הכרה בהוצאות לעצמאי עוסק מורשה

הכרה בהוצאות לעצמאי עוסק מורשה

שלום,
רקע:
אני עצמאי עוסק מורשה, מזה 8 שנים.
בהשכלתי הפורמלית מהנדס בנין, וכלכלן.
מקורות הכנסתי מייעוץ כלכלי (בעיקרה עבודה משרדית), ומפיקוח שטח על עבודות הנדסיות.

רואה החשבון שלי מסרב להכיר בחשבוניות הוצאות שלי בגין רכישת בגדי עבודה, ונעלי עבודה, לטענתו הוא פועל בהתאם לתקנות.

לאחרונה רכשתי ביגוד עם לוגו רקום של העסק שלי.
ואני מבקש להגיש חשבוניות בגין רכישת הביגוד + חשבוניות הוצאה על כביסה וגיהוץ של בגדי עבודה. גם לזה מסרב רואה החשבון שלי בנימוק של "תקנות המס".

בפועל, סיורי פיקוח באתרי בניה גורמים לי לבלאי עצום בבגדים ובהנעלה. מדובר בסביבת עבודה קשה ומלוכלכת,

שאלתי:
האם לאור מקורות הכנסותיי, תקנות המס הרשמיות מאפשרות לי להגיש חשבוניות הוצאה בגין רכישת ביגוד עבודה, נעלי עבודה וכן כביסה וגיהוץ שוטפים לאורך השנה לביגוד זה.

תודה

תשובה

על פי תקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות מסויימות), "ביגוד" מוגדר בגדים, לרבות נעליים, שנתקיים בהם אחד מאלה: ניתן לזהות בהם באופן בולט השתייכות לעסקו של הנישום כגון סמל, לוגו; או שעל פי דין קיימת חובה ללבוש את הביגוד במסגרת העבודה.
על פי תקנות אלו, 80% מההוצאה שהוציא נישום לרכישת ביגוד עבורו או עבור עובדו יותרו בניכוי. עם זאת, אם לא ניתן להשתמש בביגוד שלא לצרכי עבודה, יותרו ההוצאות במלואן.
אם אין לוגו על הבגדים והם ניתן לשימוש גם אחרי העבודה הם נכנסים להגדרה של הוצאה מעורבת ואז הם לא מותרים בניכוי.
לעניין הכביסה והגיהוץ... כאן יכולה להיות בעיה.... מס הכנסה יכטל לטעון שזו לא הוצאה המותרת בניכוי.

התשובה ניתנה על ידי ג'נט סורי, יועצת מס.
ממונת תחום מקצועי בפורום המיסים של לשכת יועצי המס.

**היעוץ שניתן הוא כללי ואינו מהווה יעוץ משפטי או יעוץ חשבונאי או תחליף ליעוץ מקצועי. לקבלת יעוץ מומלץ להפנות את מלוא הפרטים העובדתיים ליועץ מס חבר לשכת יועצי המס בישראל.

למעלה