שמות וזהות

SupermanZW

Well-known member
מכיוון שארץ הלידה היא המקום הראשון בו מתועדים פרטים מזהים של

כל אדם, סמוך מאוד למועד לידתו. שם ניתן לו שמו ושם גם ניתן לו מספר הזיהוי הראשון שלו.

חזות פיסית יכולה גם להטעות ורבים הם צאצאים של זוגות מעורבים ולכן יש רבים שקשה לנחש את מוצאם האתני.

beatman

Member
הנתון האוניברסלי היחיד שארץ לידה מעניקה הוא מיקום

הלידה.
זה לא אומר כלום על שאר מרכיבי הזהות של האדם.

SupermanZW

Well-known member
גם מספר הזיהוי הראשון

"מרכיבי הזהות" זו הגדרה מעורפלת, כל אחד יכול "להרכיב" כרצונו.

beatman

Member
נכון, זהות זה דבר אישי ודינמי

מה שכן הזהות שאדם משדר ניתנת בפירוש אובייקטיבי.
למשל שם רוסי תמיד יתפס כמייצג מישהו רוסי, שם עברי מישהו יהודי או/ו ישראלי וכו'.

Astroo

New member
תלוי

האם מישה ארנס נתפס בתור רוסי?
היה לי מנהל תיכון שקראו לו סשה ארבל. אף אחד לא חשב שהוא רוסי.

SupermanZW

Well-known member
הזהות שאדם משדר היא סובייקטיבית, הזהות הפורמלית אובייקטיבית

beatman

Member
הזהות הפורמלית מושפעת מהזהות שהאדם משדר

והיא מכלול של מספר גורמים.
זהות של ארץ לידה בשום פנים ואופן אינה אובייקטיבית.
כאשר מתייחסים אלי בתור ישראלי ומזהים אותי כישראלי בחו"ל ולא כסובייטי זה אומר הכל.

beatman

Member
במה מתבטאת זהות פורמלית ?

אם לא באזרחות ובמה שאדם משדר ?

SupermanZW

Well-known member
מה שאדם משדר זה לא פורמלי, רק מסמכים יכולים להיות פורמלים

ולא כל המסמכים אלא רק כאלה שתקפים ברמה בינלאומית, כמו למשל (אבל לא רק) דרכון.

beatman

Member
נכון, ולא בדיוק מתייחסים למיקום הלידה בתור זהות פורמלית

אלא לאזרחות.

SupermanZW

Well-known member
אז למה אזרח קנדי יליד קנדה יכול לקבל ויזה לאפגניסטאן אך אזרח

קנדה יליד ישראל לא יכול? הרי לשניהם אותה אזרחות. אמנם אני עדיין לא אזרח קנדה אבל יודע שאפגניסטאן לא מעניקה ויזות לילידי ישראל.

beatman

Member
זה באמת העניין

ארץ הלידה לא צריכה להיות קשורה, אלא במי שאתה באמת.
הם רוצים להגביל כניסת ישראלים, לכן דרך הזיהוי היא באמצעות אזרחות וארץ הלידה, כי יש ישראלים שיש להם אזרחויות זרות.
אבל עדיין יכול להיות ישראלי שנולד במדינה אחרת וכך הוא יכול להסתנן.
כמו ששאול מופז נתקל בבעיה כאשר הקשו עליו להיכנס לארה"ב רק בגלל שנולד באירן, במקרה שלו הוא לא אירני, אלא ישראלי על כל מה שמשתמע מכך.

SupermanZW

Well-known member
אז אתה מודה שצדקתי

האפגנים רוצים למנוע כניסת ישראלים וזה בדיוק מה שהם עושים, משמע מי שנולד בישראל הוא ישראלי ותו לא.

אל שאול מופז התייחסו כאיראני כי נולד באיראן, מסיבות פוליטיות הסכימה ארה"ב להתייחס אליו כאל ישראלי, על פי השקפתם הם איראני אך השינוי ביחס אליו התחייב מהיחסים בין ישראל לארה"ב ולא מהיחסים בין שאול מופז באופן ספציפי לבין ארה"ב.

beatman

Member
לא, הם חושבים כך משום שזה סעיף בדרכון

המקרים יוצאי הדופן, דוגמת שאול מופז מוכיחים שזאת טעות לסווג אדם ע"פ ארץ הלידה שלו.
עובדה שהוא לא חלק מאותו עם, לא קשור כלל לאותה מדינה ואף היה רמטכ"ל ושר ביטחון במדינה עויינת לאירן וחברה קרובה של ארה"ב.

אפשר לחקור מקרה שאדם נולד במדינה X ולברר מיהו באמת, אבל לקבוע את זהותו ומידת סכנותו לפי זה זאת טעות מוחלטת.

ברור כשמש שזו טעות, ואם זאת זה מה שהרוב המוחלט עושים ויעשו

יש מיעוט קטן שמפעיל שיקול דעת, אבל הרוב המוחלט צריכים הגדרות פשוטות ושבלוניות, שלא מצריכות מחשבה. בגלל זה אפילו הרבה אנשים שזהותם אינה כארץ לידתם מאמינים בהגדרת הזהות ע"פ ארץ הלידה ומתאימים את זהותם אליה, כדי שאיך שמסווגים אותם יתאים לזהותם הפנימית. במקרה שלנו הדרך היחידה לגרום לכך שאיך שמסווגים אותנו יתאים להגדרה העצמית שלנו זה לפתח זהות רוסית, בכל דרך אחרת תמיד תהיה סתירה בין איך שהחברה מגדירה אותנו לאיך שאנחנו מרגישים בפנים וזה תמיד יגרום אי-שקט נפשי.

beatman

Member
האמת שאני לא נתקל ביותר מידי תיוגים שגויים שלי

יש פה ושם, אבל לא בצורה מאסיבית.
גם לא מעניינים אותי הטעויות בזיהוי של אנשים החושבים לפי שבלונות והגדרות שגויות,זה לא בדיוק גורם לי לאי שקט נפשי.

beatman

Member
יוצאי בריה"מ בארץ לרוב מזהים אותי כדובר רוסית

אבל היו מקרים שדיברו איתי גם בעברית על ההתחלה.
במוסקבה פשוט כולם מדברים רוסית כברירת מחדל, אבל הצורה בה הייתי לבוש שאינה היתה נפוצה בקרב הרוסים ועם משקפי שמש שלא נפוצים שם כנראה גרמה למקומיים להבין שאני תייר.
גברת אחת אף פנתה אלי ואל חברי כאשר טיילנו בשדרה (איזה שדרות יפות יש שם) "לכם בטוח חייבת להיות סיגריה" ודי התאכזבה כאשר ענינו לה שאין לנו.
כנראה סימן שהיינו לבושים(מעיל עור שחור, משקפי שמש בסגנון טייסים) כמו "מאגניבים" ומעט זרים מהמקומיים.

למעלה