שאלה על הונגריה

• פותח הנושא עב
  • פורסם בתאריך

יויויו3

New member
אזרחות הונגרית

אזרחות של מדינה, מעניקה למי שמחזיק בה מכלול של זכויות וחובות. אי אפשר לפרט כאן את כולן. למשל חובת גיוס לצבא. למשל זכות וחובה מול הביטוח הלאומי (כלומר למשל לקבל דמי אבטלה במקרים מסוימים). למשל זכות לבקש עזרה בעת צרה (מהשגרירות ההונגרית במדינה שבה אתה נמצא. נגיד בטיול באינדונזיה). למשל אבחנה בשכר הלימוד באוניברסיטה לעומת אנישם שאינם אזרחים. מאחר שהונגריה היא חברה באיחוד האירופאי, בעל אזרחות הונגרית נהנה מהעדפות שונות על פני מי שאני הונגרי או אירופאי, לא ארק בעת שהתו בהונגריה אלא גם בשהות בדנמרק, בפולניה בצרפת או בגרמניה. למה? כי הוא אומר לשלטונות המקומיים אני אירופאי ומכח האמנות בין מדינות האיחוד האירופי יש לי זכות ל...

רוחלה 10

New member
דרכון הונגרי

אני עברתי את כל התהליך. אני בני ו-2 נכדיי קיבלנו תוך 8 חודשים את הדרכונים. ז"א אפשר להגיש לבנים ולנכדים יחד אתכם. בנושא התרגום הם רוצים כל מסמך מתורגם להונגרית ולא מוותרים על כך. בהצלחה רוחלה 10

ברק 188

New member
../images/Emo51.gifVיקי את כותבת" בנע ונע" משגע

אני נהנה ...
לך מלכה.

evike

Active member
מנהל
אני עכשיו באמצע התהליך לקבלת אזרחות

ודרכון הונגרים. לאחר בירור עם השגרירות, לפני כשננה וחצי, נאמר לי שאפשר לגשת ולבקש כולם ביחד. כמה שבועות לפני כן, הצאצאים היו זכאים לקבל את האזרחות והדרכון רק אחרי שההורים סימו את התהליך וקבלו את זה. הם כל הזמן משנים את הפרוצדורה, לכן כדאי לשאול בשגרירות לפני שניגשים לסדר את העינינים. אני באתי יחד עם הילדים ועם הנכדים, (ועם בני הזוג שלנו, כי הם למרות שלא זכאים, צריכים לחתום) מה שמקצר מאד את התהליך. את האזרחות כבר קיבלתי, לפני הדרכון ולפני הצאצאים, כי לי היתה בעיה, שהצריכה בירור ניפרד, וכיוון שזה הסתדר, וראו שאני זכאית לאזרחות, הם כבר נתנו לי אותה, ואת הדרכון שלי ויתר המסמכים של הילדים והנכדים, נקבל בהמשך. וכדי שתהיו מודעים לכל מיני בעיות בירוקרטיות, ולתשומת לב כל אלה שהסטטוס שלהם כמו שלי,אספר את מה שהיה אצלי. כייון שאני נשואה ליליד עירק, ואני נולדתי בהונגריה, והתחתנו בארץ, לפי חוקי הונגריה, אני נחשבת לעירקית, כלומר האשה הולכת אחרי הבעל. (הפוך זה לא כך). אבל אם הבעל ויתר על אזרחותו העירקית, אז אין בעיה. עכשיו, לכי ותוכיחי, שהבעל ויתר על האזרחות העירקית שלו, כשעלה בגיל 5 ב 1951. בשגרירות ההונגרית אמרו לי שהם יודעים שכולם ויתרו, אבל להונגריה זה לא מספיק, הם צריכים הוכחות כתובות שחור על גבי לבן. נו, ואיפה משיגים ניירות כאלה? בשגרירות עירק. רק שהם שכחו, שאין פה דבר כזה. אבל, אני לא אחת שמוותרת בקלות (זוכרים, עקשנות חונגרית). התחלתי בברורים, מה לעשות. נאמר לי שיש מסמך בשם "לאסה פאסה", תעודת מעבר, שהעירקים קיבלו כשעלו לארץ. אבל מי שמר על זה? למשפחה של האיש שלי לא היה לאפ'חד. נכנסתי לפורום תרבות עירק בתפוז (יש דבר כזה), וביקשתי עזרה. מישהו שם ניזכר, שהיה פעם במוזאון ליהדות בבל שבאור יהודה, וראה שם בארכיון לאסה פאסה. שלחתי לשם את החתן שלי, שגם הוא מיוצאי בבל, לראות מה אפשר למצוא שם. הוא קבע עם מרדכי בן פורת, מנהל המוזאון, שהיה פעם חבר כנסת, ומסתבר שהוא היה האחראי על הוצאת היהודים מעירק, מטעם הסוכנות. הוא צילם תעודת לאסה פאסה, צילם קטעים רלוונטים מהספר שכתב (באנגלית, והיינו צריכים לתרגם, ההונגרים מתרגמים רק מעברית) על העלאת יהודי עירק. והוא גם כתב מכתב המאשר שהוא הביא את היהודים מעירק, ושהאישור להתר לצאת מעירק לישראל ניתן בתמורה לויתור על האזרחות העירקית. עם המסמכים האלה, הגישו רק את הניירות שלי, שחזרו כאמור עם האישור שאני אזרחית הונגריה. בשגרירות נאמר לי, שלכל שנתון של חתונה בארץ, ואלוהים יודע עוד מה, החוקים שלו, והם לא יודעים אם האישור שלי הוא בגלל המסמכים של מר בן פורת, או שהייתי זכאית גם בלי זה, העיקר שזה הסתדר. ואגב, הם אמרו לי, שאם המסמכים כן עזרו, אז עשיתי את העבודה לכל ההונגריות שנשואות לעירקים. מסתבר, שיש הרבה. (היו כאלה, שלא קיבלו את התעודות, בגלל הסיבה הזאת) ואגב, במקביל למציאת הפתרון במוזאון, כי לא ידעתי מה אמצא שם, ניסיתי גם לחפש פתרון בשגרירות עירק בחו"ל. יש לי בת דודה בצרפת, נולדה וחיה שם, שאני בקשר קבוע איתה, ושהיא יודעת יופי לסדר ענינים. בקשתי ממנה, לגשת לשגרירות עירק בצרפת ולנסות להוציא לי את האישור. לא אלאה אתכם בכל הסיפור, בקיצור, השגרירות נשרפה שם, ונותרו מסמכים רק משנת 69. הם דווקא ניסו לעזור, ובקשו לשלוח כל מיני מסמכים, והם יבקשו ישירות מעירק. כמובן בת דודתי לא סיפרה שהיא יהודיה, אלא אמרה שהיא מבקשת טובה לחברים מישראל. והם היו מוכנים לעזור. בקיצור, אני הונגריה כשרה, וממתינה להמשך התהליך.

למה שלא תלאי אותנו?

סיפור כל כך מרתק.. במיוחד שגרירות עיראק ועוד כל מיני המצאות מעניינות... אני אשמח לשמוע ומזל טוב על החותמת של 'הונגרייה כשרה'.

evike

Active member
מנהל
רגע, את מוכנה להסביר לי למה התכוון

(התכוונה) המשורר? אולי לא הבנתי טוב, אבל למה התכוונת "שלא תלאי אותנו"? ולמה את חושבת שיש פה כל מיני המצאות מעניינות? גם אם הספור נשמע הזוי, הכל אמיתי ואפילו מתועד. ויודעים את הספור גם בשגרירות הונגריה. מה לעשות? אני ס"ה זרמתי עם הבירוקרטיה של ההונגרים, ולקחתי יוזמה לפתור את הבעיה שלי (וגם של הרבה אחרות), אחרת בחיים לא הייתי יוצאת מזה. אגב, את לא מכירה אותי, ואת לא יכולה להחליט סתם, שאלה המצאות. זה ממש לא המנהג שלי. ואם לא הבנתי נכון את כוונתך, אז סליחה, בכל מקרה לא התכוונתי להעליב. ושתהיה לך שנה טובה.

ישנה כאן לי בכל אופן בעיה אחת

אם בן זוגי הוא בעל דרכון ישראלי בלבד אני אצטרך לחכות לא במלון (בהלצה) כמובן עד שהוא יגיע כי אצא הרבה לפניו ועלי לחכות לו

נילוס11

New member
הבעיה היא שלך ולא שלו

מנסיון שלי,את תצאי מיד בביקורת הדרכונים,תרוצי לקחת עגלה... והמסוף של המזוודות יתחיל לנוע,את תצטרכי לחכות ולאסוף תמזודות וכשאת תרימי לבד את הכל לעגלה ותהיי עייפה,הוא יגיע מהתור של הדרכונים רענן ומאושר על כל מה שהספקת לעשות עד שהוא המסכן חיכה בתור. אז למי היה יותר קשה לך או לו?

ואני תוהה: מה אם חס וחלילה, ר"ל

מתרחש בדרך פיגוע?,האם ממשלת ישראל אחראית למי שנושא דרכון זר ? ולא ,השאלה לא נשאלה במטרה להקניט.

יויויו3

New member
ישראל VS הונגריה

אזרח ישראלי יכול לבקש עזרת ישראל בעת צרה אזרח הונגרי יכול לבקש עזרתה של ממשלת הונגריה בעת צרה (ולא משנה איפה על הגולובוס את נמצאת) ומי שיש לו 2 אזרחויות יכול לבקש מכל אחת מ 2 אלו עזרה ברצינות וכשתגיעו למקום הנ"לך, תבינו שזאת האמת

למעלה