עם זאת חשוב להיישיר מבט למציאות , אם מרבים לשקר בשביל השלום, מה שמותיר הרגשה נוראית ומייסרת , ואו אז יש לשוחח עם בןן הזוג על דברים שהם עקרוניים לדידך, כי זה בלתי נסבל , לחשוש כל הזמן מבן הזוג, ובגין כך להתמיד ולשקר לו . השם יתברך, נקרא א-ל אמת , ולעומת זאת היצר הרע , נקרא א-ל שקר , שהוא א-ל נכר . ומי שנזהר לדבר אמת , מתדבק בא-ל אמת , ומי שמרבה לשקר מתדבק בא-ל נכר . ועוד כתוב , בספר המידות , " מי שנותן צדקה , שכרו שיזכה לאמת " .

שבת שלום .

דביאן

New member
אני נתקל הרבה בשקרים

לי יש תכונה שאני לא יודע אם זה טוב או לא - אני מזהה שקרים. בשידוכים אני נתקל כל הזמן בשקרים של גיל ושל עוד המון דברים. הכי קשה זה לראות אשה שמשקרת כל כך הרבה ודורשת אמת מאחרים. עושה את עצמה רודפת אמת אבל בפועל משקרת בלי סוף.
מי שמשקר בקטן, סופו שישקר בגדול.

ozir

New member
שונא שקרים אנוכי

לי לא יוצא לשקר בכלל. ברוך השם!!

למעלה