מה אתם הייתם עושים?

yahel1924

New member
מה אתם הייתם עושים?

שלום! נתקלתי בזמן האחרון בבעיה, אני אנסה לפרט עליה כמה שיותר ואני אשמח לעצות ותגובות. חברת קבוצה שלי[שכבת י"א] שאת שמה אעדיף לא להזכיר, הלכה לראיון עבודה במסעדה במודיעין. שם אמרו לה שישלמו לה נסיעות ושכר מינימום, אבל על ארבעת שעות ההתלמדות, היא לא תקבל גרוש. כל מי שיודע דבר או שניים על ניצול עובדים רואה מייד כי המעסיק מנצל את עובדיו. התגובה הראשונה שלי הייתה- את חייבת או לא לעבוד שם, או לעבוד שם ולאגד את העובדים נגד המעסיק! אבל החברה שלי לא מוכנה להגיש תלונה, לא מוכנה להתאגד, ולא מוכנה לוותר על העבודה הזו. אני מודאגת, אני יודעת שלניצול יש הרבה פנים והתחלה כזו עלולה להמשיך למשהו יותר גרוע. התקשרתי לכמה מדריכים בוגרים שאני מכירה כדי לברר בנושא, הם אמרו לי שרק עובד במקום יכול להגיש תלונה. והיא לא מוכנה לעשות את זה. אני אובדת עצות לחלוטין! וזקוקה לעצה נבונה שתעזור לי להילחם בניצול שמתרחש לי מתחת לאף ולא לעמוד ולא לעשות כלום. מה אתם הייתם עושים? יהל

היי יהל

אני ממש חושבת שהחברה שלך צריכה לעבוד שם ולהתאגד, להתאגד זה לא כזה היסטרי כמו שזה נשמע, באמת ובעיקר זה לא צריך להיות משהו שהיא עושה לבד. אם היא ממש לא רוצה אז זכותה כאילו, פשוט היא צריכה לדעת שלא להגיד כלום עכשיו מוביל לזה שהרבה יותר קשה להגיד משהו אחר כך ונותן לגיטימציה למעסיק להמשיך לנצל...

baroolit8

New member
מקווה שזה יעזור

קודם כל כדאי מאד להעזר בבוגרים או לפנות לסניף המחדשים הקרוב לביתך. אבל חוץ מזה יש כמה דברים שכנראה שחברה שלך לא יודעת שאולי יעזרו לשכנע אותה- למעסיק אסור על פי החוק לפטר אותה בגלל התאגדות עובדים ("ומה אם הוא יפטר אותי ולא יגיד למה?"- גם כן אסור על פי החוק, הוא חייב לפרט את סיבת הפיטורים) ככה שהיא לא יכולה לצאת מופסדת. אם העבודה חשובה לה כנראה היא צריכה את הכסף ,מכל סיבה של תהיה, ואם היא תתאגד היא רק יכולה להרוויח יותר כי לא ינצלו אותה (=יותר כסף, כזה שמגיע לה על פי החוק!) ובכל מקרה היא לא תאבד את העבודה. אין לי יותר מידי רעיונות יצירתיים לעזור אבל נראה לי שזה משו חשוב שהיא תדע וגם את יכולה לנסות לדבר עם עוד עובדים במקום ולעזור לה לארגן ועד למרות שאת לא עובדת שם (יכול להיות גם שהאחריות שבזה מרתיעה אותה). וחוץ מזה, כמובן, לפנות למחדשים\ האיגוד המקצועי לנוער (*1121 מכל טלפון). אל תוותרי לה, את עושה את הדבר הכי טוב בשבילה! בהצלחה!

תנסי לדבר איתה שוב , ואם זה לא מצליח

ואת לא מצליחה גם למצוא עוד חברים בשכבה שלך שיסכימו להתאגד או ללכת כנגד המנצלים , פשוט תפני אותה לאתר "מינימום" ותתני לה את הכלים להגיש תלונה ותבוע - תגידי לה כל פעם לרשום את השעות שהיא עובדת וכמה היא מקבלת, ותגידי לה שפשוט כשהיא מסיימת לעבוד שם (בטוח היא לא תהיה בעבודה הזאת לעולמי עד..בטח היא תעזוב כבר מרצונה בזמן הקרוב - בני נוער לא נוטים להחזיק באותה עבודה יותר משנה...במיוחד בתיכון) פשוט כשתצא מהעבודה במסעדה, שתגיש תלונה ותתבע - ותקבל פשוט מלא כסף של החזרים מהמסעדה, בלי לעבוד שם יותר. ככה היא בטוח תדע שאין לה מה להפסיד .

למעלה