מצלמה קומפקטית

sagiKor

New member
מצלמה קומפקטית

תמיד עולה אצלי הצורך במצלמה קומפקטית, כאשר מדי פעם ההגדרות המלאות משתנות, פעם רצוי לי זום ופעם לא, פעם רצוי לי שהיא תכנס לכיס ופעם לא.

הקומפקטית האחרונה שלי הייתה הלייקה DLUX 109 שהיא בעצם גרסה יוקרתית לפנסוניק LX100. מצלמה מצויינת מכל הבחינות רק שראתה מעט מאד שימוש בתקופה האחרונה שלה אצלי וחבר לחץ עלי שאמכור לו אותה ולבסוף עשינו "החלפות" תמורת עדשה ותוספת כסף מצידי...
נשארתי בלי מצלמה קומפקטית וזה היה בסדר לזמן מה.

לאחרונה הצורך עלה שוב.
הדרישות היו:
קטנה! כזאת שתכנס לכיס כי אם לא נכנסת לכיס אז הלייקה Q מספקת את העיניינים....
פוקוס אוטומטי מהיר מאד, היא אמורה לשמש כ P&S עם תגובה מהירה.
עדשה - לא ממש חשוב גם שאר הפרמטרים לא ממש חשובים.
חשובה לי איכות תמונה טובה יותר משמעותית מהטלפון ככה שמבחינת גודל חיישן אני מדבר על 1 אינטש ומעלה...

ישבתי וחרשתי וחיפשתי מה הכי מתאים לי.
הפוג'י X70 הייתה האופציה הראשונה שקפצה לראש אבל אחרי התנסות קצרה איתה גיליתי שמהירות האוטופוקס שלה לא מספיק טובה.
עקרונית פנסוניק מציגים אוטופוקוס מהיר מאד ומניסיוני זה מספיק מהיר עבורי.
אז גם ה LX15 החדשה מאד עניינה אותי.

אחת ה"בעיות" שהיו לי עם ה LX100 זאת העדשה המתארכת, זה דיי בולט ומושך תשומת לב. העניין הוא שכל מצלמות ה 1 אינטש בעלות אותו מאפיין וזה מבאס... כאן דווקא ה X70 מנצחת אבל כאמור נושא ה AF מאכזב... ואז נזכרתי באופציה אחרת, כזאת שהיא היום כבר discontinued יעני היצרן הרג אותה ואת העתיד שלה... אבל מה איכפת לי?

אני מדבר על הפנסוניק GM5
מתמונות ברשת נראה שהיא בגודל של הסוני RX100, כלומר קטנה שיכולה להכנס לכיס...
המצלמה הזאת מגיעה עם עדשת ה12-32, שזוכה לתשבוחות והטווח נהדר אבל אוי שוב - עדשה שמתארכת גם בצד הרחב שלה... מבאס...
התחלתי לשחק עם הרעיון שלקנות את ה 14מ"מ, הייתה לי אותה בעבר. האיכות האופטית שלה מספקת את הצרכים שלה אבל אני זוכר שהיא הייתה איטית לפקס ואז כבר אולי עדיף בכל זאת את ה X70....
קצת חיפושים ברשת וגילית שככה בשקט בשקט איי שם הוציאו לעדשה הזאת גרסת MarkII שמעבר להבדלים הקוסמטים גם שיפרו את מערכת הפוקוס שתתאים למצלמות המודרניות המהירות של פנסוניק (מבחינה אופטית היא ללא שינוי), הסקרנות הרגה את החתול ששמר על הארנק ועשיתי הזמנה...
ה 14מ"מ הגיע לפני מספר ימים, הקיט של ה GM5 יחד עם ה 12-32 הגיע לפני חצי שעה...

רושם ראשוני:
1. גודל ומשקל - המצלמה מאד קלה, גם שתי העדשות קלות והבדלי הגודל בינהן דיי זניח (כשה 12-32 מקופלת) עם כל אחת מהעדשות ניתן להכניס לכיס המכנס והמשקל הקל גורם לזה להיות נוח יחסית.
הגודל או יותר נכון הקוטן פשוט מדהים.. מדהים שהדבר הזה מחזיק חיישן 4/3 מלא (שלא כמו הקרופ שהוא עובר ב LX100), ממש פצפונת.

2. יש עינית קטנה וסבירה שזה בונוס כי לצרכים שלי לא ממש הייתי חייב אבל אני בהחלט מעריך את הימצאותה.

3. הממשק מוכר לי היטב, שילוב של ה GX7 ושל ה GF1 הותיקה.

4. הסוללה הייתה מעט טעונה אז לא התאפקתי והפעלתי את המצלמה לכמה דקות, ה 14 מ"מ מארק 2 בהחלט מראה שיפור רציני במהירות הפוקוס, בדיקה זריזה מרגישה כי הסט-אפ הזה הולך להתאים בול לצרכים שלי. עם ה 12-32 הפוקוס מרגיש טיפה יותר איטי, לא ממש קריטי.

5. כבר אמרתי כמה קטנה וקלה היא? היא התמצית והמהות של M43 להבדיל מהמפלצות שצצו עם השנים האחרונות....

זהו בינתיים, סקירה רצינית יותר עוד כמה שבועות של שימוש....
אבל לסיכום זריז:
1. טוב לדעת שיש גרסה חדשה ל 14מ"מ, זה מעמיד אותה כאופציה נהדרת למי שמחפש עדשה קטנה ולא יקרה שאיכותה סבירה ביותר.
למי ששוקל אז יש שני דרכים להבדיל בין הגרסה החדשה לישנה (משום מה זה לא מצויין על העדשה) - א. היא שחורה לגמרי ולא שילוב של אפור עם שחור. ב. יש לה נקודה לבנה ולא אדומה כמו בעדשות הישנות. רק על הקופסה מצויין ה II שמסמן שמדובר בגרסה החדשה.

2. דיי ברור לי מדוע פנסוניק הרגו את קו ה GM, יש להם יותר מדי דגמים ומצלמות ה 1 אינטש נראות הרבה יותר הגיוניות עם חיישנים טובים ועדשות זום עם צמצמים מהירים. ובכל זאת, עדיין הבדל גודל החיישן וצפיפות פיקסלים נמוכה יותר עושה את ההבדל באיכות התמונה, בעיקר בתאורה נמוכה.

מי שמחפש מצלמה קטנה ואיכותית, לא צריך וידאו 4K ולא מוכן לשלם את המחירים המשוגעים של מצלמות ה 1 אינטש, יש כאן אופציה מוצלחת ביותר לטעמי. לרוץ ולקנות כל עוד אפשר להשיג...

slarti

New member
ה-GM5 היתה על ה"SHORT LIST" שלי

כשחיפשתי גוף קטן להשלים את המ43 שלי. בסופו של דבר בחרתי ב-EPL7 מפני שכידוע אני חובב גדול של מייצבים, ול-GM5 אין מייצב. כמובן שה-EPL7 מעט גדולה יותר, אבל החיים מלאים בפשרות :)
&nbsp
ה12-32 היא עדשה שמפתיעה אותי כל פעם מחדש. אני חושב שתגלה שאתה תאהב אותה מאוד. נכון, היא מתארכת, אבל מכאנית ולא אלקטרונית כך שזה זריז מאוד ולא מפריע להחזיק אותה מקופלת בכיס.
&nbsp
הדיון שלך על ה-14 הוא מעניין. אני אישית מסתובב כידוע עם ה-15/1.7, שהיא עדשה מופלאה בכל היבט אפשרי (איכות, פוקוס, צמצם פתוח (יחסית לפחות), וכו') - אבל היא פחות "שטוחה" מהפנקייקים וזה מקשה עליה להכנס לכיסים מסוימים.
&nbsp
אם תביא אותה למפגש פורום אשמח לראות אותה :)
&nbsp

sagiKor

New member
אביא בשמחה

ההתארכות של העדשה לא מפריעה לי מבחינה תפעולית אלא מבחינה של איום ברחוב.
עדשה מאורכת = מצלמה דלוקה ומצלמת
עדשה שטוחה לא בהכרח אומר שהיא כבויה אבל זה פחות מרגיש דלוק ומצלם.
כשאני מצלם אז המצלמה ביד לא בכיס.
הדרישה לקומפקטיות היא שכאשר אני לא מצלם ולא בא לי שיראו שיש עלי בכלל מצלמה.

המייצב או החוסר בו לי לא מפריע. אני לא יורד ממהירות צילום של 1/125 בדר״כ לצרכים של המצלמה הזאת וגם אם יעלו אז עם 14 מ״מ אפשר לצלם לא מייצב ב 1/30 בלי בעיה

eliyaho555

New member
תתחדש ותהנה ,אמרתה לרוץ לקנות מה המחיר גוף ועדשות ,והיכן קני

קניתה עם איזה משלוח ,המכלול מענין ,חג שמח ותודה.

sagiKor

New member
את הקיט של המצלמה עם ה 12-32

קניתי בארץ, עלה ₪2800, חפש בזאפ היכן...
השוותי לחו״ל יוצא אותו דבר או זול יותר.
את ה 14 הזמנתי מאמזון גרמניה, עלה 300 יורו כולל פילטר, משלוח וכל המיסים.
יש גם משומשות באיביי אבל קשה לדעת איזה דגם אתה מקבל אז הלכתי על בטוח.

ravivme

New member
ראיתי אותה עכשיו ביוטיוב

היא ממש זעירה. מזכירה לי את ה- RX100 בגודל שלה.
מקווה שזה לא יהיה לך קטן מדי.
למה העדפת אותה על פני ה- GX85 למשל ?

sagiKor

New member
חיפשתי משהו קומפקטי שיכול להכנס לכיס בעת הצורך

ברגע שהמצלמה גדולה מדי בשביל זה אז יש לי את הפוג'י או את הלייקה.
אין לי ממש צורך בעוד מערכת.

זאת לא הולכת להיות מצלמת עבודה, היא בהחלט לא תהיה נוחה לעבודה מאומצת.
זאת הולכת להיות המצלמה שאני לוקח איתי כשאני קופץ לדואר ולבנק או בכלל מצבים שבהם לא מתחשק לי לשים מצלמה על הכתף או לסחוב תיק ולעיתים רבות אני נתקל בסיטואציות שוות צילום, או בקיצור - "מצלמה שתמיד עלי". עד היום השתמשתי בטלפון למצבים האלו אבל לא תמיד התוצאה משביעה רצון כמו בתאורה נמוכה או כשצריך חיישן שמספק טווח דינמי גדול יותר וקובץ RAW בשביל עיבודים.

היא כל כך קטנה שאפילו ה 14מ"מ הפצפונת נראית עליה טיפה גדולה...
הנה היא ליד ה RX100

ravivme

New member
חשבתי על סט דומה

אבל עם GX85.
דווקא בחירה מעניינת מה שעשית. לא הכרתי את ה- GM5.
ה- 12-32 זה באמת כלי נהדר מבחינת גודל וטווח.
אני סקרן לגבי מהירות הפוקוס. עד כמה זה טוב ?

sagiKor

New member
אדווח בהמשך לגבי מהירות הפוקוס

ממשחקים בבית זה נראה מהיר מאד.
גם זיהוי הפנים עובד היטב וזאת פונקציה שאני הולך להשתמש בה הרבה.

עד כמה שאני יודע, אין בה מערכת ה DFD של פנסוניק, אני חושב שהיא שייכת לדור של ה GX7 שזה רגע לפני אך עדיין מרגיש מאד מהיר בסינגל (עוקב לא חשוב לי אבל אבדוק גם את זה)

sagiKor

New member
אגב

מה חסר לך בשילוב של ה A7 ושל. RX100 שאתה בוחן עוד מערכת?

ravivme

New member
אני לא אשקיע בעוד מערכת

בטח לא עכשיו, אחרי כל ההוצאות המטורפות שהיו לי.
מה חסר לי ?
ה- RX100 מדהימה ביחס לגודל שלה. היא באמת בעלת המון יכולות וסופר מתוחכמת, וכמובן קטנה.
אבל מבחינת שליטה היא פחות נוחה ממה שהייתי רוצה, למרות שת'כלס לא צריך לגעת כמעט בשום דבר. לא צריך לגעת בצמצם, קובעים ISO אוטומטי, וזהו בערך.
אז מדובר בבעיה מינורית.
מעבר לכך אני מוצא שחיישן של 1 אינץ' זה נחמד מאוד לעומת קומפקטיות, ממש עולם אחר, אבל הפערים מה- FF ברורים וניכרים בתמונות רבות, במיוחד בצבע.
בכל זאת יש גבול.

אני מניח ש- M43 זו הבחירה הנכונה ביותר לצילום רחוב מבחינת השילוב של ביצועי חיישן ועומק שדה, וכמובן גודל כולל של מערכת, בהנחה שבוחרים גוף קטן ועדשת פנקייק כפי שעשית.
הבעיה היחידה שאז מפסידים משמעותית בצמצם לעומת ה- RX100 וזה מוריד קצת מהאטרקטיביות. הצמצם הפתוח מחפה את מגבלות החיישן במקרים רבים מאוד וזה יתרון גדול שאין לזלזל בו.

בינתיים אני מצלם רחוב עם ה- 16-35

JacB

New member
ה 12-32 יושבת אצלי על המצלמה רוב הזמן

היא מרגישה שם "על האולימפוס"

לגבי מהירות פיקוס - לא יגול לשפוט, כי המצלמה שלי (OM D EM 10) לצערי אינה בדיוק הכלי לבדיקה כזאת. נו, ביומולדת ...

ravivme

New member
עכשיו ראיתי תמונות עם ה- 14 ממ

לא נראה טוב.
לא חדות, לא קונטרסט, לא צלילות.
ה- 15/1.7 אולי יותר גדולה אבל הרבה יותר מעניינת.
מבין את השיקול שלך, אבל יש פה פשרה לא קטנה.
בעיני ל- RX100 יש עדשה טובה יותר בצורה משמעותית.

sagiKor

New member
לא יודע...

הייתה לי את הגרסה הראשונה שלה, לא השתמשתי בה הרבה כי הייתה לי גם את ה 12 שהעדפתי עליה. אבל יש לי כמה תמונות מאד מוצלחות ממנה...

לא יודע למה אתה מצפה או למה אתה משווה ולאיזה סגנון צילום אתה מייעד את הסט-אפ הזה.

sagiKor

New member
דוגמה עם ה 14מ"מ הקודמת

עם ה GF1 הותיקה והמיושנת (!)
המרה מ RAW ל JPG ע"י DXO

ravivme

New member
זה דווקא נראה טוב

מה שראיתי ברשת נראה פחות טוב.
אולי עניין של עיבוד.
בכל מקרה סגנון הצילום שלך ידוע ומוכר לי, ואני מניח שלמעשה אפשר לצלם עם כל עדשה שיש לה אורך מוקד וצמצם מתאימים.
אבל לא כל כך ברור היתרון של ה- 14 על פני ה- 12-32, אם בכלל.

slarti

New member
כן....

העניין הוא - שכשאני רוצה הכי קטן, ה-12-32 לוקחת - היא לא יותר גדולה מה-14. אני מבין את השיקול של איך שזה נראה כשמצלמים - אבל אני לא מצלם ככ הרבה רחוב, אז זה פחות קריטי לי. אז נכון שה-12-32 היא F/3.5 בצד הרחב ולא F/2.5, אבל האיכות שלה מפתיעה לטובה, ואני מקבל את הטווח. כשאני רוצה מקסימום איכות וצמצם - ה-15/1.7 פשוט נהדרת.

למעלה