לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1410714,107 עוקבים אודות עסקים

פורום תזונה ודיאטה

ברוכים הבאים לפורום תזונה ודיאטה. אכילה ומשקל משפיעים באופן ישיר על הבריאות שלנו, התחושות הפיסיות , מצב הרוח, ועוד הרבה היבטים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים בחיינו. מצד שני יש לנו לא מעט אתגרים בשמירה על אכילה מאוזנת ומשקל רצוי באורח החיים המודרני עם סדר היום התובעני, שפע האוכל, ההשפעה של הלחץ והקשיים היומיומיים על האכילה, האירועים שסובבים סביב אוכל ומה לא. ומצד שלישי יש המון מידע בנושא, לרוב סותר ולא מקצועי, המון גישות של תזונה ודיאטה והתעסקות רבה בנושאים של אוכל ומשקל. אשמח לגייס את ניסיוני הרב מ 25 שנות עבודה בתחום ואת הידע האקדמי והמקצועי שצברתי כדי לענות על שאלות שמטרידות אתכם ולתת טיפים הנחיות ועצות. חשוב לציין שהמענה בתחומי הפורום אינו מחליף טיפול אישי. שלכם,מלי תבור, לרזות באיזון אונליין

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תזונה ודיאטה

ברוכים הבאים לפורום תזונה ודיאטה. אכילה ומשקל משפיעים באופן ישיר על הבריאות שלנו, התחושות הפיסיות , מצב הרוח, ועוד הרבה היבטים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים בחיינו. מצד שני יש לנו לא מעט אתגרים בשמירה על אכילה מאוזנת ומשקל רצוי באורח החיים המודרני עם סדר היום התובעני, שפע האוכל, ההשפעה של הלחץ והקשיים היומיומיים על האכילה, האירועים שסובבים סביב אוכל ומה לא. ומצד שלישי יש המון מידע בנושא, לרוב סותר ולא מקצועי, המון גישות של תזונה ודיאטה והתעסקות רבה בנושאים של אוכל ומשקל. אשמח לגייס את ניסיוני הרב מ 25 שנות עבודה בתחום ואת הידע האקדמי והמקצועי שצברתי כדי לענות על שאלות שמטרידות אתכם ולתת טיפים הנחיות ועצות. חשוב לציין שהמענה בתחומי הפורום אינו מחליף טיפול אישי. שלכם,מלי תבור, לרזות באיזון אונליין
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום

המשך >>

לצפיה ב-'מכורה ל 2 פלפלים ירוקים-אדומים חריפים כל יום'
מכורה ל 2 פלפלים ירוקים-אדומים חריפים כל יום
18/11/2017 | 11:57
3

לפני שנים היה לי ידיד תימני שההורים שלו עשו סחוג תימני ומאז התמכרתי לסחוג החריף.
אין לי כוח לעשות סחוג לפי מתכון, אבל כל יום אני מגרדת 2 פלפלים (ירוקים ולפעמים אדומים אם הפלפל בשל מספיק) חריפים ועגבניה אחת, ואוכלת את זה בכף כאילו אני אוכלת קורנפלקס עם חלב בקערה.
ההורים שלי היו מתווכחים איתי שזה לא בריא לי כי זה חריף מידי.
גילו לי כבד שומני ומהסיבה הזאת רופאה הפנתה אותי לדיאטנית שנתנה לי תפריט שכתוב בו כוס ירקות ביום (מחולק לחצי בצהריים עם חזה עוף והחצי השנה של הירקות בערב עם טונה).
אז אני מאמינה שלכוס ירקות נכנסים גם 2 פלפלים חריפים ואני מאמינה שבגלל שפלפל ירוק-אדום חריף נחשב לירקות, אז מותר לי לאכול 2 פלפלים חריפים.
האם לדעתכם מותר לי לאכול 2 פלפלים ירוקים כל יום (הנפש שלי מתה על זה) ?
אימא שלי אומרת שאפילו פלפל אחד ליום זה הרבה מידי בשבילי בגלל הרגישות של הכבד (כבד שומני).
כמה מקסימום של פלפל חריף לדעתכם מותר כל יום לאכול לאנשים כמוני עם רגישות לבעיות בכבד (בגלל הכבד השומני) ?

לצפיה ב-'שומשום אורגני מלא'
שומשום אורגני מלא
17/11/2017 | 13:13
3
אני אוהב לאכול שומשום אורגני מלא שאני מערבב עם כף שמן זית. כמה שומשום מומלץ לאכול ביום ? ואגב, כמה כפות שמן זית כתית מעולה (חמיצות עד 0.5%) מומלץ לצרוך ביום ?  

לצפיה ב-'מה אוכלים ההולנדים כדי להיות גבוהים ?'
מה אוכלים ההולנדים כדי להיות גבוהים ?
15/11/2017 | 13:36
1
8
לצפיה ב-'זה לא מה שאוכלים, זה יותר עניין גנטי.'
זה לא מה שאוכלים, זה יותר עניין גנטי.
15/11/2017 | 16:54
7
יש עמים שיש להם גנים של אנשים גבוהים והם לכן גבוהים יותר.
כדי להיות גבוהים נכון שצריך לאכול טוב ומאוזן כי תת תשונה גודלת לעיכוב בגדילה,
אבל גם לישון מספיק שעות כי הורמון הגדילה משתחרר בזמן השינה...
אולי ההולנדים  גם ישנים הרבה שעות  

לצפיה ב-'איזה חטיפים הכי מומלצים ?'
איזה חטיפים הכי מומלצים ?
14/11/2017 | 10:27
2
13
לצפיה ב-'גזר , תפוח עץ, מלפפון...'
גזר , תפוח עץ, מלפפון...
14/11/2017 | 11:39
8
לצפיה ב-'מומלצים למה? מאיזו בחינה? למה? מה ההתלבטות? מה הנסיבות?'
מומלצים למה? מאיזו בחינה? למה? מה ההתלבטות? מה הנסיבות?
14/11/2017 | 15:23
16
נראה לי שברור לכל בר דעת ש"חטיפים" (מעצם טיבם ומהותם) אינם "אוכל אמיתי" דאי שלא מזון בריאות. אז מה השאלה בעצם?
לצפיה ב-'האם יש הבדל מבחינה בריאותית בין מעדני חלב בטעם שוקולד (למשל'
האם יש הבדל מבחינה בריאותית בין מעדני חלב בטעם שוקולד (למשל
11/11/2017 | 21:20
2
25
דני/מילקי וכד') לבין מעדני חלב בטעם פירות (למשל דנונה בטעם תות וכד').

תודה לעונים.
לצפיה ב-'לדעתי אין שום הבדל ושניהם לא מומלצים בכלל.'
לדעתי אין שום הבדל ושניהם לא מומלצים בכלל.
12/11/2017 | 16:51
20
יש במוצרים האלה יותר מידי סוכר וכימקלים לא בריאים.
לצפיה ב-'מאיזו בחינה? אחוזי השומן וכמות הסוכר מפורסמים על המוצרים'
מאיזו בחינה? אחוזי השומן וכמות הסוכר מפורסמים על המוצרים
13/11/2017 | 16:38
25
כמו גם הערך הקלורי, כך שלא קשה לבדוק ולהשוות בזמן הקנייה.

מניסיוני אין הבדל משמעותי בין טעמים שונים של מעדני החלב (= פודינג תעשייתי); רובם מיועדים לילדים ולכן מתוקים מאוד. כמובן, אם אתה אוכל מילקי יש גם קצפת ואז אחוזי השומן גבוהים יותר... אבל לא מדובר במוצר שמתיימר להיות בריא אלא קינוח מפנק.

יוגורטים (למבוגרים) מכילים בד"כ קצת פחות סוכר ויכולים להכיל תוספות כמו "חיידקים ידידותיים", סיבים או יותר חלבון, בהתאם לאג'נדה של המחלבות. זה עדיין לא הופך אותם בהכרח למוצר בריא או מומלץ, אבל הכול יחסי... דיאטנים ממליצים על יוגורטים נקיים (לבנים) ללא תוספת סוכר.

אגב, "מעדן חלב" זה שם גנרי שהומצא למוצרי הפודינג התעשייתי בתקופה שלא היו ערוצי טלוויזיה מסחריים בישראל ולכן לא ניתן היה לפרסם בטלוויזיה מוצרים ממותגים. ה"פתרון" היה תשדירי שירות לילדים ("מעדן חלב בעונג רב") מטעם מועצת החלב... אבל הם מעולם לא כללו יוגורט. יוגורט היה ונשאר פשוט "יוגורט".
לצפיה ב-'לחם כוסמין עם חיטה מלאה'
לחם כוסמין עם חיטה מלאה
09/11/2017 | 18:31
1
104
חיילת עם כאבי בטן נתבקשה לנסות דייטת פוד מפ. בין היתר נתבקשה גם להסתפק בלחם כוסמין . לכן, האם לחם כוסמין עם חיטה מלאה גם אסור? של  מאפיית דגנית עין בר. אינני רגישה לגלוטן(נבדק)
לצפיה ב-'לפעמים יש רגישות לגלוטן שלא מגלים בבדיקות '
לפעמים יש רגישות לגלוטן שלא מגלים בבדיקות
12/11/2017 | 16:49
12
ולכן לפעמים לחשודים ברגישות לגלוטן גם אם הבדיקות תקינות, ממליצים להמנע מגלוטן לתקופה מסויימת.
ולכן חיטה זה לא טוב. אבל מצד שני גם בכוסמין יש גלוטן אז אולי נסי לא לאכול בכלל מוצרים עם גלוטן בכלל כמו חולה צליאק.
בכל מקרה את צריכה לשאול את מי שרשם לך את הדיטה מה הסיבה לאכול דווקא כוסמין.
לצפיה ב-'BMI ותצאות בדיקות הדם. '
BMI ותצאות בדיקות הדם.
08/11/2017 | 19:45
10
23
ערב טוב, 
בן 50. גובה : 1.93 מ'. משקל : 115 ק"ג. עבודה משרדית. פעיל ספורטיבית במהלך ערבי השוע: הליכות, כדורסל, אומנויות לחימה. ממוצע של שעה וחצי כ5 פעמים בשבוע. 
תוצאות בדיקות דם מהשבוע: 
גליצרידים 115
כולסטרול 160
כלוסטרול משוקלל 100
המוגלובין מסוכר 5.6%.
GOT 30
GPT 35
אין סוכר בדם ולא בשתן. תיפקודי כליה וכל הבדיקות של הביוכימיה וההמטוולגיה תקינות לחלוטין. 
א. אני צרכן של לחם ( גם קל) ושל תפוחא בתנור = הרבה פחמימות .לא אוהב מתוק , אוהב מלוח וחריף. מה לעשות שאני חוזר מהאימונים אני טורף. !!!
ב. אוהב עוף וחלקיו . ודגים. ממעט בבשר. 
1. יש לי כרס בינונית - איך ממזערים אותה לאור סדר היום הזה ? 
2. אם ה BMI שלי גבוה איך זה מסתדר עם תוצאות בדיקת הדם והסוכר ? 
מה מציעים? 

לצפיה ב-'אם אין סוכר בדם'
אם אין סוכר בדם
09/11/2017 | 13:56
15
אתה כנראה מת.

1. בגיל 50 ייתכן שכמעט בלתי אפשרי למזער את הכרס בלי להוריד הרבה מאד משקל (אני כותב "ייתכן" כי מדובר גם בגנטיקה). יש מי שיספר לך שפחמימות גורמות לכרס, אבל למיטב ידיעתי אין לזה שחר.
2. BMI גבוה הוא *גורם סיכון* לבעיות מטבוליות שונות, אבל הוא לא אומר שבהכרח תסבול מהבעיות כאלה (גם כאן הגנטיקה משפיעה), ובפרט אצל אנשים פעילים גופנית כמוך.

לצפיה ב-'מניסיוני האישי אפשר להוריד לגמרי את הכרס גם בגיל 60 '
מניסיוני האישי אפשר להוריד לגמרי את הכרס גם בגיל 60
12/11/2017 | 16:43
5
18
הכל בראש- " צרכן של לחם לבן ..." יכול להפסק אם תחליט שמהיום אתה צרכן של גזר ותפוחי עץ.
לחם קל  זאת עבודה בעינים - עדיף בלי לחם, אבל אם כבר לחם, רק לחם מחיטה מלאה ולא יותר מפרוסה 2 פרוסות לחם,  ביום.
לפי הנתונים אתה במשקל יתר, ולכן רצוי להוריד קלוריות " לעשות דיטה ".
אם תוריד שומן בטני, ותעבוד על חיזוק שרירי הבטן הנכונים (ברר איזה תרגילים לעשות עם מדריך כושר \פיתוח גוף מקצועי), תוכל להריד גם את הכרס ולקבל אפילו קוביות די מהר.
האימונים זה מצויין אבל לא שווים הרבה אם הם גורמים לך "לטרוף" ולהשמין עוד יותר
אם בא לך לטרוף נסה לטרוף ירקות ופירות  במקום לחם ותפוחי אדמה.
בדיקות הדם לא בהכרח קשורות לעניין - אמנם השמנה גורמת לעליה במדידים הרעים בדם אבל אפשר להיות רזה ועם בעיות בדם ולהפך כי זה גם עניין גנטי .
חריף זה טוב לבריאות, אבל מלוח זה רע מאד.
איך לחץ הדם שלך ?
לצפיה ב-'הבעיה שירקות ופירות לא משביעים כמו פחמימות...'
הבעיה שירקות ופירות לא משביעים כמו פחמימות...
13/11/2017 | 16:47
4
4
לצפיה ב-'זה לא נכון שפחממות ריקות משביעות יותר!'
זה לא נכון שפחממות ריקות משביעות יותר!
14/11/2017 | 11:35
3
9
ירקות ופירות מכילים סיבים תזונתיים שממלאים את הקיבה לזמן ארוך ולכן גם משביעים.
בירקות ופירות יש גם פחממות.
פחחמות ריקות כמו לחם לבן פסטה ומוצרי דגנים לבנים במיוחד חיטה , מכילים עמילן מרוכז ולא מכילים סיבים ,  העמילן זה סוכר , והוא נספג מהר לדם בצורת סוכר וגורם לתחושת שובע מדומה לזמן קצר אבל במקביל הגוף מיצר עודף של אינסולין כדי לספוג את כל הסוכר הזה , רמת האינסולין הגבוהה נשארת לאחר מכן בדם  וגורמת לתחושת רעב מחדש שגורמת לרצות לאכול עוד פחממות כאלה וחו"ח...
הפחממות האלה במהלך העיכול והמטבוליזם שלהם יוצרים עודפי שומן בכבד, גורמים לביזבוז של ויטמינים ומינרלים  שנלקחים ממזונות אחרים ולכן עלולים ליצר גם תת תזונה מוסווית (למשל  מחלת הפלגרה שנגרמת מקמח לבן וגורמת לחוסר בויטמין B).
כשהגוף מרגיש שחסר לו ויטמין או מינרל כזה שנגזל ע"י הפחממות הריקות האלה הוא מיצר תחושת רעב שגם גורמת לאכילת יתר .
הסיפור הזה מוסבר יפה מאד בספר "בטן של חיטה  מאת ד"ר וילאם דוויס" ואני ממליץ לקרא אותו  כי הוא נכון מאד.

לצפיה ב-'זה נכון מאוד, ואלה לא פחמימות ריקות. כל דבר במידה.'
זה נכון מאוד, ואלה לא פחמימות ריקות. כל דבר במידה.
14/11/2017 | 13:00
2
9
גם לא נכון שאין בהם סיבים כלל (יש, מעט)  בירקות יש סיבים והם עדיין לא משביעים באותה המידה, מניסיון אישי (ולא רק שלי). התייעצתי בנושא גם עם רופאת משפחה ועם דיאטנית. אני מבינה שקראת ספר ועכשיו אתה מטיף קבל עם ועדה נגד פחמימות. יש עוד מומחים מלבד מחבר הספר. ואגב, ספורטאים מקצועיים (למשל שחיינים) שזקוקים לאנרגיה לפני התחרות אוכלים פסטה ולא ירקות.
לצפיה ב-'קראתי הרבה ספרים ומאמרים מדעיים, פשוט זה ספר מומלץ'
קראתי הרבה ספרים ומאמרים מדעיים, פשוט זה ספר מומלץ
14/11/2017 | 17:24
1
4
שנכתב ע"י רופא ומיועד לציבור הרחב, והוא מתבסס על ידע מדעי של חוקרים ורופאים.
יש עוד ספרים ומאמרים על הנושא, רק שהם יותר מיועדים למדענים רופאים ...
גם צרפתי לינקים בעבר בפורום הזה .
אני לא מטיף לכלום - אני רק מציע על בסיס של נסיון אישי של הורדת 25 קילוגרם במשקל,  ושמירה על משקל תקין כבר כ 4 שנים בעזרת דיטה שלא מכילה פחחמות ריקות..
כבר נאמר הרבה גם בפורום הזה על בעית  האכילה המופרזת של פחממות ריקות והנזק שהן גורמות .

לצפיה ב-'מומלץ ע"י מי? הוא לא אומץ באופן גורף ע"י אנשי המקצוע בתחום'
מומלץ ע"י מי? הוא לא אומץ באופן גורף ע"י אנשי המקצוע בתחום
14/11/2017 | 17:47
9
ולמעשה לא קשה למצוא שלל ביקורות מקצועיות עליו (כפי שאפשר לגלות בגיגול מהיר). יש ספרים אחרים שכתבו דברים אחרים...

כל הכבוד על הדיאטה ועל ההתמדה (וגם על הרצון לשתף ולחלוק ולהשקיע בתשובות ובמידע, זה לא דבר של מה בכך) אבל אתה אולי שוכח שיש בני אדם שונים בעולם (בגנטיקה, במטבוליזם, באורח החיים, בהעדפות ובטעם) ולא כל מה שמתאים לך מתאים בהכרח לאחרים. אתה לא יודע מה מצבם הבריאותי המקיף, לא בדקת אותם, לא תשאלת אותם... אולי קצת יותר צניעות ופחות יומרה? או לפחות אחריות מינימלית לא לקחת אחריות ולהפנות לאנשי מקצוע שיבדקו ויתאימו דיאטה מאוזנת.

"חשוב לזכור כי קיימת שונות גנטית הקיימת בין אדם לאדם המשפיעה על התגובה לאכילת הפחמימה.
ניתן גם להתייעץ עם דיאטנית קלינית לגבי בניית תפריט מאוזן הכולל פחמימות."

ובהקשר למה שכתוב בקישור, המונח "פחמימות ריקות" אינו מונח מקצועי, אבל הוא מצלצל רע וגורם לאנשים רגשי אשמה. בד"כ משתמשים בו למזון ממותק כמו ממתקים, חטיפים, קינוחים, שתייה מתוקה וכו', ולא למוצרי חיטה ודגנים באופן גורף. פחמימות מלחם, תפוח אדמה ודגנים אחרים אינן פחמימות פשוטות (סוכרים, כמו בפירות ובחלק מהירקות) אלא פחמימות מורכבות, וגם להן יש יתרונות. סיבים תזונתיים מצוינים למערכת העיכול דווקא מפני שהגוף לא יכול לעכל אותם. היתרון בפחמימות מורכבות (וכמובן, עדיף עם ערך גליקמי נמוך) יש יתרון שהן מספקות לגוף סוכר לאורך זמן, והגוף זקוק (גם) לסוכר.

יש הרבה דיאטנים המתנגדים לדיאטה "נטולת פחמימות" כמו אטקינס (וברור שזה לא באמת בלי פחמימות, ודאי במובן הכללי של המילה, אבל הכול יחסי). אז שוב, מה שעובד לך, לא בהכרח מתאים לאחרים. אני אוהבת ירקות ופירות מאוד וצורכת אותם ברמה יומית. אבל אני יכולה לומר לך שסלט גדול ישביע אותי (אם בכלל) לשעה לכל היותר. וגם אנשי מקצוע שהתייעצתי איתם לא המליצו להימנע מפחמימות בשום שלב, אלא לצמצם כמויות ולשלב.

וההבדל הכי גדול בינך לבין אנשי מקצוע הוא שהם קודם מקשיבים ורק אז מייעצים. קודם מתעניינים באדם, מנסים לברר איתו מה מביא אותו הלום, מה הבעיה, מה מתאים, מה לא, מה האפשרויות העומדות בפניו, מה הוא מוכן ויכול לעשות ומה לא. אבל כשאתה ממליץ זה נסגר ב"תעשה ככה וככה" וזהו. שום פתיחות או גמישות, שום "אפור". ואם חלילה מישהי כמוני מנסה לתת קצת קונטרה ולגשש, אתה מיד עונה בצורה נחרצת וחסרת פשרות, כי קראת ספר... סבבה. אבל זה לא הספר היחיד בעולם וודאי שלא הגישה היחידה לתזונה בריאה ולדיאטה.
לצפיה ב-'ההצעה שלי: ללכת לדיאטנית* בקופ"ח שתתאים לך תפריט אישי'
ההצעה שלי: ללכת לדיאטנית* בקופ"ח שתתאים לך תפריט אישי
13/11/2017 | 16:45
1
9
לדעתי אף פורום לא יכול להיות תחליף לאיש מקצוע שעובר על התיק הרפואי שלך, מתשאל אותך, בונה לך תפריט שמותאם אישית לך ולצרכים שלך, וכמובן נמצא איתך במעקב. אין לך מה להפסיד, זה לא עולה כסף (מעבר לגרושים שמשלמים ברבעון על רופא מקצועי) ובד"כ נדרשת רק הפניה מרופא משפחה (שלא בעיה לקבל). קופות החולים אוהבות מבוטחים שרוצים להיות בריאים יותר.

14/11/2017 | 12:23
14
ולהמשיך בשמירה אחרי שמגיעים למשקל היעד, וזאת בדרך כלל הבעיה של אלה שלא מצליחים.
לצפיה ב-'תפוח אדמה בתנור ללא תוספות כמו חמאה, גבינה ורטבים אינו נורא'
תפוח אדמה בתנור ללא תוספות כמו חמאה, גבינה ורטבים אינו נורא
17/11/2017 | 00:53
3
ובהחלט מספק אנרגיה לגוף, וטוב לאכול עם הקליפה כי יש בה סיבים. צריך לקחת בחשבון שיש לו ערך גליקמי גבוה, כלומר הוא מעלה את רמת הסוכר בדם די מהר (לא מומלץ לחולי סוכרת).

רבים יוצאים נגד תפוחי אדמה אבל רבים מכירים גם ביתרונותיו:

במחקר שנערך בטכניון מינכן שבגרמניה נבדקה תחושת השובע המתקבלת לאחר אכילת עמילניים מסוג תפוח אדמה, אורז ופסטה. הנסיינים צוו לצרוך 150 גרם של בשר, ולצדם תפוחי אדמה, אורז ופסטה, באיזו כמות שירצו. התוצאה הוכיחה שהכי בריא ומשביע ללוות את הבשר בתפודים, ולא באחת התוספות האחרות. אוכלי התפודים הגיעו לשובע מכמות קטנה יותר, ובנוסף, רמת הורמון האינסולין שלהם הגיבה בצורה מאוזנת יותר. המסקנה: אכילת תפוחי אדמה בליווי בשר תתרום לכם לתחושת שובע מהירה יותר, שתוצאתה צריכת קלוריות נמוכה יותר.

עוד המלצה היא לאכול את התפוד על קליפתו, שכן הקליפה עשירה מאוד לא רק בסיבים תזונתיים, אלא גם בנוגדי חמצון טבעיים, מהסוג שמפחית בכ-80 אחוז את הנזק של הכולסטרול הרע.

מבחינת קלורית, תפוח אדמה בינוני אחד הוא שווה ערך לפרוסת לחם (90-100 קלוריות), והוא מספק פחמימות (אנרגיה), ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים, במיוחד אם אוכלים אותו יחד עם הקליפה.

אם לא מטגנים את תפוח האדמה בשמן עמוק או מוסיפים חמאה, מרגרינה או שמן, ניתן לצרוך אותו במידה, אפילו אם ברצוננו להפחית ו\או לשמור על המשקל, כך שהנזק אינו גדול כפי שנדמה לנו. מבחינת קלורית,  מנה אחת של תפוח אדמה קטן עד בינוני מכילה כ-75 קלוריות, השווים למספר הקלוריות שמכילה פרוסת לחם. כמו כן , תפוח האדמה מכיל מעט תאית ושומן ולכן נחשב למאכל משביע שאינו מכביד על הקיבה, אשר משמש כאחד מהמרכיבים החשובים לדיאטת רזון (1000-1200 קלוריות ליום) בארצות שונות, בעיקר באנגליה וארה"ב.

אולגה רז: תפוח אדמה – משמין? לא בהכרח! איך לאכול תפוח אדמה ולשמור על הגזרה
תפוח אדמה מספק פחמימות מורכבות שמספקות אנרגיה, ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים (במיוחד אם נאכל עם קליפתו). מבחינת הערך הקלורי – תפוח אדמה בינוני מספק כ-90-100 קלוריות. ערך קלורי דומה נקבל מגביע יוגורט או פרוסת לחם.

איך אוכלים תפוחי אדמה בצורה חכמה?
העדיפו תפוח אדמה אפוי או מבושל על פני צ'יפס ופירה
אם אתם מטגנים – השתמשו בתרסיס שמן ופרוסות דקות של תפוח אדמה
ותרו על רטבים שמנים שמעשירים את המנה בפי כמה וכמה קלוריות

תפוח אדמה הוא ירק שעשיר באשלגן. אשלגן לא מיוצר בגוף ולכן אחת הדרכים לצרוך אותו היא באכילת תפוחי אדמה. צריכת אשלגן מונעת מחלות לב, שבץ ומונעת את הידלדלות העצמות (אוסטיאופורוזיס). תפוח האדמה עשיר גם בוויטמין C ו-100 גרם תפוח אדמה מכילים כ-30% מהקצובה המומלצת של ויטמין C ליום. ויטמין C תורם לשיפור ספיגת הברזל והוא ידוע כמונע מחלות.

תפוח האדמה מכיל 30% מהקצובה היומית של ויטמין B6, ויטמין המסייע בחילוף החומרים של החלבון. הוא מכיל גם ברזל החיוני לתפקוד תקין של המוח ומונע עייפות וחולשה, סיבים תזונתיים, התורמים להסדרת פעילות מערכת העיכול ומגנזיום התורם לחוזק העצם, למניעת מחלות לב, כלי דם וסוכרת. תפוח האדמה עשיר בנוגדי חמצון המונעים סרטן, מחזקים את מערכת החיסון ומנטרלים רעלים.

בארצות שונות, כמו אנגליה וארצות הברית, תפוח אדמה משמש כמרכיב מרכזי בדיאטות המכילות בין 1000 ל-1200 קלוריות ביום, מכיוון שהוא אינו מכיל קלוריות רבות אך הוא משביע וגודש את הקיבה.

כמובן, חלק ניכר מזה נכון רק אם מבשלים/אופים עם הקליפה, ורצוי לא זמן ממושך ולא במים. מניסיוני מיקרוגל עושה עבודה מצוינת בריכוך תפוחי אדמה (אין צורך במים) ואם מעוניינים בהשחמה ו/או תוספת פריכות, אפשר להשלים באפייה קצרה בתנור/ון.

לסיכום: תפוח אדמה אינו מזון כה נורא; יש בו ערך גליקמי גבוה (וזה חיסרון) אבל הוא גם משביע מאוד ויש בו ערכים תזונתיים נוספים. כמו בכל מאכל, השאלה איך גם איך מכינים וכמובן כמה אוכלים (כפי שאומרת סבתא "הכול במידה" ).
לצפיה ב-'איזה אוכל מוכן לארוחת צהריים מומלץ לקנות ?'
איזה אוכל מוכן לארוחת צהריים מומלץ לקנות ?
07/11/2017 | 10:39
10
26
האם שווארמה ופלאפל זה הכי מומלץ ?
לצפיה ב-'לא מומלץ בכלל לאכול ג'אנק פוד באופן קבוע'
לא מומלץ בכלל לאכול ג'אנק פוד באופן קבוע
07/11/2017 | 11:24
17
כל המאכלים האלה זה הג'אנק פוד שכל הרופאים מזהירים מהם.
הפיתה שעשויה מקמח לבן זה מה שהכי לא בריא בשניהם. השמן השומן והכמויות הגדולות של מלח, במיוחד לא בריא השמן השרוף בפלפל, וגם בשווארמה יש שומן ושמן שרופים ולא בריאים.
עדיף להכנס למכולת לקנות לחמניה מקמח מלא , או "לחם מלא\ לחם חי" ... לקנות גבינה רצוי גבינה עם כמה שפחות שומן  (למשל קוטג' %5 או 3%), לאכול עם זה פרי או ירק, אפשר גם קופסה טונה (רצוי במים או בשמן קנולה) או סרדינים.
גם תצא יותר בריא וגם יותר בזול.
( אבל אל תקנה סלטים מוכנים בקופסה - חומוס וכ"ד זה גם לא בריא כי הם מכניסים בפנים כימיקלים וזה יותר גרוע מהפלפל)

לצפיה ב-'מומלץ לקנות סלט, אבל השאלה מה האפשרויות העומדות לרשותך'
מומלץ לקנות סלט, אבל השאלה מה האפשרויות העומדות לרשותך
13/11/2017 | 16:50
8
16
הכי מומלץ ביחס למה?
שווארמה ופלאפל אינם מאכלי בריאות, אבל הכול יחסי בחיים... ולכן השאלה מה החלופות.
לצפיה ב-'תמיד אפשר להיכנס למכולת או סופר ולקנות אוכל בריא'
תמיד אפשר להיכנס למכולת או סופר ולקנות אוכל בריא
14/11/2017 | 11:24
7
13
נקי וטרי.
וגם לא פחות טעים מהג'אנק פוד.
לצפיה ב-'לא, לא תמיד. לא בכל מקום יש מכולת ולא לכל אחד זה מתאים.'
לא, לא תמיד. לא בכל מקום יש מכולת ולא לכל אחד זה מתאים.
14/11/2017 | 12:53
6
4
לצפיה ב-'כמעט בכל מקום יש מכולת, פשוט צריך לא להתעצל '
כמעט בכל מקום יש מכולת, פשוט צריך לא להתעצל
14/11/2017 | 17:05
5
13
אם מקבלים החלטה שלא אוכלים יותר ג'אנק פוד.
Give me the money, and I'll give you my heart 
תעבור את הכביש ותחזור למכולת 
קולט גלי צה"ל וקולט עלייה 
מרוסיה
כבר באים' 
כפר שמריהו יהו יהו. 
לצפיה ב-'לא, ממש לא! מכולות נמצאות בשכונות מגורים או באזור מעורב'
לא, ממש לא! מכולות נמצאות בשכונות מגורים או באזור מעורב
14/11/2017 | 17:18
4
15
(של מסחר ומגורים) אבל רבים עובדים באזורי תעשייה, למשל, או אולי בקניון או בכלל באזור שאין בו כמעט עסקים. כמו כן במקרים רבים לא מדובר באילוצי "עצלנות" אלא באילוצי זמן. אני יכולה לומר לך שעבדתי שנים במקום שהיה באזור מסחר נטול מכולות לחלוטין. כמו כן היו לי הפסקות קצרות ותחומות בזמן; להתחיל לשוטט בהן ברחובות לא הייתה אופציה.

אני שמה לב שיש לך נטייה לראות את העולם ב"שחור לבן", כאילו יש דרך אחת נכונה, כאילו כולם יכולים לעשות משהו אם רק ירצו, כאילו אין אילוצים כאלה ואחרים... קח בחשבון שיש גם אנשים שהשינוי שהם יכולים ומסוגלים לעשות הוא קטן, יחסי ולא מוחלט. לא בהכרח מתאים להם (מסיבות שונות) לעבור לתזונה הכי בריאה שיש. הם רוצים לקבל תשובה בהתאם לחלופות הזמינות להם, גם אם הן לא אידאליות. העולם לא אידאלי (ולא כולם כמוך).

כיום גם תפריטי דיאטה שמקבלים מדיאטנים מקצועיים מתאימים לאורח החיים של המטופל, להעדפותיו, לאילוציו ועוד, וכבר מזמן לא "מנחיתים" תפריט קבוע מלמעלה. תפריט דיאטה יכול להיות מתון יותר ומתחשב ובעיקר חשוב שהוא יהיה כזה שהמקבל יוכל לעמוד בו, אחרת לא יצליח להתמיד בו. אבל אתה פשוט מנחית עצות שחור-לבן על גולשים בפורום בנחרצות ובהכללות חסרות פשרות, וזו הקצנה והגזמה שלא לצורך. אני מכירה אנשי מקצוע בתחום והם לא עונים כמוך.
לצפיה ב-'אני לא רואה שחור לבן אני רואה רק שחור '
אני לא רואה שחור לבן אני רואה רק שחור
14/11/2017 | 17:29
3
11
כי  כל החברה שלנו חולה - אוכלת אוכל זבל ,שותה משקאות זבל, ומתקבלת תרופות זבל, נגד המחלות שנגרמות לה  מכל הזבל הזה.
לצפיה ב-''
14/11/2017 | 17:52
2
3
לצפיה ב-'גילוי נאות'
גילוי נאות
15/11/2017 | 16:31
1
10
אני לא ניזון רק מספרים ומסיפורים
אני עובד שנים רבות בתעשייה הזאת ומכיר אותה מבפנים .
מה שקרה לחברה המערבית מבחינה בריאותית זה רע מאד- הרבה מאד אנשים סובלים מהשמנה, ממחלות שנקראות מחלות זיקנה אבל הם קורות גם אצל צעירים , סכרת, לחץ דם, טרשת עורקים, התקפי לב, מחלות אוטואימוניות , אוסטופורוזיס , וכן הלאה.
המחלות הללו היו נדירות בעבר ובאמת היו נחלה של זקנים מופלגים בלבד.
אבל מאז שתעשיית המזון התחילה לדחוף לנו אוכל מלא מלח, סוכר , עמילן, כימיקלים שונים עלה אחוז הסובלים מהמחלות האלה והגיל שלהם ירד , היום מתברר שהמחלות האלה מתחילות אצל ילדים .   
התגובה של התעשייה המודרנית המדע והרפואה , במקום למצא את הסיבה ולהחזיר אותנו למזון בריא המציאה תרופות נגד הסימפטומים - יש לך סכרת,יש לך לחץ דם... אין בעיה המשיך לאכול את הזבל וקח תרופה נגד המחלה.
וזה גם מה שרופאים לומדים בבי"ס לרפואה , ותזונאים והדייטנים גם לומדים לתת דייטות פלא שגורמות לך לרדת כמה קילוגרמים עד החתונה ואחר כך לעלות חזרה פי שניים .

הזכרת מה ספורטאים מקצועיים אוכלים :
אז מסתבר שספורטאים מקצועיים לא בריאים בכלל, הם לא אוכלי בריא,  מקבלים תוספות מלאכותיות כמו אבקת חלבון מרוכז, תרופות מרץ וסטרואידים, אוכלים אוכל  לא בריא בכלל , ואכן הם לא בריאים.
היינו מצפים שרצים אולימפיים כמו רצי  מרתון לעולם לא ילקו במחלות לב אבל זה ממש לא ככה יש הרבה עדויות על רצי מרתון שלקו בהתקפי לב ומחלות "זיקנה" כאלה.
מזכיר לי שלפני כמה ימים ראיתי בטלויזיה את אסתר שחמורוב ( אלופת ישראל בריצה ובעלת מדליה אולימפית בת 65 בערך) מספרת על השתלת כליה שעברה . בעלה גם היה ספורטאי מצטיין ונפטר מהתקף לב בגיל לא כלכך מבוגר.

לצפיה ב-'לא יודעת במה אתה עובד, יודעת איך אתה מגיב (בהקצנה ובהכללה)'
לא יודעת במה אתה עובד, יודעת איך אתה מגיב (בהקצנה ובהכללה)
15/11/2017 | 16:55
6
ראשית, מה שקרה לחברה המערבית הוא טוב מאוד: אורך החיים עלה משמעותית בזכות הרפואה המודרנית. המשמעות של חיים ארוכים יותר, בין היתר, הוא בעיות זקנה שפעם היו נדירות יותר כי רוב האנשים פשוט חיו פחות.

שנית, יש אכן בעיות של שפע מבחינת מזון וטכנולוגיה שגורמת לאנשים לפעילות פיזית נמוכה יותר. איש לא מתעלם מכך, גם לא רופאים.

הטענה שרופאים יודעים רק לרשום תרופות היא שקרית ולא מקצועית. עוד לא פגשתי רופא  משפחה / תחום התמחות רלוונטי אחר (או אחות) שלא ראו אדם שמגיע עם בעיות שנובעות ממשקל עודף ולא הציעו לו שינוי תזונה / הפניה לדיאטנית / פעילות גופנית וכו'. למעשה כיום קופות החולים מעודדות זאת בצורה אקטיבית, כמו גם מנהלות רישום מדדים בתיק הרפואי.

הבעיה היא שלא לכולם זה מתאים. לא כולם רוצים/יכולים/מוכנים/מצליחים לעשות שינוי מהותי באורחות החיים (במידה מספקת או בכלל), ולכן קיימים גם פתרונות תרופתיים.

גם הטענה שדיאטנים "לומדים לתת דייטות פלא שגורמות לך לרדת כמה קילוגרמים עד החתונה ואחר כך לעלות חזרה פי שניים" שקרית ומכוערת, ומכפישה אנשי מקצוע טובים. רוב הדיאטנים (ואני לא מתייחסת לאלה שמפרסמים את עצמם בתקשורת עם שלל המצאות) נותנים תפריטים מאוזנים ומותאמים אישית וממש לא "דיאטות פלא".

ברור שכמו בכל תחום, הן ברפואה והן בתזונה יש גם אנשי מקצוע פחות טובים / רשלניים / לא אכפתיים. אבל לא פוסלים ארגז שלם בגלל כמה תפוחים רקובים.

לא הזכרתי "מה ספורטאים אוכלים" (יש המון סוגי ספורט והתזונה ביניהם משתנה מאוד) אלא נתתי דוגמה לכך ששחיינים לפני תחרויות אוכלים פחמימות מורכבות עבור האנרגיה. בירקות אין אותה כמות אנרגיה זמינה לגוף ולכן אוכלים פסטה ולא סלט. זו הייתה הנקודה היחידה שלי (ולא ספורטאים או תזונת ספורט באופן כללי).

באופן כללי ספורט אינטנסיבי (ברמה של ספורטאים אולימפיים) לא בריא לגוף כי הוא יוצר עומסים גדולים ולא פעם מביא לפציעות רבות. אבל אין לזה בהכרח קשר לתזונה ואין פירוש הדבר שספורטאים אינם בריאים באופן כללי חולים או סובלים יותר מאדם ממוצע. ספורטאים רבים מקפידים על תזונה בריאה ומאוזנת. כמו כן אבקת חלבון רלוונטית לשרירנים וממש לא לכולם; סטרואידים וכדורי מרץ אסורים חוקית. ברור שיש גם כאלה שעוברים על החוק או מזיקים לגופם, אבל ההכללה הגורפת שאתה עושה חוטאת למציאות ושוב מכפישה אנשים רבים ללא כל הצדקה.

מחלות שיש לספורטאים בגיל כזה או אחר לא קשורות בהכרח לספורט. העובדה שהם היו ספורטאים בגיל צעיר לא מקנה להם תעודת ביטוח נגד שום דבר. לקחת דוגמה כמו אצנית שעברה השתלת כליה זה לא מוכיח שום דבר וודאי שלא מחזק את טענתך; זה בעיקר מוכיח שאתה אדם שלא יודע באמת איך המדע עובד, כי אף פעם לא משליכים מדוגמה פרטית על הכלל כפי שאתה עושה.

לו היית טורח לבדוק את עצמך, נגיד חיפוש של שנייה בגוגל (כפי שעשיתי כעת) היית מגלה שלבעיית הכליה שלה אין שום קשר לספורט, אלא מדובר בבעיה גנטית משפחתית:

"אבל לצד הפעילות הפיזית הבלתי פוסקת ידעה תמיד רוט-שחמורוב שהגנטיקה שלה עלולה יום אחד להביא עליה צרה רפואית גדולה. אמה סבלה מאי-תפקוד כליות ועברה שנים רבות טיפולי דיאליזה יומיים, עד מותה. בעיית הכליות הופיעה גם אצל אחיה, שמתגורר בארצות-הברית, ונאלץ לעבור השתלה כליה. לכן לא ממש הופתעה לפני מספר שנים כשאחת הבדיקות הראתה סיכון לאי תפקוד הכליות. אבל את הבשורה הסופית קיבלה לפני כשנתיים, כשהרופא ישב מולה, הביט לה בלבן של העיניים ואמר - זהו, הגיע הזמן למצוא כליה."

אז מה הקשר, לעזאזל?
לצפיה ב-'ערכים תזונתיים (קלוריות) לפטריות שיטאקי/ה'
ערכים תזונתיים (קלוריות) לפטריות שיטאקי/ה
29/10/2017 | 15:35
7
42
קניתי פטריות מיובשות וכתוב בערכים התזונתיים 364 קק"ל ל-100 גרם (כלומר כל האריזה). המספר הזה נשמע לי לא סביר, בהתחשב בכך שלפטריות לא-מיובשות יש בד"כ ערך קלורי דו-ספרתי לא גבוה (לדוגמה, בפטריות שמפיניון משומרות מסוננות יש 20–30 קק"ל ל-100 גרם).

ברור לי שבטריות יש הרבה מים ובמיובשות לא וזה משפיע, אבל זה לא סדר גודל של פי עשרה... גם כשהרטבתי אותן (ההוראות הן להשרות במים לחצי שעה עד שעה) הן לא התנפחו פי עשרה (אפילו לא פי שניים). האם ייתכן שפטריות שיטאקי אכן עד כדי כך משמינות?
לצפיה ב-'זה נכון, וזה חשבון פשוט'
זה נכון, וזה חשבון פשוט
30/10/2017 | 10:35
6
17
תעשה חלבונים 19.3 גרם כפול 4 ==77.2
פחממות 63.4 גרם כפול 4==  253.6
שומנים 3.7 גרם כפול 9 == 33.3
ותחבר את מה שיצא לך.== 364
ואת ההסבר אתה יודע - בפטריות לא מיובשות יש המון מים, ולכן במיובשות יש הרבה קלוריות.
אחרי שאתה משרה אותם במים ומבשל אותן הם סופגות מים בחזרה ואז לכל 100 גרם של פטריות ספוגות מים, כאלה יש פחות קלוריות.ויותר נפח.

לצפיה ב-'תודה, אבל כפי שכתבתי, כמות המים לא הייתה פרופורציונית כלל'
תודה, אבל כפי שכתבתי, כמות המים לא הייתה פרופורציונית כלל
30/10/2017 | 14:18
5
16
ועכשיו כשאתה מציין זאת גם כמות הפחמימות נראית לי מוגזמת ובלתי סבירה...
לצפיה ב-'פטריות'
פטריות
01/11/2017 | 12:50
4
21
מנסיוני האתר הזה אמין למדי, והוא די מתאים בערכו הקלורי למה שרשום במוצר שקנית (אם כי לא בכמות החלבון. אולי קנית פטריות איכותיות במיוחד, או שהיצרן/יבואן לא מדייק). פטריות מיובשות מכילות הרבה פחמימות כי הן צריכות הרי להיות מורכבות ממשהו... .

לצפיה ב-'תודה. עדיין גבוה אבל לא ממש מתאים, תוספת של 23% זה לא מעט'
תודה. עדיין גבוה אבל לא ממש מתאים, תוספת של 23% זה לא מעט
01/11/2017 | 13:59
3
11
לגבי מורכבות מ"משהו" אין סיבה שה"משהו" יהיה דווקא פחמימות...
אבל אולי מכיוון שהן נחשבות לפטריות "בשרניות" יותר.
לצפיה ב-'אין כל כך הרבה אלטרנטיבות'
אין כל כך הרבה אלטרנטיבות
02/11/2017 | 11:57
2
11
ייתכן שהיצרן הסיני לא מבחין בין פחמימות ממש לבין סיבים תזונתיים. מה כבר יכול להיות שם? שומן, חלבונים ופחמימות (את המים הרי הרחיקו ואלכוהול כנראה אין שם) וחומרים אחרים בכמויות מזעריות.
לצפיה ב-'שומן אין, אבל סיבים וחלבונים יכולים להיות'
שומן אין, אבל סיבים וחלבונים יכולים להיות
02/11/2017 | 12:35
1
7
לצפיה ב-'סיבים וחלבון'
סיבים וחלבון
02/11/2017 | 12:50
11
דווקא לעניין החלבון נראה שהיצרן מגזים בכיוון החיובי (או שיש לו זן עשיר במיוחד של הפטריות האלה או שמישהו התבלבל בהעתקה והעתיק בטעות את העמודה "אחוזים" ל"משקל"). לגבי הסיבים, כמות הפחמימות שהוא נותן (63 גרם) מתאימה לכך שהוא כן הפחית את הסיבים  מ-75 גרם של פחמימות כולל סיבים.
לצפיה ב-'מה יותר בריא פיתה עם שווארמה או פיתה עם 3 נקניקיות ?'
מה יותר בריא פיתה עם שווארמה או פיתה עם 3 נקניקיות ?
01/11/2017 | 10:24
10
24
לצפיה ב-'שוארמה'
שוארמה
01/11/2017 | 12:39
2
10
לצפיה ב-'למה?'
למה?
01/11/2017 | 13:05
1
19
תודה

לצפיה ב-'מידע'
מידע
01/11/2017 | 13:49
22
בשוארמה יש לך קצת יותר מידע על המרכיבים.
לצפיה ב-'בנקניקיות יש גם חומרים משמרים צבעי מאכל לא בריאים'
בנקניקיות יש גם חומרים משמרים צבעי מאכל לא בריאים
06/11/2017 | 16:49
3
14
שאין בשווארמה
לצפיה ב-'לא בהכרח... יש לא מעט נקניקיות ללא חומרים משמרים'
לא בהכרח... יש לא מעט נקניקיות ללא חומרים משמרים
13/11/2017 | 16:54
2
8
וצבעי מאכל כיום הם במקרים רבים מיצוי של ירקות צבעוניים כמו גזר, סלק או פלפל, כך שההפחדות נגדם מופרזות ומיותרות. צריך להסתכל על התכלס ולא רק על הכותרת.
לצפיה ב-'יש חומרים שמשמשים בתעשית המזון ונכנסים לאוכל ולא מופיעים'
יש חומרים שמשמשים בתעשית המזון ונכנסים לאוכל ולא מופיעים
15/11/2017 | 16:41
1
5
ברשימת המרכיבים.
יש עוד חומרים שמהופכים את האוכל ליותר נחשק ויפה והם מופיעים כמספר E או כ"חומר משפר בלהלבלה" או חומר מסמיך או מונע הקצפה ( סיליקון למשל - כמו שהכניסו פעם לחלב בתנובה ונתפס ע"י כלובוטק)  , המעטפת של הנקניקיה זה חומר סינטטי...
יש חומרים שלא כותבים בכלל כי הם מוספים בתהליך ולא למוצר הסופי.
"צבע מאכל טיבעי עשוי מסלק..." אף אחד לא מספר לך מה יש בו חוץ ממיץ של סלק אבל יש בו.תחשבי  איך ממצים את הצבע מתוך הירק, או איך גורמים לו שישמר כמה שנים על המדף בלי לדהות ולהתקלקל...

לצפיה ב-'לא! זה לא חוקי. אם הם חלק מרכיבי המוצר, הם כתובים.'
לא! זה לא חוקי. אם הם חלק מרכיבי המוצר, הם כתובים.
15/11/2017 | 17:19
3
אם הם חלק מתהליך הייצור, הם לא נשארים במוצר הסופי (ואם הם כן, צריך לציין).

כמובן, אתה ממשיך בקו ההפחדה של "הפחדה במקום הסברה". למה משנה אם המעטפת של הנקניקיה היא מחומר סינתטי? (מה שלא בהכרח נכון, אגב). כבר סיכמנו ש"טבעי" אינו מילה נרדפת ל"טוב" או "בריא"; מאותה סיבה בדיוק גם "סינתטי" אינו מילה נרדפת ל"רע" או "מזיק". סינתטי פשוט מתייחס לצורת הייצור, לא לתוצר הסופי.

ראשית, נפרק הפחדה ראשונה שלך:
איך ממצים צבע מתוך ירק? מרטיבים, ממצים ומייבשים, בגדול. אפשר גם לבד בבית:

הלאה. אין שום בעיה עקרונית עם חומרים שהופכים מוצר לנחשק ויפה או מוצגים בסימון קטלוגי כזה או אחר. שני הדברים האלה בפני עצמם לא אומרים אם מדובר ברכיב בעייתי לבריאות. לו באמת היית מהתחום היית יודע שקטלוג E הוא בסה"כ קטלוג של האיחוד האירופי לתוספי מזון (E = Europe) ואין בכך קביעה שיפוטית בריאותית.

"שיטת מספור זו היא השיטה המקובלת למספור תוספי מזון גם בישראל. בתחילה, כל חומר כימי שניתן לו מספר E היה מותר לשימוש במוצרי מזון, אך כיום יש על חלקם הגבלות על הכמות המותרת או המומלצת בשימוש; חלקם אף אסורים לשימוש. בניגוד לדיעה הרווחת,[1] קיומו של מספר E אינו אומר כי החומר מסוכן בהכרח – גם לוויטמין C, חומר חשוב לגוף האדם, יש מספר (E300). החומרים שאין הגבלה על כמותם מכונים "GRAS - Generally Recognized As Safe" (בתרגום חופשי: "מזוהים באופן כללי כבטוחים"), והם מעטים יחסית. לשאר החומרים יש מינון מומלץ, לרוב ביחידות של מיליגרם עבור כל ק"ג של משקל הגוף ליום. תחום תוספי המזון הוא אחד התחומים המפוקחים ביותר בתעשיית המזון. ישנם מספרי E רבים אשר קיימים רק ברשימה, אולם בפועל לא מתבצע בהם שימוש בשום מקום בעולם. בחקיקה הישראלית לא קיימת חובה לסמן את מספר ה-E של תוספי מזון, וניתן להסתפק בשמם המדויק, מכיוון שמספר E הוא פשוט שם סטנדרטי ומקוצר. באופן הפוך, ישנם תוספים (כגון טרטרזין או מונוסודיום גלוטמט), שגם אם הם מסומנים במספר E, יש חובה לרשום את שמם המלא ברשימת הרכיבים."

"תוספי מזון נמצאים בשימוש מאות שנים, למשל פקטין מפירות (E440) נתרן כלורי (מלח, החומר המשמר הנפוץ ביותר, אין מספר E מפחיד), חומצה אצטית (חומץ, E260), סוכרוז (סוכר, אין מספר E מפחיד) או גופרית דו-חמצנית (E220, ביין ופירות יבשים). המייצב קרגינן (Carrageenan, E407), שמוזכר כאחד החומרים שמוספים לפיצה, הוא חומר מסמיך "טבעי" וטבעוני שמופק מאצה אדומה."
[מתוך "מדע גדול בקטנה"]

ועוד הסבר שלהם על מספרי ה-E שמהלכים אימה על האוכלוסייה (למה להסביר אם אפשר להפחיד? ):
"מספרי ה E שחזרו וציינו אותם כדבר מאיים ומפחיד בכתבה אינם קבוצה ברורה אחת. זוהי צורת מיון לתוספי מזון אשר נהוגה באירופה (מכאן האות E). זה אפילו לא אומר שהתוסף הוא סינתטי (לא שטבעי זו ערובה לבריאות או בטיחות – ציאניד וארס נחשים טבעיים לחלוטין!), אלא שהיצרן הוסיף אותו למוצר.

לדוגמא: המספרים בין E100-199 אלו צבעי המזון. ישנם כאלו כמו E101 אשר הוא בעצם ויטמין טבעי (ריבופלבין, B2, צבען צהוב), ו E140- שהוא בעצם כלורופיל (הצבע הירוק של הצמחים) וקיימים גם צבעים שהם סינטטיים לחלוטין.

בגזרת מספרי ה E400-499 ניתן למצוא את המייצבים, הגורמים לשינוי המרקם של המוצר. לדוגמא, חומרים מקרישים (ג'לי) אשר במקרים רבים הם בסך הכל מיץ אצות מיובש. קחו לדוגמא את המספר E415 שהוזכר בכתבה- גומי קסנטן. שם מפחיד אך למעשה זהו סיב תזונתי (אשר בכתבה המליצו להגביר מצריכתם -אך חשוב לזכור כי הפרזה בכל סוג מזון אינה מומלצת, גם לא עם סיבים תזונתיים).

לכן חשוב לזכור - מספר E לא אומר דבר, וכל מקרה הוא לגופו. מה שכן, הימצאות מספרי E מרמזת על כך שמדובר במוצר מעובד. אך אין בזה שום סוד, לחם תעשייתי הינו מוצר מעובד מיסודו, שאחרת לא היה ניתן לשיווק בהיקפים כאלו.

ומבין כל מספרי ה-E, כמו בכל תחקיר עיתונאי כמעט, גם כאן מוענקת שימת לב לחומרים משמרים, זוהי פשוט דרך קלה להפחדת הציבור, כשמדגישים את ההימצאות של חומר מסויים מבלי להסביר מה משמעותו (בריאותית וכלכלית). אנחנו מאמינים שעדיף להבין ולא סתם לפחד.

כשפרופ' רם רייפן, מהמחלקה לביוכימיה, מדעי המזון והתזונה בפקולטה לחקלאות של ה Hebrew University of Jerusalem, נשאל על רשימת מספרי E (עם מוזיקת מתח ברקע) שהיו בעצם חומר משמר, חומר מתחלב, נוגדי חימצון (שאחד מהם היה E300, חומצה אסקורבית או ויטמין C) וחומר מייצב, הוא עונה "אלה חומרים משמרים" בהכללה שאינה הולמת את מקצועו.

לכן בואו נשאל שאלה פשוטה - למה משתמשים בחומרים הללו?
הרי הם עולים כסף ועיבודם במזון דורש התעסקות. האם היצרן שם אותם רק כדי שיהיה עוד שם מוזר ברשימת הרכיבים?

ובכן מתברר שלחומרים משמרים יש שתי תכונות שדווקא צריכות לעניין אותנו כצרכן.
1. הארכת חיי מדף שמסייעת בהורדת יוקר המזון ומפשטת את ניהול משק הבית (כאשר לא צריך כל יומיים להחליף לחם). פרופ' רייפן אכן ציין זאת, אך היה ראוי שהמגישות, המתרכזות בדאגה לאוכלוסייה, היו מדגישות את ההבט הצרכני.
2. מניעת סיכונים להרעלות שנגרמות ממזהמים שיתפשטו במוצר או מרעלנים שאלו יפרישו. וכן, צריכת מזון מרקיב הייתה גורם בעייתי מאוד בעבר, אבל בגלל שמשתמשים בחומרים משמרים, כבר שכחנו מזה. כאשר נשאל פרופ' רייפן לגבי הרגשותיו כשהוא רואה את מספרי ה- E, הוא ענה כי הוא "פחות שמח". אנחנו קצת פחות נחרצים. אמנם היינו מעדיפים על פניו לחם ללא תוספות שקשורות למה שאנחנו טועמים, אבל אין לנו ולאחרים רבים בארץ ובעולם, מספיק כסף ללחם עם חיי מדף קצרים וגם איננו ששים להיפגע מחיידקים ופטריות. אלו שיכולים לאפשר לעצמם כלכלית, מוזמנים לקנות את לחמי הבוטיק המצויינים. בעלי זמן פנוי ועניין באפייה מוזמנים לאפות לחמים בבית.

לסיכום, די עם ההפחדות המכלילות והלא מבוססות שלך! זה פסודו-מדע נחות של תקשורת כללית. ממי שמתיימר לתת תשובות מקצועיות בפורום תזונה הייתי מצפה ליותר.
לצפיה ב-'למיטב הבנתי (הלא מקצועית) שווארמה עדיפה'
למיטב הבנתי (הלא מקצועית) שווארמה עדיפה
13/11/2017 | 17:01
2
6
כי היא בעיקרון בשר הודו רזה (אם לא מוסיפים לה שומן...) ובנקניקיות עוף יש בד"כ 15–20 אחוזי שומן. כמו כן שווארמה נחתכת מנתח שלם (למיטב ידיעתי) ונקניקיות הן בשר טחון ומעובד שלא נחשב לאיכותי במיוחד... וגם מכיל הרבה נתרן (מלח).

אני אוכלת נקניקיות רק פעם-פעמיים בשנה (יום העצמאות ו/או ל"ג בעומר) ולא כי זה בריא אלא כי זה טעים, ויש רגעים בחיים שרוצים להתפנק . באופן קבוע לא אוכלת, מעדיפה להימנע (ושווארמה אני פשוט לא אוהבת). גם אם בוחרים לאכול נקניקיות, אם קונים ומכינים לבד ולא ברחוב, אפשר לבחור בנקניקיות קצת פחות זבליות (וכמובן, לא לטגן), למשל אלה שנסקרו בסוף הכתבה:
לצפיה ב-'שווארמה עשויה מבשר הודו אדום עם שומן כבש'
שווארמה עשויה מבשר הודו אדום עם שומן כבש
15/11/2017 | 16:45
1
8
חלק ניכר של השווארמה זה שומן.
בשווארמה יש הרבה מאד מלח.
בעמוד השווארמה בין שכבות הבשר הודו יש שכבות של בשר טחון מאיכות זבל.
השומן שנשרף מכיל חומרים מסרטנים ולא בריאים ...
אולי שווארמה קצת יותר טובה מבחינת כימיקלים שיש בנקניקיות , אבל שניהם לא בריאים.
עדיף לקנות לחמניה מחיטה מלאה במכולת להכניס בה גבינה או טונה...
לצפיה ב-'לא בהכרח, תלוי איך מכינים, מהיכן חותכים, מה לוקחים...'
לא בהכרח, תלוי איך מכינים, מהיכן חותכים, מה לוקחים...
15/11/2017 | 16:56
4
ובשר טחון לא ראיתי מעולם בעמוד שווארמה, לפחות לא במקום שמכבד את עצמו.

עדיף הרבה דברים, השאלה מה מתאים, מה רוצים, מה יכולים וכו'. את גישתך הקיצונית כבר הבנו, כמו גם השלילה הגורפת של מלח, שומן ופחמימות. לא כולם צדיקים כמוך, מה לעשות.
לצפיה ב-'שתייה לאחר צחצוח שיניים'
שתייה לאחר צחצוח שיניים
28/10/2017 | 23:01
7
28
האם זה בסדר לשתות משקאות לא מסוכרים (למשל תה עם דבש או קפה שחור ללא תוספת ממתיקים למינהם) לאחר צחצוח שיניים?
לצפיה ב-'אין שום בעיה רק שזה נושא של רופאי שיניים ולא תזונה'
אין שום בעיה רק שזה נושא של רופאי שיניים ולא תזונה
29/10/2017 | 10:29
12
לצפיה ב-'תה עם דבש הוא משקה מסוכר בהחלט'
תה עם דבש הוא משקה מסוכר בהחלט
29/10/2017 | 11:51
5
11
לצפיה ב-'דבש טבעי'
דבש טבעי
30/10/2017 | 22:33
4
17
בדבש אין חיידקים-בגלל זה הוא לא מתקלקל
לצפיה ב-'חיידקים אולי אין'
חיידקים אולי אין
31/10/2017 | 17:12
15
אבל סוכר יש ויש (למעשה חוץ מסוכר ומים אין שם הרבה). גם סוכר שולחני די עמיד למזיקים.
לצפיה ב-'בדבש יש תכולת סוכר גבוהה מדי עבור חיידקים'
בדבש יש תכולת סוכר גבוהה מדי עבור חיידקים
13/11/2017 | 17:14
2
10
גם לריבה לא מוסיפים חומרים משמרים מאותה סיבה (סוכר באחוזים גבורים הוא חומר שימור טבעי).
לצפיה ב-'שאריות של דבש נשארות על השיניים יותר מסוכר ולכן זה יותר גרוע'
שאריות של דבש נשארות על השיניים יותר מסוכר ולכן זה יותר גרוע
14/11/2017 | 12:30
1
10
לינק : http://www.yatirdent.com/סוכר-עששת
ציטוט:
"דווקא סוכרים במאכלים הנחשבים בריאים כדבש, צימוקים, תמרים ופירות יבשים, נדבקים אל שטח פני השן ונשארים שם לאורך זמן, מה שמאריך את זמן הריסת חומר השן על ידי החומצה."

לצפיה ב-'לגבי פירות זה אולי נכון, אבל דבש מתמוסס בפה מהר מאוד'
לגבי פירות זה אולי נכון, אבל דבש מתמוסס בפה מהר מאוד
14/11/2017 | 13:07
7
וכשהוא כבר נצרך בתוך משקה חם (כפי ששאל פותח השרשור) הוא כבר התמוסס בו ואינו צמיגי או נדבק יותר מכל סוכר אחר. כך שלהערת הטריוויה הזאת אין קשר לשאלה שנשאלה, ולמעשה גם אין לה קשר לתגובה שלי... אבל נו, אין חדש תחת השמש.
לצפיה ב-' מחכים לכם בפורום ריפוי ותזונה טבעית '
מחכים לכם בפורום ריפוי ותזונה טבעית
29/08/2017 | 15:13
22
בפורום ריפוי ותזונה טבעית מומחה מחכה לשאלות שלכם ולייעוץ בתחום התזונה והבריאות 
http://www.tapuz.co.il/forums/forumpage/2552
לצפיה ב-'אנמיה בהריון וברזל'
אנמיה בהריון וברזל
30/10/2017 | 15:17
2
12
שלום,
אני בשבוע 25 ואבחנו אצלי אנמיה.
1. ברזל בכדורים- תוך כמה ימים אחרי שהתחלתי כדורים אני אמורה להרגיש שיפור בחולשה? 
2. ברזל דרך מזון- אמרו לי שכדאי עלים ירוקים- זה משנה איך מבשלים אותם? למשל, נשאר ברזל כלשהו אחרי בישול של עלי סלק?

תודה רבה! 

לצפיה ב-'לקבל ברזל דרך מזון הכי טוב לאכול בשר אדום ואברים פנימיים'
לקבל ברזל דרך מזון הכי טוב לאכול בשר אדום ואברים פנימיים
05/11/2017 | 12:21
1
10
גם של עוף - כבד, לבבות וכ"ד.
דווקא עלים ירוקים הם לא מקור טוב לברזל, בעלים ירוקים ובמיוחד בסלק, בסלק יש הרבה חומצה אוקסלית שקושרת ברזל והופכת אותו לבלתי זמין לגוף
אם את צמחונית אז מקורות טובים לברזל טחינה, דגנים (לחם מקמח מלא), קטניות, אגוזים , זרעי פשתן ... 
בדרך כלל אם יש אנמיה מומלץ לקבל גם חומצה פולית , וגם ויטמין C ,וויטמין B12.

לצפיה ב-'תודה! '
תודה!
05/11/2017 | 15:20
3
לצפיה ב-'זה בריא ? אפשר לאכול כל יום 3 ?'
זה בריא ? אפשר לאכול כל יום 3 ?
26/10/2017 | 12:04
26
47
לצפיה ב-'על פניו נראה שזה הרבה יותר בריא מנקניקיות אחרות '
על פניו נראה שזה הרבה יותר בריא מנקניקיות אחרות
29/10/2017 | 10:50
25
17
אבל יש בזה הרבה מלח ( 700 מ"ג ב 100 גרם זה המון מלח - כמו בגבינה מלוחה), ואולי יש גם עוד דברים לא בריאים אבל אי אפשר לדעת כי אין רשימת מרכיבים מפורטת- למשל כתוב "סוכרים" לא כתוב איזה וכמה...
ויש לנקניקיות כאלה  מעטפת "מעי מלאכותי" שעשויה מחומרים סינטטיים לא מצויין בכלל הנושא הזה.
אתה גם צריך לסמוך על המפעל הזה שהם באמת עושים מה שכתוב ....
אני לא סומך על שום חברת יצור מזון ולכן לא אוכל דברים כאלה.
לצפיה ב-'אגב ההערה "למעט חומרים שנמצאים באופן טיבעי בתבלינים "'
אגב ההערה "למעט חומרים שנמצאים באופן טיבעי בתבלינים "
29/10/2017 | 10:57
24
28
זאת הערה לא תקינה ולא מקובלת - בתבלינים אין חומרים שנמצאים באופן טיבעי
מצד שני יש תבלינים שיש בהם חומרי שימור וצבעי מאכל סינטטיים שלא נמצאים באופן טיבעי ומוספים ע,י יצרן התבלינים.
על המוצר הז הלא כתוב שהוא מכיל תבלינים אורגניים ולכן זה חשוד.
לסיכום: 
אם אתה אוכל נקניקיות רגילות בדרך קבע ורוצה לאכול את אלה במקום הנקניקיות הרגילות, אז זה מומלץ .
אבל אם אתה לא אוכל בדרך כלל נקניקיות אז לא מומלץ להתחיל לאכול את זה עדיף תמיד לאכול אוכל לא מעובד כמה שיותר כמו שהוא בטבע או מבישול בבית מחומרי גלם.
לצפיה ב-'למה לא? תבלינים ומלח ים הם חומרים טבעיים וחלקם משמרים'
למה לא? תבלינים ומלח ים הם חומרים טבעיים וחלקם משמרים
29/10/2017 | 17:24
23
28
מלחים, חומצות, סוכרים, שומנים ועוד משמשים את האנושות לשימור מזון במשך אלפי שנים.
לצפיה ב-'המלחים סוכרים שומנים שמוכנסים למזון למטרות שימור הם אלה'
המלחים סוכרים שומנים שמוכנסים למזון למטרות שימור הם אלה
30/10/2017 | 10:46
22
21
שגורמים למחלות קרדיווסקולריות לבעיות ההשמנה הסכרת לחץ הדם ואכן זה ככה כבר כמה אלפי שנים.
בני האדם התפתחו במשך מליוני שנים על מזון טיבעי בלי תוספת של החומרים האלה
כאשר האנשים גילו שהוספת מלח סוכר ושומן משמרים מזון התחילו להשתמש בהם בכמויות מוגזמות שהגוף לא מורגל אליהם ולכן האנושות חולה במחלות הניווניות האלה כבר אלפי שנים .
מדענים גילו מחלות לב , טרשת עורקים סכרת , ומחלות ניווניות אחרות במומיות של המיצרים.
לעומת זאת באדם הקדמון יותר ובחברות של ציידים לקטים וכאלה שאוכלים אוכל טיבעי בימנו (בלי מלח בלי שמן ) אין מחלות כאלה כמעט בכלל. 
היום ידוע למדע שהורדה מהתפריט של מלח מונעת לחץ דם וסכרת, עודף שמן ושומן גורם לטרשת עורקים ולהשמנה, סוכר ועמילן בעודף גורמים לסכרת ולאחרונה גם גילו שכל המחלות האלה קשורות אחת לשניה ונובעות גם מגורמים משותפים - למשל עודף מלח משבש את חילוף החומרים בתאי הגוף, גורם גם לסכרת וגם לטרשת עורקים, והסוכר והשומן רק מגבירים את האפקט של המחלה.
ומלח ים זה ממש לא חומר מזון טיבעי שדרוש לגוף למרות שהוא נמצא במי ים , בדיוק כמו שציאניד זה לא חומר מזון טיבעי שדרוש לגוף למרות שהוא  נמצא בשקדים ובזרעים של תפוחים.
לצפיה ב-'מה הקשר בין המשפט שכתבתי לנאום שדפקת בתגובה?'
מה הקשר בין המשפט שכתבתי לנאום שדפקת בתגובה?
30/10/2017 | 14:11
21
16
כתבת קודם, להזכירך, "זאת הערה לא תקינה ולא מקובלת - בתבלינים אין חומרים שנמצאים באופן טיבעי" ובסה"כ ניסיתי לומר שיש תבילינים וחומרים טבעיים שבאופן טבעי הם בעלי יכולת שימור (ולא מוספים כחומרים משמרים). זה הכול. לא נכנסתי כלל לנושא הבריאות ולא כתבתי שמה שטבעי בריא.

לגבי מה שכתבת, ההשוואה לאדם הקדמון מגוחכת, בהתחשב בכך שרוב המחלות הנ"ל מגיעות בגיל מבוגר ותוחלת החיים אז הייתה קצרה יותר (למעט בעלי המזל, ונו, אם היה לך מזל... אתה לא דוגמה מייצגת).

אחרון חביב, המחלה נקראת סוכרת (סֻכֶּרֶת) מהמילה "סוכר" כפי ש"כינמת" היא מ"כינים" ושתיהן דומות אך לא שקולות במשקל המחלות הרגיל (כמו צהבת, חצבת, אדמת, חזרת וכו').
לצפיה ב-'מה הקשר?'
מה הקשר?
02/11/2017 | 12:56
7
10
במבט מהיר מתקבל הרושם שההודעה שלך עם הכותרת "למה לא? תבלינים ומלח ים הם חומרים טבעיים וחלקם משמרים" עונה ישירות לשאלה "זה בריא ? אפשר לאכול כל יום 3 ?" שפותחת את השרשור הזה. למעשה, גם במבט פחות מהיר הרשום הזה עלול להישאר, ואני חושב שזה מה שקרה לאבי.
לצפיה ב-'איך היא עונה ישירות אם היא משורשרת שתי תגובות מתחת?'
איך היא עונה ישירות אם היא משורשרת שתי תגובות מתחת?
02/11/2017 | 13:06
6
9
(ומוזחת פנימה בהתאם) והכותרת שלה מתייחסת באופן מילולי ישיר לכותרת שמעליה... ואני מניחה שאבי קיבל עדכון על התגובה שלי להודעה שלו...
לצפיה ב-'איך, למה, מתי ואיפה'
איך, למה, מתי ואיפה
02/11/2017 | 13:21
5
8
כפי שכתבתי קודם, הכותרת נראית "מתייחסת באופן מילולי ישיר" דווקא לשאלה בראש הפורום ולא לתגובה שמעליה. אין לי מושג אם אבי מקבל הודעות על תגובות להודעות שלו אבל יש לי מושג ברור בקשר לכוונות שלי להמשיך את הדיון הזה: שאלת מה הקשר, עניתי לך מה הקשר, תעשי עם זה מה שאת רוצה (מאדם סביר הייתי מצפה למשהו כמו "סליחה, אבי, לא שמתי לב לניסוח המטעה של הכותרת ולכן עניתי בטון פוגעני מהראוי"  אבל ברור שהציפיה הזאת אינה רלוונטית כאן).
לצפיה ב-'הכותרת לא מטעה, היא מתייחסת ישירות לכותרת שהגבתי לה'
הכותרת לא מטעה, היא מתייחסת ישירות לכותרת שהגבתי לה
02/11/2017 | 13:33
4
13
מבחינת התבלינים והחומרים הטבעיים, ואלה מילים שפותח השרשור כלל לא השתמש בהן כי הוא לא שאל על חומרים משמרים או על תבלינים אלא רק "האם זה בריא". האם התייחסתי לבריא? לא! האם שרשרתי את תגובתי להודעה הרלוונטית? כן!

מאדם סביר הייתי מצפה למשהו כמו "סליחה, טריליאן, לא שמתי לב שהגבת לי ולכן עניתי באופן לא רלוונטי וייחסתי לך כוונות שלא היו לך".
לצפיה ב-'את כתבת : "למה לא , מלח וסוכר...משמשים אלפי שנים וכ"ו..."'
את כתבת : "למה לא , מלח וסוכר...משמשים אלפי שנים וכ"ו..."
05/11/2017 | 14:25
3
8
אז אם אני כותב שמלח סוכר וחומרים משמרים זה לא בריא, ואת כותבת: "למה לא זה רק מלח ים וסכורים שמשתמשים בהם אלפי שנים"... "...משתמע מזה שאת חושבת שמלח ים סוכרים וכל היתר זה כן בריא, כי אנשים משתמשים בזה אלפי שנים ... וכ"ו ...
ולכן כתבתי לך שאלפי שנים זה לא מספיק, כי לפני זה מליוני שנים לא השתמשו בזה.
מכאן ההרצאה ש"דפקתי" על האדם הקדמון ועל כל היתר.

לצפיה ב-'לא, זה לא מה שכתבת בהודעה שלה הגבתי. המילה "בריא" לא מופיעה'
לא, זה לא מה שכתבת בהודעה שלה הגבתי. המילה "בריא" לא מופיעה
05/11/2017 | 14:27
2
8
בה כלל. אתה מוזמן לקרוא מחדש את השרשור ובעיקר את הודעה ההבהרה שלי, שהתעלמת ממנה:
לצפיה ב-'בסדר מתנצל - לא ירדתי לסוף דעתך.'
בסדר מתנצל - לא ירדתי לסוף דעתך.
05/11/2017 | 14:39
1
9
לצפיה ב-''
05/11/2017 | 14:55
1
לצפיה ב-'הקשר הוא שמלח ים זה לא בריא בדיוק כמו מלח מהיבשה'
הקשר הוא שמלח ים זה לא בריא בדיוק כמו מלח מהיבשה
05/11/2017 | 11:40
12
10
מבחינה כימית זה אותו דבר = סודיום כלוריד   NACL.
הנסיונות ליחס ל"מלח ים" תכונות בריאות  יותר ממלח אחר (מלח שנחצב ביבשה למשל) זאת הונאה כי זה בדיוק אותו חומר.
יש מחקרים שמראים שעודף מלח במזון הוא בין אחד הגורמים לסכרת וגם להשמנה.
לידיעתך המחלות האלה לא "באות" בגיל מבוגר , מחקרים אחרונים מגלים שכל המחלות האלה מתחילות להתפתח בגיל צעיר ורק מתבטאות בגיל מבוגר כאשר המצב הופך לפתולוגי ומפריע לתיפקוד.
הקטע עם האדם הקדמון היה להסביר לך שהאדם התפתח מליוני שנים תוספת בלי מלח וסוכר וכימיקלים אחרים באוכל , והתחיל להוסיף את הכימיקלים לאוכל רק באלפי שנים אחרונות. 
בקשר לסכרת שבאה מהמילה סוכר: 
כמו שחזרת זה לא מחלה שבאה מהחזירים וצהבת לא מחלה של סינים, לא תמיד יש קשר בין שם המחלה לגורם שלה.
סכרת נקראת ככה רק בגלל שאחת התופעות שלה זה עליה של רמת הסוכר בדם ולא בגלל הסיבות שגורמות למחלה. יש שני סוגים של סכרת  שאלה שתי מחלות שונות לחלוטין  אחת היא סכרת סוג 1  שזה פגיעה בלבלב מחיידק או וירוס או מחלה אחרת שגורם לחוסר בהורמון אינסולין.
והשניה זאת סכרת סוג 2 שחלק מהגורמים הראשוניים להתפתחות שלה זה עודפים של מלח וסוכר במזון , אכילת יתר, חוסר פעילות, והשמנה, והיא נגרמת ע"י עליה בתנגודת לאינסולין ברמה של תאי הגוף, שינוי ביכולת הניצול של אינסולין ע"י תאי הגוף.
בשתי המחלות רואים עליה של רמת הסוכר בדם בגלל זה הן נקראות "סכרת".
לצפיה ב-'והיכן כתבתי שהוא בריא?'
והיכן כתבתי שהוא בריא?
05/11/2017 | 13:26
11
5
אני יודעת לגבי הנוסחה של המלח, אני יודעת לגבי שמות של מחלות, ואני גם אשת מקצוע בתחום העברית. בעברית תקינה יש לומר ולכתוב "סוכרת" ולא "סכרת".
לצפיה ב-'כשכותבים בפורום פתוח , ההודעות הן לא אישיות'
כשכותבים בפורום פתוח , ההודעות הן לא אישיות
05/11/2017 | 14:12
10
10
ואנשים אחרים שיקראו מה שכתבת יכולים לחשוב שמלח ים זה בריא - כי זה משתמע ממה שכתבת. 
וההסבר שלי נועד גם לאנשים אחרים שאולי יקראו את השירשור.
לצפיה ב-'גם בפורום פתוח התגובות אמורות להיות רלוונטיות, וכבר הבהרתי'
גם בפורום פתוח התגובות אמורות להיות רלוונטיות, וכבר הבהרתי
05/11/2017 | 14:19
9
12
יותר מפעם אחת שלא התייחסתי כלל לנושא הבריאות. אני מבינה שאולי בפעם הראשונה לא הבנת למה התייחסתי, אבל להמשיך לענות לי על א' אחרי שהבהרתי לך שאני מדברת אך ורק על ב', זו כבר סתם אטימות והתעלמות. אתה פשוט כותב על מה שבא לך ללא שום התייחסות או קשר לתגובות שלי. זה פשוט שיח חירשים .
לצפיה ב-'אני כתבתי שזה לא בריא, את כתבת למה לא.'
אני כתבתי שזה לא בריא, את כתבת למה לא.
05/11/2017 | 14:27
1
12
כלומר-  "למה לא בריא, הרי מתשמשים בזה אלפי שנים... וכ"ו "

לצפיה ב-'לא.'
לא.
05/11/2017 | 14:29
3
לצפיה ב-'נו בסדר, אולי לא הבנתי אותך, אז אני מתנצל על אי ההבנות'
נו בסדר, אולי לא הבנתי אותך, אז אני מתנצל על אי ההבנות
05/11/2017 | 14:38
6
7
כנראה שלא ירדתי לסוף דעתך .
נכון שסוכרת בא מסוכר וכותבים בשורוק או קובוץ. (לא זוכר איןך קורים לזה)
בקשר לכתוב ברשימת מרכיבים "חומרים שנמצאים באופן טיבעי" 
אני לא מסכים שמלח וסוכר זה "טיבעי" שיהיו באוכל.

לצפיה ב-'תודה. ראשית, לא כתבת "באוכל", כתבת "בתבלינים".'
תודה. ראשית, לא כתבת "באוכל", כתבת "בתבלינים".
05/11/2017 | 15:00
5
6
שנית, מכיוון שמדובר במזון מעובד, יש שתי אפשרויות:
א. שום מרכיב לא נמצא בו באופן "טבעי" שכן זה לא מזון "טבעי" אלא "מלאכותי", מעשה ידי אדם.
ב. מתייחסים ל"טבעי" בהקשר לסוג המזון, כלומר רכיבים שנמצאים במזון מסוג זה מעצם טיבו ומהותו הם רכיבים "טבעיים" עבורו, לעומת תוספות שהתווספו אך ורק למטרות שימור.

אתה טענת שההערה "לא תקינה ולא מקובלת", אני חושבת אחרת. כאמור, יש חומרי תיבול שאכן יש להם יכולות שימור. כלומר החומרים האלה מוספים למזון עבור טעם ולא כדי לשמר אותו, אבל יש להם גם יכולות שימור ומכאן ההערה.

אחרון חביב, 'אני לא מסכים שמלח וסוכר זה "טיבעי" שיהיו באוכל' זו הערה מוזרה, בהתחשב בכך שיש מזונות טבעיים המכילים סוכר או נתרן. הדוגמה הברורה מאליה היא כמובן פירות. פירות מכילים סוכר באופן טבעי, בין אם תסכים ובין אם לאו... ויש נתרן (בכמויות קטנות) גם בירקות או בחלב (שמכיל גם סוכר, אגב). זה היה מתאים לסעיף א'.

נוסף על כך (בהתאם לסעיף ב') יש מוצרי מזון שהסוכר או המלח הם חלק ממהותם, למשל ריבה או מלפפונים חמוצים. אין פירוש הדבר שכדאי או שבריא לצרוך אותם, אלא רק שאלה המוצרים וכך הם מיוצרים וזה חלק בלתי נפרד מהם.
לצפיה ב-'המילה "טיבעי" מטעה ונותנת רושם של מותר בריא ובסדר '
המילה "טיבעי" מטעה ונותנת רושם של מותר בריא ובסדר
05/11/2017 | 15:49
4
4
בעוד שזה ממש לא כך.
ולכן זאת הטעיה להתשמש במונח טיבעי במזון שכולו- רובו מזון מעובד.
לתוספת סוכר ומלח  - התכוונתי לתוספות סוכר ומלח שמוסיפים מעבר למה שיש במזון באופן טיבעי , אלה כמויות אדיורת לעומת מה שיש במזון באופן טיבעי.
הסוכר שיש במזון באופן טיבעי בא ביחד עם סיבים וויטמינים בצורה מאוזנת כמו שהאבולוציה של האדם ( וחיות אחרות) הסתגלה אליהם.
הסוכר המזוקק גורם לבעיות בריאותיות שלא אכנס להן כאן.
בנוסף הסוכר שמוסיפים למזון זה לא אותו סוכר שנמצא בו באופן טיבעי , למשל בריבת ענבים יש את הסוכר שיש בענבים גלוקוז בכמות מאוזנת לסוכרים אחרים שיש בענבים ולסיבים שיש בהם כאשר מסיפים לריבת ענבים או למיץ ענבים סוכר שמופק מקנה סוכר או מסלק סוכר מוסיפים סוכר שונה כימית , בין היתר יותר מידי פרוקטוז שמעמיס על הכבד.
באופן טיבעי כמות הנתרן שיש בפרי מאד קטנה ולעומת זאת יש כמות אשלגן גדולה , הגורם שמזיק זה היחס הלא נכון בין נתרן לאשלגן , ולכן כאשר מוסיפים למזון מלח שכולו נתרן כלורי בלבד, משנים את המאזן הזה , זה מה שדופק את האיזון הנכון בין אשלגן לנתרן בגוף, הגוף ברמה התאית משבש את משאבות האשלגן- נתרן שיש בתאים ובעקיפין זה גורם להתעבות עורקים ( לחץ דם וטרשת עורקים) ולהגברת התינגודת לאינסולין ( סוכרת) והתקפי לב.

לצפיה ב-'לא היא לא. המילה "טבעי" בסה"כ אומרת "טבעי".'
לא היא לא. המילה "טבעי" בסה"כ אומרת "טבעי".
05/11/2017 | 16:03
3
7
יש אנשים שמחזיקים בתפיסה מוטעית ש"טבעי" הוא גם "בריא", אבל אני לא אחת מהם ואתה ודאי שלא, וכאמור, לא התייחסתי במילה לנושא הבריאות.

לתשומת לבך, שוב ושוב אני כותבת בצורה ממוקדת ועניינית ואתה עונה לי בנאום ארוך ומטיף... (שלא מחדש לי דבר, אגב) זה מעייף. בבקשה שים לב למי אתה עונה ועל מה. אני מבינה שיש לך בטן מלאה על תעשיית המזון, אבל נסה להתאפק ולא לשפוך את כולה בכל פעם שמישהו מעיר הערה נקודתית לגבי משהו. קשה ולא נעים לנהל כך דיון.
לצפיה ב-'אני מניח שיש עוד אנשים שקוראים את הפורום הזה.'
אני מניח שיש עוד אנשים שקוראים את הפורום הזה.
05/11/2017 | 16:47
2
7
אם תסתכלי על הרייטינג של ההודעות בצד -  לפעמים זה מגיע ליותר מ 30 קוראים לכל הודעה...
לא כולם יודעים כל מה שאת יודעת, ולא כולם עקבו אחרי כל מילה בשירשור...אני מכוון גם אליהם כשאני עונה.

לצפיה ב-'רק שאתה לא עונה למי שכתב לך... זו הבעיה'
רק שאתה לא עונה למי שכתב לך... זו הבעיה
05/11/2017 | 16:59
1
10
אם אתה רוצה להוסיף הערה "כמובן, חשוב להדגיש שמה שטבעי אינו בהכרח בריא", סבבה; אבל הנאומים המטיפים שלך במקום תשובה ממוקדת ועניינית הופכים את הדיון איתך לבלתי אפשרי. אתה מוזמן להמשיך לכתוב למי שקורא ולא למי שאשכרה כתב... כנראה נוח לך להיות המגיב ה(כמעט) יחיד, בלי שאיש יחלוק עליך או יתקן אותך, חלילה. אל דאגה, לא אפריע לך יותר.
לצפיה ב-'אני לא מנהל את הפורום הזה , ודווקא כן רוצה שתכתבי כאן'
אני לא מנהל את הפורום הזה , ודווקא כן רוצה שתכתבי כאן
06/11/2017 | 14:24
10
ושבכלל יכתבו כאן כי הנושא מעניין אותי וחבל לי שלא כותבים כאן יותר.
אין לי בעלות על הפורום למרות שאני נכנס לכאן כמעט כל יום ומנסה לכתוב כאן כדי שלא יבטלו את הפורום לגמרי.
אני מקבל את ההערות שלך.
את מוזמנת לכתוב מה שבא לך ואשתדל לא להסחף.

לצפיה ב-'מה החיסרון בלשתות 2 כוסות מים מיד לאחר ארוחה'
מה החיסרון בלשתות 2 כוסות מים מיד לאחר ארוחה
26/10/2017 | 20:02
1
19
?
לצפיה ב-'אין שום בעיה לשתות לפני עם ואחרי ארוחה כמה שבא לך'
אין שום בעיה לשתות לפני עם ואחרי ארוחה כמה שבא לך
29/10/2017 | 10:33
7
לצפיה ב-'בירה שחורה או קולה'
בירה שחורה או קולה
22/10/2017 | 16:32
4
20
אני מניח שעדיף לצרוך מים במקום שניהם,
אך עדיין..אם הבחירה היא בין השניים... האם עדיף בירה שחורה מאלט?
מרפרוף בתווית זה לא נראה שיש יותר מדי רכיבים בעייתים במאלט, לא ביחס לקולה.

תודה
לצפיה ב-'לא זה ולא זה - זה מזיק באותה מידה כמו כל המשקאות הממותקים '
לא זה ולא זה - זה מזיק באותה מידה כמו כל המשקאות הממותקים
23/10/2017 | 11:55
2
17
זה בערך כמו לשאול מה יותר מזיק סיגריות מתוצרת ישראל או תוצרת ארצות הברית.

הכימיקלים שיש במשקאות הללו חומרי הצבע המשמרים חומרי הטעם המלאכותיים כולם מזיקים, והכי מזיק זה הסוכר. 
לצפיה ב-'אתה בטוח במה שאתה אומר?'
אתה בטוח במה שאתה אומר?
23/10/2017 | 19:40
1
8
לצפיה ב-'אני לא נוגע במשקאות כאלה כבר הרבה שנים'
אני לא נוגע במשקאות כאלה כבר הרבה שנים
24/10/2017 | 16:17
15
וכל המאמרים והמחקרים שקראתי אומרים שמשקאות ממותקים גדושי סוכר וכימיקלים שונים הם לא בריאים גורמים להשמנה סכרת וכל המחלות שנלוות לזה.
אני לא מכיר מחקר שבדק אם הבירה השחורה קצת פחות מזיקה מקוקה קולה ולפי כמות והרכב הסוכר בשני המשקאות האלה לא נראה לי שיש הבדל משמעותי....

לצפיה ב-'עדיף מאיזו בחינה? מבחינה בריאותית שניהם לא בריאים, אבל'
עדיף מאיזו בחינה? מבחינה בריאותית שניהם לא בריאים, אבל
29/10/2017 | 15:52
8
קולה יותר לא בריאה... וגם מכילה קפאין (ובד"כ יותר סוכר) כך שאם משתמשים בה כדי להתעורר בהרצאה מרדימה, היא עדיפה...
מנגד, קולה דיאט מכילה פחות מקלוריה אחת ל-100 מ"ל ובירה שחורה דיאט מכילה כ-18 קק"ל (כי הקלוריות שיש בה מגיעות מהלתת וכו' ולא רק מהסוכר).

בחיפוש בגוגל מצאתי רשומה פרסומית בבלוג (בתפוז) שמפליגה בשבחי הבירה השחורה...
לא הייתי מתייחסת ברצינות להבטחות הבריאותיות (סרטן / הנקה וכו') אבל כן אפשר להתרשם מה היא מכילה ואיך היא בהשוואה למשקאות אחרים.

כמו כן מצאתי סקירה של משקאות קלים ב-YNET עם תגובות של דיאטנית. תגובתה לגבי בירה שחורה דיאט:
"תחליף מוצלח של ממתק לאוהבי בירה. אפשר אפילו שתי כוסות ליום. אין בו דברים בעייתיים‭."‬

לסיכום, אם אתה צמא, שתה מים; אם אתה ממש חייב כוס של משהו מתוק ומוגז והבחירה היא בין קולה לבירה שחורה, עדיפה בירה שחורה (ועוד יותר עדיף דיאט, כי יש בה כחצי מכמות הקלוריות). בקולה דיאט אפשר לומר שאין ערך קלורי כלל, אבל היא הרבה יותר זבל וגם לא בריאה (וטוענים שיש בעיה עם שתיית דיאט כי המתיקות ללא סוכר וללא קלוריות משפיעה לא טוב על חיידקי המעיים).
לצפיה ב-'מה יכול להיות תחליף לשיבולת שועל בבוקר?'
מה יכול להיות תחליף לשיבולת שועל בבוקר?
18/10/2017 | 19:38
1
17
לצפיה ב-'פרוסת לחם מקמח מלא.'
פרוסת לחם מקמח מלא.
19/10/2017 | 12:22
9
לצפיה ב-'האם קלוריות הן מדד בלעדי לעלייה במשקל?'
האם קלוריות הן מדד בלעדי לעלייה במשקל?
15/10/2017 | 22:43
3
25
שלום לכולם,

מנסה לעלות במשקל במשך הרבה זמן. הניסיון האחרון היה האינטנסיבי ביותר והסתיים באיזושהי תקלה רפואית (בקע סרעפתי/מעי רגיז ככל הנראה - טרם צלח אבחון) שאירעה עקב הגזמותיי.

שאלתי נוגעת לאפקט שיש למאכלים שונים על הגוף - אני סורק מחשבוני קלוריות שמתוכם אני למד כי מאכלים סמיכים ואף משקאות מכילים כמות קלוריות עצומה (עבורי...).
הדבר נראה לי מעט תמוה - האם באמת בסופו של דבר אדם שיחליף את מנת הבשר היומית שלו 3 כוסות חלב או 3-4 כפות שמן זית יעלה את אותו המשקל בפועל?
האם קלוריות הן המדד היחיד לעלייה במשקל (ככל שאנחנו מדברים רק על העלייה ולא בחיטוב/צורה שבא זה יבוא לידי ביטוי על הגוף)?

כמובן שגם אם התשובה תהיה חיובית אני לא אמיר את התזונה לשמן וחלב, אך הדבר יכול לסייע רבות.
מהניסיון האחרון שלי התרשמתי שכן, אך עקב הפסקתו הכפויה קשה לי לדעת...

תודה :)
לצפיה ב-'עקרונית כן , המשקל תלוי במאזן הקלוריות , אבל'
עקרונית כן , המשקל תלוי במאזן הקלוריות , אבל
16/10/2017 | 16:03
2
181
יש גם עניין של זמינות - כלומר לא כל מה שנכנס לפה מתעכל ולכן מספר הקלוריות תלוי גם ביעילות של מערכת העיכול .
למשל אם אדם סובל משילשול או אוכל הרבה סיבים או חומרים משלשלים לא כל מה שהוא אוכל ייתעכל ויספג בגוף שלו .
אבל אם מדובר במערכת עיכול תקינה ויעילה, היא בהחלט יכולה לספוג כמויות של קלוריות כמו שציינת כמו 3 כוסות חלב או 4 כפות שמן ולעכל אותם במלואם במקרה כזה אתה תעלה במשקל בהתאם למספר הקלויות שתאכל (על כל 7000 -8000 קלוריות שתאכל בעודף תוסיף קילו שומן למשקלך).
בנוסף נראה לי תמוה שאתה רוצה להמיר את התזונה לשמן וחלב , זאת תזונה לא בריאה ולא מאוזנת בלי סיבים תזונתיים שחסרה ויטמינים ומינרלים שונים ומצד שני מכילה עודף לא בריא של שומנים מיותרים.
לא ממליץ לך .
אני סובל מבקע סרעפתי שנים ואוכל אוכל מאוזן , דווקא שמן ושומן גורמים לי לצרבות כי הם מעוררים את הפרשת החומצה בקיבה, וחלב ידוע כקשה לעיכול וגורם לצרות בעיכול כיוון שאנשים מבוגרים לא מעכלים טוב את הלקטוז ( סוכר החלב) בגלל חוסר באנזים שישי לתינוקות וחסר למבוגרים.
כפתרון לבעיה זאת במקום חלב כדאי לאכול יוגורט , לבן ,או גבינות .
לצפיה ב-'אני כרגע כפוף לתפריט של מעי רגיז'
אני כרגע כפוף לתפריט של מעי רגיז
16/10/2017 | 19:41
1
21
כי ההנחה המתבקשת ביותר היא שזה מה שקרה לי, אפע"פ שאני בספק רב לגבי זה (למרות שבפועל ברגע שעברתי לתפריט הזה עברו הכאבים שחוויתי במשך כמעט חצי שנה יומיום).
על כן, אינני יכול לעבור לגבינות וכו'.

אבל בכל מקרה - אני לא הולך לשנות את מצב הצבירה של כל התפריט.
בגלגול הקודם באמת הגזמתי מאוד לצערי וקרה מה שקרה (לקחתי 5-6 כפות שמן, 5 כוסות חלב/סויה, טחינה גולמית בכף ישירות לגוף וזאת לצד הרבה יותר אוכל משיכלתי להכיל), אבל גם אז וגם היום זה לא ברמה של להמיר את כל התפריט.

כרגע בגדול אני מתחיל בארוחת בוקר קלה, בצהריים מנת בשר/דגים בתוספת מנת פחמימות (אורז/תפו"א...) ומשתדל להוסיף גם ירקות (עוד מלקחי העבר - שבו ראיתי את הירקות כאויב משביע...).
לקראת הערב שייק של פירות בתוספת 40-50 גרם אגוזים (בערך התקרה האפשרית כשיש, אם יש, מעי רגיז).
לאחר מכן ביצה, טונה וכיו"ב.
מבחינת מוצרי חלב - הדבר היחיד שאני צורך הוא חלב דל לקטוז.

מה שאתה אומר מעניין מאוד לגבי הבקע הסרעפתי, כיוון שזאת הייתה האבחנה האינטואיטיבית של הרופא שלי, שבד"כ קולע, וזה נראה יותר מתאים למה שאני מרגיש...

כל העניין הוא שאני מוכרח להעלות את המשקל לפחות לBMI המינימאלי (שהוא לפחות 54-50 קילו ושפשוט לא יכול לבצע את המשימה "תרמיות" כמו הזנה בשתייה, אבל משתדל לצמצם את הסיכונים והפשרות על התזונה הנכונה למינימום.

תודה רבה על המידע,ואשמח לחוות דעתך אם ניתן (אני בן 25)
לצפיה ב-'שני דברים - 1. ברור שאתה צריך לעשות מה שהרופא אומר לך'
שני דברים - 1. ברור שאתה צריך לעשות מה שהרופא אומר לך
17/10/2017 | 10:34
41
2. אתה צריך גם לדאוג לתזונה מאזונת ומלאה - לאכול מספיק מכל אבות המזון מינרלים וויטמינים. למשל אם אתה לא אוכל מוצרי חלב - כדאי שתתאג לקבל תוסף סידן ויטמין D מגנזיום וחלבונים ,וכ"ד  אם אתה לא אוכל מספיק פירות וירקות תדאג לקבל ויטמינים C A B וכ"ד.
אם אתה לא אוכל מספיק בשר דאג לקבל B12 ברזל וכל מה שיש בבשר... וכן הלאה.
זה שהעיכול שלך לא יעיל בגלל המעי הרגיז זה עלול לגרום לך לחוסרים 
אם הדיטה המיוחדת שלך של שומן וכ"ד חסרה ויטמין או מינרל כדאי שתתיעץ עם הרופא או עם תזונאי ולברר אם כדאי לך לקבל תוספי תזונה (בצורת כדורים)
לצפיה ב-' מחכים לכם בפורומים תיירותיים חדשים '
מחכים לכם בפורומים תיירותיים חדשים
16/10/2017 | 15:55
1

מתכננים טיול בחו"ל
רוצים להתייעץ עם מדריך טיולים שייתן לכם את כל הטיפים השווים

אתם מוזמנים לפורומים החדשים שלנו 

פורום חדש על המדינות הבלטיות לתכנן טיול בצפון-מזרח אירופה

בואו לברר על האטרקציות הכי שוות בפורום טיולים באירופה

הודו, נפאל, הפיליפינים... אתם מוזמנים לפורום המזרח הרחוק לשאול הכל

טיול לכבוד הפנסיה? טיול אחרי צבא? ירח דבש? הכל בפורום דרום ומרכז אמריקה

רואים רק לבן בעיניים? פורום חופשות סקי הוא הפורום שלכם

המשך גלישה נעימה
לצפיה ב-'זרעי צ'יה'
זרעי צ'יה
12/10/2017 | 11:46
1
25
האם צריך לטחון זרעי צ'יה כדי לקבל את כל הערכים התזונתיים שלהם ?
לצפיה ב-'כן - רצוי ללעוס היטב או לטחון '
כן - רצוי ללעוס היטב או לטחון
15/10/2017 | 15:32
14
אגב עדיף זרעי פשתן  יש בהם גם יותר ערכים תזונתיים, יותר אומגה 3  
הם גם זולים בהרבה.
פשוט לצ'יה יש יחצנים ובעלי עניין .

מנהל/ת הפורום

אודות:
את/ה מוביל/ה בתחומך? אנו מזמינים למשרדינו בימים אלו בעלי מקצוע המתאימים לנהל פורום מקצועי באשכול המומחים של אתר הקהילות המוביל תפוז אנשים. מנהל/ת פ
עוד...

חם בפורומים של תפוז

אירוח בנושא יחסים בין אחים ואחיות
אירוח בנושא יחסים בין...
ביום ראשון, 19.11, נארח את קרן גאולה, מנחת הורים,...
אירוח בנושא יחסים בין אחים ואחיות
אירוח בנושא יחסים בין...
ביום ראשון, 19.11, נארח את קרן גאולה, מנחת הורים,...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ