אירוח עם טובה קראוזה, דיאטנית

חוסר בסידן

הי פיירפליי,
כשאת אומרת שהתגלה אצלך חוסר בסידן, למה את מתכוונת? כיוון שאם ערכי הסידן נמוכים בבדיקות הדם, זה לא מעיד על חוסר בסידן, אלא על בעיה אחרת. האם ביצעת בדיקת צפיפות עצם והערכים נמוכים מהרצוי?
בכל מקרה, כולנו זקוקות ל-1000 מ"ג סידן ביום. כמה דברים שחשוב לדעת:
  • הגוף לא יכול לספוג יותר מ-500 מ"ג סידן בבת אחת, לכן כדאי לפזר במשך היום
  • פרט למוצרי חלב, יש סידן בירקות מצליבים, מהם הסידן נספג בצורה הטובה ביותר. כתבתי קודם, אבל כעת ארחיב: כרוב, כרובית, ברוקולי, קייל, בוק צ'וי, כרוב ניצנים, כרוב סיני, קולרבי, צנון, צנונית, רוקט, עלי חרדל. את יכולה להכין שייק ירוק שמכיל ירקות עליים מהקבוצה הזאת. כמובן, לא בהגזמה. גם יותר מדי מדבר טוב יכול להיות לא טוב.
  • שומר הוא הירק העשיר ביותר בסידן. לגבי הזמינות שלו, אינני יודעת. ירקות נוספים עם תכולת סידן טובה אך זמינות פחות טובה ממצליבים הם - חסה, במיה, סלרי, מנגולד, תרד.
  • טופו ומשקאות מהצומח שמועשרים בסידן
  • סייטן
  • סרדינים עם העצמות
  • לגבי מוצרי חלב - ככל שהגבינה קשה יותר כך היא מכילה יותר סידן ל-100 גרם.
  • טחינה (ספיגה פחות טובה)
  • שקדים (ספיגה פחות טובה)
בהצלחה רבה!
טובה.

nicky17

New member
ארוחת בוקר

עד כמה באמת הארוחה הזאת חשובה
תמיד הייתי מהאנשים שמדלגים על הארוחה הזאת.
לרוב כל סדר היום שלי מאוחר יותר, ארוחה ראשונה סביב הצהריים וארוחת ערב סביב חצות.
האם זה באמת כזה לא בסדר?
רק מציינת שאני כן קמה בבוקר (8) פשוט לא רעבה כדי להתחיל את הבוקר עם ארוחה.
אין לי בעיות משקל, סתם שואלת כי זה מעניין אותי.
&nbsp
&nbsp

ארוחת בוקר

הי ניקי,
אילו היית שואלת אותי את השאלה הזאת לפני 18 שנה כשרק התחלתי את דרכי במקצוע, הייתי נואמת לך בנחרצות עד כמה ארוחת הבוקר היא הכרחית וחובה.
היום, אחרי כמה שנים טובות, וניסיון מאלפי מטופלות אני הרבה יותר סקפטית.
התשובה שלי היא שאם מתאים לך לאכול כך, כנראה שכך את צריכה לאכול. כולנו שונים זה מזה ועדיין רב הנסתר על הנגלה לגבי השונות הזאת ומה שהיא מכתיבה מבחינת הבריאות.
אנחנו יודעים שיש אנשים שהשעון הביולוגי שלהם שונה - אנשי לילה ואנשי בוקר, ומן הסתם גם התזונה שלהם בהתאם.
בקיצור, עזבי אותך מנכון ולא נכון, מה שחשוב הוא שאת אוכלת בריא בזמנים שטובים לך ושאת בריאה.
בהצלחה!
טובה.

debzz5

New member
שלום טובה, שתי שאלות :)

עקב טיפולי פוריות עליתי השנה בערך עשרה קילוגרמים שהורדתי בעמל רב לפני שלוש שנים . אני מניחה שמדובר בשילוב של הורמונים ואכילה ריגשית .
השאלה הראשונה - איך מנתקים בין רגש ותיאבון ? (מניחה שזו שאלת השאלות...)
ושאלה שניה - האם יש מאכלים שידועים כמיטיבים עם פוריות - ואחרים שפחות? מצב הפוריות שלי ממש ממש בקרשים, ורציתי לדעת אם יש משהו בתפריט שיכול אולי קצת לעזור לו, לתת לו בוסט...
תודה!

רגש, תיאבון ופוריות

שלום דבז,
נשמע שאת עוברת כעת תקופה מאוד מאתגרת. את יכולה לעצור רגע ולטפוח לעצמך על השכם, ההתמודדות שלך מאוד לא מובנת מאליה.
לשאלתך, לא פשוט להפריד בין רגש לתיאבון, זה מצריך עבודה - עבודה עצמית או עם עזרה מבחוץ. אוכל הוא נושא טעון מאוד עם הרבה משמעות רגשית, ואם את מרגישה שקשה לך לבד, כדאי בהחלט לפנות לעזרה. יש שיטות שונות שעוזרות לאנשים שונים, ואת מוזמנת לבחור דיאטנית שיש לה את הדרך הטיפולית המתאימה לך - NLP או CBT או מיינדפולנס או - אולי כדאי תמיכה מסוג אחר עם פסיכולוגית / פסיכותרפיסטית. בכל מקרה, חשוב שתהיה לך תמיכה מכל סוג, בין אם היא של אשת מקצוע ובין אם היא של חברות/בנות משפחה. אל תעברי את זה לבד.
לגבי תזונה ופוריות, השאלה היא מה הסיבה לטיפולים אצלך. למשל, אם יש לך את תסמונת השחלות הפוליציסטיות, יש הרבה דברים שאפשר לעשות באמצעות התזונה.
אם את בעודף משקל, ירידה במשקל יכולה לעזור. הלוואי ויכולתי לכתוב לך שיש מזון X שאם אוכלים אותו נפתרות הבעיות.
עם זאת, אני מזמינה אותך לקרוא כתבה שלי על תזונה ופוריות שהתפרסמה ב"לאשה", ולראות אם יש משהו שאת יכולה ליישם מתוכה.
לחצי כאן.
בהצלחה רבה רבה!

טובה.

אמא0036

New member
ברזל נמוך

טובה שלום, לאחרונה עשיתי בדיקת דם וגיליתי שהברזל שלי נמוך. ההמוגלובין היה תקין, 12 ומשהו, אבל 2 ערכים אחרים היו קצת נמוכים -25 MCV=78, MCH
IRON=44.
אני עדיין מניקה פעמיים שלוש ביום.
התחלתי ליטול אקטיפירין פ - שיש בו חומצה פולית וברזל - 34 מג ברזל.
שאלותיי הן:1. האם נטילת כדור אחד כזה ליום מספיקה כדי להשלים את החסר? 2. מה קורה אם ביום מסוים אני לוקחת בטעות 2 כדורים כאלו?3. אילו מאכלים ושילובים כדאי לי לאכול כדי להגביר את ספיגת הברזל? תודה רבה מראש.

ברזל נמוך

שלום לך :) ,
1. ייתכן שכן. כדאי לחזור על הבדיקות לאחר 2-3 חודשים ולראות את השיפור.
2. שום דבר, אין צורך לדאוג.
3. מוצרי חלב, סובין, ביצים, תה וקפה מפחיתים ספיגת ברזל.
בשרים (כולל עוף ודגים) מגבירים ספיגת ברזל.
מזונות עשירים בוויטמין סי מגבירים ספיגת ברזל. למשל - קיווי, פירות הדר, תות שדה, פלפלים, עגבניות.
בהצלחה רבה!
טובה.

פולספגן

New member
פטרוזיליה ועלי סלרי

נהוג בקרב כל הבשלנים, להוסיף למרק ולזרוק לאחר חצי שעה בכדי שלא יהרוס את המרק.
האם באמת הורס, אם משאירים?
האם אין להם ערך תזונתי?

פטרוזיליה ועלי סלרי

הי פולספגן,
ממש לא הורס אם משאירים, להפך. בהחלט יש להם ערך תזונתי.
ייתכן שהסיבה שמוציאים אותם היא שלא רוצים את המרקם שלהם במרק, רק את הטעם שלהם.
בתיאבון

טובה.

טובה שלום ותודה על האירוח

השאלה שלי נוגעת לכל מוצרי הדיאט למינהם , ברגע שאני מתחילה דיאטה ישר המקרר שלי מתמלא בכל מוצרי ה-0% שומן עם טעם נוראי (לטעמי כן) של הממתיקים למינהם האם זה באמת נחוץ ?
האם יש אפםשרות לעשות תהליך של ירידה במשקל עם מוצרים שאחוז השומן שלהם גבוהה יותר נניח 3-5% ?
האם באמת יש חשיבות לכמות השומן או שיותר חשוב הערך הקלורי של המוצר ?
אודה לעזרתך לעשות לי סדר מחשבתי

מוצרי דייאט

שלום צמר גפן מתוק1,
לא, ממש לא נחוץ. לטעמי אפילו מיותר, ולו רק בגלל ההשפעה הפסיכולוגית שיש למוצרים כאלה עלינו, השפעה של חסך.
מה גם שמחקר חדש שמתקיים במכון וייצמן מגלה שממתיקים מלאכותיים משפיעים על אוכלוסיית החיידקים במעיים וזו בתמורה יכולה להשפיע על התגובה שלנו לסוכר ואולי אפילו להגביר סיכון לסוכרת. כך שאם אין הכרח, עדיף לא להשתמש בהם.
בהחלט אפשר לרזות עם מוצרים שהם 3-5% שומן, כך אני נוהגת תמיד עם המטופלות שלי.
לקלוריות יש חשיבות, אבל יותר במובן של סך הקלוריות שאת אוכלת ביום.
שומן צריך להיות כ-30% מהקלוריות שלנו, כך שאין צורך, עקרונית, לקצץ בכמות השומן באופן קיצוני.
בהצלחה רבה!
טובה.

mother cat

New member
איך שומרים על המשקל?

הי טובה,
&nbsp
אני שנתיים אחרי לידה, ומתברר שאני מבנות המזל שיורדות במשקל בהנקה. בערך כשהקטנה היתה בת 10 חדשים הגעתי למשקל ומידה שלא ראיתי מאז התיכון... מאז חזרתי לעבודה ומן הסתם גם הילדה אוכלת אוכל רב היום ויונקת רק פעמיים ביום, והמשקל מתחיל לעלות חזרה. שנה אחרי וכבר העלתי בערך 5 קילו. יש לך טיפים איך ניתן לעצור את העליה הזו? אני בעקרון אוכלת בריא,הרבה ירקות, ממעיטה בממתקים ושטויות, ולא כל-כך רואה מה אפשר להוריד מהתפריט, אבל חבל לי שאני לא מצליחה לשמור על המשקל שירדתי.
&nbsp
תודה!

שמירה על המשקל

הי אמא חתולה,
האם המשקל שלך כעת זהה לכפי שהיה לפני ההריון או שמא הוא כעת גבוה יותר?
הנקה יכולה לגרום לירידה במשקל מתחת למשקל הרגיל שלנו, וכדי לשמור על המשקל הזה עם הירידה בכמות ההנקות או אחרי הפסקת ההנקה, זה יצריך מאיתנו הגברה משמעותית של הפעילות הגופנית, משהו שלא בטוח שניתן לתחזק.
צריך לראות גם אם את נמצאת במגמה מתמדת של עליה במשקל מעבר למשקל שהיית בו לפני ההריון.
העצות שלי אלייך: להמשיך לאכול בריא, לשלב פעילות גופנית ולשאוף למשקל שהיית בו לפני ההריון. בדרך כלל המשקל שהיינו בו בגיל 17 לא נכון לנו בגיל 27, ובטח לא בגיל 30 פלוס (אין לי מושג מה גילך, כמובן). אם יש לך ספקות, כדאי תמיד להתייעץ עם דיאטנית.
בהצלחה רבה!

טובה.

מ י כ ל10

New member
מגניבה שאלת סוכר

שלום טובה ותודה על האירוח
&nbsp
אני מנסה, אם כי השאלה יותר רפואית..
יש לי סוכר גבולי (נע סביב המאה. ראיתי כבר 108). אני לא סובלת מעודף משקל ולא משום סימן של התסמונת המטבולית.
אוכלת סביר. באופן כללי אני אוכלת מעט (לא מטעמי דיאטה, סתם מסתדרת היטב בלי אוכל, שוכחת לאכול וכאלה), אבל בהחלט יכולה לאכול עוגיות לארוחת צהריים.
לא פעילה גופנית. במיוחד לא לאחרונה.
הסוכר שלי בהריונות גבולי (מדגדג 140 בהעמסת 50)
לאחרונה שמעתי שיותר מסוכר שומנים הם שמעמידים בסיכון לסוכרת, ואני תוהה האם צמצום סוכר ופעילות גופנית אמורים לפתור את העניין?
אין סוכרתיים במשפחה.
תודה,
מיכל

מגניבה תשובה, למרות שהאירוח הסתיים :)

הי מיכל,
אם הסוכר שלך הוא סביב ה-100 את מוגדרת כ"טרום סוכרת".
במצב כזה, אורח החיים שלך יכול להשפיע באופן משמעותי.
אז כן, צמצום הסוכר ואכילת מספיק פחמימות - לא יותר מדי ולא פחות מדי יכולים לעזור, כמו גם תפריט בריא, ו-150 דקות בשבוע של פעילות גופנית אירובית.
אם את בכללית, את זכאית למעקב דיאטנית לכל החיים, וכדאי לך לנצל את הזכות הזאת.
בהצלחה רבה!
טובה.

למעלה