בהמשך לשרשורפלצת על מיחזור השקיות

trilliane

Well-known member
מנהל

SicTransit

Active member
"כי צריך שקיות"

לפני שאת ממהרת להדביק את התוית "דת" לאלה שחושבים אחרת ממך, כדאי שתחשבי קצת על הרציונליות שבגישה שלך.

בררו ששקיות פלסטיק הן אביזר שימושי, השאלה הנשאלת היא מה לעשות בקשר לנזק הסביבתי שהן גורמות. את מציגה את הדיעה שבגלל ש"קיומינו המודרני, דורש שקיות" הביקוש לשקיות הוא כמעט קשיח לחלוטין, כך שהאפקט היחיד של החוק הוא מעבר לסוגי שקיות אחרים, כלומר החוק חסר תועלת.

כפי שכל מי שחי במדינה יודע, הטענה הזאת פשוט אינה נכונה. מסתבר שאמנם השימוש בשקיות פלסטיק מאד נוח, אבל את מספר השקיות הנצרכות אפשר לצמצם בהרבה, פשוט ע"י שימוש פחות בזבזני בהן. העובדה שמחיר פעוט של 10 א"ג לשקית מספיק כדי להשפיע על השימוש אמנם מפתיעה במידה מסוימת, אבל היא עובדה. אפשר להתווכח אם היתה ירידה של 80% או של 50% אבל קשה להתווכח עם כך שהיתה ירידה ניכרת: גם בחוף הים וגם ברחוב אני נתקל בהרבה פחות מהגופיות האלה מתעופפות ברוח כמו מדוזות אנדרואידיות או חייזרים מגלקסיה שכנה.

אגב, מאחר וכל השקיות מיוצרות בארץ במספר מפעלים לא גדול, המשרד לאיכות הסביבה היה יכול לפרסם נתונים מדוייקים על כמות הפלסטיק שמשמש לייצור שקיות מכל הסוגים בשנה, ובכך להוכיח גם למכחישי אשפה(*) כמוך שלחוק יש השפעה ניכרת.
- - - - - - - - - - - -
(*) חשבתי לכתוב "מכחישי שואה (סביבתית) כמוך" אבל לא הייתי בטוח איך זה יתקבל.

3תיתי

New member
מכחישי שואה סביבתית? חחח! יפה! אהבתי.

מכוון שאפשר להשתמש בשקיות חינמיות ממקורות אחרים, או לקנות שקיות, הטיעון שלך, איך לאמר, לא מחזיק מים (מזוהמים בניילון). ומה לעשות, קיומינו המודרני דורש שקיות. פשוט כי להחזיק עבד שיסחב את הדברים שלנו, זה ממש ממש מזהם. אפילו יותר. ולחדול מלהשתמש בניילון בפחי הזבל, זה גם מזהם, כי לשטוף את הפח במים ובסבון, או יותר טוב, באקונומיקה, זה גם מזהם. מה לעשות. אני אומרת, שנטפלו לשטות, כדי לזרות חול בעינים, ולהמנע מטיפול בזיהומים הפחות נראים, אך היותר מסוכנים. בסרטי ילדים, מראים את הרעים, שרוצים להרוס את כדור הארץ שלנו, יושבים בתוך מפעל מעשן, בעודם שמנים, מכוערים וסיגר בפיהם. מוהא הא הא! אולי גם אני כזו. ואולי לא.

trilliane

Well-known member
מנהל
אכן אפשר, ועושים זאת, אבל פחות. זו הנקודה. אנשים מודעים יותר

כיום לכמות השקיות שהם משתמשים בהן ומנסים לחסוך ולקצץ בשימוש וזו הייתה המטרה. אם את טוענת אחרת, הציגי נתונים משלך (ממקור מהימן, ולא, למען הסר הספק, אתר הדעות "מידה" אינו מקור כזה).
&nbsp
לא נטפלו ל"שטות" אלא למקור מזהם (שבהתייחסות אליו פיגרנו אחרי מדינות רבות). הוא אינו היחיד, ללא ספק. יש עוד הרבה מה לעשות בנושא הגנת הסביבה, ואין סתירה בין הדברים.

3תיתי

New member
לא אטרח. למה לקלקל אשליות?

זה כמו לנסות להסביר את חצית ים סוף. נחמד, אבל מיותר.

סתם מבקרת

Active member
ברור שמודעים יותר, בגלל זה ראיתי בטמבוריה השכונתית שלט שאין

מחלקים שקיות ניילון אלא לקונים בחנות.
שאלנו לפשר הדבר ואז סיפרו לנו שהאנשים לא קונים שקיות ניילון בסופר הסמוך ובאים לבקש שקיות ניילון חינמיות, עבור המצרכים שקנו בסופר, אצלם ונמאס להם מזה.
העיקר שמכמתים את הירידה בשימוש בשקיות על פי כמה מהן מכרו.

trilliane

Well-known member
מנהל
ברור שמודעים יותר, כפי שהעידו בעצמם רבים מחברי הפורום הזה

ולא צריך סיפורים אנקדוטליים כדי להראות שזה לא 100% מהאנשים או שיש מי שמחפש לעגל פינות או למצוא פרצות. איש לא טען שהכול מושלם או שכל האזרחים מושלמים, כך שהנקודה כאן לא ברורה. אבל הנה, בטמבוריה נמאס להם, לפחות הפרצה הזאת נסתמה.

סתם מבקרת

Active member
בדיוק בטיעון שלך טמונה הבעיה. גם לא 100% מהאנשים זרקו שקיות

שמצאו דרכן לים וזיהמו אבל הכי קל לקנוס את כולם, גם את אלו שמשתמשים באופן מושכל בשקיות ודואגים לצמצם זיהום.
ולא, מי שלא היה מודע בעבר לא יהיה מודע גם עכשיו. הוא פשוט יחפש דרכים למצוא שקיות בלי שיעלו לו כסף. בסופו של דבר דווקא אלו האחראים והדואגים הם אלו שמשלמים את המחיר המלא וזה נכון לגבי כל תחום שהוא.

trilliane

Well-known member
מנהל
אין כאן שום בעיה; מי שעשה זאת קודם ממשיך (אני, לדוגמה)

ואין לי מושג איזה "מחיר מלא" אנחנו משלמים. אני לא משלמת שום מחיר, אפילו לא 10 אג' על שקית (ולא כי לקחתי מהחנות ליד
). בכל מקרה גם לשלם את המחיר ה"מלא" זה פאקינג 10 אג' לשקית, כך שההתבייכנות הזאת מגוחכת.
&nbsp
טענתך הנחרצת "מי שלא היה מודע בעבר לא יהיה מודע גם עכשיו" שגויה ואינה מבוססת. רק בפורום הזה כתבו כמה וכמה גולשים שהעידו שהחוק הפך אותם למודעים ושינה את ההתנהגות שלהם, ורואים את זה גם בנתונים הכלליים.

סתם מבקרת

Active member
המגוחך הוא שהטילו מס על שקיות ועכשיו את הביצים אורזים

באריזות פלסטיק במקום באריזות הקרטון שהיו נהוגות.
יכול להיות שמחפשים דרך להשתמש בתוצרי זיקוק הנפט שעד כה שימשו לתעשית השקיות?

trilliane

Well-known member
מנהל
ממש לא "עכשיו"; ביצים באריזות פלסטיק יש כבר שנים רבות

בפלסטיק דק, למיטב ידיעתי ממוחזר, כמו האריזות השקופות של הענבים וכיו"ב. עדיין ממשיכים להשתמש בקרטוני ביצים, יש לי כרגע אחד במקרר, לצלם לך?

סתם מבקרת

Active member
בסניף השופרסל שאני עורכת בו קניות, עד לפני כשבועיים היו רק

ואך ורק אריזות קרטון ועכשיו יש רק ואך ורק אריזות פלסטיק ועד כה לא נתקלתי באף מקום בביצים באריזות פלסטיק כך שהויכוח וההתנצחות שלך לגמרי מיותרים.

trilliane

Well-known member
מנהל
כלומר מה שיש בסניף שלך ומה שנתקלת בו אישית = התמונה הכללית?

את זו שמתווכחת ומתנצחת, אני ציינתי עובדות.

סתם מבקרת

Active member
לא, כי רק לך הזכות לציין מה שנתקלת בו אישית וזו התמונה

הכללית. אלי קורה מבין עיניך

trilliane

Well-known member
מנהל
לכל אחד יש זכות לציין, השאלה היא מה המסקנה העולה מכך

ראיה חיובית היא ראיה, אי-ראייה אינה ראיה. כמו כן גם אם בסניף שלך עברו לאחרונה לשיווק בצורה מסוימת, אין פירוש הדבר ש"עכשיו את הביצים אורזים כך". שוב, הבעיה היא לא בעצם העדות אלא בהכללה.

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
כדאי שתבדקי באיזו מדינה מוטלות הביצים שבאריזות הפלסטיק

איני יודע היכן אורזים אותן כך
אבל במרכול שאני ראיתי הביצים באריזת הפלסטיק היו מיובאות מספרד וכנראה גם נארזו שם

למעלה