"כאילו עלי כותרת" של פרחים ממשפחת המורכבים

מכיוון שתפרחת צמח ממשפחת המורכבים אינה פרח אלא מצבור פרחים (צינוריים ולשוניים) הנקרא "קרקפת", מה שנראה כעלי כותרת של פרח הם לאמיתו של דבר אינם פרחי כותרת של פרח. אז מה הם?
10 פעמים קראתי ולא הבנתי. במקום מסוים היה כתוב שהם פרחים לשוניים.
ובכן, בחנתי בהגדלה תפרחת של דרדר כחול, ואכן ניתן להבחין בפרחים סביב הקרקפת.
אבל אני ממש לא קולט, איך הדבר שנראה לנו כמו עלה כותרת של חרצית, קחוון, סביון, עולש או זקן-סב יכול להיות "פרח"?
בקיצור, איך קוראים לחלק הזה - מסומן באדום בתמונות המצורפות. 20200324_082454.jpg 20200408_110934.jpg 20200531_084248.jpg 20230317_113457.jpg

נוף-צלול

Active member
מכיוון שתפרחת צמח ממשפחת המורכבים אינה פרח אלא מצבור פרחים (צינוריים ולשוניים) הנקרא "קרקפת", מה שנראה כעלי כותרת של פרח הם לאמיתו של דבר אינם פרחי כותרת של פרח. אז מה הם?
10 פעמים קראתי ולא הבנתי. במקום מסוים היה כתוב שהם פרחים לשוניים.
ובכן, בחנתי בהגדלה תפרחת של דרדר כחול, ואכן ניתן להבחין בפרחים סביב הקרקפת.
אבל אני ממש לא קולט, איך הדבר שנראה לנו כמו עלה כותרת של חרצית, קחוון, סביון, עולש או זקן-סב יכול להיות "פרח"?
בקיצור, איך קוראים לחלק הזה - מסומן באדום בתמונות המצורפות. צפה בקובץ המצורף 100360 צפה בקובץ המצורף 100361 צפה בקובץ המצורף 100362 צפה בקובץ המצורף 100363
אם תרצה חפש בגוגל תמונות תמונה של פרח לשוני (במשפחת המורכבים) - באנגלית
ray floret. תמצא דוגמאות רבות, כולל הסברים, למשל בכריזנטמה:
אגב, גם "הפרח" של במשפחת הסוככים הפרחים ההקיפיים שונים מפרחי המרכז ונראים קצת עמו "עלי כותרת" של התפרחת. אבל זה כבר לא שייך לענייננו

אם תרצה חפש בגוגל תמונות תמונה של פרח לשוני (במשפחת המורכבים) - באנגלית
ray floret. תמצא דוגמאות רבות, כולל הסברים, למשל בכריזנטמה:
אגב, גם "הפרח" של במשפחת הסוככים הפרחים ההקיפיים שונים מפרחי המרכז ונראים קצת עמו "עלי כותרת" של התפרחת. אבל זה כבר לא שייך לענייננו
תודה גם לך.
בדיוק דיברנו על חרצית.

נערך לאחרונה ב:
הסבר מויקיפדיה בעברית:
"פרחים לשוניים - פרחים בהם עלה כותרת אחד, משונן לעיתים בקצהו. תחתיתו מגולגלת בדרך כלל, ובתוכה נמצאים האבקנים או עמוד העלי. פרח לשוני מצוי בעיקר בדורים חיצוניים בפרחים ממשפחת המורכבים, אך מצוי גם במינים אחרים כמו חד-שפה מצוי ממשפחת השפתניים."

וציור הממחיש את ההסבר, מויקיפדיה באנגלית:

קבצים מצורפים

• Asteraceae_flower_parts_ray_floret.svg.png
    Asteraceae_flower_parts_ray_floret.svg.png
    KB 45.6 · צפיות: 1
הסבר מויקיפדיה בעברית:
"פרחים לשוניים - פרחים בהם עלה כותרת אחד, משונן לעיתים בקצהו. תחתיתו מגולגלת בדרך כלל, ובתוכה נמצאים האבקנים או עמוד העלי. פרח לשוני מצוי בעיקר בדורים חיצוניים בפרחים ממשפחת המורכבים, אך מצוי גם במינים אחרים כמו חד-שפה מצוי ממשפחת השפתניים."

וציור הממחיש את ההסבר, מויקיפדיה באנגלית:
איך זה קשור לשאלה שלי?
איך קוראים לחלקי הפרחים שהקפתי אותם באליפסות אדומות בתמונות המצורפות?

א. קשה להבין איך אפשר להגיע למסקנה שזה לא קשור.
ב. שאלת "אבל אני ממש לא קולט, איך הדבר שנראה לנו כמו עלה כותרת של חרצית, קחוון, סביון, עולש או זקן-סב יכול להיות "פרח"?".
אני, משראיתי שאיש אינו משיב לך, וכדי לא להשאירך נטול תשובה טרחתי וחיפשתי חפש היטב ברחבי האינטרנט תשובה שגם תסביר טקסטואלית מהו אותו עלה הנראה כעלה כותרת של פרח וגם תמחיש זאת ויזואלית, זה היה שכרי מכל עמלי: "איך זה קשור לשאלה שלי?"
ובתמצית, "הדבר הנראה כמו עלה כותרת של חרצית, קחוון וכו'" הוא עלה הכותרת היחיד של הפרח הלשוני, בדיוק כפי שכתוב בציטוט שהבאבאתי מויקיפדיה.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
ב. שאלת "אבל אני ממש לא קולט, איך הדבר שנראה לנו כמו עלה כותרת של חרצית, קחוון, סביון, עולש או זקן-סב יכול להיות "פרח"?".
אני, משראיתי שאיש אינו משיב לך, וכדי לא להשאירך נטול תשובה טרחתי וחיפשתי חפש היטב ברחבי האינטרנט תשובה שגם תסביר טקסטואלית מהו אותו עלה הנראה כעלה כותרת של פרח וגם תמחיש זאת ויזואלית, זה היה שכרי מכל עמלי: "איך זה קשור לשאלה שלי?"
ובתמצית, "הדבר הנראה כמו עלה כותרת של חרצית, קחוון וכו'" הוא עלה הכותרת היחיד של הפרח הלשוני, בדיוק כפי שכתוב בציטוט שהבאבאתי מויקיפדיה.
בוא ונסתכל על זה "קצת אחרת". קח פרח של לוף או קלה.
ברור שלא מדובר בפרח מאותה המשפחה, אבל גם כאן יש לנו פרח שהוא מעין עלה כותרת, שסגור בבסיסו ובמרכזו בולטת לשון.
אז מכיוון שמבנה ה"לשון" שונה, לא אתייחס אליו כלל, אבל כאשר תיקח חרצית ותתלוש ממנה את עלה הכותרת (לא במשיכה החוצה אלא במשיכה כלפי מעלה), אתה תגלה שכל עלה כותרת הוא אכן פרח: העלה נסגר בתחתיתו ובמרכזו בולטים זוג האבקנים.
כעת, קח פינצטה ותלוש ממרכז הפרח "פרחון" אחד.
כבר ממבט ראשון, תגלה כי הפרחונים ההיקפיים נראים כפרחים פתוחים, והפרחונים שבמרכז עדיין סגורים (ניצנים). במהלך הימים, נפתחים עוד ועוד פרחונים מההיקף כלפי המרכז, עד שכל הפחונים פתוחים. פרחונים אלה נקראים "פרחים צינוריים" ואלה הם הפרחים שמכילים שחלה לכל פרחון, ובמהלך הבשלת הזרעים, כל פרחון כזה אמור להפוך לזרע.
גרעיני החמניה הם בדיוק הזרעים של הפרחים הצינוריים שבמרכז פרח החמניה.

אבל... יש גם מורכבים שבנויים אחרת. אם תפרק פרח של ציניה, העלים הלשוניים הם פרחי הנקבה, וכשהפרח מבשיל, כל פרח צינורי הופך לזרע. אז היכן מתחבאים האבקנים? הלוא חייבים להיות אבקנים.

נערך לאחרונה ב:
ברור שלא מדובר בפרח מאותה המשפחה, אבל גם כאן יש לנו פרח שהוא מעין עלה כותרת, שסגור בבסיסו ובמרכזו בולטת לשון.
אז מכיוון שמבנה ה"לשון" שונה, לא אתייחס אליו כלל, אבל כאשר תיקח חרצית ותתלוש ממנה את עלה הכותרת (לא במשיכה החוצה אלא במשיכה כלפי מעלה), אתה תגלה שכל עלה כותרת הוא אכן פרח. העלה נסגר בתחתיתו ובמרכזו בולטים זוג האבקנים.
כבר ממבט ראשון, תגלה כי הפרחונים ההיקפיים נראים כפרחים פתוחים, והפרחונים שבמרכז עדיין סגורים (ניצנים). במהלך הימים, נפתחים עוד ועוד פרחונים מההיקף כלפי המרכז, עד שכל הפחונים פתוחים. פרחונים אלה נקראים "פרחים צינוריים" ואלה הם הפרחים שמכילים שחלה לכל פרחון, ובמהלך השלת הזרעים, כל פרחון כזה אמור להפוך לזרע.

אבל... יש גם מורבים שבנויים אחרת. אם תפרק פרח של ציניה, העלים הלשוניים הם פרחי הנקבה, וכשהפרח מבשיל, כל פרח צינורי הופך לזרע. אז היכן מתחבאים האבקנים? הלוא חייבים להיות אבקנים.
האמת, לא עלה בדעתי, שאפשר לתלוש את "הדבר הזה" כלפי מעלה, ואז אגלה זוג אבקנים בתחתיתו! (אמנם ב-70 השנים האחרונות לא תלשתי אותו לאף כיוון) :-):

trilliane

Well-known member
מנהל
אז מכיוון שמבנה ה"לשון" שונה, לא אתייחס אליו כלל, אבל כאשר תיקח חרצית ותתלוש ממנה את עלה הכותרת (לא במשיכה החוצה אלא במשיכה כלפי מעלה), אתה תגלה שכל עלה כותרת הוא אכן פרח: העלה נסגר בתחתיתו ובמרכזו בולטים זוג האבקנים.
כבר ממבט ראשון, תגלה כי הפרחונים ההיקפיים נראים כפרחים פתוחים, והפרחונים שבמרכז עדיין סגורים (ניצנים). במהלך הימים, נפתחים עוד ועוד פרחונים מההיקף כלפי המרכז, עד שכל הפחונים פתוחים. פרחונים אלה נקראים "פרחים צינוריים" ואלה הם הפרחים שמכילים שחלה לכל פרחון, ובמהלך הבשלת הזרעים, כל פרחון כזה אמור להפוך לזרע.

אבל... יש גם מורכבים שבנויים אחרת. אם תפרק פרח של ציניה, העלים הלשוניים הם פרחי הנקבה, וכשהפרח מבשיל, כל פרח צינורי הופך לזרע. אז היכן מתחבאים האבקנים? הלוא חייבים להיות אבקנים.
דיון בהגדרות בוטניות הוא לא בדיוק דיון בענייני לשון, אבל אני קוראת ומחכימה B-) (ומקווה שהצלחתי להבין משהו; עולם הצמחים מוזר ומבלבל).
אז אם כבר ענייני לשון בפרחים, תרומתי הצנועה: הצורה התקנית היא "חמנית" (ולא חמנייה) בדומה לחביתית, פחזנית, קטנית ועוד.
ועוד פרט טריוויה (ידוע יותר, אני מניחה): השם "חמנית" נגזר מ"חמה" בשל התפרחת הצהובה המזכירה את השמש (באנגלית: sunflower). 🌻🌞

נוף-צלול

Active member
דיון בהגדרות בוטניות הוא לא בדיוק דיון בענייני לשון, אבל אני קוראת ומחכימה B-) (ומקווה שהצלחתי להבין משהו; עולם הצמחים מוזר ומבלבל).
אז אם כבר ענייני לשון בפרחים, תרומתי הצנועה: הצורה התקנית היא "חמנית" (ולא חמנייה) בדומה לחביתית, פחזנית, קטנית ועוד.
ועוד פרט טריוויה (ידוע יותר, אני מניחה): השם "חמנית" נגזר מ"חמה" בשל התפרחת הצהובה המזכירה את השמש (באנגלית: sunflower). 🌻🌞
אגב, אינני בטוח, אך נדמה לי שחמנית נקראת על שם החמה לא (או: לא רק) בשל צורתה, אבל משום שהתפרחת (כל עוד היא צעירה ) עוקבת אחר השמש. לפיכך בשדה חמניות, כל החמניות הצצעירות כולן פונות לאותו כיוון = כיוון השמש
ציטוט מתוך ויקיפדיה: "החמנייה מפורסמת בתכונת ההֶליוֹטרופיזם (סיבוב של איברי הצמח בהתאם לזווית קרני השמש) שלה אשר הקנתה לה את שמה בשפות שונות. האיברים המבצעים הליוטרופיזם הם ניצן התפרחת והעלים העליונים, העוקבים אחר תנועת השמש עד לשלב שבו הקרקפת נפתחת...." אגב, בעברית של האקדמיה הליוטרופיזם = נהִיית שמש

צר לי שעניתי בגסות. אני מתנצל.
חבל שבכל ההסברים הרבים שראיתי לא פעם, וקראתי שוב ושוב, בתשומת לב, בויקיפדיה ובאתר "צמח השדה", אין אף תמונה שתמחיש את הקשר בין פרח לשוני כלשהו לבין "הדבר הנראה כעלה כותרת של התפרחת".
מדוע אף אחד לא טרח להציג תמונה של פרח לשוני אחד, בודד, של קחוון או של חרצית, שיהיה אפשר לראות ש"הדבר הנראה כ..." הוא ממש חלק ממנו?
תסכים איתי, שהתמונה שהיצגת אינה מזכירה את "הדבר הנראה כעלה כותרת" בודד של קחוון או חרצית.
בתצלום החרצית "10 שקל" עם החרקים, מספר החלקים "הנראים כעלי כותרת" הוא 13, ומספר הפרחים הלשוניים נראה לי גדול יותר. לא כך?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
צר לי שעניתי בגסות. אני מתנצל.
חבל שבכל ההסברים הרבים שראיתי לא פעם, וקראתי שוב ושוב, בתשומת לב, בויקיפדיה ובאתר "צמח השדה", אין אף תמונה שתמחיש את הקשר בין פרח לשוני כלשהו לבין "הדבר הנראה כעלה כותרת של התפרחת".
מדוע אף אחד לא טרח להציג תמונה של פרח לשוני אחד, בודד, של קחוון או של חרצית, שיהיה אפשר לראות ש"הדבר הנראה כ..." הוא ממש חלק ממנו?
תסכים איתי, שהתמונה שהיצגת אינה מזכירה את "הדבר הנראה כעלה כותרת" בודד של קחוון או חרצית.
בתצלום החרצית "10 שקל" עם החרקים, מספר החלקים "הנראים כעלי כותרת" הוא 13, ומספר הפרחים הלשוניים נראה לי גדול יותר. לא כך?
אז הנה. "חוכך בדעתו" הביא צילום של פרח לשוני שנתלש בשלמותו ורואים את המבנה שלו, כשבמרכזו בולט זיר שנושא 2 אבקנים.
עכשיו תורך לחפש תצלום של פרח נקבי צינורי או של פרח נקבי לשוני כי יש כאלה.
זה שאתה "לא הצלחת למצוא", זה לא אומר שאין במרשתת הסברים ותמונות, אבל לי אין כרגע זמן לחפש עבורך.
כשהייתי תלמיד תיכון, חקרנו היטב את כל נושא מבנה הפרחים, ולכן אני זוכר את הפרטים עד עצם היום הזה. לא סתם הפכתי להיות מנהל פורום הגינון שכאן, אבל משום מה, הפורום ההוא הפך להיות שדה חורבות.

תודה רבה לשניכם, ומתנצל שוב על תגובתי הבלתי הולמת.
ובכן, מבחינה בוטנית ההסבר מובן, ונשארת השאלה הלשונית: איך נקרא לדבר הזה בעברית?!
אם אנו אומרים, למשל, שתורמוס ההרים כחול, אז עלינו לומר ש...הפרחים הלשוניים של הקחוון לבנים? קצת מסורבל. לא?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
ובכן, מבחינה בוטנית ההסבר מובן, ונשארת השאלה הלשונית: איך נקרא לדבר הזה בעברית?!
אם אנו אומרים, למשל, שתורמוס ההרים כחול, אז עלינו לומר ש...הפרחים הלשוניים של הקחוון לבנים? קצת מסורבל. לא?
נהפוכו. ממש לא מסורבל. אם תיקח את הקחוון, תגלה שהפרחים הלשוניים שלו הם לבנים והצינוריים צהובים.
יש פרחים אחרים שבהם שילובי הצבעים הם שונים.
בחרצית גם הלשוניים וגם הצינוריים צהובים, אבל כשהצינוריים נפתחים הגוון משתנה במעט.

נהפוכו. ממש לא מסורבל. אם תיקח את הקחוון, תגלה שהפרחים הלשוניים שלו הם לבנים והצינוריים צהובים.
יש פרחים אחרים שבהם שילובי הצבעים הם שונים.
בחרצית גם הלשוניים וגם הצינוריים צהובים, אבל כשהצינוריים נפתחים הגוון משתנה במעט.
אם נאמר למישהו שהפרחים הלשוניים של הקחוון לבנים, לא בטוח שיבינו במה מדובר B-)

אני מניח, שפורום אקטואליה "תוסס". כל אחד בטוח שהוא הכי חכם והכי צודק. בגינון צריך להתאמץ יותר על מנת להיות חכם וצודק. למי מהצעירים יש כוח לזה?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
ואגב... בתורמוס תגלה שהפרח אינו סתם כחול. העלה החיצוני כחול אבל השפתיים הן לבנות כשהפרח צעיר והן מאדימות כשהוא מתבגר.
אז צריך להכיר את חלקי הפרח (משתנים ממשפחה למשפחה וגם באותה המשפחה מתגלים הבדלים), ואז, כשאתה לוקח מגדיר צמחים ומשנן את חלקי הצמח והפרח, אלה יכול לקטלג שהזיר הוא אדמדם. עלה הכותרת הוא צהוב והאבקנים לבנים. גם בין עלי הגביע תגלה גוונים שונים או שחלקם גם קוצניים. אז?
אם נאמר למישהו שהפרחים הלשוניים של הקחוון לבנים, לא בטוח שיבינו במה מדובר B-)

אני מניח, שפורום אקטואליה "תוסס". כל אחד בטוח שהוא הכי חכם והכי צודק. בגינון צריך להתאמץ יותר על מנת להיות חכם וצודק. למי מהצעירים יש כוח לזה?
אם תסביר שהקחוון הוא פרח שהוא למעשה תפרחת, הבנויה משני סוגי פרחים שונים: היקפיים ופנימיים. ההיקפיים שנראים כ"עלי כותרת" הם פרחים בודדים שיוצרים מעגל ואלה נקראים פרחים צינוריים, תוכל לומר שצבעם לבן. בנוסף, הפרחים הפנימיים הזעירים שמכסים את מצעית התפרחת, הם פרחים נקביים שמכונים "פרחים צינוריים" וצבעם צהוב.
אז יהיו מי שיגידו שזוהי "חפירה" או שיגידו שזהו סיפור מן ההפטרה.
יהיו מי שינסו להבין ויהיו כאלה שיאמרו שעלי הכותרת של הפרח הם לבנים והאבקנים צהובים. האם זה עושה את האמירה לנכונה? לא. אבל עבור ביביסטים? זה בהחלט מספיק: די והותר.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
ואגב... בתורמוס תגלה שהפרח אינו סתם כחול. העלה החיצוני כחול אבל השפתיים הן לבנות כשהפרח צעיר והן מאדימות כשהוא מתבגר.
אז צריך להכיר את חלקי הפרח (משתנים ממשפחה למשפחה וגם באותה המשפחה מתגלים הבדלים), ואז, כשאתה לוקח מגדיר צמחים ומשנן את חלקי הצמח והפרח, אתה יכול לקטלג ולקבוע שהזיר הוא אדמדם. עלה הכותרת הוא צהוב והאבקנים לבנים. גם בין עלי הגביע תגלה גוונים שונים או שחלקם גם קוצניים. אז?

אז צריך להכיר את חלקי הפרח (משתנים ממשפחה למשפחה וגם באותה המשפחה מתגלים הבדלים), ואז, כשאתה לוקח מגדיר צמחים ומשנן את חלקי הצמח והפרח, אתה יכול לקטלג ולקבוע שהזיר הוא אדמדם. עלה הכותרת הוא צהוב והאבקנים לבנים. גם בין עלי הגביע תגלה גוונים שונים או שחלקם גם קוצניים. אז?
ועכנאי יהודה המשנה צבעים.

למעלה