האם ניתן לבטל התחלת עבודה אע"פ שנשלח חוזה מוסכם?

עובדתית אמדוקס סגרה את הסניף בהוד השרון כבר די מזמן...
וגם קטנה ברעננה - אבל הסניף בשדרות עדיין פתוח.

וכן, אני מכירה את השפעת החרדים על ערים שונות. ההורים שלי מתגוררים בירושלים והחרדים כבר עושים סימנים שהם מנסים להשתלט על השכונה שלהם (הם הקימו בה בשושו בית כנסת שדיירי השכונה לא היו מעוניינים בו). הסיבה היחידה שכנראה מונעת מההורים שלי לעזוב זו העובדה שהם לא מצליחים להתמודד עם הלחות באיזור ת"א בקיץ.

BravoMan

Active member
אפה הפרבולה???? הוא חייב לצלם את ההודעה הזו ולשמור אותה

לפעם הבאה שתפתח וויכוח על התנתקות!

vinney

Well-known member
איפשהו בוויכוחים האלה אמרתי אחרת?

אני תמיד אמרתי שמי שרצה להשאר בעזה היה צריך להשאר בעזה, לא?

hadooper

New member
פיתוח והשבחת הפריפריה בטווח זמן סביר יכול להיעשות רק בכפיה

אבל לא הממשלה היא הכוח הכופה, אלא הטבע. &nbsp וזה בדיוק המטרה של שוק חופשי, לאפשר גם לכוחות הטבע לפעול כדי להביא לשגשוג וצדק חברתי. &nbsp ברגע שזה יקרה, משקי הבית החזקים והאמידים יותר כלכלית, שעובדים בעובדה יותר נדרשת ומכניסים יותר מסים למשק בזכות שכר גבוה - צפויים להיות אלו שכנראה ישארו במרכז וישרדו טוב יותר. בעוד שאחרים יאלצו לפנות את מקומם במרכז לטובת צעירים אמידים. &nbsp לדעתי בסופו של דבר הגישה מדרבנת גם את החלשים ביותר בחברה לשאוף לרמת שכר גבוהה ופריון גבוה יותר. לעבוד בעבודות מתגמלות יותר על חשבון עוד איזה מפעל זומבי כדי לא להישאר מאחור. &nbsp כך שבסופו של יום מדובר בתוצאה של win-win-win לכל שכבות האוכלוסיה (עליונים, בינוניים וחלשים). זה קפיטליזם אמיתי.

vinney

Well-known member
אבל הוא צריך להעשות.

אתה זה שדורש ״זמן סביר״ בהגדרה מוזרה שלך של ״סביר״, אבל הפיתוח צריך להעשות כתנאי לזה שאנשים ירצו לחיות שם, לא להיפך. &nbsp אתה לא יכול לרכז אנשים שכפיה ואז להגיד ״טוב, רוצים תשתיות? תתחילו לעבוד״. &nbsp וכן, בקפיטליזם ״טהור״ (קרי ג׳ונגל) שאתה סוגד לו זה לא יכול לקרות כי אין תנאי שוק. בקפיטליזם טהור אין השקעה בתשתיות, אין השקעה בחינוך, אין השקעה בבריאות - כי לא צריך. ילדים לא צריכים חינוך אם הם לא יכולים להרשות לעצמו, שיירדו למכרה וילמדו אותם שם כל מה שצריך תוך כדי עבודה. זקנים לא צריכים בריאות אם הם לא יכולים להרשות - לא יכול לעבוד יותר? תמות, למה להיות נטל, לא? אתה מתאר את האנגליה הויקטוריאנית של צ׳ארלז דיקנס בה אנשים מתו לפני גיל 40 וילדים נחנקו בארובות. זה העולם שאתה רוצה לחיות בו? תחשוב איפה אתה תהיה בעולם הזה.

BravoMan

Active member
כתב שיש אין סוף פריפריות, אז אני שואל שוב -

לדעתך אנחנו חיים על מישור אין סופי?

hadooper

New member

למה בהכרח מישור אינסופי? &nbsp אולי מתישהו יימצאו עוד כמה כוכבי לכת שמאפשרים חיי אדם, שאז הרי יהיה מספיק מרחב לכל פריפריה אפשרית...

BravoMan

Active member
כנראה שבחיים לא החזקת מוצר מברה"מ או מדינות הגוש שלו...

כאשר אתה לא חברה שחייבת למכור שוב את אותו מוצר לאותו לקוח כל כמה שנים כדי לשרוד, רק אז תוכל לייצר מוצרים איכותיים שמחזיקים מעמד זמן רב. &nbsp אחרת, אתה חייב לייצר זבל שמתקלקל מהר, וגם לסרב לתקן אותו. ראה מלחמות על "הזכות לתקן" שמתנהלות עכשיו מול ממשל מקומי בהרבה ממדינות ארה"ב (states). &nbsp בינתיים, אי שם בתחנת מכבי אש באחת ממדינות הגוש הקומוניסטי לשעבר באירופה יש מנורת להט שדלוקה רצוף מאז שנות ה-80 בערך בלי להישרף. תוחלת חיים שאפילו נורות לד לא מחזיקות. &nbsp ומה אמרו ליצרנית של החברה הזו כשניסתה למכור אותה ליצרן קפיטליסטי באיזו תארוכה? גלגלו אותם מכל המדרגות, הרי דבר כזה ירושש חברות! &nbsp אז מה אם זה טוב לצרכן ולסביבה (פחות פסולת)? מוצרים שמחזיקים לעד זה רע לקפיטליזם!

hadooper

New member
.

זה שהכלכלה האמריקאית מבוססת על הונאה פיננסית, זה ידוע. &nbsp אין לזה קשר לקפיטליזם. &nbsp &nbsp

BravoMan

Active member
רק הכלכלה האמריקאית?

אתה יכול להצביע על כלכלה קפיטליסטית אחת שלא מבוססת על רמאות? או שלשיטתך אין בכלל בעולם כלכלות קפיטליסטיות?

hadooper

New member
המגמה היא הפוכה אם כבר

בדיוק כמו במקרה של מדינת ישראל, אותן המדינות שירדו בדירוג הקפיטליזם העולמי בשנים מסויימות, ירדו גם בדירוג השחיתות העולמי באותן השנים. אזי ככל שמדינה היא פחות קפיטליסטית, כך החברה שלה יותר מושחתת. לצערי, העולם מתייחס לקפיטליזם בתור משהו שהוא לא בינארי. כלומר אין "כן או לא", אלא "יותר או פחות"... (שאגב, אם תשאל אותי חבל מאד שכך, מכיוון שקפיטליזם אמיתי אמור לעבוד רק אם מיושם "100%"). לדעתי בשוייץ למשל, יש קפיטליזם אמיתי ויחסית מעט מאד שחיתות או הונאות פיננסיות... ה"רמאות" האולי היחידה ששמעתי שיש בה זה העמלות של הבנקים השוייצריים.

vinney

Well-known member
מי סיפר לך שבשוויץ יש "קפיטליזם אמיתי"?

יש להם ביטוח בריאות חובה, חינוך ציבורי, ושירות צבאי חובה. דהיינו - משאבים בבעלות חברתית, לא של בעלי ההון. &nbsp הקפיטליזם הטהור שאתה חולם עליו לא קיים בשום מקום, ולא יכול להתקיים. בני אנוש הבינו זאת עוד לפני תקופת המערות כשהחליטו לשתף משאבים ולצוד ממותות ביחד.

hadooper

New member
הם די קפיטליסטיים בדברים אחרים

יש להם למשל מיסוי הכנסה יחסית מאד נמוך ובסופו של יום גם המדדים החברתיים מעידים על פערים יחסית גבוהים למדינה אירופאית מערבית. וגם נשים והורים לילדים לא זוכים להטבות מיוחדות. &nbsp חינוך ציבורי זה גם לא דבר בינארי... על לימודים גבוהים בשווייץ משלמים צעירים לא מעט... לא סגור אם המדינה אינה משתתפת בהוצאות, אבל זה וודאי לא חינם לחלוטין כמו בגרמניה נניח... &nbsp גם ביטוח בריאות חובה לא אומר בהכרח שזה זול... השאלה היא מה מידת הנשיאה בנטל שלו בין המעמדות השונים במימון שלו וגם ביחס לזה של המדינה.

vinney

Well-known member
מה זאת אומרת ״בדברים אחרים״? או קפיטליסטים או לא, לא?

טענת שבשוויץ יש ״קפיטליזם אמיתי״ וסייגת ש״רמאות יחידה״ זה המערכת הבנקאית. עכשיו מסתבר שחינוך/בטחון/בריאות זה לא משהו שצריך להיות קפיטליסטי עבורך? &nbsp שכר הלימוד באוניברסיטאות ציבוריות בשוויץ מוגבל. למשל בETH שכר הלימוד הוא כ2000 יורו בשנה, זה פחות ממה שמשלמים אפילו בארץ. וזאת אחת האוניברסטאות הטובות בעולם. שכ״ל באוניברסיטאות ציבוריות נע בין כמה מאוד יורו בשנה לאלפים בודדים של יורו בשנה, תלוי בקנטון ואוניברסיטה [1]. &nbsp גם מערכת הבריאות נמצאת תחת רגולציה מאוד קפדנית. נכון שחברות ביטוח הבריאות הן פרטיות, אבל הביטוח עצמו הוא חובה, והכיסויים מנוהלים על ידי הממשל הפדראלי והקנטונים. יש מקסימום הוצאות לשנה למבוטח שהוא יחסית נמוך ודומה להוצאות השתתפות עצמית בקופות החולים בארץ. בפועל מערכת הבריאות מנוהלת אומנם על ידי הגופים הפרטיים אבל ממומנת מתוקף החוק, לא בחירה של צרכנים, בדיוק כמו שזה בארץ. ההבדל העיקרי הוא שבארץ אתה משלם את הפרמיה כמס, ובשוויץ לא, זה הכל. מה זה ״המדינה״? המדינה זה משלמי המסים. או, במקרה הזה, משלמי הפרמיות. כולם משתתפים. &nbsp צבא - דומה. מבחינת שוק חופשי אין לשוויץ שום צורך בצבא. אף מדינה שכנה או לא שכנה לא מאיימת על שלמותה הטריטוריאלית או בטחונה של שוויץ. אפילו במלחמות העולם, כששויץ הכריזה על נייטרליות השכנות שלה (כולן מדינות הציר) כיבדו את זה למרות שיכלו בקלות לכבוש אותה. עם זאת, שוויץ היא אחת הבודדות באירופה המערבית עם גיוס חובה. &nbsp אז נוח לך להסתכל על היבט אחד ולהתעלם מהיבט אחר, אבל בסופו של דבר אתה טועה בטענה שלך בדיוק בגלל זה: אתה מסתכל רק על היבט אחת ומסיק מסקנה גורפת. &nbsp &nbsp [1]: https://www.mastersportal.com/articles/1831/tuition-fees-and-living-costs-in-switzerland.html

haimgds

Member
דווקא כן והרושם שלי הפוך לחלוטין.

כאשר אתה לא חברה שחייבת למכור משהו למישהו והתמריץ/תיגמול העיקרי שלך הוא המיקום בטבלאות הבירוקרטיות של ה"אפרטצ'יק" הנוכחי אתה מייצר זבל. זו לא דעה, זו עובדה. &nbsp למעט המוצרים הצבאיים, ששם היית משלם בראשך אם היית מפשל, המוצרים היו מיוצרים באיכות כ"כ נמוכה שהם לא היו שורדים הרבה זמן ללא תיקונים ביתיים. התוצרת האזרחית הסובייטית הייתה בדיחה בהשוואה למוצרים מהמערב (אפילו המוצרים המזרח-גרמניים שנחשבו לטובים ביותר). מהמוצרים הבודדים שהגיעו לארץ באותה תקופה אני זוכר את ה"דלתא" הרומנית (שהייתה בעצם "רנו" שהורכבה שם) שנמכרה בארץ, הייתה אחת כזו למהנדס שעבד איתי בזמנו. כשפתחתי את מכסה המנוע לעזור לו לתקן משהו חטפתי הלם מלראות את כל סוגי הברגים (עם אותו אורך ותבריג!) שהיו שם... ובוא לא נדבר אפילו על המכונת הכביסה... &nbsp את האגדה על הנורה ה'ניצחית' שמעתי עוד בשנות ה 80, ו(הפתעה!) זו אכן אגדה. אתה אפילו לא צריך לחפש את המקור אם תקדיש שנייה או שתיים למחשבה הגיונית, זה יוכל להיות פיתרון נהדר למקומות שונים (רמזורים, מכרות או כל מקום אחר בו עלות תיקון התקלה יקר/מסובך). אז איפה הנורה המדהימה הזו? &nbsp "הזכות לתקן"?... תהייה רציני. &nbsp &nbsp

BravoMan

Active member
אני אכן לא צריך לחפש את האגדה, משום שאצלי בבית

היית טלוויזיה יותר מבוגרת מאמא שלי. וכמות הפעמים שהיינו צריכים לתקן אותה, היית קטנה מכמות הפעמים שהייתי צריך לתקן (או לזרוק לפח כי לא שווה לתקן) כל מוצר מערבי שאי פעם היה לי. &nbsp לא יודע מה הגיע לארץ או מה ראית, אבל העובדה היחידה שאני מכיר זה מוצרים שראיתי בעניים. אולי לא היה להם גימור או יופי של התוצרת המערבית, אבל הם החזיקה מעמד ועשו את מה שנוצרו לעשות. &nbsp וכן, אני מדבר אתך על מוצרים לשוק האזרחי - מכונות כביסה, טלוויזיות, נגני תקליטים קלטות, ועוד. &nbsp במערכת קפיטליסטית אין תגמול על איכות. יש הוצאה מול רווח. אם אפשר לקצץ בהוצאות ולהגדיל רווחים ע"י עיגול פינות או הגבלת לקוחות, חברות יעשו זאת. &nbsp למה אתה חושב שקונצרן ענק כמו Volkswagen הסתכן בפלילים ורימה במבחני פליטה? למה אתה חושב ש-Apple אסרה במשך שנים להכניס לחנות שלה כל אפליקציה שמתחרה באפליקציות מובנות שלה? &nbsp למה אתה חושב שזיופים סיניים מפחידים כ"כ חברות אמריקאיות? הרי אין תחרות מבחינת איכות...

haimgds

Member
עירבבת דברים שונים שבכולם טעית....

היית טלוויזיה יותר מבוגרת מאמא שלי. וכמות הפעמים שהיינו צריכים לתקן אותה, היית קטנה מכמות הפעמים שהייתי צריך לתקן (או לזרוק לפח כי לא שווה לתקן) כל מוצר מערבי שאי פעם היה לי. להורים שלי הייתה טלוויזיית RCA (מהתקופה שהאמריקאים עוד יצרו טלוויזיות...) שנקנתה משומשת ששרדה תקופה מאוד ארוכה (עברה בין כל בני המשפחה) עד שהוחלפה בטלוויזיה צבעונית. אז מה הנקודה? רוב המוצרים היקרים מאותה תקופה שרדו מספר רב של שנים. לא יודע מה הגיע לארץ או מה ראית, אבל העובדה היחידה שאני מכיר זה מוצרים שראיתי בעניים. אולי לא היה להם גימור או יופי של התוצרת המערבית, אבל הם החזיקה מעמד ועשו את מה שנוצרו לעשות. וכן, אני מדבר אתך על מוצרים לשוק האזרחי - מכונות כביסה, טלוויזיות, נגני תקליטים קלטות, ועוד. אני לא יודע היכן מצאת את ה'מוצרים' האלה אך זה פשוט לא נכון, תמיד ניתן למצוא את היוצא מן הכלל אבל אין זה מעיד על הכלל. אתה אתה רוצה לדבר על "לאדה"? על איכות הבנייה שלה? אתה רוצה לספור את מספר דגמי המכוניות שיוצרו בגוש הסובייטי? אתה רוצה להשוות את המספר שקיבלת למספר דגמי המכוניות שיוצרו בבריטניה באותה תקופה? אם ישאר לך כוח השווה בבקשה את כמות האנשים בגוש הסובייטי לכמות האנשים בבריטניה... ועל הדרך, נסה להיזכר בתהליך הקנייה כשלעצמו. ואני לא מדבר על התורים לרכישת מזון או בגדים אלא שאם לא היית מקושר הייתה נדחף לסוף רשימת ההמתנה למכונת הכביסה. במערכת קפיטליסטית אין תגמול על איכות. יש הוצאה מול רווח. ממש מפתיע, אז למה לעזאזל הוצאתי יותר כסף על ה E שלי? הייתי קונה כבר MG סינית, הרי אין תגמול על איכות... אם אפשר לקצץ בהוצאות ולהגדיל רווחים ע"י עיגול פינות או הגבלת לקוחות, חברות יעשו זאת. בונ'ה, יש לי רעיון מדהים, אגיד לבוס שנעיף את כל בודקי התוכנה אצלנו ונקצץ בהוצאות! (מצטער, לא יכול להביא את זה ביותר מגוחך...) אני אפילו לא יודע מאיפה להתחיל להסביר לעומק כמה שהמשפטים האלה (מ"פראוודה"?) הם פשוט לא נכונים. בוא נשאיר את זה לכל מי שהתלבט פעם איזה טלפון לרכוש או איזה רכב טוב יותר... למה אתה חושב שקונצרן ענק כמו Volkswagen הסתכן בפלילים נכון. וזה מה שאתה מחמיץ ורימה במבחני פליטה? למה אתה חושב ש-Apple אסרה במשך שנים להכניס לחנות שלה כל אפליקציה שמתחרה באפליקציות מובנות שלה? למה אתה חושב שזיופים סיניים מפחידים כ"כ חברות אמריקאיות? הרי אין תחרות מבחינת איכות... אהםםםם, אולי כי הסינים מכניסים לכיס את כל עלויות הפיתוח ללא כל סיכון אם המוצר יצליח או לא? סתם ניחוש.

BravoMan

Active member
מצחיק - בדיוק אתמול youtube הציע לי סרטון

"7 הרכבים הגרועים בהיסטוריה". אף רכב סובייטי לא כיכב שם. &nbsp לפני שתרוץ להסביר לי שמי שעשה את הסרטון לא ביצע תחקיר רציני, תן לי לעצור אותך כאן: זו לא הנקודה. אין ספק שתעשיית הרכב של הגוש הקומוניסטי מעולם לא יצרה דבר שיתחרה אפילו עם BMW, שלא לדבר על מכוניות על כמו פרארי, למבורגיני או מזארטי. אבל, וזה אבל גדול, גם שוק הרכב המערבי, על מבחר דגמיו, מלא בכישלונות רציניים שהסבו לבעלים שלהם הרבה עגמת נפש. &nbsp וזה הולך כל הדרך אחורה לשנות ה-40 העליזות, עם רכבים שדלפו, כי היצרן לא ידע איך עובדים עם גוף פיברגלס. אה, ואולי שמעת על הקונטאש? אוטו שעולה בחו"ל יותר מחלק מהדירות בארץ? מסתבר, שלמרות שזו נועדה להיות מכונית על היא מעולם לא ראתה מנהרת רוח, וכל האווירודינמיקה שלה דפוקה. &nbsp אוטו שנראה מגניב, עולה הון תועפות, אבל, מסתבר, מגעיל לנהוג (כי יש שם עוד כמה בעיות עיצוב). &nbsp נו, העיקר קפיטליזם
&nbsp יש לי עוד דוגמאות רבות חוץ מאותה טלוויזיה. למשל, מחשבון בר תכנות סובייטי מסוף שנות ה-80 שהשתמר טוב יותר ממיני-דיסק תוצרת סוני (כשסוני עוד יצרו ביפן ונחשבו אלופי איכות במוצרי אלקטרוניקה), בגלל שהפלסטיק יותר איכותי ולא סובל מהבעיה של מוצרי שנות ה-90 \ 2000 מוקדמות שכל הפלסטיקים נמסים לעיסה דביקה. &nbsp או משחק נייד אלקטרוני תוצרת סובייטית (העתק של משחקי נינטנדו מוקדמים), שעדיין עובד בעוד ש-GameGear צעיר ממנו כמעת בעשור מת בגלל קבלים דפוקים - מחלה ידוע (אם שואלים באינטרנט) של המוצר הזה. &nbsp תעשייה קפיטליסטי בנויה על Planned obsolescence - זה הפך למדע שלם. אבל הי - תהנה מה-E שלך כל עוד הוא עובד לך... ואני בטוח שה-QA בחברה שלך מצוין, ואף פעם לא שחררתם תוכנות עם known issues
&nbsp אני גם בטוח שחברה שלך משקיע יותר מ-MS ב-QA! אחרי הכל, MS דווקא פטרו את רוב אנשי ה-QA של Windows 10 וסגרו את מעבדת הבדיקות עם חומרות אמתיות, והחליטו שזול יותר להסתמך על טלמטריה ולהשתמש בלקוחות כשפני ניסיון. &nbsp כך לפי עובד לשעבר של החברה. &nbsp אבל תמשיך להאמין, הכל טוב

vinney

Well-known member
בראבו צודק

הכלכלה הסיבייטית התבססה על שיטת התכנון מראש והקצאות ציבוריות. מי שיקבל מקרר לא צפוי לקבל מקרר נוסף במשך 20 שנה הבאות, לכן המקרר צריך להחזיק מעמד 20 שנה. המטרה שם הייתה לספק ציוד, לא להרוויח. לכן האינטרס היה שהציוד יהיה כמה שיותר אמין וכמה שיותר עמיד, על חשבון העיצוב והפיצ'רים שמניעים כלכלה צרכנית מערבית. &nbsp זאת תפיסה אחרת לגמרי שלא תמיד ברורה או מובנת לאנשים שלא מבינים איך שיטות כלכליות עובדות. השיטה הסוציאליסטית לא בנויה לסיפוק גחמות צרכניות, היא בנויה לענות על צרכים קריטיים. לכן מבחינת המערב הסובייטים חיים בעוני מחפיר, ומבחינת מי שגדל בברית המועצות הייצור המערבי הוא לא אמין ולא איכותי בהגדרה. &nbsp הטענות האלה לא באמת סותרות אחת את השניה. הכלכלה הצרכנית המערבית לא יכולה להתקיים בלי תחלופה תקופה של דברים כי היא צריכה להתרחב. הכלכלה המתוכננת הסוציאליסטית להיפך, מתוכננת שלא להתרחב. לכן האינטרסים של היצרנים הפוכים - הסובייטים רוצים לייצר מוצר ולמכור אותו לבן אדם שישתמש בו כל חייו, והמערביים מעוניים למכור את אותו המוצר לאותו הבן אדם שוב ושוב ושוב.

למעלה