עונה 1 - מההתחלה!

די ברור שהמפיקים עוד לא בטוחים מה לעשות עם הדבר החדש והמגניב הזה ששמו "ריאליטי תחרותי" ואני לא מדבר על האבולוציה של המשחק. אבל זו כבר קפיצת מדרגה לעומת העונה הראשונה של ביג בראדר, ששודרה עוד לפני הישרדות (או במקביל?) ושם לא היה שום מושג מכלום, לא היו פידס (היו פרקים יומיים ששודרו כמו דוקו). גם הצלמים לא בטוחים במה להתמקד, וכמובן ש"הנוסחה" (שהתהוותה לחלוטין בערך באפריקה, אבל כמו האסטרטגיה, תגיע למיצוי מוחלט עם הרצף המדהים של אמזונס-איי הפנינה) זה גם לא משתווה לשתי העונות של אוסטרליה לפני שערוץ 10 מיקצע שם את העניינים. בפרק הראשון של עונה 1, ששודרה בערך באותו הזמן כמו מרקייזיס, עברו 18 דקות לפני שמישהו בכלל קיבל וידוי! זו עונה מאוד אולד סקול ומאוד משעממת, ולא מומלצת בכלל.

כמובן שגם העונה הזו מאוד אולד סקול, ואני מבין את החוויה של לראות הישרדות לראשונה, אבל במבט לאחור? אולי אני צריך לראות את "מבצע רובינזון", התוכנית שהתחילה הכול. אגב, היא ממשיכה בקביעות בהולנד. ואם היא נחשבת, הרי שיש לנו כבר מעריץ על של המשחק - ריצ'ארד, שהוא מאוד, מאוד שחצן. אילו הוא היה מגיע בשלב יותר מאוחר, היו משווים אותו לראסל ולטוני, רק שהמשחק החברתי שלו כנראה יותר טוב מאשר ראסל. לא שזאת חוכמה גדולה. מעניין אותי מתי יגיעו מעריצי על שיותר צעירים מהישרדות עצמה. אני חושב שכרגע קסידי קובעת שיא, כשראתה את הזכייה של ריצ'ארד לפני שלמדה לקרוא ולכתוב!

דאמט, הפרק הזה מתמקד יותר מדי בחיי המחנה, אבל ייתכן והמצב ישתנה עוד במהלך העונה עצמה. שון בהחלט רופא סבבה לגמרי. חבל שהוא לא שחקן טוב כמו איזשהו רופא אחר, ששיחק בעונה הישראלית השנייה... בעצם, גם מרק-איכס - סליחה, מרקוס - הוא רופא, לא? וגם קנדיס. וואו, רופאים משחקים ממש גרוע באמריקה! הם היו צריכים להיות שוטרים! או כבאים (עם דגש על ג'רמי). התחרות על השורד ה"מנותק" ביותר היא בין רודי לבין ביבי, זקני השבט ובין השורדים הכי מבוגרים אי פעם. אגב, די ברור מהעיסוקים של הגברים לגבי מי השוביניסטים שבהם. איש צבא? (רודי) ספורטאי? (ג'רבס) ספורטאי לשעבר/נוכחי הוא שוביניסט? תגידו לי שזה לא נכון! כמובן שהוא כלום לעומת השלישייה המזוויעה של ג'ף קנט, ג'ון רוקר ופאק יו בראד קלפפר.

והנה אנחנו מגיעים לאתגר הראשון בתולדות הישרדות, והוא אייקוני. אגב, עדיין אין Come on in guys וייתכן והביטוי לא יגיע עד סוף העונה. טאגי מפסידים וזה לגמרי בגלל סוניה. רודי יכול לעוף יותר מאוחר.

פרק 2:

מתחילים להיווצר החברויות בשבטים, מה שבסופו של דבר היה יכול להוביל לבריתות בעונה רק טיפונת יותר מאוחרת. בפאגונג יש פחות או יותר פאוור קאפלז - ג'רבס ורמונה שמוכיחים שוב ששחורים נוטים לתמוך זה בזה הרבה לפני שהמושג Woke בכלל נכנס למיינסטרים, קולין וגרג, ואפילו אפשר להחשיב ברמה מסוימת את גרטשן וביבי, אבל האחרון כל-כך מנותק מהשאר שזה יותר נכון להגיד שגרטשן היחידה שבכלל מסוגלת לסבול אותו. בשבט טאגי, נוצרת ברית - ולא סתם ידידות, אלא ברית לכל דבר - בין ריצ'ארד, רודי וסו. איך קלי בסוף השתרבבה לברית הזו בהמשך, אין לי מושג. שון ודירק ידידים, קלי וסטייסי חברות. הפרק הזה הוא גם ההתחלה של אחד הדברים הכי מטומטמים שאני הכי שונא בעונה - החכה החסרת תועלת של שון. תמשיך להיות רופא, כי בדברים אחרים אין לך שום מושג.

אתגר האוכל המגעיל היה באופן מסורתי אתגר החסינות השני בעונה, עד שהחליפו אותו בעונה 5 ומשם הוא כל פעם היה בשלב אחר, עד שהופסק לחלוטין. חבל. גם בכל עונה יש מישהו אחד שלא מצליח והורס לשבט שלו. טינה, רוב, סנדרה (אני לא מדבר על מישל שהייתה אמורה לכסות על סנדרה ודפקה הכול)... הפעם זה ג'רבס. אז שבט פאגונג הולך למועצת השבט, ומן הסתם ביבי מודח כי הוא פשוט לא מסתדר עם אף אחד מלבד גרטשן, ואפילו היא הצביעה נגדו (דווקא גרג הצביע נגד רמונה).

פרק 3:

די ברור מהעריכה שהזוכה הוא... חחחחחחח נראה לכם?!? נראה לכם שבעונה הראשונה של הישרדות כבר יחשבו על משהו כמו פאקינג אדג'יק?!? כמובן שחיית העריכה עדיין בועטת בנקודה הזו (לדעתי יש עריכתית סיכוי מאוד טוב לזכייה של קסידי, מה שקצת מאכזב כי שוב יש לה עריכה מינימלית כמו לאריקה ומריאן לפניה, רק שהיא הרבה יותר מדברת על המשחק), אבל נראה לכם שאיכפת להם מהעריכה בעונה הראשונה? מי שכן נכנס לראשונה לסצינה הוא דירק, וייתכן מאוד והוא השורד השנוא עליי מכולם בשלב הזה. מאוחר יותר הוא ייגאל בזכות נאום הנחש והעכברוש, ובזכות פרשיית הפרה, והטמטום של שבט פאגונג באופן כללי, אבל כרגע אני שונא אותו. דוס הומופוב טיפוסי.

העונה הזו כל-כך רחוקה מכל העונות החדשות יותר. לא בטוח מתי כל דבר הסתדר למשהו שאנחנו רגילים לראות היום, אבל אני חושב שהדיעה המקובלת היא שה"פרהיסטוריה" של הישרדות נגמרה לחלוטין באמזונס. או אולי בתאילנד, אבל למי איכפת מהעונה המשעממת וההרוסה הזו. טאגי זוכים באתגר הפרס הראשון לעונה, ועם ציוד הדיג, ריצ'ארד בא להפציץ. ריצ'ארד ידוע בתור ממציא האסטרטגיה באמריקה, אבל אני בספק אם כולנו זוכרים איזה פרוביידר טוב הוא. לדעתי הוא לא פחות טוב מרופרט. אוזי כמובן הוא ברמה משל עצמו, אבל שילך לעזאזל. פוץ מתחסד, אנטי-אסטרטגיה וגרוע מכל - פרו-פלסטיני (בלי לדעת באמת כלום על ישראל).

אחרי זה יש עוד אתגר חסינות, והפעם פאגונג זוכים. השבטים די מאוזנים מבחינת אתגרים, זה די נדיר. אני ממש אוהב את ריצ'ארד כבר עכשיו, אבל אני לא יכול להגיד אותו הדבר על רודי. אולי בקרוב. סטייסי, כנגד זה, לא מעניינת בכלל ואני לא מאמין לה בכלל לגבי התביעה שלה. ואתם יודעים מה? גם אם זה כן קרה, זו העונה הראשונה, אז אני מבין שההפקה הייתה קצת קטנת אמונה. היום זה כבר לא קורה ברמה הזו, למרות שכן אפשר למכור את המשחק באמצעות טוויסטים, או לפחות להרוס אותו עד היסוד בלי נטייה למתמודד זה או אחר (היי אי ההכחדה, שדדת את לורן וויקטוריה לאור היום). אז אני הייתי משאיר את רודי בעצמי כנראה, אבל אילו קלי גם הייתה מודחת אחרי זה אני כבר לא הייתי נשאר שקט.

ושוב, וואו, מדהים על כמה פרטים לא חשבו עד הסוף, למשל, פאקינג לסוכך על מועצת השבט מפני גשם ורוח! הדירה שלי יותר מוגנת מגשם, גם אם אני פותח את כל החלונות עד הסוף!

נערך לאחרונה ב:
פרק 4:

גרג ושון מתחרים זה בזה על מי מבזבז הכי הרבה זמן על בולשיט. אם אתם לא רוצים לתרום לשבט, לפחות שבו על התחת ותחסכו אנרגיה לאתגרים! עכשיו, אני מעולם לא באמת אהבתי את גרג, אבל את שון אני ממש שונא. החכה, הצבעת האלף-בית שעוד תבוא והבאולינג המטומטם - מדובר בבזבוז מקום אפילו ביחס לבורנאו. ג'ף, אתה באמת צריך לדבר על האתגרים ומועצת השבט בכל פרק? לפחות זה נפסק אחרי העונה הזו, בעוד שבמירוץ למיליון, לפחות עד עונה 13 שאחריה הפסקתי, ממשיכים להסביר על כל צומת, כל מחסום וכל עצירה, כל פאקינג פרק. ייתכן שעד עצם היום הזה.

הפרק הזה מבשר את אתגר ה"הרשם את המומחה" הראשון, שבו השבטים אינם מתחרים זה בזה בתחרות מוסדרת אלא יוצרים כל אחד במחנה שלו. די ברור שלא הייתי מתחבר לרוב השורדים בעונה הזו, אבל הייתי שומר על קשר עם ריצ'ארד לאורך שנים. לא מפתיע בכלל שרעיון האסטרטגיה והבריתות הגיע ממנו. שון די בלתי אפילו כשאין לו רעיון מטומטם כמו החכה. הוא ודירק סטלנים שהיו צריכים להיות בפאגונג, ובמקומם גרטשן וג'נה היו יכולות בכיף לעבור לטאגי. אין פלא שטאגי זכו בפרס, ובהמשך גם בחסינות.

ואז זה בא. רביעיית טאגי נוצרת, ורודי אפילו משתמש במילה "ברית"! קלי עדיין לא אוהבת אותו, אבל מיישרת איתו את ההדורים במטרה להדיח את שני הסטלנים מהמשחק. אבל זה יצטרך לחכות, כי טאגי זוכים בחסינות. מה שמוביל להדחה צפויה וראויה של רמונה. היא גם חלתה, גם לא עשתה כלום בשבט אפילו אחרי שהבריאה, ובאופן כללי לא השתלבה בכלל. ג'רבס, אני מעריך את הניסיון, אבל לפעמים צריך ללמוד לוותר.

עונה 5:

אז יש לנו את רביעיית הגמר! שון ודירק שניהם סטלנים ועצלנים, ובנוסף גרועים אסטרטגית. הם בזבוזי מקום. הם אפילו לא מעניינים כדמויות! ג'רבס גם לא עושה הרבה במחנה אבל הוא לפחות אחלה דמות. חבל שהוא חזר בדם נגד מים כדי להרוס את כל התדמית שלו. בכל מקרה, אתגר הפרס הוא תחרות גדולה של קליעה עבור פירות, וחצי פרק מוקדש לו. פאגונג מתאוששים מההפסדים בפרק הקודם וזוכים בהרבה פירות, ולראשונה בתולדות הישרדות, גם תרנגולות. חבל שלא מביאים יותר תרנגולות כפרס. ג'נה קוראת להן בשמן :-D אבל את לא הולכת לאכול את כולן מיד, הן צריכות להספיק לפחות עד המיזוג! שבט טאגי מסתפק בנחש, אבל הנחש האמיתי מנהל את השבט.

ואז מגיע אתגר החסינות, וההחלטה הדי טיפשית של קלי. נראה לך שבגלל שג'רבס לא יודע לשחות (מניין לך? את לא איתו באותו השבט!), הוא לא יהיה חותר מעולה? מבחינת כוח פיזי, לפאגונג יש יתרון, אבל מפני שהאתגרים מגוונים ודורשים הרבה יכולות, השבטים די מאוזנים. איך שבט פאגונג סובל את גרג בואיכס, אין לי מושג. אבל הוא לא גורם לוריד מרוקאי שאין לי מושג מאיפה הגיע להתנפח לי במצח (נשבע לכם שאני לא עושה תרגילי כושר למצח. דווקא בצוואר יש לי וריד גדול ועבה שבולט כשאני שם מוט על הכתפיים), בניגוד לשון ודירק. קלי כצפוי מפסידה ומתבאסת על זה. ברצינות, מה זה היה לכל הרוחות?!

אז פאגונג התאוששו לגמרי מהפרק הקודם, ועכשיו טאגי הולכים למועצת השבט, ושני הסטלנים במיעוט מול הברית השולטת. כל-כך כיף לכתוב "ברית" בשלב כל-כך מוקדם של הישרדות. שכחתי בדיוק עד *כמה* גרועים הסטלנים. בנקודה הזו ריצ'ארד רשמית המציא את המשחק, הוא הפיל את הכדור ונותר לנו לראות לאורך השנים איך הוא מתגלגל במכונת רוב גולדברג הענקית שהיא האבולוציה של הישרדות. וכך נראים מתמודדים שפשוט לא בא להם להינצל מהדחה. בלי סקראמבלינג, בלי תיאום קולות, בלי טיזי. שון, אני חושב, הוא בקלות אחד המתמודדים הכי מעצבנים בתולדות הישרדות. האם הוא השנוא עליי מכולם? לא, אבל הוא היחיד ששנוא עליי בדרכו שלו. אבל בפרק הבא ג'ואל יוכיח שאפשר להיות אפילו יותר גרוע בדרך מאוד קלאסית - להיות דושבג.

פרק 6: (אחרי פקשוש ברמה של AXN אתמול)

מתחילים להכין אותנו למיזוג, לפחות בטאגי חושבים עליו. כי רק בטאגי חושבים על המשחק. אני מסוגל לראות את כל מי שחשב בעבר שעצם המחשבה לשחק את המשחק היא נכלולית, והיום אין מי שלא בא לשחק. גרטשן צודקת לגבי התרנגולות, אבל אני מבין גם את קולין. יש הבדל גדול בין לאכול חיה שמישהו אחר שחט, לבין לשחוט בעצמך חיה שמתרוצצת ומתחננת לרחמים, במיוחד כשזה הדבר היחיד שאפשר להתחבר אליו, שלא מנסה בפוטנציה ליזום את הדחתך. הישרדות זה משחק אכזר וקשה להבין מהספה או במשחק וירטואלי את הפקטור הפסיכולוגי שלו. אז אני מבין אוכלי בשר כמו קפון או טאי (לפחות אני חושב שהוא אוכל בשר? הוא לא הזדהה כצמחוני) שמתחברים לתרנגולות, או אפילו את האלמנות השחורות (|כתר|) שלא אכלו את צ'ארלי התרנגול ושיחררו אותו לחופשי.

ואז הגיעה תקרית הפרה. האם ג'רבס אמר את זה? כן, אבל יכול להיות שזה היה בהומור. בניגוד לג'ואל, שהוא מיזוגן וחזיר ולא מסוגל לראות אישה מחוץ למטבח. לצערו ולמזלי, גרג מאה אחוז עם הבנות. אחרי זה אתגר פרס שאני מאוד מאוד מחבב. פאגונג זוכים, ג'ואל ממשיך להיות דושבג קלאסי ואז אתגר חסינות שהוא גם טוב, מפרק לפרק התוכנית הופכת למה שהיא היום. כמובן שהדרך עוד ארוכה מאוד. טאגי זוכים בחסינות וזה היה צפוי כי התמקדו הרבה ביחסי הכוחות בפאגונג. אפילו בעונה הראשונה, מתמקדים יותר בשבט המפסיד! וג'ואל מודח. מווווווווווווו!!!

פרק 7:

קודם כל, שאלה שחייבת להישאל: מי לכל הרוחות החליט ששון וג'נה הם השגרירים? המועמדים עצמם, או ההפקה? למה לא ראינו את תהליך הבחירה? שוב העונה הזו מראה סימנים ברורים של תסמונת העונה הראשונה. אבל זה לא ברור שריצ'ארד הולך לזכות? כמובן, אז לא היה אדג'יק ולא נעליים, אבל מישהו המציא את האסטרטגיה, ואנחנו חייבים לו על כך שהישרדות עדיין קיימת, חיה ובועטת. השימוש במנגינה של טקס המעבר (אני מתגעגע קצת) ברגע מאוד רחוק ממנו, היה מעניין. ואז כולם מגיעים לחוף טאגי והמיזוג מתחיל.

החכה של שון ממשיכה לתפוס זמן מסך והיא מחרפנת אותי. מאחר והאסטרטגיה עדיין בחיתוליה, עדיין צפים להם ענייני טרום מיזוג שנוגעים לחיי המחנה - כמובן, עד שראסל שינה לחלוטין את המשחק כך שיהיה אקטיבי מתחילת המשחק, וענייני חיי המחנה נעלמו כמעט לחלוטין, אני לא בטוח שאני נגד עד היום. גרג זוכה בחסינות ואז עוברים לאחת המועצות הכי משוגעות עד היום, ואל תשכחו שמאז הפעם האחרונה שראיתי את העונה הזו נוצרו לייב טרייבלס, ובתקווה עכשיו גם מתו כלעומת שבאו. שבט פאגונג פשוט לא עשה שיעורי בית, עד לרמה שג'נה תגדיר בפרק הבא את עצם קיומה של ברית כ"קנוניה". הצבעת האלף-בית ההזויה הרימה את ראשה לראשונה, וגרטשן, המנהיגה של פאגונג (עד כמה שיש דבר כזה בשבט כה סטלני), הייתה למטרה הראשונה של הברית.

פרק 8:

עד היום הזוי לי איך חלק מהשורדים, בעיקר ג'נה, התייחסו בשלב הזה לאסטרטגיה כאל דבר שלא רק מגונה, אלא פשוט לא מובן. בכלל, אין דרך להגדיר את ג'נה בשלב הזה אלא "אידיוטית שימושית". אפילו אחרי שגרטשן קיבלה ארבעה קולות וברור ממי הם, ג'נה *עדיין* מתכננת להדיח חברים מפאגונג, רק בגלל פרשיית הפרה! אני לא מבין איך אפשר *לא* לחשוב על לשחק את המשחק ולרצות לזכות במיליון! אבל כמובן שאין אידיוט שימושי כמו איש האלף-בית. לא מובן לי מה עובר על האנשים בעונה הזו, חוץ מזה שמבחינת רובם היה אפשר בכיף לוותר על ההדחות ואולי אפילו האתגרים ופשוט לתת להם לרעוב ביחד על אי בודד.

אחד הרגעים הכי אייקוניים בעונה הזו הוא האתגר הזה, אתגר הקליעה למטרה שבו הקלטת של ג'נה פשוט לא התקבלה. רגע, קלטת? למה לא שלחו דיסקים? זה בכל זאת שנת 2000, דיסקים רחוקים מאוד מלהיות דבר חדש! ואחרי זה ג'רבס זוכה בחסינות, והטמטום נמשך. הקולות (מבלי שיירמז ולו רמז קל שבקלים בין באתגר למועצה, כי חלילה שהמשחק יהיה חשוב לנו) הם בין גרג וג'נה! והברית בניצוחו של מר אלף-בית מדיחה את גרג.

פרק 9:

בצפייה חוזרת העונה הזו פשוט משעממת, ריצ'ארד משחק שחמט וזורק כמה חיילים לחברי הברית שלו, בזמן ששבט פאגונג משחק דמקה, ושון בכלל משחק שש-בש בלי קוביות. מה הפואנטה? שאלה שריך לשאול לגבי כל דבר שהרופא הטוב עשה בעונה הזו. ואז קלי מחליטה שלשחק את המשחק זה לא לכבוד שלה. עכשיו בדיעבד אז היה אפשר לקרוא לזה לעלות שלב אחד מעבר לאסטרטגיה בסיסית, אבל היום ברור שקלי וויגלסוורת'(לס) היא בין השורדים הבודדים שבאמת חושבים שעצם המשחק הוא דבר רע - לא רק האסטרטגיה, אלא עצם ההדחות. אני מניח שאפשר לומר לה כל הכבוד על כך שגילתה מהר שהישרדות זה לא מה שהיא חשבה והחליטה שהיא לא רוצה אפילו לצפות בזה?

בכל מקרה, אני ממש אוהב גם את האתגר פרס הזה למרות שהוא די פרימיטיבי, זה בעצם אבטיפוס של אתגר חסינות לפני-אחרון, ואחד ממש לא רע. קולין זוכה וצריכה לבחור מישהו לפרס, היא בוחרת את ג'נה אבל שוב מסיבות לא אסטרטגיות. ואז סוף סוף, מישהו מחוץ לברית מתחיל לחשוב אסטרטגית! והמישהו הזה היא קולין. שבט פאגונג סוף סוף הולך להתאחד בהצבעות, אבל מעט מדי ומאוחר מדי, הם כבר מיעוט. שון מסרב בכל מחיר לוותר על הצבעת האלף-בית שלו, גם כשמציבים לו מראה מול הפרצוף. הדרך היחידה והטובה ביותר לסכם את זה היא עם הוידוי של ג'רבס, הרגע הכי טוב שלו בכל העונה. חבל שהוא חזר בעונה 27 והרס את עצמו לגמרי.

ואם זה לא מספיק, שון היה יכול להציל את ג'נה באתגר החסינות, אבל לא רק שהוא הורס לה אקטיבית, הוא גם דופק את עצמו תוך כדי ונותן לרודי את החסינות על מגש של כסף. ריצ'ארד עם כמה וידויים שחצניים שמציבים אותו בתור מודח אפשרי (רק שנייה... האם העריכה המודרנית של הישרדות כבר החלה?!?). אבל הלוזר הגדול של הפרק הוא ללא ספק שון. יכולת לעשות הכול! אבל הכול! כדי לעזור לג'נה. אבל במקום זה אתה ירית בה כדור פיינטבול. זה נכון. רק פיינטבול. אבל הצבע מהקליע שלך סימן אותה בשביל הברית, שירו בה קליעים חיים. והפעם קלי אפילו לא הצביעה איתם. כמה אידיוט אפשר להיות?

פרק 10:

שון סוף סוף קולט איזה אידיוט שימושי הוא, אבל הוא כבר לא יכול לעשות עם זה כלום כי טאגי בכזה רוב שאין מה לעשות. הקולות נגד ריץ' קצת מטרידים אותו וזה גורם לברית להתפצל כמעט לגמרי. יש שני זוגות - ריץ' ורודי, וקלי וסו. ג'רבס וקולין מן הסתם ביחד כי הם מזמן הבינו שזה שבט נגד שבט, ושון באמצע. הוא כל-כך גרוע שאין לו אפילו Ride or Die. כאילו, הוא היה קרוב לדירק, אבל שניהם כל-כך גרועים שהם לא יזהו אסטרטגיה גם אם היא תכה בהם בתחת. ג'רבס מקבל הודעה אישית מההפקה שנולד לו בן, אני לא חושב שדבר כזה חזר על עצמו, ולא בגלל שלא נולד לאף אחד ילד בזמן שהם שיחקו.

עוברים לאתגר פרס, אבל למה לכל הרוחות ג'ף ממשיך להסביר לנו את האתגרים, אחרי כמה פרקים שהוא היה שקט? ג'רבס זוכה בפרס, ואני לא מאמין שויתרו לו בכוונה. אבל "הוולקיריות" של ואגנר היה כל-כך לא במקום, זה לא שאיזה מטוס קרב הביא את הפיצה. אחרי כל הסיפור הזה קלי מחליטה סופית שכל המשחק לא בשבילה. אבל האם באמת היו מתאחדים להדיח את ריצ'ארד? קשה לי להאמין, למרות שלקלי, סו, קולין וג'רבס יש רוב. ולמרות שזה מסיבות ערכיות, זה היה מוביל באופן אירוני לגמרי למהלך שהיינו צריכים לחכות לפחות שלוש עונות כדי שהוא יתקיים. אבל זה לא משנה כי ריץ' זכה בחסינות. מכאן אין אפילו הרבה מה להרחיב כי הברית לא באמת הייתה בסכנה בכל מקרה. ג'רבס הודח.

פרק 11:

פתאום אני קולט שסו יכלה להדיח את ריצ'ארד מסיבות אסטרטגיות אמיתיות. אבל גם אם הוא זכה בחסינות, לפחות הייתן יכולות לפטור אותנו מהנוכחות המעיקה העונה לשם שון! והנה עברנו מהתקציר הנרחב ששלט בעונה מתחילתה ל"בפרק הקודם" סטנדרטי. העונה מתפתחת מפרק לפרק! כנראה בגלל שיותר ויותר שורדים משחקים עכשיו כדי לנצח. אבל זה מעט מדי ומאוחר מדי, זו העונה של ריצ'ארד להפסיד וכך היא הייתה מתחילתה.

שון זוכה בפרס ובוחר להזמין מישהו לחלק מהפרס. ואז הוא שוב עושה החלטה מטומטמת ובוחר בריצ'ארד אחרי שכבר הבטיח לקלי שיבחר בה. בעתיד שורדים יודחו על הרבה הרבה פחות! הבנאדם פשוט מפחד לעשות החלטות לוגיות במשחק הזה. מילא הדחות אני אולי עוד איכשהו מסוגל טיפונת להבין, אבל כאן?!? מכאן לשם נרקמת תוכנית דווקא לצרף את שון לרביעייה ולהדיח את קלי במקום קולין.

אבל קלי זוכה בחסינות, ואף אחד לא שמח על זה במיוחד חוץ ממנה. אפשר לראות את הצער בקולות של המצביעים. ומי יודע, אולי קולין הייתה מסוגלת לעלות על רצף חסינויות בעצמה ולהגיע לגמר... טוב שזה לא קרה. כל זוכה מלבד ריץ' היה גורם לאסטרטגיה לא להשתרש, ואני לא מסוגל לדמיין את התוכנית הזו בלי אסטרטגיה.

פרק 12:

אתם יודעים מה? גם אחרי 22 שנה, זה עדיין די מרתק איך התוכנית התפתחה והפכה תוך עונה אחת למה שהיא היום, הן מבחינת צילומים ועריכה והן מבחינת אסטרטגיה. כל רביעיית טאגי משחקת את המשחק ברמה מסוימת. סו הייתה בכיף יכולה להיות הפייבוריטית שלי אחרי ריצ'ארד לולא נאום הנחש והעכברוש. יקירתי, את תיכננת לעשות בליינדסייד על ריצ'ארד הרבה לפני שהמונח "בליינדסייד" נכרת! האם ייתכן וההפקה התערבה לטובת ריצ'ארד? ייתכן, ואני לא מאשים אותם יותר מדי. ריאליטי תחרותי היה אז פורמט ניסיוני לגמרי ורצו שהוא יידבק.

היחידה שאי אפשר להדיח עכשיו היא קלי, שמתחילה רצף זכיות שיימשך עד הגמר. לא שזה משנה כי אלא אם שון יזכה בחסינות, הוא יודח וטוב שכך. מדהים כמה אנשים כאן לא מסוגלים מוסרית לשחק את המשחק, אבל באולסטארס ג'נה שיחקה גם שיחקה, ואפילו קלי בקמבודיה ברמה מסוימת. היום כבר אין דבר כזה "רוע". אתה משחק עבור מיליון דולר, ולחלק נכבד מהמתמודדים היום עצם המשחק הוא המניע, בתוכנית שמזמן עברה את ימי הזוהר שלה ברמת הפופולאריות. אני בהלם שבכלל עוד יש קז'ואלס שרואים הישרדות, וטוב שכך. הפרס של קלי היה ממש מגניב, לראות את הפרק הראשון בעונה בזמן שהתחרות עוד לא נגמרה והרבה לפני שהוא שודר בטלוויזיה.

עד כמה שהעונה הזו פרימיטיבית הן בהפקה והן במשחק, הרבה מהאתגרים די כיפיים לצפייה. במיוחד בהשוואה לטרנד המפוקפק שהיה באמצע התוכנית, של אתגרי עשה זאת בעצמך. זהו אתגר הסיפור האהוב עליי, בעיקר בגלל רודי. I dunno וכל מילה נוספת מיותרת. מכאן קלי זוכה בחסינות, שון מודח, ברוך שפטרנו, לפחות חמישה מקומות יותר מדי.

הגמר, חלק א'!

נותרה רק רביעיית טאגי, אך לא ממהרים לאתגר הבא, מה שמוביל לגמר שמעניין רק מעט יותר מגמר ממוצע באוסטרליה. אולי זה מחווה לעונה 2 שצולמה באוסטרליה, כי השלושה ימים הנוספים הובילו לפרק גמר מאוד *מאוד* משעמם, עם מועצת שבט אחת ולא הרבה אקשן. אבל כן מגיעים מהר יחסית לאתגר הבא, עוד קלאסיקה: חידון על המודחים. קלי זוכה ובמקור מצביעה נגד ריצ'ארד עם סו, מה שמוביל לתיקו הראשון בתולדות הישרדות. ייתכן ואילו הייתה נשארת איתנה נגד ריץ', היינו מקבלים אבן סגולה הרבה לפני המרקיז, ואולי אפילו ריצ'ארד היה עף.

אחרי זה הפיינל 3, מדהים כמה שהאתגר הזה ערוך היטב כדי לא להיות ארוך מדי. ריצ'ארד פורש במפתיע כדי לעצבן את קלי, כך שהיא תדיח את רודי במקומו. רודי היה מדיח את קלי בכל מקרה. האם הוא היה מנצח את ריצ'ארד, כמו שחשבתי פעם? סביר מאוד להניח שלא, בהתחשב בעובדה שהוא בקושי שם לב לכל מי שלא קוראים לו ריץ', המשחק החברתי של רודי כנראה היה ממש מחורבן. קלי בפירוש עשתה את ההחלטה הלא נכונה.

חלק ב'!

יש מידה של קתרזיס בשריפת המחנה. זהו, המשחק נגמר, רק צריך ללכת למועצת השבט האחרונה ובתקווה הטוב ביותר יזכה. לצערי די והותר פעמים זה לא קורה. זה רק אני או שקלי זרקה רפרנס לביווס ובאטהד?! לא שזה רלוונטי למשחק, פשוט פעם ראשונה שאני שם לב לזה. בכל מקרה, הגמר הנוכחי כולל את נאום הנחש והחולדה הידוע לשמצה, שהיה הנאום המריר ביותר עד האולסטארס. גם ההחלטה לבחור מספר היא צעד שבדרך כלל מגיע ממושבע מאוד מאוד ממורמר (כשהמריר מכולם היה שיין, עם כל אהבתי אליו) ולאחרונה הסתבר ששון וגרג הצביעו לריצ'ארד בגלל שהם לא רצו להצביע לבחורה! אבל העונה הזו מיוחדת כי היא העונה הראשונה של פורמט חדש-דנדש. האם ההפקה התערבה לטובת ריץ'? אני לא אתפלא. האם זה מפריע לי? לא כמו שאפשר לחשוב. כי בלי הזכייה של ריצ'ארד הישרדות לא הייתה היום, או לפני עשר שנים או אפילו 15.

דירוג:

1. ריץ'
2. רודי
3. קולין
4. ג'רבס
5. קלי - למרות הכול
6. גרטשן
7. סוניה
8. ג'נה
9. סטייסי
10. סו
11. ביבי