לו ריד 1942-2013

זה כבר שרשור חדש. מה אנחנו שומעים עכשיו משלו?

ולא רק הלינקים הרנדומליים שחברינו מעלים לפייסבוק. אני חוזרת ל-Stephanie Says, הגרסה המוקדמת של Caroline Says. ומתלבטת אם לשים את New York או Transformer הערב. או שמא Songs for Drella? לא, זה מחר.

Celluloid Hero

New member
כרגע אני שומע

בערך את כל הלינקים בשירשור הזה..

מחר אני אחזור לאלבומים

noosh

New member
אתמול הקשבתי

ל-Loaded, וספציפית ל-I Found a Reason. האמת שלא הצלחתי להקשיב ליותר מדי, וגם היום לא, אני כנראה עצובה מדי. אולי מחר.

giba70

New member
לא הכרתי את Street Hassle

קראתי את מה שכתבה אילת יגיל ויש שם קטע מיוטיוב של היצירה הנושאת את שם האלבום. בצד קיפץ לו לינק לכתבה על איך ברוס ספרינגסטין נראה היום בגיל 64. איך שני ניו יורקרים אלה נולדו באותו אזור והתפתחו שונה, אבל שניהם כתבו על ניו יורק והדמויות שבה, כאלה שנמצאים בשולי החברה וכאלה שבתחתית שלה. שני רוקרים בסגנונות שונים. ובעודי מקשיב לקטע האחרון של סטריט האסל אני שומע את קולו של ברוס אומר tramps like us, כפרפראזה על "נולד לרוץ" שלו, והוא דווקא באלבום של לו ריד...

tzvika321

New member
ספרינגסטין מניו ג'רסי, וזה משמעותי

הוא בדרך כלל לא שר על ניו יורק אלא אם כבר על ניו יורק כשאיפה.
להבדיל מריד המאד אורבני, ברוס יצא לפריפריה האמריקאית.

oren29at

New member
יש לו דווקא אחלה שיר על NY

New York City Serenade מתוך The Wild, The Innocent and The E Street Shuffle מ 1973

http://youtu.be/8EooiBaW1BA

אם אנחנו כבר בספרינגסטין- ספרינגסטין המוקדם הוא ההיפך המוחלט מלו ריד: שניהם אמנם משוררים על צעירים פרועים ואבודים, אבל בזמן שספרינגסטין מקיף את הדיבורים שלו בהילה רומנטית שמגינה עליהם ומרוממת אותם, ריד מלווה אותם במבט חד ולא עושה להם הנחות.

מה שנכון- ככל שספרינגסטין התקדם, הוא השאיר את הרומנטיקה מאחור והשתמש בה פחות בשירים שלו.

נדמה לי שריד קרוב יותר למוזיקאים אחרים כמו טום וייטס או טאונס ואן זאנדט.

למה אף פעם לא עושים את ההשוואה בינו לדילן?

או שעושים ופיספסתי?

איך שאני שומע את ריד הוא מחקה את דילן המון בשירה וגם בכתיבת המילים וההגשה שלהן.
http://www.youtube.com/watch?v=y3E5YIP-DvU

There she goooes again
She's out on the streets again
She's down on her kneeees, my friend
But you know she'll never ask you paleeease again

ויש עוד מלא דוגמאות..

giba70

New member
ספרינגסטין נולד בפריהולד, ניו ג'רזי

וכמו עיירות קטנות אחרות במדינה זו, היא הייתה בעצם פרבר של הכרך הגדול - ניו יורק. הגבול בין ה"סטייטס" אינו נראה כל כך בשטח וערים קטנות לחוף האטלנטי ליד ניו יורק היו חלק מהמטרופולין הניו יורקי. זה עניין אחד. עניין שני, למרות שגם כתב הרבה על הפריפריה ועל אנשי המיד-ווסט - עיין ערך האלבומים "חשכה בקצה העיר" ו"נברסקה" הוא גם חי וכתב את העיר ניו יורק, בשירים כגון - "מסונוור מהאור", "קשה להיות קדוש בעיר", "סרנדה של העיר ניו יורק", "פגישה מעבר לנהר", "ארץ הג'ונגל", בקיצור הוא חי וכתב הרבה על שני צידי נהר ההדסון...

tzvika321

New member
אתמול שמעתי את ניו יורק ואת ברלין

היום אחזור לניו יורק.
גם כי זה אלבום מצוין.
וגם כי זה האלבום הראשון שלו שקניתי ושמעתי בזמן אמת, כשהוא יצא.
ואז אמרתי, ואו, סופסוף מישהו שיודע לעשות רוק כמו שצריך.
זה היה באייטיז.

oren29at

New member
זה היה בסוף האייטיז

בדיוק התקופה שבה לא מעט רוקרים בקליבר של לו ריד יצאו מהחידלון שאפף אותם רוב העשור ההוא, וחזרו לעשות מוזיקה טובה.

נדמה לי שריד, לאורך כל העשור ההוא (עד New York) היה מחוק מבחינה מסחרית. עברתי עכשיו על הדיסקוגרפיה שלו- הוא הוציא כמה וכמה אלבומי אולפן בין 1980 ל 1986, חלקם זוכים לציונים טובים+ באולמיוזיק (עד כמה שזה אומר משהו על איכותם), ובכולם הוא מצליח להישאר יבש- ללא פיל קולינס (וזה חתיכת הישג בפני עצמו).

מה שכן, מהזכרון האישי שלי אז, ריד לא היה נוכח ברדיו בכלל. הוא נמחק, כמו רבים וטובים מבני דורו.

לקראת סוף העשור, כאמור, היה מקבץ של אלבומים טובים של החבר'ה הטובים. חוץ מ New York אפשר לציין את

Oh Mercy של בוב דילן
Freedom של ניל יאנג
Full Moon Fever של טום פטי (שעשה לא מעט רוק מסונתז לפני כן)
אלבום הבכורה של רובי רוברטסון
SteelWhells של הסטונז

Barmelai

New member
לא, הקליפ שלך

(שזה אותו קליפ שקישרתי בתגובה ל giba70) הוא מתוך Berlin: Live at St. Ann's Warehouse.

בהופעה הזו מ 2006, לו ריד ביצע לראשונה את האלבום ברלין במלואו ולפי הסדר. אנתוני הגרתי משמש בה עזר כנגדו (ולעתים אף מותיר את ריד בפה פעור, כמו שאפשר לראות).
מכיוון שברלין אלבום קצר בשביל הופעה, ריד הוסיף שלושה שירים לא קשורים, אחד מהם הוא Candy Says.
אחד אחר הוא Sweet Jane.

Animal Serenade הוא אלבום הופעה כפול שהקדים את סיינט אן בשנתיים. אנתוני משתתף גם בו. ההופעה נגמרת ככה:
http://www.youtube.com/watch?v=0HsHptYR7do

מומלץ מאוד לשים עליה יד.

תודה. אני מבולבלת כבר מרוב לינקים טובים

ביומיים האחרונים. וזה רק קצה המזלג, נראה...

Zohar 01

New member
מכירה רק את טרנספורמר

אלבום טוב. וכמובן את הבננה שהוא מעולה.

למעלה