אני מטיל פצצה

trilliane

Well-known member
מנהל
ממתי דרך היווצרות שונה מובילה לזהות פיזיקלית זהה?

אתה מנפיץ תרחישים דמיוניים מופרכים; כל הדייסה הלוגית הזאת רק כדי לנסות להוכיח תאורטית שיש בורא? כבר המצאת יקום מקביל, אז יאללה, תמציא בורא וחסל, הרבה יותר פשוט וקל...

outrigger

New member
מאז ומתמיד

אם אני יוצר מכונית פרארי f40 בעבודת יד בסדר מסויים (נניח משאיר את חיבור ההגה רק לסוף), ובפעם אחרת מחבר את ההגה דווקא באמצע ייצור המכונית. האם לא קיבלנו לבסוף את אותה מכונית פרארי?

trilliane

Well-known member
מנהל
זו לא דרך היווצרת שונה; זה בערך כמו לטעון שסקס במטבח

או סקס בג'קוזי זו "דרך היווצרות שונה". אתה באמת חי ביקום מקביל, משתמש באופן שונה במילים... אין לנו בסיס משותף לדיון. חלאס, מיציתי.

trilliane

Well-known member
מנהל
לא; הבנתי מדוע אין טעם בדיון המעגלי הזה...

הוא שעשע אותי עד נקודה מסוימת ועכשיו הוא סתם מִחזור משעמם.

חנוך25

New member
לא. לא תוכל להחשיב אותו כמכונית

אם אינך יודע שהוא נוצר לתכלית של "מכונית".
כמובן שאם נראה אובייקט כזה פשוט נניח שזאת מכונית - על סמך הידע הקודם שלנו.

outrigger

New member
זאת אומרת

שיש מצב בו אובייקט הזהה למכונית אינו מכונית (אם הוא נוצר בתהליך טבעי או תוכנן שלא לשם נסיעה). האם לדעתך זה הגיוני?

חנוך25

New member
נו זה הסיפור הדמיוני שאתה עצמך המצאת

אז אתה שואל אותי אם זה הגיוני?
זאת לא שאלה של הגיון, כלומר לא שאלה של הסקה. זאת שאלה עובדתית.
הטבעי הוא בהגדרה מה שאינך יודע אם יש לו תכלית, וממילא אינך יודע מהי.
לכן לקרוא למשהו טבעי -"מכונית", זאת טעות מושגית.
עתה עשוי לעשות במשהו הזה שימוש של מכונית, אבל השימוש שלך לא הופך את המשהו הזה למלאכותי, כמו שהשימוש שלך בשמש למדידת זמן לא הופך אותה ל"שעון"= למלאכותית, כמו שהשימוש שלך בעץ להצללה לא הופך אותו ל"מצללה"= למלאכותי.
כמובן שבסיפור הדמיוני שלך אם אני אמצא פולקסווגן פאסאט מודל 2017 שגדל כמו עגבניה אני תחילה אניח שמדובר באוביקט מלאכותי שיצא ממפעל פולקסווגן. אם יסתבר לי כי טעיתי ואני יכול "לגדל" פולקסווגנים ואף למבורגינים, אז כנראה החקלאות תחליף את תעשיית הרכב - לשמחת החקלאים והלקוחות.

(טרחתי על הפרוט למען גולשינו המשתנים. את השיחה הזאת כבר ניהלנו לפחות 10 פעמים)

outrigger

New member
נו, אז אתה מסכים

שאובייקט הזהה למכונית אינו מוכרח להיות מכונית. תודה על ההבהרה.

חנוך25

New member
מכונית זאת פונקציה. לא אוביקט.

בסיפור הדמיוני שלך יש שני אוביקטים. אחד טבעי ואחד מלאכותי.
גם אם הם זהים רק למלאכותי אפשר לקרוא מכונית (או ספה או מכולה או רעשן).
מאחר ולפי הסיפור שלך -לא ידועה לך הפונקציה של הטבעי (כי זאת המשמעות של טבעי) אז אתה לא יכול לקבוע שמדובר ב"מכונית".
אם קבעת שזאת "מכונית" אתה סותר את הסיפור של עצמך.

חנוך25

New member
אין שום בעיה

זה שאתה עשוי לא להבחין בהבדל בין אוביקט טבעי למלאכותי, לא הופך את הכל למלאכותי.
והעובדה שאתה (כבר לפחות 5 שנים שאני מכיר אותך מכאן) לא מבין את זה (או עושה את עצמך לא מבין את זה) גם לא הופך את הכל למלאכותי.

trilliane

Well-known member
מנהל
אחרים כבר ענו לך, ואפילו חז"ל אמרו "אל תסתכל בקנקן"

הצהרתך שלו היית מוצא אובייקט ובלי לחקור אותו "טוען שהוא לבטח" מה-שזה-לא-יהיה, רק מחזקת יותר את טענתי שאין לך חשיבה מדעית אבל יש לך ביטחון עצמי מופרז למכביר. כמה מפתיע
.

אני, לעומת זאת, לא טוענת שום דבר "לבטח" בלי שהוא נבדק, ודאי שלא דברים לא מוכרים על כוכב מרוחק, רק כי הם "נראים לי" כך או אחרת. כבר בכדור הארץ יש אין ספור יצורים שנראים חייזריים לחלוטין (חלקם חיים במצולות, למשל).

דובוני מים, מכיר? בעלי חיים שמזכירים לי חייזר מ"מלחמת הכוכבים" או צעצוע יפני אקולוגי שעשוי מניילון. אף על פי כן הם טבעיים לגמרי וחיים כאן על הפלנטה הזאת. העובדה שהם נראים לי כך או אחרת מעידה עליי, לא עליהם. היא מעידה על התרבות האנושית שבה גדלתי, על מה אני רגילה לראות, מה אני מכירה וכו'. אין לזה שום משמעות אובייקטיבית, רק סובייקטיבית.

outrigger

New member
אני יודע שאם אמצא משהו שנראה כמו שעון או רובוט

והוא יהיה בעל מאפיינים של יצור חי כמו היכולת להתרבות או עשוי חומר אורגני, לבטח אטען שמישהו תבוני יצר אותו. אם את חושבת שבמקרה שכזה יהיה לך ספק ולא תדעי בודאות, באמת שאין לי מה להוסיף.

trilliane

Well-known member
מנהל
אם אתה קובע על פי המראה ולא על פי המהות, באמת שאין מה להוסיף

במציאות שבה אני חיה ממיינים דברים לפי מה שהם, לא לפי איך שהם נראים. לכן פסל בצורת תות הוא דומם ולא צומח, גם אם הוא זהה לחלוטין לתות מבחוץ ונראה לך כמו תות אמיתי. אתה חי במציאות חלופית, אין לנו בסיס משותף לדיון. קורה.

trilliane

Well-known member
מנהל
את מה שאני אומרת אמרתי מפורשות במילותיי שלי; אתה אומר

שלל קביעות עמומות במכוון בניסיון לרבע את המעגל. מה זה אומר "מאפיינים של יצור חי"? מה לעזאזל אמורים להבין מהאי-הגדרה הזאת?

אם משהו עונה על הקריטריונים ליצור חי, הוא חי (זה קצת טאוטולוגי ולא נראה לי שצריך לומר את המובן מאליו, אבל במקרה שלך כנראה שכן...). הקביעה מה נחשב לחי לא נעשית על פי מראה עיניים (גם כאן חשבתי שזה מובן מאליו, אבל מתברר שבמקרה שלך שום דבר אינו כזה
). לכן זה לא משנה אם הוא נראה לך (או לי) חי או לא. גם אלמוגים הם בעלי חיים, אף שהם לא נראים.

outrigger

New member
מה זה אומר מאפיינים של יצור חי?

היכולת להתרבות למשל, או שהחומרים מהם עשוי האובייקט יהיו אורגניים. אז בהנחה שהאובייקט הנ'ל יכלול את אותם מאפיינים, ובהנחה שלצורך העניין הוא נוצר בתהליך טבעי, לא נוכל להחשיבו כמכונית לפי ההגדרה שלך?:

https://en.wikipedia.org/wiki/Lamborghini#/media/File:Black_Lamborghini_Aventador,_pic1.JPG

למעלה