מורטת החוטים -לבנה מושון

מורטת החוטים -לבנה מושון

הספר נדפס בשנת 2001 בהוצאת דני ספרים . לבנה מושון כתבה את הספר "מורטת החוטים" .איירה אבייגל מאייר. את הספר בחרתי הפעם לפי הכותר . בדמיוני עברו נושאים שונים . אך תוכן הספר היה שונה לחלוטין מרקמת דמיונותי . הכתיבה הקולחת , הבהירה של הסופרת לא נתנה לי להניח את הספר מרגע תחילת קריאתו . בספר מספר מעגלים . מעגל ראשון מסופר על משפחה סבתא , אבא , הבת אדלינה ושני אחים . הבת היא הדמות הדומננטית ודרכה אנו יודעים מה עובר על המשפחה שהגיעה מאוזבקיסטן לארץ . הקשיים הכלכליים , המצוקה בבית המתגברת עח חסרונה של האם שנשארה "שם ."הענן שמעיב במיוחד בהודעת רגע על הפיטורין מהעבודה, הגעגועים הבלתי פסוקים לאם ומעל לכול הרגשה של חוסר אונים וחסימת דרך .אך גם מנקודת מוצא זו המשפחה אינה מתפרקת . הסבתא מגוננת ודואגת לנכדים , התענינות במעשי הילדים והאכפתיות היא גורם חשוב ללכידות המשפחה גם במצבים כול כך קשים ...אדלינה התכופפה "הסוליות שלך קרועות , מוסיי!"אמרה בהפתעה "כן אני יודע "השיב סבתא גם ראתה . היא אמרה שלאבא אין כסף לקנות נעלים חדשות , אבא לא עובד""אזלמה נכנסת לשלולית ?תראה הגרבים שלך התרטבו".."אני אוהב "חייך מוסי בהתנצלות .במעגל השני הפוקוס על אדילניה תלמידה למופת אהבת הקריאה זורמת בדמה .אך כאשר אבדה את הכסף לשלם לספרנית עבור השירות בספריה התעוררה בעיה כפולה . ולמעגל זה נכנסה בת נוספת בשם שרונה . במעגל האחרון תעלומת הכסף נפתרת ועמם יעלמו תחושות קשות , הרהורים התלבטויות , הגילוי על מצבה של האם ופתירת הסוד פתח דלתות לרווחה עד המפגש המרגש עימה . סוף טוב לסיפור של מצוקה לא קלה בחיי היןם יום . סיפור די אקטואלי המתאים לילדים בכתות ד ה ואפילו ללכה ו' . ממליצה בחום .ובמיוחד לשים לב לפרט תעודת "הקוראת המצטיינת "מטעם ספרית בית הספר מוענקת השנה לאדליינה בנגייב , על קריאת שלוש מאות ספרים- דבר שלא היה כדוגמתו בבית ספרנו". קריאה נעימה

maore

New member
תודה על ההמלצה

לפי תמצית העלילה זה נשמע לי יותר כספר למבוגרים מאשר לילדים... (במובן החיובי של מורכבות, רבדים וכד') אבל כמובן שלא ניתן לדעת מבלי לקרוא מהו אופי הכתיבה, העומק של הדברים ומהו הסוף המפתיע וכיצד הוא משליך על שאר העלילה... נראה לך שהכתיבה כ"כ קולחת שגם ילדים ישאבו לסיפור כפי שאת כמבוגר נשאבת? אולי אני צינית מדי, אבל נראה לי שבדור הפוטרמניה זה ישמע לילדים סיפור נורא כבד ורציני (שלא לומר - מורכב).

למעלה