עזרה במציאת עונש מתאים

3תיתי

New member
חושבת שאלה תרוצים

קודם כל, לקטר, להגיד ש"ככה זה בני הנוער", להאשים את התחבורה הציבורית, להחליט שיש איזו תיתי מורמת מעם (עלק). מה אגיד לך? בית הספר האזורי, אליו הלך הבן האמצעי, נפלא! סתם בית ספר! הנוער נהדר. רוב המורים סבבה. ההתמודדות עם לקויות הלמידה של הבן היו באמת מצויינות, ותוצאות הבגרויות- בהתאם. בית ספר שאינו ממיין. והנוער- חלקם חלב ודבש, וחלקם ערסים מהשמורה. עם ישראל! ועובדה, סתם בית ספר, ומה שקורה בו, בכלל לא מתקרב לסחי שאתה מתאר. בית הספר של הבכור- אליטיסטי, ממיין, אבל מאד לא תומך. אף פעם לא היה. ובאמת יש ממנו הגירה לבית הספר של הבת. בית הספר של הבת, הוא באמת משהו אחר. אבל לא חכמה! מדובר בבית ספר פרטי לחלוטין. שכר לימוד מטורף (יש מלגות למתקשים, אבל אנשים פושטים את עורם כדי לממן את שכר הלימוד המטורף). הילדים נבחרים בפינצטה. כולם מחוננים. כולם צריכים להראות גם יכולות חברתיות טובות, כחלק מתנאי הקבלה. ושם באמת, רואים קבוצה צועקת ומנופפת בידיים, וכשמתקרבים, מגלים שמעודדים ומייעצים לשני שחקני שחמט...

לא מבינה, מדוע בן אדם מודע וחכם (כן, כן, מכירה!) נותן להתבוסס בסחי. או שהמצב לא באמת כה נורא, כמו שאתה מתאר, או שאני לא תופסת! בדיעבד, היינו צריכים להוציא את הילדים מבית הספר היסודי הנורא, בו שהו, אבל לא היה תחליף סביר, ומדובר היה בילדים קטנים. לגבי תיכון? מפספסים עם ילד אחד, לומדים לקח, ואת השני שולחים למקום אחר. יש פתרונות!

mykal

New member
היא שותפה למחשבה הזו?

היא מודעת למציאות של טעות? מודה בכך?
למה לא תשתפו אותה בעונש שיושת עליה?
נראה לי שזודרך יותר נכונה כדי להבין שיש מסגרת מחייבת, וצריך משמעת,
במיוחד שזה מחוץ לכתלי ביה"ס.
לו היתה תלמידתי, הייתי מחייבת אותה להוביל סיור באותו
מסלול לכיתה נמוכה ממנה.כשהמורה מלוה את הסיור.
גם תצטרך להכין ללמוד לקרא וגם תרגיש כמה לא נעים כשאין משמעת.

גם אני חשבתי באותו כיוון

נערה שמפריעה למישהו אחר להעביר פעילות - שהיא תעביר איזושהי פעילות.

קצת קשה לי להאמין שזה אמיתי. ממתי בתי ספר מתייעצים עם ההורים איך להעניש? הם אמורים להיות מתורגלים, ולהגיב די מהר. לא לחכות שההורים יעשו קוריקולום ברשת החברתית ...

mykal

New member
זה יכול להיות אמיתי,

במקומות שזה בי"ס קהילתי,
וכאן מדובר על כיתה י"ב, והיא המרידה את כל הקבוצה,
בעיקרון היו אמורים כולם להיענש, אבל אין ערך לעונש קולקטיבי,
אזי זה כלפיה. היא אמורה להענש אבל מערבים את כולם למען ילמדו
לא רק הם אלא גם לכיתות המעירות יותר.

mrom8888

New member
כמה התייחסות

1. כן זה אמיתי לגמרי. מה שקצת טישטשתי זה את הסיטואציה המדוייקת למניעת זיהוי. אבל אני בהחלט צריכה עזרתכם עם מחשבה על עונש.

2. ביה"ס רצה לתת עונש מסויים. חמור מאוד שלשיטתי אין לביה"ס סמכות בכלל לתת אבל שנייה לפני שאני מערבת את משרד החינוך וכו הסכמנו המנהלת ואני שנחשוב על עונש יחד.
3. הנערה מעורבת היא התנצלה בפני המורה על ההתנהגות שלה (כמובן הסבירה שההתנהגות שלה היתה תגובה למשהו קודם).
4. היא לא המרידה את הכיתה. היא הפריעה לסיור ולכן הוא נאלץ לסיים אותו מוקדם מהמתוכנן, הכיתה שלה לא שיתפה איתה פעולה.

. הרעיון שניתן כאן, אחריות להוצאת סיור נשמע מעניין. אשמח לרעיונות נוספים.
תודה רבה

מה שקרה קודם היה חמור? הכיתה כועסת עליה?

מהתיאור שלך יכולים להתפרש הרבה סיפורים שונים.

סיפור אחד הוא של נערה פרועה שעושה מה שבא לה, והורסת לכולם.

אבל סיפור אפשרי אחר הוא של נערה שמשהו פגע בה, ולכן היא סרבה להמשיך עם הסיור. ואף אחת מהכיתה לא תמכה בה, מה שיכול להעיד על בידוד חברתי.

את מכירה את הנערה. אם את חושבת שהיא סוג של קורבן בסיפור הזה - אל תחמירי איתה. ואפילו צריך להגן עליה מפני המורה. אם מורה פגע בה - אז גם אם התגובה שלה היתה קיצונית, גם המורה צריך להתנצל בפניה.
וגם אם המורה לא יתנצל - אני חושבת שבתור אמא שלה, את צריכה לתת לה סוג של תמיכה. אם פגעו בה - היא צריכה לראות שאת מבינה את הפגיעה.

mykal

New member
אני שמחה לשמע

שהמנהלת משתפת איתך פעולה.
וזה שאת מתנגדת לעונש מוגזם (לדעתך, וזה בסדר)
והם מסכימים לכך, שבי עם המנהלת לבד, ותחשבו על ענישה שמאפשרת
המשך שיתוף פעולה בין המורה לתלמידה, הרי היא כבר לקראת סיום,
קורם דברים--גם לא כדי להמעיט ממעשה הנערה, בסופו של דבר--
רק התקצר הסיור. לא אסון.
אני עומדת על דעתי שהייתי מחייבת את הנערה להוציא סיור, לתת שיעור,
לעשות משהו לטובת הקהילה--למשל, בבית אבות.
התנצלה--נגמר--לא מוכרחים "למתוח" את העצבים" של אף אחד.
ומותר לבקש מהמנהלת שתרגיע גם את המורה הנעלב/ת.
(לא אל תפני הלאה, יותר חכם ומעשי לסיים בכבוד)
בהצלחה.אשמח לשמע איך נגמר.

Ani15

New member
לבי"ס סט מאוד מוגבל של עונשים

שנע בערך בין הוצאה משיעור לבין השעיה הביתה. אין להם באמת אפשרות לתת עונש אחר.
יש להם אפשרות לתת "משימה חינוכית" לילד שסרח. שתתכבד המנהלת ותסביר לך מה חינכי במשימה שהיא מציעה. או שתבדוק איזה עונשים מותר לה לתת לפי משרד החינוך (בנ"ל).
גם אני אהבתי את המשימה להעביר שיעור או פעילות כלשהי, שתשים את הילדה במקום של המורה שהפריעה לו. אפשרות אחרת היא לבקש ממנה לכתוב עבודה בנושא הסיור שבו סירבה להשתתף (המטרה החינוכית: "היא צריכה להשלים את החומר שנלמד"). בעיני זו תגובה פחות מוצלחת.

מחשבות

New member
אני רוצה לתקן טעות בסיסית מאוד: כעיקרון, אסור להוציא ילד

מהכיתה. פשוט אסור. מצד שני, מורים עוברים בחדווה על העיקרון הזה משום שמים מגיעים עד נפש בערך בדקה השניה שמורה נכנס לכיתה.
להכין עונש יצירתי לילד זה כבר עונש למורה. למה לטרוח כל כך הרבה אם אפשר לחזור למה שהיה פעם ולהרשות להוציא? רק שמשרד החינוך צריך ללכת עם ההוצאה מהכיתה קדימה: הפרעה חמורה ממש - שלושה ימים הביתה, בלי אפשרות להורים להתקשר לבית הספר. הפרעה קריטית - שבוע הביתה ובלי אפשרות להתקשר לבית הספר.
אם הורים יראו שבנם/בתם יותר בבית מאשר בבית הספר יתכבדו לפעול. יחליטו לא לפעול, בנם/בתם ישארו בבית אם התנהגותם תמשיך במסלול הקודם. מה הלאה? זו כבר לא תהיה הבעיה של בית הספר. האחריות היא קודם של ההורים. לבית הספר יש עבודה רבה לעשות גם בלי עבריינים ורוצחים סדרתיים. לא כל אחד צריך לשבת בבית הספר ובטח לא להרוס לאחרים את הסיכוי להוציא משהו מבית הספר.
הענישה צריכה להיות חמורה מאוד ונוקשה מאוד, אבל תמיד עם חמלה ותמיד תמיד בלי לשבור את רוחו של הילד. ילד שרוחו נשברה, שום גבס לא יתקן.
אני, כיועץ בעברי, יודע היטב על מה אני מדבר, בעיקר כשבשנה מסויימת הייתי גם מחנך כיתה, גם יועץ, גם רכז שכבה וגם אחראי על המשמעת.

נומלה

New member
אני איתך

עכשיו נשאר רק להסביר את זה לשר החינוך ולמקהלת "המכילים" שסביבו.
בהצלחה

לא יודעת איך יכולה להיות לך "שיטה"

בעניין, אבל אם לבית הספר אין סמכות לתת את העונש שנתן, שייתן עונש אחר.

mrom8888

New member
לא הבנתי את התגובה...

את שואלת איך יכול להיות שיש לי עמדה ("לשיטתי")?

אני לא חושבת שיכולה

להיות עמדה בשאלה אם יש או אין לביה"ס סמכות לתת עונש מסוים - או שיש לו סמכות או שאין לו סמכות, זה לא עניין של דעות או עמדות אלא של עובדות. אבל זה לא חלק מהותי מהדיון, סתם נראה לי ניסוח משונה.

mrom8888

New member
הסבר

זה דוקא חלק חשוב מהדיון,
כי זו הסיטואציה, בית הספר נותן עונש (מניחה שהוא חושב שהוא מוסמך לתת) ואני חולקת על סמכותו לתת אותו..
כמו שכתבתי... לפני שאני מתווכחת על סמכות בית הספר מול הפיקוח/ משרד החינוך/ בית המשפט.... מנסה לפתור את זה בתחליף מתאים.

יכול להיות שאם בית הספר היה אומר "צודקת, נתנו עונש לא מתאים הוא בטל". לא היינו מכירות..:)

סיור זו בעייה.

גם אם זה "סיור לימודי" זו עדיין לא מסגרת של בית הספר, וילדים נוטים פחות להתייחס לזה כאל בית ספר (ולרוב גם מורים, האמת).
המורה צריך היה להחזיר אותה לאוטובוס או מה שזה לא יהיה (אמרת שזה קרה בתחילת הסיור).
בכל מקרה, במקומך לא הייתי מתערבת. שיחשבו על משהו ויעשו אותו. אין קשר אלייך, ואין סיבה לקשור את זה אלייך. אני גם לא רואה סיבה שאת תצטרכי "להסכים" לעונש חינוכי שהם מטילים עליה, במסגרת תפקידם.

mrom8888

New member
היי לחייבתלהגיב :)

המורה לא טיפל לעניות דעתי במקרה שקרה באופן ראוי. אבל האירוע כבר מאחרינו (אגב זה קרה באמצע הסיור וזה שיבש את סופו , מה שקרה בתחילת הסיור היה הסיבה לשביתה של הילדה).
בכל אופן בית הספר לא נוהג לבקש את אישור ההורים לעונשים. אלא שבמקרה הזה הודיעו לה שהיא תקבל עונש מסויים שהוא בעיניי קשה מאוד וגם לא בסמכות בית הספר לתת ולכן אין לי ברירה אלא להתערב. לכן אני מנסה לתת אלטרנטיבה שכולם ירדו מהעץ.
אני מתכוונת לנהל שיחה עם מנהלת בית הספר מחר. לתת לה הצעה או שתיים.

נראה ... מקווה שיסתדר. אשוב לעדכן.
תודה רבה לכולם !

למעלה