מה דעתכם?

גל זקן

New member
תגובה

מה שעורר בי עניין לגבי הספרדית, זה מה שהשופט אמר שהוא לא חושב שזה מתאים לאירוויזיון, שהוא ואנשים אחרים חושבים ששיר בספרדית או בשפה אחרת לא יכולים ולא מתאימים לייצג את ישראל ושאר המדינות באירוויזיון. אני כן חושב שגם שיר בספרדית ובשפות אחרות יכולים לייצג אותנו ומדינות אחרות בכבוד, ושזה יכול להיןת יפה, תחרותי ןמגניב יותר. וזה כמובן אם לא רוצים לשיר דווקא בשפות האם של המדינות. הכוונה שלי שאפשר לשיר גם בשפות אחרות, ולא רק באנגלית, אם לא רוצים לשיר בשפות האם של המדינות. לגבי הספרדית מעציב אותי באופן כללי שזה מה שחושבים, ושלא רואים בה גם שפה לפחות קצת חשובה וקצת יפה. והסברתי למה אני חושב ששירים בספרדית כן יכולים להצליח מאןד מחוץ לעולם הדובר ספרדית, אם רק יהיה שימוש וחשיפה יותר לספרדית, נתתי גם דוגמא לשירים בספרדית שכן הצליחו מאוד בעולם, אבל לצערי אנשים רבים מתעלמים ממנה, וגם שבישראל ובעולם חושבים ששיר בספרדית לא יכול לייצג מדינה שלא דוברת ספרדית כשפת אם ולהצליח בעולם. אני חושב שזה לא הוגן לשיר רק באנגלית כי זה לא באמת מייצג את המדינות, ושזה עצוב שהמדינות בעצמן בוחרות לעשות את זה. בגלל זה הייתי מאוד רוצה לראות ולשמוע את הספרדית ושפות אחרות, כי כשהן שרות באנגלית, הן לא מייצאות ומייצגות את השפות והתרבות שלהן לעולם, וככה פחות אנשים יוכו להכיר ולאהוב אותן, ואולי אפילו גם לרצות קצת ללמוד אותן. ואני חושב שכולם שרות באנגלית רק בגלל שזאת השפה שכולם לומדים ויודעים, ולאו דווקא בגלל שהיא השפה היפה ביותר בעולם, ושאר השפות האחרות נדחקות לצד ונפגעות מכך. אני חושב שזה לא חשוב לשיר בשפה שכולם לומדים ויודעים ברמה מסוימת. אני חושב ששפה זה לא רק היכולת להבין אחד את השני. שפה זה תרבות, שפה זה עולם אחר, לכל שפה יש את המילים, המבטא,ההגייה והדברים שלה וזה מה שיפה שיש מגוון.. שיר באנגלית שונה משיר בצרפתית, שיר באנגלית או בגרמנית שונה משיר בספרדית וכ'ו.. ואני חושב שזה עצוב שרובם שרים באנגלית, כי ככה האנשים והמדינוצ רוצים בעיקר לשיר באנגלית, ובגלל זה הם פחות רוצים להכיר שפות אחרות ולשיר בהן. וזה רק בגלל שיש שפה משותפת וזה מבאס.

הלוואי שזה ישתנה ושבאירוויזיון ובעולם יחשבו קצת כמוני.. תודה רבה.

Brady

New member
זה לא בהכרח עצוב

אתה מתעלם מהצד החיובי. בזכות ידיעת האנגלית, אנשים מצליחים להשפיע ולתקשר אחד עם השני, בדרך שלא יכלו בעבר. זה דבר מדהים לדעתי. ספרדית זו אחת השפות המשפיעות והחשובות (והיפות
) בהיסטוריה, אבל היא מדברת לנישה - ענקית בהחלט - בהשוואה לאנגלית. ויש סיבות לכך.

ספרדית דווקא פופלרית בארץ, בהשוואה לשפות אחרות. הסיבה לכך היא השפעה תרבותית רבה שהייתה לה, לפחות בתחילת האלפיימז. כשאנשים סופגים רקע והשפעה מתרבות מסויימת, כך גם העניין גובר. לעולם דובר האנגלית הייתה את ההשפעה המוזיקלית הכי חזקה על המערב וישראל, בעשורים האחרונים, לכן לא מפתיע אותי שהאנגלית מככבת.

בכ"מ לי אין בעיה עם שום שפה בייצוג ישראל באירו. הטירוף החדש שחייבים "שיר מזרחית אותנטי, בעברית" מטומטם ולא מדבר אליי.

גל זקן

New member
אני כן חושב שזה עצוב ואני רואה את הצד השלילי

אז נכון, אנשים יכולים לתקשר בגלל ידיעת האנגלית, אבל זה לא הוגן שהכל תמיד חייב להיות באנגלית. כמו שכתבתי, אני חושב שצריך לתת מקום לשפות אחרות משום שמבחינתי האנגלית היא כמו שפה "מוגנת", חייב ללמוד אנגלית בבית הספר ובאוניברסיטה, והתרבות באנגלית שולטת בסרטים, בסדרות ובמוזיקה בכל העולם, אז למה לא לתת מקום יותר לשפות האם של המדינות, שצריכות להיות יותר חשובות מהאנגלית, וגם קצת לשפות זרות?
מצטער, אני פשוט אוהב מאוד את הספרדית ובאמת הייתי רוצה מאוד שהיא תהיה נוכחת ואהובה יותר כשפה זרה. זה דבר רע? אני מבין שזה בעיה שלי, אבל עדיין זה מעציב אותי שבגלל שחייב לדעת אנגלית בארץ ובעולם לא נותנים יותר מקום לספרדית. ואין לי בעיה עם שאר השפות..

כתבת שהספרדית כיום היא שפה חשובה ומשפיעה בעולם ושיש אנשים שאוהבים אותה. אתה יודע למה מוזיקה בספרדית לא נפוצה כ"כ בישראל ובעולם? למה כמעט אף אחד לא רוצה לשיר בספרדית, אפילו שיר אחד, בתוכניות של מוזיקה? אני חושב שמישהו שיכול לשיר בספרדית, יכול מאוד להצליח במדינות הדוברות ספרדית ואפילו מחוצה להן, אתה יודע למה בישראל ובעולם מתעלמים מהפוטנציאל ומההיתרון הזה?
עצוב לדעת שזה בעיקר בגלל שהאנגלית שולטת במוזיקה ובהכל, ולאו דווקא בגלל שהיא השפה היפה ביותר בעולם. זה לפחות מה שאני חושב.
אתה יודע איך אפשר להגביר ולהעלות את החשיבות של הספרדית במוזיקה ובאופן כללי בעולם? אני מוכן אפילו לשלם כסף בשביל זה.. כדי שהספרדית ותרבות בספרדית יהיו חשובים ואהובים בארץ ובעולם.. זה מאוד חשוב לי והמצב כיום מאוד מעציב אותי.
תודה רבה.

למעלה