פרשת ההתנכלות ליהודים שניסו להתקבל לאוניברסיטת ה-MGU

beatman

Member
אני הכרתי יוצאי בריה"מ שלמדו לדוקטורט

בגיל שלי ומעט יותר מבוגרים.
בקשר ללימודי רפואה, יש גם רופאים 'רוסים' צעירים, כמותם נמוכה יותר כמובן מהמבוגרים.
בגלל שכמות מקומות הלימוד לרפואה בארץ קטן ותנאי הקבלה קשים מאוד, הכרתי כמה שרצו להיות רופאים אך וויתרו בגלל הקושי להתקבל, כולל שניים שכתבו בפורום זה.
עם זאת, ישש כאלה שלומדים בחו"ל ואח"כ חוזרים לעבוד בארץ.
ההשוואה עם כמות הרופאים שלמדו בבריה"מ אינה פרופורציונלית, היה יותר פשוט לסיים לימודי רפואה שם והיו שם הרבה רופאים יהודים שחלק לא קטן מהם עלה ארצה.

Astroo

New member
ללמוד לדוקטורט אין בעיה

הבעיה היא לקבל משרה של חבר סגל באוניברסיטה.

beatman

Member
האמת במוסד שלמדתי בו היו בד"כ מרצים מבוגרים יותר

ולא צעירים.
אבל מקרב המתרגלים היו דווקא רוסים שלמדו בארץ, וחלקם גם היו בלימודי דוקטורט, אז לא נראה לי הגיוני שמי שכבר נכנס לסגל בתור מתרגלים ועוזרי מחקר לא ימשיכו הלאה.
&nbsp
אתה מכיר דוקטורים יוצאי בריה"מ שלמדו בארץ ורצו להתקבל בתור חוקרים/מרצים ולא קיבלו אותם ?

Astroo

New member
מתרגל הוא לא חבר סגל!

המתרגלים בד"כ מועסקים דרך חברה חיצונית ולא נחשבים לעובדי האוניברסיטה.
אני מכיר הרבה דוקטורים, שסיימו דוקטורט לפני כ-10 שנים ויותר, ואף אחד מהם לא הפך למרצה מן המניין באף מוסד אקדמי בארץ. חלקם עובדים במעבדות מחקר של חברות פרטיות, ואחרים עובדים בתור "מרצים מן החוץ" באוניברסיטאות ומכללות.

beatman

Member
זה נשמע מוזר שהם לא מתקבלים בגלל מוצאם

הרי אם מקבלים "רוסי" שנולד בחו"ל, אז מדוע לא לקבל את מי שגדל כאן/נולד כאן ואף מדבר בחלק מהמקרים יותר ברור וללא מבטא.
מה גם שחלק לא קטן מאנשי הסגל הינם עצמם יוצאי בריה"מ, אז הם לא מקבלים יוצאי בריה"מ שלמדו בארץ ?

beatman

Member
אתה יודע מדוע אותם דוקטורים שאתה מכיר לא הפכו למרצים ?

אולי יש עוד סיבות מלבד המוצא.
&nbsp

lEchoesl

New member
למה שדובר רוסית יסיים רפואה בארץ? בארץ גם ככה קשה להתקבל

לרפואה וגם עושים להם ראיון, וכך בחשבון שהלימודים הם 7 שנים. רוב המהגרים לא רוצים להסתכן בלימודים כול כך ארוכים גם אם הם יכולים להתקבל לרפואה. זה עסק יקר ויוקרתי, לפחות בארץ. וגם אם תשים לב רוב הסטודנטים לרפואה בארץ הם באים מהעשירונים הכי עליונים.

Astroo

New member
לימודי רפואה זו השקעה לתווך ארוך

לומדים 7 שנים ועושים התמחות (בהתמחות כבר משלמים לא רע אגב), אבל אח"כ מובטחת הכנסה גבוהה עד גיל 70. בתחום של מדעי מחשב, לומדים בין 3 ל-6 שנים (תואר ראשון 3-4 שנים ולפעמים גם תואר שני), אבל אחרי גיל 50 כמעט אין סיכוי למצוא עבודה.

lEchoesl

New member
כמה מקבל רופא מתחיל בלי 20 שנות ניסיון ובלי עבודה של 12 שעות

ביום? לא הרבה בהתחשב בהשקעה של 7 שנות לימוד ובמחירי הדיור פה. כנראה קרוב לשכר ממוצע אולי אפילו פחות. כלומר זה בסדר, אבל זה לא מפוצץ כמו שחושבים הרבה אנשים. רפואה זה מקצוע שדורש הרבה סבלנות... הרבה שנות ניסיון. רק אחר כך אתה מתחיל לקבל משכורות גבוהות ממש.

Astroo

New member
הנה מקור יותר מהימן, נתונים של שנת 2014

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000977155
מתמחה לקראת סוף ההתמחות מקבל כ-20 אלף בחודש בממוצע. מומחה צעיר מקבל כ25- עד 30 אלף. מומחה מנוסה מקבל מעל 30 אלף. וזה בלי פרקטיקה פרטית, רק שכר של בית חולים, כולל תורנויות וכוננויות. לרוב המומחים יש פרקטיקה פרטית (או עבודה בתור רופא עצמאי של קופ"ח), שבה הם עושים עוד בין עשרות למאות אלפי שקלים בחודש.

beatman

Member
מהגרים ?

רוב יוצאי בריה"מ הצעירים הפכו לישראלים מן המניין, הם לא רואים בעצמם מהגרים זמניים "שלא רוצים להסתכן בלימודים ארוכים" (לא הבנתי איזה סיכון יש כאן ?)

lEchoesl

New member
אסטרו דיבר על אנשים שהיום בני 40 ועלו בגיל 15+. הם היו 6-7

שנים בארץ. הם היו עולים טריים כשהם הפכו לסטודנטים. לא סוד שעולי תחילת שנות ה- 90 התקשו פה בתחילת דרכם כלכלית ומנטלית. רפואה זה מסלול ארוך עם דרישות גבוהות. כול מה שרצו העולים של הדור של אסטרו, זה כבר לרכוש מקצוע ולהשתלב מהר ככול האפשר בעבודה מכניסה. כמו שאמרתי בשביל ללמוד רפואה צריך סבלנות. קודם לשפר נתונים ואחר כך עוד ללמוד 7 שנים. בקיצור החלום הזה [גם אם היה למישהו כזה חלום מעולי שנות ה- 90], היה יכול לקחת יותר מדי זמן [אולי אפילו 10 שנים כולל שיפורי הנתונים]. מי מהם היה מסתכן ככה? ובקשר לדור שלי: ברור למה לא יהיו רופאים... כי כול פעם דופקים תנאי קבלה הזויים. מסכן מי שבאמת חולם ללמוד רפואה בארץ. נראה לי בכלל שיהיה מחסור נוראי ברופאים. כבר בקושי מישהו יכול להתקבל. עוד מעט יטפלו בנו רופאים מהודו או ממה שזה לא יהיה. מגניב לאללה......

beatman

Member
למה ? להפוך לרופא זה גם להשתלב ומקצוע מכובד ורציני

יש אנשים שהשקיעו בכל מיני מקצועות ולא כולם הסתדרו תוך 3-4 שנים.
הבעיה היא באמת מחסור במקומות בפקולטות ובהתאם לכך תנאי הקבלה הקשים.
אבל התנאים שווים לכולם, גם לצברים.

Astroo

New member
כנראה קרובים בחו"ל מפריעים לקבל סיווג בטחוני

אם לא מדובר בארה"ב כמובן. לעולים מארה"ב הם מוכנים לנשק את הישבן.

lEchoesl

New member
לא הבנתי איך סיימת תואר לפני שנה אם את רק בת 23. מה למדת?

כלומר איזה מקצוע. זה תואר שלם?

למעלה