לימודי השקעות ושוק ההון

Netanel w

New member
לימודי השקעות ושוק ההון

לאחרונה מתעניין יותר ויותר להשקיע בשוק ההון, והייתי שמח ללמוד קצת יותר לעומק על הנושא לפני שקופץ למים.
הרקע היחיד שיש לי בנושא מתמצה בקורס מבוא למימון באוניברסיטה (ואפילו זה דורש ריענון), ובלוגים כמו הסולידית.

ישנם קורסים (אונליין או בכיתה, גם בתשלום) מומלצים לנושא?
ראיתי בעיקר:
1. קורסים של בתי ההשקעות לדוג׳ מיטב דש.
2. קורס השקעות ערך של ינון אריאלי.
3. קורסים של בורסהגרף.

מכירים איזשהו מהמסלולים ויודעים לתת המלצה?

תודה!

תהיה קצת יותר ספציפי

מה אתה בדיוק רוצה ללמוד? (ולמה רק מקורסים ולא מספרים למשל?)

אם אתה רוצה ללמוד להיות משקיע מוצלח, אז הבלוג של הסולידית, שאתה טוען שכבר קראת, מספק את כל הידע הדרוש.
אם אתה רוצה ללמוד השקעות ערך, אז יש אינספור בלוגים/קורסים/ספרים בתחום הזה ("המשקיע הנבון" של גראהם הוא כנראה הקלאסי ביותר).
אם אתה רוצה ללמוד את הרקע האקדמי, אז אתה יכול לצפות בקורסים אונליין באתר של המכללה למנהל למשל.

Netanel w

New member
אז ככה

קודם כל תודה :)
&nbsp
הייתי אומר שהייתי רוצה קודם כל לבנות בסיס קצת יותר יציב, ומשם באמת להמשיך להשקעות ערך.
את הספר של גראהם באמת קראתי ברובו, אני מניח שאני מחפש מסגרת שתתן להתנסות באופן קצת יותר פרקטי. קיימת חיה כזאת?

אני היחידה פה בפורום שלא מכנה את עצמה "משקיעת ערך"

אז אני אתן למישהו אחד לענות.

ANZ1

New member
אין דבר כזה "השקעות ערך" יותר

אתה מדבר במונחים של לפני 50 שנה,
אין היום דבר כזה השקעות ערך,
חברות לא נסחרות לפי מכפילים,
אין שום דרך לתמחר חברה לפי מה שעשו בעבר, נתתי דוגמא לפני יומיים, יש אנליסטים שנותנים שווי לטבע של 20 דולר, לפני חודש הם אמרו 6 ולפני שנה הם אמרו 60, מבחינת הנתונים הכללים של מכירות ורווחים לא היו שינויים.
אנחנו חיים בעולם דינמי, שום דבר לא יציב יותר,
אם תבדוק לפני 10 שנים, החברות הכי יציבות ו"בעל ערך" בישראל היו טבע, אפריקה, אידיבי.
2 פשטו את הרגל, והשלישית איבדה 80 אחוז מהערך שלה,
ולכן, כל הנוסחאות של פעם לא רלוונטיות יותר.
אתה צריך להחליט באיזה דרך אתה משקיע, אם דרך ניתוח טכני, אם השקעה בחברות חלום, אם השקעה בחברות גדולות שמחלקות דיבידנד, אם השקעה דרך המגמה והכותרות בעיתון, אבל כל החומר התאורטי בניתוח ערך חברות לא רלוונטי יותר היום.
אתה כן צריך לדעת את הבסיס הכלכלי, להבין בשפה של הכלכלה והבורסה, להבין את המונחים, אבל שום קורס הסבר לא יגיד לך איך להשקיע.
כי העובדה היא שכל המומחים והאנליסטים לא יודעים כלום.

לא הבנתי מה השתנה ב-50 שנה האחרונות..

לפני 50 שנה, חברות גדולות לא פשטו רגל?

מה שכן, אני מסכימה עם השורה התחתונה שלך ("כל המומחים והאנליסטים לא יודעים כלום").

mnakash

New member
שטויות

אולי פשוט תפסיק לכתוב על דברים שאתה לא מבין בהם במקום לטעון שאין בהם תועלת.

ANZ1

New member
זה בדיוק מה שרציתי לכתוב על כל ההודעות שלך

mnakash

New member
כל ה2335 הודעות החל מ2005?

מה עברת על כולן?
Respect
&nbsp
זה אתה שמתבלבל. אתה לא מבין בהשקעות ערך מספיק אבל מבטל אותן בהינף יד.
&nbsp

נו ומה יצא לך מזה

אחרי 12 שנים נסיון פלוס בהשקעות ערך עדיין נפלת עם טבע.

לא משנה, עזוב את טבע. מה התשואה שעשית השנה למשל? ניצחת את המדד שעלה 20% השנה? ויותר חשוב, *עם התאמה לסיכון* ניצחת אותו?

mnakash

New member
אתה דמגוג מפיץ שקרים

מייצר רושם שהשקעתי בטבע סכום שמזיק לתיק שלי.
אתה לא יודע מה התשואות שלי מהשקעות או מהשקעות ערך, אין לי עניין לחלוק איתך כי אין סיכוי שתלמד מזה משהו, באת עם דעה ואתה מקובע שהשקעות ערך הן פאסה ולא משהו שיש בו תועלת.
הדבר היחיד שאמשיך לכתוב זה את דעתי בנושא מכיון ששני הטרולים שאתם יכולים לחשוב על השקעות ערך מה שאתם רוצים ואפילו לחשוב שאתם תורמים לעולם בכך שאתם מונעים מאנשים ללמוד על השקעות ערך אולם המציאות שונה.
יש בהשקעות ערך תועלת גדולה. אני כותב בשביל האחרים שלא מכירים ופתוחים ללמוד. לא לנפוחים שחושבים שיודעים הכל ואין להם מה ללמוד מאף אחד.
&nbsp
ובאופן אישי מהל הפורום צריך לרסן אותך ואת הטרול הראשי (אם אתם בכלל שני אנשים שונים, מי יודע) מפני שההתקפות האישיות שלכם על מי שחושב אחרת ממכם או מזכיר טעויות שלכם או מעלה שאלות שאין לכם תשובות עליהן הן לא לעניין. זה אולי מביא טראפיק לטווח הקצר אבל טרולים הורידו את האיכות של הפורום הזה וחבל.

או לה לה

נראה שפגעתי בנקודה רגישה.
זה בכלל לא משנה אם השקעת בטבע 100% או 1% או 0.01% מהתיק שלך.
מה שמשנה זה שמתודלוגיית ההשקעה שלך, אם בכלל יש לך כזאת, היא חובבנית במקרה הטוב וכל הספרים והבלוגים והאתרים שתביא (שלחת פה את הבחור לחפש אז גם זה אפילו לא הבאת אבל נגיד שתביא) לא משנים את זה.
Money talks bullshit walks
וכנראה שתוצאות אין, תשובות לעניין לא יהיו, ומה שנשאר זה לכעוס על כל העולם.

mnakash

New member
מסכים ש money talks , bullshit walks

במקרה של טרולים בפורום זה קצת אחרת
bullshit sticks and floods
&nbsp
חבל שתרבות הדיון כזו נמוכה. מותר להגיד שטועים אבל הפרובוקציות מיותרות.
במקרה הזה אגב שניכם טועים. בהשקעות ערך בין דברים אחרים נותנות ערך למשתמשים.

אתה ממשיך להתחמק

בבקשה תן את התשואה הממוצעת השנתית שלך על פני 12 שנים ועל שנה אחרונה. עם עותק חשבון ברוקר.

אני מוכן לעשות אותו דבר.

shoot

naftul21

Member
י דבר כזה משקיע ערך

וורן באפט הוא משקיע ערך { עוד פעם וורן באפט}ויש לו המון חסידים,יש הרבה חברות שאפשר להעריך באותה דרך כמו לפני 50 שנה,יש חברות הייטק או ביומד שקשה להעריך ,אבל יש הרבה חברות צריכה או אנרגיה או מחצבים ועוד שניתן לשערך באותה דרך כמו לפני 50 שנה,אני לא רואה למה לא ניתן לשערך אותם

עוד פעם וורן באפט

כמה פעמים הוסבר פה, שוורן באפט הוא וורן באפט רק בגלל שהבנאדם כל כך מיוחד ויוצא דופן בפני עצמו.
אם לדרך הפעולה של וורן באפט היה איזשהו ערך בפני עצמה לא היית שומע בכלל על וורן באפט, היית שומע על 1000 אחרים שעושים אותו דבר, ועם פיזור סטטיסטי מסביב לתוצאות שלו (אם הן מייצגות גישה או שיטה ולא משהו ייחודי לו), חלקם *היו שמים אותו בכיס הקטן*. היית שומע על וורן נאטפול או על וורן מנקש או על וורן ילדטובירושלים.
אחרי עשרות שנים של ספרים, מכתבים לבעלי המניות, ראיונות ואינספור חסידים, קשה למצוא מישהו באותה רמה ועדיין לא נפל לכם האסימון?
ברגע שחסיד השקעות ערך אומר "וורן באפט" באותה שנייה הוא הפסיד בדיון.

mnakash

New member
יש פה טעויות, רק כדי לתת זוית אחרת ממליץ לקרוא

ממליץ לקרוא לאלו שיש להם מקום ללמוד משהו חדש ולא למי שסגור שהשקעות ערך אין ערך.
&nbsp
אז בשביל ססטיסטיקה ולקבל רושם עד כמה השקעות ערך הן משהו שכן הצליח לנצח מדדים ממליץ לקרוא פה בפורום היסטורית הודעות עם קישורים אבל הנה כמה מיידיים
&nbsp
http://tweedy.com/resources/library_docs/papers/WhatHasWorkedFundOct14Web.pdf
&nbsp
טווידי בראון חברת השקעות מבוססת ערך מאוד ידועה ומצליחה, כמוה יש עשרות משקיעי ערך שהכו את המדדים. הפמפום של הבחור מעל ושל ANZ1 שאין בזה תועלת פשוט לא נכון מבחינה אמפירית.
למי שמעוניין לקרוא עוד על סטטיסטיקה של אסטרטגיות אוטומטיות (ובכלל להשכיל) אני ממליץ על הספר של
https://www.amazon.com/What-Works-Wall-Street-Fourth/dp/0071625763
&nbsp
שם דומה לקודם, תכנים באותו סגנון רק שהפעם זה השקעות ערך זה רק חלק קטן.
&nbsp
מאחל לכולכם שתלמדו ותצליחו.

מצחיק אתה

לא לוקחים Outliers ועושים מהם כלל.
ולא לוקחים אינפורמציה לא תקפה מבחינה סטטיסטית (insignificant), בתוך תחום הטעות המקובלת, ועושים ממנה סיפורי אלף לילה ולילה.
ואסטרטגיות אוטומטיות שעבדו בעבר יש 100 בשקל, אפילו את הבסיס אתה לא מבין.

זה בדיוק ההבדל בין חובבנים עם נפנופי ידיים למקצוענים.

והקוראים האינטליגנטים של הספר שאתה אולי מנסה להרוויח עליו

איזו עמלה אם מישהו יקליק ויקנה דרכך, כותבים בדיוק מה שאמרתי בהערות.

בתרגום חופשי מהאנגלית:
"הספר עשה הרבה רעש כשפורסם, אבל כמו שמגיבים אחרים ציינו, האסטרטגיות נכשלו בלתת תוצאות [קדימה, מחוץ לדאטה ההסטורי אליו הותאמו - א.ר].
... אם תריצו מבחן t על האסטרטגיות, תגלו שהתוצאות אינן משמעותיות סטטיסטית".

ובהצלחה למי שמבזבז את כספו על ספרים פופולרים.

ואם איך לך מושג מה זה statistically significant, מה ההבדל בין in sample ל - out of sample, בעיות של curve futting, ואיך יתכן שאסטרטגיות שמציגות תוצאות מדהימות שנים אחורה על הנייר, לא עובדות אפילו שנה אחת קדימה (או בכלל) ברגע שמנסים להשקיע לפיהן בפועל, ובכן, אם אתה נוגע באסטרטגיות אוטומטיות היית צריך לעבור על החומר הזה לפני 12 שנה.

עוד אחד

"התיאוריות שלו הפסיקו לעבוד ברגע שהוא כתב את הספר. שתי הקרנות שלו היו כל כך גרועות שנסגרו ב-2000. הוא היה צריך לבחור כותרת שונה - מה עבד בעבר בוול סטריט, עד שכתבתי את הספר".

ואם זה הספר עליו אתה ממליץ, אז ברור למה מצד אחד אתה מנפנף בנסיון של 12 שנה או יותר ומצד שני מתחמק לדבר על תוצאות.

נ.ב. הנה לינק לדו"ח של מורגן סטנלי לגבי תוצאות הקרן שכותב הספר מנהל, אשר לא נסגרה (עדיין). על פני 10 השנים האחרונות, התשואה הממוצעת שלו נטו היא 1.14%. כן כן. טיפה מעבר לאחוז אחד. הרבה ערך יש פה. וואו.
https://www.morganstanley.com/wealth/investmentsolutions/pdfs/uma/osh-1.pdf

למעלה