מורשת מכירות פומביות מכירה מס' 9

arye9

New member
זוכרים שם נוסף לגרוש?

פיאסטר (PIASTER)
נדמה לי שזה היה שגור בפי דוברי האידיש

ז ק ו

New member
מ כי ו ו ן שלמטבע של עשרת המילים או עשר הפרוטות

לא היה שם פרטי, ובמישור המעשי הוא היה המטבע הקטן ביותר לנקיבת מחירים, הרי שכל קבוצת התיחסות כינתה את המטבע הזה ממחוזות מוכרים לה. היו שהשתמשו ב'פיאסטר' היו שכינו אותו 'טאלר' והיו שקראו לו פשוט 'גרוש' . דוברי ערבית קראו לו לפעמים 'קירש' ודוברי ספרדית/לדינו 'גרוש'ס' [ברבים]. אפשר לומר שמות רבים לגרוש
וערכו תמיד עשר פרוטות

כ חיים

New member
פיאסטר

המונח פיאסטר אינו קשור דוקא לדוברי אידיש למרות שישנן באירופה ארצות שהמטבע הקטן אצלם קרוי או היה קרוי פיאסטר. מונח זה היה בשימוש בא"י עוד מהתקופה שהמטבע המצרי היה הילך חוקי כאן מכיון שהגרוש המצרי נקרא גם פיאסטר ואם איני טועה עד היום משתמשים במצרים בשם זה למטבע הנמוך ביותר.

פיאסטר זה גרוש בצרפתית ולכן נקרא כך במצרים בה הצרפתית הייתה

שפת הדיבור הנפוצה אחרי הערבית והייתה השפה הכלכלית והפיננסית.

מטבע חצי פיאסטר סורי 1921 מהאוסף שלי

שאלה לי חיים. אם מטבע 10 פרוטות נקראה בפי העם גרוש,

הרי שהפרוטה החליפה את המיל. האגורה החליפה את הפרוטה, כלומר היא הייתה גם שוות ערך למיל איך נקראה גרוש ?

ז ק ו

New member
האגורה לא החליפה את הפרוטה היא רק נטלה את

את מקומה כמטבע הקטן ביותר, כשהפרוטה בוטלה. המיל הוא 1/1000 של הלירה, וכך גם הפרוטה. אבל האגורה היתה 1/100 של הלירה, וערכה היה שוה לעשר פרוטות ביום ביטול הפרוטה. וגרוש היה תמיד מאית הלירה.

כ חיים

New member
בתקופת המנדט הבריטי

כאשר המטבע הנמוך ביותר היה מיל נהגו לכנות את מטבע 10 מיל כגרוש ואת מטבע 5 מיל כחצי גרוש. כך גם לגבי הפרוטה אחרי קום המדינה וכך גם לגבי האגורה אחרי שנת 1960 ואין זה משנה שהמיל והפרוטה היו אחד חלקי אלף של הלירה והאגורה אחד חלקי מאה של הלירה. הגרוש היה רק כינוי עממי.

ז ק ו

New member
נכון מאוד.

צינתי את היחס בין המיל והפרוטה לבין הלירה, רק כדי להבחין בינם לבין העריך שכונה 'גרוש', ושהאגורה לא באה במקום הפרוטה אלא במקום 10 פרוטות.

כ חיים

New member
שילינג שווה ל50 מיל

לא ידוע לי אם נהגו לכנותו כ5 גרוש. בכ"א מטבע יפה שמצאתי אחד כמוהו במקום בלתי צפוי, על ראש גבעה בסביבה שלי במקום שעד היום יש בו שרידים של עמדה של חיל הספר העבר הירדני בסוף תקופת מאורעות 36-39.

כ חיים

New member
על תיארוך קיים אי אפשר להתווכח

בכ"א אבדוק ואוודא את העניין כאשר אחזור לביתי בסוף היום, עם חומר שקיים אצלי.

תודה רבה.

אודה לך אם תוכל לשתף בממצאך בנושא.

רק לחידוד סריקה ב' לעיל. הכרטיסיות מבחינתי הן תיארוך מוחלט גם כן (אעפ"י שלא מופיע עליהן תאריך), שכן לא נעשה שימוש באגורה קודם לשנת 1960.
ובסריקה המצורפת "תלוש השתתפות בטיול" של אגד, עם אגד ואשד. ושוב ניתן לראות שהעריך הוא באגורות. כלומר, משנת 1960 (או מאוד קרוב לכך, לאחר שנה זו).

כ חיים

New member
תעודת תלמיד

מצאתי אצלי תעודת הנחה לתלמיד מאת "אגד - אשד" משנת 1953,
את תעודת ההנחה לתלמיד שהייתה שלי בראשית שנות השישים איני מוצא כרגע, לצערי.

למעלה