עונה 18 - מההתחלה!

אולי שמתם לב שהחלטתי לחלק את הצפייה שלי לתקופות, כשהראשונה היא עד האולסטארס, ובמקור תכננתי שהשנייה תהיה עד גיבורים נגד נבלים. אבל אני חושב שאני לא אראה את סמואה לפני שאגמור את עונות 9-18, מסיבה פשוטה מאוד: ראסל הזניק את הישרדות לעידן הבא שלה. אחרי זה אראה את עונות 19-30 (עד שהישרדות התחילה לאבד מהאותנטיות שלה עם יתרונות מיותרים) ואז עידן ה-BiG mOvEz.

בכל מקרה, טימבירה הוא השבט הראשון והאחרון בפרה-מיזוג עם באפים שחורים. חשבתי לציין את זה. המוטיב של העונה הוא רושם ראשוני, וכל הקטע הוא שג'יי טי שינה את הרושם הזה, אבל זה באמת נכון? את כל המהלכים יזם סטיבן, ג'יי טי פשוט היה חביב יותר. קצת כמו וונדל מול דומיניק, רק שהצמד חמד בעונה הנוכחית לפחות נראים כשווים. לא ראיתי את הגמר של עונה 36, אז אני ממש לא בטוח למה חמישה (ואז בסוף שישה) הצביעו לוונדל. בכללי יש לעונה הזו תחרות רצינית עם מיקרונזיה על תואר הפיינל 4 הכי טוב, אבל זה בעיקר ביחס לשאר הקאסט. אחרי הכול, כשאלת בטטות הספה מתמודדת בעונה כלשהי, צריך לקרוא לך טוני, לוק או ג'ורג' כדי שתוכל לתת פייט (השניים האחרונים מאוסטרליה... בחייאת, מי שעוד לא רואה, מפסיד!)

בכל מקרה, העונה מתחילה עם הצבעה, טוויסט שיחזור על עצמו בדרכים שונות גם בעונות 27 ו-28. סנדי וסיירה מקבלות את רוב הקולות, אבל כמו בעונה 28, בעצם מרוויחות זמן כדי לבנות את המחסה או לחפש אליל. ושתיהן בוחרות בשתי דרכים שונות. אגב, כל הכבוד לסיירה שהצליחה לשרוד מחלה ולהישאר במשחק לא פחות מחודש שלם. אגב, למה קוראים לשבט "ג'לפאו", ולא, אתם יודעים, "חלפאו"? אני אוהב שצריך לעבוד כדי למצוא את שני האלילים היחידים במשחק. לדעתי עונות 14-28 היו עם היחס המושלם: שניים-שלושה אלילים במשחק בכל פעם, אין סיכוי שמישהו פשוט ימצא אליל אחר אליל ויעשה את דרכו לגמר בתור זאב בודד, כמו בן. זה משחק חברתי (ואסטרטגי!) מזעזע.

אין הרבה מקום לאסטרטגיה בגלל טוויסט הרושם הראשוני, אבל זה פרק הפתיחה אז לא נורא. באתגר, טימבירה עושים קאמבק בחלק האחרון. אנשים מדברים על בוסטון רוב כל הזמן, איימי הוכיחה את עצמה בקלות בונואטו, אבל יש מצב שארין היא הכי טובה בפאזלים בתולדות הישרדות. הקאמבקים שהיא עשתה וכמעט עשתה היו מדהימים. אחרי זה הגישה של קרולינה גורמת לשבט להדיח אותה במקום את סנדי.

פרק 2

סיירה נעזרת בברנדן כדי למצוא את האליל, ובזאת צצים הניצנים לאחת הבריתות האהובות עליי מכל העונות, ברית האקסייל. אגב רושם ראשוני, תמיד אבל תמיד נשווה מתמודדים למתמודדי עבר שנראים דומה. ולכן השוו את טייסון, למשל, לגרג מבורנאו. אבל מי שהשאיר את הרושם הראשוני הגרוע מכולם הוא בנג'מין 1.0. זה אפילו לא צייד הדרקונים, זה איזשהו קריפ הזוי מנברסקה, פוץ ומיזוגן, ואני מאמין שקנדיס יכלה להעיף אותו מהמשחק על הטרדה.

עוד נתון ראוי לציון הוא שהשבטים מאוד מאוזנים מבחינת כוח פיזי. טימבירה כמעט ניצחו באתגר במארש טורקי על גמל, אבל חלפאו עשו קאמבק במרחק נגיעה מהפסד, ובסוף ניצחו. ברנדן וטאג' נשלחים לאי הגלות, וזו בעצם הפעם השנייה והאחרונה שמתאפשרת אנטראקציה בין שני השבטים מעבר לשינוי יחסי הכוחות על ידי ערבוב. והעונה הזו היא דוגמה מצוינת להכרחיות של אינטראקציה כזו. אם לא ייכרתו בריתות בין השבטים, דינה של עונה ייחרץ לפאגונגינג והיעדר אסטרטגיה. דבר דומה היה יכול להיגרם על ידי השליחים (במקור אני חושב שהיה מדובר על חטופים, אבל אני עדיין לא רוצה להשתמש במילה הזו אפילו) בסין וסמואה, אבל בטוקנטינס האינטאקציה הזו מקבלת תגבור מההפקה בדמות אפשרות למעבר שבט, שמעולם לא נוצלה.

בסוף קנדיס מודחת ואף פעם לא בדיוק הבנתי למה... כי בנג'מין לא הסתדר איתה? אבל היא גם לא הייתה חכמה במיוחד. האמת שאפשר למצוא קווי דמיון בינו לבין ראסל, אבל ראסל הוא קודם כל אסטרטג ששינה את פני המשחק לנצח. בנג'מין הוא קודם כל פוץ.

פרק 3

וואו, כמה שהפרק הזה היה יכול להיות גרוע. הייתי מתעצבן כל-כך אילו היו מדיחים את ארין על... בייסיקלי כלום. אבל דווקא בגלל שהיא לא הודחה, יכלו בעריכה להציג את הסכנה שהיא הייתה בה. בכמה מקרים הראו את המודח בשיא הוודאות, בלי שום מסיח? רק כשהיה מדובר במישהו שאף אחד לא סבל, כמו רוג'ר באמזונס. בדיעבד, כולם בטוקנטינס לא אהבו את ארין, ואני לא בטוח למה. אולי יום אחד היא תחזור, לא תגיע לגמר, וכולנו נשנא אותה. אבל עד אז המסתורין בשיאו. בינתיים חלפאו ממשיכים לנצח בשני האתגרים, ברנדן וטאג' חוזרים לאי הגלות וברית האקסייל מתוכננת רשמית.

למזלה של ארין, ג'רי לא מרגיש טוב, ואנחנו עדיין לא בנקודה שמעדיפים להדיח מתמודדים כי פגעו לך באגו, מאשר בגלל שהם חלשים. אפילו ראסל נאלץ לוותר על אשלי בגלל שהיא פשוט לא הייתה טובה באתגרים. אגב, כאב בטן ברמה הזו בלי יציאות יכול להיות סימן למשהו שמחייב פינוי רפואי בכל מקרה (זוכרים את ברוס, שחשב שיש לו עצירות רגילה ומסתבר שהייתה לו חסימת מעיים מסכנת חיים? משהו כזה). מלבד ברית האקסייל נכרתת גם הברית בין בנג'מין, טייסון ודבי, שבאופן קצת אירוני תצטרף אליהם גם ארין לכמה פרקים במיזוג. חוץ מזה משעשע שהאלילים היו ליטרלי בתחת של הפסלים של דואר העץ.

אפשר להבין למה אנשים לא אהבו את העונה הזו חוץ מ"בגלל בנג'מין וטייסון"? היא כל-כך כיפית לצפייה, ושוב זה מיד אחרי העונה שבמקור גם באה לפניה. מה שכן, טייסון מביא את אותם וייבז של מישהו שבא להיות נבל בכוח ומשחק חזק מדי את הדמות של עצמו. בדיוק אותו סיפור כמו קורין.

פרק 4

ברית האקסייל ממשיכה להתגבש, איזה בזבוז אומלל של פוטנציאל. חלפאו זוכים שוב בפרס, טאג' וסיירה הולכות לאי הגלות, אבל יחסי הכוחות אצל חלאפו נחשפים וזה אומר שכנראה ארין לא מודחת היום. אולי זו תהיה סידני, שעובדת ממש קשה על הבנים. כן, בימים ההם פלירטוט היה אסטרטגיה לגיטימית. אבל סנדי נשארה חלשה וגם מעצבנת את כולם. כל עוד ברית האקסייל נשארת בעינה, אני בסדר.

וכן, טימבירה זוכים בחסינות, ובמועצת השבט סנדי הודחה פה אחד חוץ מטאג', שהצביעה נגד ג'ו ולא סידני. מה שמחזיר אותנו לכלל הברזל שנכנס לתוקף ברגע שאסטרטגיה הפכה ללחם החוק של הישרדות: אין לך ברית? אין לך חבר טוב? פיקששת, לך הבייתה. לארין אני סולח בגלל הפרידה הכואבת שעברה לפני המשחק, אבל אילו טימבירה היו מפסידים חסינות שוב, התחת שלה היה עף משם, אבל כמובן שאז לא היו עורכים אותה בצורה כזו סימפטית.

פרק 5

טאג' מגייסת את סטיבן ונותנת לו את האליל של שבט חלפאו. זהו, זה רשמי, אחת הבריתות האהובות עליי בתולדות הישרדות נכרתה. וואו, פעם אחרונה שראיתי את העונה הזו היה רק שנה אחרי ששודרה, בקיץ 2010. איך אני זוכר? כי מונדיאל דרום אפריקה היה אז, וביוטיוב שמו את האפשרות להשמיע וובוזלה (זוכרים מה זה?) בכל סרטון. ואני ניצלתי את האפשרות הזו ביד רחבה כשראיתי את טוקנטינס, אחת משתי עונות בממלכת הכדורגל הגדולה של דרום אמריקה. עד היום אני מעריץ של נבחרת ברזיל. חלפאו זוכים בפרס, ברנדן נשלח לאי הגלות ולוקח איתו את סטיבן, כדי להשלים את הברית. אגב, וואו, החסויות שניתנו להישרדות אז. אני מתגעגע לעידן הזהב (טרום ניקרגואה).

אז ברנדן וסטיבן משלימים את הקשר ביניהם באי הגלות, אבל טייסון (שהיה די מלך בעונה הזו) עולה על הרעיון! בייסיקלי, אם לוקחים את הנבזיות של קורין והופכים אותה ליותר אותנטית, אבל אז תופרים עליה את האופי של גרג מבורנאו, מקבלים את טייסון. תכל'ס, בסופו של דבר טייסון היה אחלה. אבל קשה להתעלם מהטעות המסיבית שלו בעונה 20 (שנגרמה בזכות ראסל, כמובן). העריכה די מתה עליו. בניגוד גמור ל"בוס" שלו, בנג'מין (אני בחיים לא אקרא לו בכינוי שלו!!!) שהעריכה עושה ממנו בדיחה מהלכת. לפחות הוא מבדר לצפייה, אבל אני לא סבלתי אותו בצפייה ראשונה.

עוברים לאתגר חסינות עם שיגור כדורים. שתיים שלוש ש-גר! והקטע עם השן היה מאוד מטופש, מה שמוכיח שג'ף התעסק בשטויות הרבה לפני שהישרדות הפכה למה שהיא היום. העידן החדש קצת מזכיר לי את בנג'מין, האמת. טימבירה זוכים שוב בחסינות ולא איכפת לי אם יודחו סידני, למלמג'ו או ספנסר. בזמנו אהבתי אותו אבל כל הפופולאריות שלו, כמו להרבה מודחים מוקדמים אחרים (אלי, מארי, אנה ועוד - בעיקר בנות) נשארה על ראיונות הרושם הראשוני. הוא גם היה ממש גרוע באתגרים. במועצת השבט ספנסר מודח. בזמנו חשבתי שג'ו ממש משעמם אבל תכל'ס, הוא פונה מהמשחק. מי יודע מה רצו להסתיר בעריכה.

פרק 6

בנקודה הזו בת הברית הראשית של סטיבן היא עדיין טאג', אבל הם הולכים לבנות את הקשר גם עם ג'יי טי, מבלי שידע על הברית עם ברנדן וסיירה. הפוטנציאל של העונה הזו היה כל-כך גבוה, שאין סיכוי שהיא הייתה מגשימה אותו. אבל בכל זאת קיבלנו עונה טובה ומפתיעה, עם שני נבלים שכולנו אהבנו לשנוא והרבה אסטרטגיה. הפרק היה סיכוי לברית בין ג'ו וארין, אבל גם אם הם היו כורתים ביניהם משהו, ג'ו הולך להיפצע, אז זה לא משנה ממש. הרבה עונות גומרות את הפרה-מיזוג עם המון פוטנציאל, אבל ננעלות פחות או יותר על שתי בריתות, לא בהכרח מבוססות שבטים. זה לא דבר רע, בהרבה מהעונות הטובות ביותר המצב לא נזיל, כולל הטובה ביותר אי פעם, קגאיאן. אבל כאן יחסי הכוחות די השתנו בין הפרקים.

מה שיותר חשוב בפרק הזה הוא שההפקה ניסתה לעשות בליינדסייד על הצופים בהדחה של סידני. הם הראו את הקולות של ג'ו וסידני קודם, ואז אשכרה שמו את הקטע המוזיקלי הקטן שהם שמים לפני שהקול המכריע נחשף!!! לפני שחשפו שהקולות של סטיבן וג'יי טי הלכו לסידני!!! זו אחת ההפתעות הגדולות שהיו באיזושהי מועצת שבט, וכל הכבוד להפקה.

פרק 7

המיזוג מגיע, ולמרות שברנדן רוצה לקיים את ברית האקסייל, הוא רוצה להדיח את ג'ו וג'יי טי לפני שהוא יפנה נגד בנג'מין וטייסון. טייסון מצידו רוצה להקדים תרופה למכה ולהדיח את ברנדן כבר עכשיו, אבל מה הסיכוי שסטיבן וטאג' ישתפו איתו פעולה? דבי נראית מאה אחוז לצד בנג'מין, וארין היא פרילנסרית אמיתית. אהבתי אותה בצפייה ראשונה בגלל שהיא מלכת פאזלים ובגלל שכמעט הדיחו אותה מאוד מוקדם על בולשיט, אבל שחקנית טובה היא לא. אבל בתור הזהב הישן של הישרדות, ימי יוון ורומא של הישרדות, זה כזה הכרחי? אין גרם אחד של אסטרטגיה בגוף של קורטני מסין (לא שיש לה הרבה גרמים באופן כללי, כן?), ותמיד אהבתי אותה.

אבל כל האסטרטגיה תצטרך לחכות, כי ג'ו מפונה מהאתגר, לא לפני שטייסון זוכה בחסינות חסרת תועלת. קצת חבל, במקרה אחר ברית האקסייל יכלה להתחלף בברית של סטיבן, ג'יי טי, טאג', ארין וג'ו. אבל מאחר וארבעה מהם היו הפיינל 4 האמיתי, זה באמת כזה משנה? זאת בכל מקרה הייתה עונה ממש טובה, שלא הערכנו בזמנה בגלל הפוטנציאל הבלתי אפשרי שלה.

פרק 8

סטיבן וג'יי טי נמצאים במרכז השבט, כולם רוצים להיות איתם. וכשאני אומר "כולם", אני אומר ברית האקסייל שכוללת את טאג', ברנדן וסיירה, וברית הלוחמים עם בנג'מין, טייסון ודבי. מדהים כמה ארין לא ממש בברית עם אף אחד (אבל כמובן נוטה לברית הלוחמים כי טימבירה), ועוד יותר מדהים כמה זה לא הפריע לאף אחד בזמנו. את האמת? אני עדיין לא יודע כמה זה מפריע לי, אבל בוודאי שאני כבר לא מעדיף אותה על סטיבן. אבל ברנדן רוצה לכוון נגד ג'יי טי, אז באמת מעניין במי הוא יבחר? קריאה לא נכונה של המפה הפוליטית? התעקשות מיותרת לכוון נגד מתמודד פופולארי מדי? משהו במוח שלי זועק שברנדן עשה טעות.

מעבר לזה, בנג'מין ממשיך לחיות בסרט. מישהו באמת מאמין למה שיוצא לו מהפה? האם בנג'מין בעצמו מאמין למה שהוא אומר? זה גורם לטייסון לפלוט וידוי - באמצע אתגר הפרס, דבר שהיה טאבו בזמנו, בעיקר בגלל שנחשפנו לזה בגלל הישרדות ישראל. אבל אם אני לא טועה, בדיוק באותה תקופה שודרה הישרדות 2 - איי הפנינה (AKA העונה הכי טובה של ישראל, טובה גם בקנה מידה אמריקאי, אריק זוכה מעולה, Fight me). ג'יי טי, ברנדן ודבי זוכים בפרס, סטיבן נשלח לאי הגלות. אני מניח שאין יותר טעם למינגלינג של שורדים עכשיו שהם גם ככה במיזוג.

בנקודה הזו הסגידה של כולם לג'יי טי מתחילה להעיק ומתחיל להיות ברור שהוא הזוכה. לא יודע כמה המשחק החברתי שלו טוב וכמה פשוט סגדו לו. דבר אחד בטוח, וזה שאני לא יכול לתת לו מקום יותר נמוך מאשר של וונדל, בגלל כמה שדומיניק היה יותר טוב מאשר וונדל בהשוואה לג'יי טי ביחס לסטיבן. אני גם לא יכול לתת לג'יי טי מקום יותר גבוה מאשר למישהו שאשכרה שיחק את המשחק אקטיבית, כמו גייבלר או סנדרה בעונה 7.

טייסון זוכה שוב בחסינות ועכשיו סטיבן וג'יי טי באמת באמצע בין ברנדן ובנג'מין. אם הם אמורים להדיח את ברנדן לפי התוכנית של טייסון, זה היה יכול להיות בליינדסייד אדיר. האמת שגם ההדחה של ברנדן הייתה בליינדסייד, אבל פימפמו לנו אותה כל-כך הרבה זמן, שזה קצת נהרס.

פרק 9

היחס של כולם (חוץ משבט חלפאו) לסיירה בנקודה הזו הוא די בלתי נסבל. אני מבין שסיירה בעצמה לא בדיוק האדם שהכי כיף להיות לידו, אבל זה היה די מעורר רחמים. הדבר הכי טוב בחצי הראשון של הפרק היה הפרס, חוץ מהקטע שארין הקיאה. מעניין מה היה קורה לי. אם אני עושה כושר קרוב מדי לאחר אוכל אני בדרך כלל מקבל צרבת, אבל אני בהחלט רואה את זה מתפתח להקאה במצב יותר קיצוני. אחרי זה ארין בוידוי שהיא רוצה להפיל את ברית הלוחמים (חוץ מג'יי טי, אוי ואבוי אם משהו יקרה לג'יי טי! הסגידה לו קרובה בצורה מאיימת לסגידה למרקוס בגאבון)

דבי זוכה בחסינות - אתגר משעמם, אני שונא את השאפלבורד - והלוחמים יהיו על סף רוב מוחלט אם סיירה תודח עכשיו. הדרך היחידה להפיל את טייסון היא שארין תתהפך עליו, היא פחות או יותר עם שבט טימבירה, אבל עכשיו השבט מתחיל לאכול את עצמו, אז היא פרילנסרית בלי אף ברית. לצערי זה גם אומר שהיא כנראה עז מושלמת. אולי מול סיירה היא תזכה, או דבי, או אפילו בנג'מין, כי הוא פאקינג בנג'מין. אבל מול טאג', טייסון, סטיבן או כמובן ג'יי טי? אין לה סיכוי. במועצת השבט ארין מצטרפת לסיירה ולשבט חלפאו ומדיחה את טייסון. אחלה שחקן, זוכה סבבה בהמשך, אבל היחס שלו ושל שאר הלוחמים לסיירה היה מחפיר.

פרק 10

דבי מתחילה לחשוד ששלישיית חלפאו מנסה לפרק את טימבירה מבפנים כדי להשיג שליטה בפיינל 5, ורוצה לחזור לקווים שבטיים כדי להימנע מכך, גם במחיר של הדחה של ג'יי טי. אבל בשביל זה צריך שניים לטנגו ויותר מזה להורה, האם סיירה תסכים לתוכנית שלהם? אבל קודם כל יש את אתגר "מה השבט חושב", ובו תמיד מישהו או מישהי חוטפים על הראש. בפנמה זו הייתה קורטני, בפיג'י לא היה שעיר לעזאזל וודאי אבל סטייסי יצאה מהמשחק מאוד מהר, והפעם שוב יש שעיר לעזאזל - סיירה. סטיבן זוכה בפרס ולוקח איתו את ג'יי טי וטאג', כשחברת הברית הרביעית שלהם היא ארין. ולמרות כל התלאות שכביכול עברו עליהם, הם הפכו לרביעיית הגמר.

מאחר ובפרק הקודם לא היה מספיק בנג'מין, הוא חוזר להתמקד בדמות המופלאה שלו, יותר במהלך אתגר החסינות (שבו הוא לא היה יכול לזכות אם הוא לא היה צועק "מחסל הדרקונים!", זה כמו בני הישיבות שמחזיקים את כולנו בחיים... ;-)) ואחריו, ובו הוא השוויץ בצעקה הקסומה שלו. אחרי זה סיירה הודחה, וכולנו חשבנו אז שברית הלוחמים חזרה. כנראה שלא היינו קשובים יותר מדי במהלך הפרק עצמו, כי זה היה די ברור שסטיבן, ג'יי טי, טאג' וארין הם ברית ברורה.

למעלה