לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1472914,729 עוקבים אודות עסקים

פורום תזונה ודיאטה

ברוכים הבאים לפורום תזונה ודיאטה, בפורום זה נעסוק בשאלות נפוצות בנושאי תזונה נכונה, אורח חיים בריא, אכילה רגשית, ירידה במשקל, תזונת ספורט, תזונה מאוזנת לצמחונים וטבעונים, וכן פתרונות תזונתיים למחלות כגון: סכרת, כולסטרול, יתר לחץ דם, כבד שומני, סינוסיטיס, מיגרנות, מחלות מעיים (מעי רגיז, קרון, קוליטיס וכו'). אשמח לייעץ ולתת לכם פתרונות בנושאים הנ"ל ואף ללוות אתכם עד להשגת הפתרון האופטימלי עבורכם. תמיד כאן בשבילכם,

הנהלת הפורום:

אודות הפורום תזונה ודיאטה

ברוכים הבאים לפורום תזונה ודיאטה, בפורום זה נעסוק בשאלות נפוצות בנושאי תזונה נכונה, אורח חיים בריא, אכילה רגשית, ירידה במשקל, תזונת ספורט, תזונה מאוזנת לצמחונים וטבעונים, וכן פתרונות תזונתיים למחלות כגון: סכרת, כולסטרול, יתר לחץ דם, כבד שומני, סינוסיטיס, מיגרנות, מחלות מעיים (מעי רגיז, קרון, קוליטיס וכו'). אשמח לייעץ ולתת לכם פתרונות בנושאים הנ"ל ואף ללוות אתכם עד להשגת הפתרון האופטימלי עבורכם. תמיד כאן בשבילכם,
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום

המשך >>

לצפיה ב-'סיבים'
סיבים
22/06/2018 | 01:23
6
לצפיה ב-'היי , אני צריכה עצה לגבי התפריט '
היי , אני צריכה עצה לגבי התפריט
19/06/2018 | 18:15
4
22

היי ,
אני שוקלת 64 ואני רוצה לרדת במשקל ל 57
האם התפריט הזה טוב ?
ארוחה 1
  • 2 לחם קל \ חטיף אנרגיה
  • 2 כפות גבינת שמנת
  • 12 שקדים
ארוחה 2
פרי \ 2 בסקוטיפ
ארוחה 3
  • סלמון \ חזה עוף \ בשר
  • ירקות מוקפצים
  • כף אורז מלא (לא כל יום משתדלת להגביל פחיממה)
  • סלט ירקות
ארוחה 4
  •  2 ביצה \ חביתה \ טונה
  • סלט ירקות 
  • שמנת 
5 אימונים בשבוע
30 דק אירובי 5 פעמים בשבוע
4 פעמים בשבוע אימוני כוח
שותה 2 ליטר מים

לצפיה ב-'תפריט מותאם אישית לירידה במשקל'
תפריט מותאם אישית לירידה במשקל
( לעמוד שלי בתפוז )
19/06/2018 | 21:36
1
16
הי נעמה,
בהנחה שכשכתוב גבינת שמנת הכוונה ל5% שומן (בבוקר) וכן לא ברור לי למה צריך שמנת בערב? יוגורט 1.5-1.7% שומן יהווה חלופה הרבה יותר בריאה וטובה.
2 ליטר מים זה לא מספיק! בקיץ הישראלי ועוד עם כל כך הרבה כושר ממליצה על 3 ליטר מים. הקפדה על שתיית 3 ליטר מים ממש מכפילה את הירידה במשקל! כי המים מסייעים בחילוף החומרים ובהמסה של שומנים.
בנוסף הקפידי לאכול עד 7 בערב. מסייע מאוד לירידה במשקל! במידה ואת חוזרת מאוחר מאימון עדיף להסתפק בירקות מבושלים/ מרק ירקות.
בשעות היום, מומלץ לאכול פחמימה מורכבת.לפני אימון (לחם, פסטה) וחלבון אחרי אימון. כי הפחמימה המורכבת מתפרקת לאט לאט ומספקת אנרגיה לאורך כל האימון ולאחר האימון, החלבון יעזור לבנות בחזרה שרירים שהתפרקו באימון. ככל שיש לאדם יותר שרירים, הוא שורף יותר קלוריות גם במנוחה.
המון בהצלחה!
לצפיה ב-'2 ליטר מים מספיקים לחלוטין לאישה בריאה בחלל ממוזג'
2 ליטר מים מספיקים לחלוטין לאישה בריאה בחלל ממוזג
21/06/2018 | 18:40
8
"בקיץ הישראלי" רובנו יושבים במזגן. כמובן, מי שהולך הרבה בחוץ או עוסק בפעילות גופנית נמרצת צריך לשתות יותר (וודאי יחוש בעצמו צורך לעשות זאת). אם שותים משקאות אחרים או צורכים מזונות בעלי תכולת נוזלים גבוהה (מרק, ירקות, פירות) אפשר גם פחות.

סימוכין מאת דיאטניות בכירות:
אולגה רז
מיכל גילאון

כשאני עוסקת בפעילות גופנית בחוץ אני כמובן שותה יותר, כי אני מזיעה הרבה. אני יכולה לשתות גם ליטר בשעה. אבל ביום רגיל שבו אני אוכלת רגיל ולא עוסקת בפעילות מאומצת, אפילו 2 ליטר מים יגרמו לי "לגור" בשירותים. אם אשתה 3 ליטר כבר עדיף לחבר קטטר ודי .
לצפיה ב-'קודם כל לפני שמחליטים לרדת במשקל צריך לבדוק אם ההחלטה מוצדקת'
קודם כל לפני שמחליטים לרדת במשקל צריך לבדוק אם ההחלטה מוצדקת
20/06/2018 | 04:09
15
ולבדוק כמה לרדת. להיות רזים מדי מזיק כמו להיות שמנים. אם את גבוהה היעד שלך עלול להיות נמוך מדי.
שנית צריך להחליט בכמה זמן לרדת את המשקל. יש הבדל גדול בין לרדת קילו בחודש או בשבוע.
שלישית יש כמובן הבדל בתפריט לתקופת הירידה במשקל, והתפריט אחרי שמגיעים ליעד. בתקופת הירידה התפריט צריך לספק פחות קלוריות ממה שהגוף מוציא, ואחרי שמגיעים ליעד צריך לעבור לתזונה מאוזנת. אז לא פחות חשוב לתכנן את התפריט שאיתו תחיי אחרי שתגיעי ליעד.
לבסוף לגבי התפריט הכל תלוי בגוף שלך. את צריכה לנסות ולראות איך הגוף מגיב ואיך המשקל יורד אם בכלל. למשל אם אני אוכל את התפריט שלך אני אעלה במשקל במהירות.
בנוגע למה שכתבת לא ברור לי בשביל מה חטיפים? מה זה "בסקוטיפ", סוג של עוגיות? בשביל מה? 
לבסוף 30 דקות אירובי ביום, את כבר עושה או מתכוונת לעשות? זה לא קל...
לצפיה ב-'כדי לדייק צריך לדעת גיל גובה וכמויות מדויקות'
כדי לדייק צריך לדעת גיל גובה וכמויות מדויקות
21/06/2018 | 11:15
9
ושמות מדוייקים של כל מה שאת אוכלת ושותה.
איזה חטיף אנרגיה.
איזה גבינה
כמה ירקות כמה שמן יש בירקות המוקפצים האלה.

ואז זה קלי קלות יש מחשבונים ברשת שפשוט מכניסים לשם את הנתונים והם כבר יחשבו לך כל מה שאת צריכה.
בכל זאת עשיתי לך חישוב בערך  של התזונה באתר נטוגרין , מצורף עותק , מחקתי את הכמות המומלצת כי היא מחושבת לגבר במשקל שלי  , אם תכנסי לאתר תפתחי יומן תזונה ותכניסי את הנתונים שלך,  תקבלי גם המלצה על מספר הקלוריות וכ"ד.

לצפיה ב-'האם תפוח ירוק גם יותר בריא מתפוח צהוב '
האם תפוח ירוק גם יותר בריא מתפוח צהוב
17/06/2018 | 20:55
12
13
לצפיה ב-'אין הבדל משמעותי בין תפוח ירוק לצהוב'
אין הבדל משמעותי בין תפוח ירוק לצהוב
( לעמוד שלי בתפוז )
18/06/2018 | 00:16
2
27
הי שיר,
התפוחים נחשבים לפרי מאוד בריא כי הם מכילים סיבים, ויטמינים ומינרלים. ברפואה הסינית בשל צורתם הדומה לצורת בטן, הם גם מסייעים כשיש כאבי בטן ועדינים ובטוחים לשימוש אפילו כפרי ראשון אצל תינוקות. אין הבדל משמעותי בין הצבעים. לעיתים התפוחים הירוקים פשוט נקטפים לפני ההבשלה הסופית כדי לקבל את טעם הבוסר החמצמץ, ואחרי שהם מבשילים הם מתוקים יותר אך תכולת הסוכר נשארת דומה.
לצפיה ב-'צבע התפוח מושפע בעיקר מהזן: גרנד ירוק חמצמץ, פינק ליידי אדום'
צבע התפוח מושפע בעיקר מהזן: גרנד ירוק חמצמץ, פינק ליידי אדום
19/06/2018 | 00:59
1
17
ומתוק, ומוזהב (גולדן דלישס) בד"כ צהבהב, אבל גם כשהוא יותר ירוק הוא בד"כ מתוק (וגם כשהוא לא מאוד מתוק הוא לא חמוץ).

ההתייחסות לצורת הפרי ברפואה הסינית היא בדיחה לא מצחיקה. לגבי "סיוע בכאבי בטן", נשמע לי כמו רעיון בעייתי. החמיצות או דווקא הסוכר יכולים לעשות "בלבלות" בבטן. מכירה אישית מישהו שתפוחים גורמים לו לשלשל... אז לכאב הבטן זה לא עוזר לו (להפך) אלא אולי אם מדובר בעצירות.
לצפיה ב-'גם אני מכיר מישהי כזאת'
גם אני מכיר מישהי כזאת
19/06/2018 | 12:34
7
לצפיה ב-'An apple a day keeps the doctor away'
An apple a day keeps the doctor away
19/06/2018 | 12:50
8
24
זה פתגם עממי באנגלית , אבל במקרה זה גם נכון והוכח בהמון מחקרים .
ורצוי לאכול יותר מתפוח אחד ביום.
ואגב זה נכון גם לפירות אחרים לא רק תפוח .
הצבע של התפוח הוא רק בשכבה העליונה של הקליפה ולכן זה בטל בשישים אם התפוח אדום צהוב ירוק.  

לצפיה ב-'"רצוי לאכול יותר מתפוח אחד ביום"? על מה זה מבוסס?'
"רצוי לאכול יותר מתפוח אחד ביום"? על מה זה מבוסס?
19/06/2018 | 13:00
5
11
באילו מחקרים הפתגם הנ"ל "הוכח"?

הצבע של התפוח הוא אומנם רק בקליפה, אבל הוא קשור בזן, שמשפיע בראש ובראשונה על טעם התפוח (כמו גם על מרקם וכו', רלוונטי למשל לאפייה). זה לא רק הבדל קוסמטי.
לצפיה ב-'רצוי לאכול יותר מ*פרי* אחד ביום'
רצוי לאכול יותר מ*פרי* אחד ביום
19/06/2018 | 13:11
4
17
דומני שהכמות המומלצת היא לפחות שתי מנות פרי ביום (כאמור: לאנשים בריאים). לא טרחתי לקרוא, אבל אני משער שבקישורים שמצורפים לדף הזה של אונ. הארוארד תוכלי למצוא את האישוש המחקרי.

לצפיה ב-'תודה, אבל אל תעזור לו... הוא כותב הצהרות נחרצות ולא מדויקות'
תודה, אבל אל תעזור לו... הוא כותב הצהרות נחרצות ולא מדויקות
19/06/2018 | 13:14
3
14
ואז מביא "סימוכין" שאומרים משהו קצת שונה (למשל מה שאמרת, ואין חולק על חשיבותם של ירקות ופירות לתזונה) ומיתמם כאילו הוא כתב "בדיוק" מה שכתוב שם .
לצפיה ב-'עזר כנגדו'
עזר כנגדו
19/06/2018 | 13:54
2
17
אני לא רואה את הפורום הזה כתחרות בינך לבין אבי, כך שאני לא לוקח צד. מדי פעם, מתוך נאיביות חסרת פשר, אני חושב שהערה לא מתלהמת שלי עשויה להפחית קצת את הנטייה שלכם להתווכח על קוצו של יו"ד.

לצפיה ב-'גם אני לא רואה את הפורום כתחרות, אני רואה את האמת כנר לרגליי'
גם אני לא רואה את הפורום כתחרות, אני רואה את האמת כנר לרגליי
19/06/2018 | 14:10
1
17
אי-דיוקים צורמים לי מאוד, כמו גם ניסוחים שחוטאים למציאות או מעוותים אותה. זה נכון שבעתיים כשמדברים על מדע, קל וחומר על בריאות, וממהרים לתת עצות. אני חושבת שראוי לדייק ולהיזהר בניסוח ואם צריך לסייג בהתאם. אתה ואני כנראה לא נמהר לקבל עצה של זרים רק כי היא נכתבה בפורום, אבל יש גולשים תמימים בהרבה, אנחנו לא מכירים אותם ולא יודעים מה המצב הבריאותי שלהם (גם הם לא תמיד יודעים/מודעים). לכן, לדעתי, צריך להיזהר מאוד לפני שאומרים להם "בטח, זה בריא, תאכל לפחות שניים ביום!" (קל וחומר כשאני מכירה אישית לפחות אדם אחד שזה עושה לו רע, וזוכרת גם שמדעני מכון וייצמן סיפרו על אנשים בריאים שתפוח מקפיץ להם את הסוכר בדם וגם זה משהו שצריך לקחת בחשבון; מחקרים ישנים לא עשו זאת כי זה מידע די חדש בסה"כ).
לצפיה ב-''
19/06/2018 | 15:20
2
לצפיה ב-'בהחלט, אם אין לך סוכרת'
בהחלט, אם אין לך סוכרת
19/06/2018 | 13:04
1
21
מחקר בשם המשעשע   "A statin a day keeps the doctor away: comparative proverb assessment modelling study", שפורסם בזו'רנל מכובד מאד, BMJ, מצא השפעה כמעט זהה של של אכילת תפוח אחד ביום  ושל נטילת סטטינים על הפחתת כמות ה LDL (מה שנקרא כולסטרול רע). 

אגב, בויקיפדיה קראתי שהפתגם המקורי היה "Eat an apple on going to bed, and you’ll keep the doctor from earning his bread".
לצפיה ב-'ואלרגיה לתפוחים או תפוחופוביה וכ"ד '
ואלרגיה לתפוחים או תפוחופוביה וכ"ד
19/06/2018 | 15:21
15
אגב יש יותר התויות נגד פסטה מאשר נגד תפוחי עץ .
לצפיה ב-'נתקלתי בכמה כתבות בנושא תזונה שיכולות לעזור לכמה חבר'ה פה :)'
נתקלתי בכמה כתבות בנושא תזונה שיכולות לעזור לכמה חבר'ה פה :)
17/06/2018 | 17:34
2
17
יש שם כתבות על תזונה בעברית וגם על כל מיני דברים אחרים שקשורים בספורט, אז פשוט תעברו לקטגוריית "תזונה"
לצפיה ב-'אכן כתבות מעניינות, תודה על השיתוף'
אכן כתבות מעניינות, תודה על השיתוף
( לעמוד שלי בתפוז )
18/06/2018 | 00:22
8
לצפיה ב-'תודה'
תודה
18/06/2018 | 14:39
16
אלא שברגע שאני נתקל במשפט כמו "קיימות שלוש סוגי פחמימות" אני עובר לאתר שמשקיע קצת יותר בהגהה, כעדות לכך שהוא לוקח את עצמו ואת הקוראים שלו ברצינות. על הצד החיובי אני רוצה לציין שהמאמר המדובר ("פחמימות והשמנה") אכן נתן סימוכין מחקריים (אם כי חלקיים מאד, רק את המחקרים שתומכים בדעתו של הכותב).

הבעיה שלי, ואני בטוח שאני לא היחיד, היא לא במציאת אתרים כאלה אלא בסינון - ברירת הבר מן התבן.
לצפיה ב-'פליאו עדיין רלוונטי?'
פליאו עדיין רלוונטי?
13/06/2018 | 04:27
18
23
לפי הכתבות האלה
https://healthy.walla.co.il/item/3065195
http://www.who.int/features/qa/cancer-red-meat/en/

1. דיאטת פליאו מסרטנת בוודאות?
2. בשר אדום רזה (שייטל) עדיין מותר/מומלץ או עדיף לוותר? הכוונה אם במנה או שתיים בשבוע היתרונות עולים על החסרונות או שלא שווה את הסיכון?
3. איך אפשר לקבל מספיק B12 אבץ וברזל ממקורות אחרים? (לא בכמויות מופרזות כמו קילו קטניות)
4. כבד עוף נחשב בשר אדום או לבן?
לצפיה ב-'לדעתי זאת תעמולה של צמחונים, אוספי מחקרים חד צדדיים.'
לדעתי זאת תעמולה של צמחונים, אוספי מחקרים חד צדדיים.
14/06/2018 | 11:27
17
18
בכל הנושא של תזונה וסרטן יש מחקרים לכאן ולכאן כמעט לכל מזון  אפשר לאסוף מחקרים שמראים שהוא מסרטן וגם מאמרים שמראים ההפך.
כבד לא מומלץ לאכול בכלל כי בכבד מצטברים כל הרעלים מתכות כבדות תרופות  שהחיה אוכלת.
הרעיון הבסיסי של הפליאו  שאומר שהתזונה הנכונה והבריאה ביותר של האדם היא התזונה עליה הוא התפתח במהלך האבולוציה.
אבל יש להם כמה טעויות בצורה שבה הם מישמים את הרעיון הזה-
קודם כל אין וודאות מה התזונה עליה התפתח האדם. (הממצאים של קצת עצמות מאובנות פה ושם לא מפסיקות כדי לתת תמונה נכונה)
לא כל בני האדם הפליאוליטים אכלו אותו דבר וקבוצות שונות של בני אדם במקומות שונים התפתחו על תזונה שונה.
הרכב הבשר של חיות משק שיש היום הוא שונה מהותית מהרכב הבשר של חיות שאכלו אבותנו.
בכבד מצטברים כל הרעלים שהחיה אוכלת ולכן זה לא בריא לאכול כבד במיוחד שלחיות משק שמקבלים תרופות ואוכלים צמחים מרוססים בכימיקלים, שאריות מזון שאריות מבתי מטבחיים ...
הרבה בשר אדום הוכח כלא בריא לא רק לגבי סרטן אלא גם למחלות לב. שומן רווי מהחי הוכח כגורם להתקפי לב. ודיאטות נטולות שומן כזה הוכחו כמפחיתות התקפי לב (דיטת אורניש למשל)
בשר צלוי במיוחד "על האש" מכיל חומרים מסרטנים מהשרפה ומהעשן וזה מסרטן לא פחות  מלעשן סיגריות.
בקטניות ודגנים יש נוטריאנטים חשובים לתזונה שחסרים בבשר ולכן מאד בריא לאכול אותם בניגוד לפליאו שנמנעים מהם.

לצפיה ב-'בשר אדום'
בשר אדום
14/06/2018 | 16:41
16
16
אבל לפי המחקר של WCRF שזה גוף בלתי תלוי בשר אדום הוכח כמסרטן
הם התכוונו שהרבה מדי לא מומלץ וגם קצת מדי לא מומלץ? או לא מומלץ בכלל?
בקשר לכבד אני יודע שעוברים בו הרעלים אבל פה אומרים שהוא לא אוגר רק מעביר אותם
פה גם ממליצים נגד אבל בגלל הכולסטרול ושומן
עדיין כדאי לאכול פעם בשבוע בשביל הברזל או עדיף להימנע לגמרי?
כולסטרול עדיין מומלץ להגביל ל 300 מ"ג ביום או זה כבר לא בתוקף?
ושומן רווי אם הוכח שגורם למחלות לב זה אומר להוריד לגמרי מהתפריט? בלי עוף דגים וחלב? למרות שהם מורידים סיכון לסרטן?
לצפיה ב-'מגדיל סיכון לסרטן זה לא "מסרטן"'
מגדיל סיכון לסרטן זה לא "מסרטן"
17/06/2018 | 17:11
15
14
יש קצת הבדל בין המונחים האלה, וגם למונח "חומר מסרטן" יש רמות שונות  .
חומר מסרטן זה חומר שנבחן בסדרת מבחנים:  
חומר "מוטגיני " או כזה שמוגדר "עלול לחולל סרטן" קודם כל מבחנים בתרבית חיידקים ו\או תאים שמזהים פעילות שגורמת למוטגניות.
אחרי כן מנסים את החומר על עכברים עם מוטציה שעושה אותם מאד רגישים לסרטן .
חומר מסרטן ברמה הגבוהה ביותר הוא חומר שישי הוכחות שהוא  ממש מחולל סרטן בבני אדם.

המחקרים שמתבצעים על סוגי מזון בודקים בעזרת שאלונים אוכלוסיות גדולות ולפי הסטטיסטיקה קובעים באיזו אוכלוסיה יש יורת מקרים של סרטן אלה שאוכלים בשר כזה או אחר. - יש בישטה הזאת המון אי וודאות ואמינותה תלויה באמינות של ממלאי השאלונים ובסטטיסטיקה וסינון של משתנים סטטיטיים- למשל האם בדקו שאלה שאוכלים בשר אולי הם גם מעשנים שותים אלכהול ואו גרים באזור עם זיהום אויר גבוה  ...

ולכן זה לא מדע מדוייק ולא צריך להתיחס לזה כמו תורה מסיני .

אישית אני משתדל  (לא נמנע לגמרי) לא לאכול בשר אדום בכלל . (אני אוכל בעיקר עוף ודג משתדל אורגני שגודלו בלי תרופות ) .
ולא בגלל שזה מסרטן , אלא בגלל סיבות רבות אחרות שבגללן בשר אדום  או בשר של יונקים פחות בריא לנו
( בבשר אדום יש יותר שומן לא בריא שגורם למחלות לב, ובגלל שיש המון מחלות משותפות ליונקים ולבני אדם כמו גחלת, כלבת, פרה משוגעת , טפילים רבים וגם בגלל כל הזבל שהחיות האלה אוכלות וכל התרופות שמקבלות החיות האלה  )
בגלל זה תזונת הפליאו המודרנית לדעתי לא תזונה בריאה. אבל אם הם היו ניזונים מתזונה טיבעית ובשר של חיות יער טיבעיות כמו שניזונו הפילאו המקוריים אז אולי כן .
לצפיה ב-'מחסור בויטמינים'
מחסור בויטמינים
17/06/2018 | 19:55
14
10
איך בכל זאת אפשר לקבל מספיק B12 אבץ וברזל בלי בשר אדום?
לפני שנתיים בערך התחילה אצלי נשירה אז בהמלצת הרופאה עשיתי בדיקת דם ויצא לי תאי דם אדומים על הגבול התחתון (אולי מחסור B12/ברזל עדיין לא בדקתי) אולי זה בגלל שהפסקתי לאכול בשר כמה שנים?
לצפיה ב-'מקורות לB12 ברזל ואבץ'
מקורות לB12 ברזל ואבץ
( לעמוד שלי בתפוז )
18/06/2018 | 00:40
13
39
דן 912 שלום,
אכן בשר אדום הוא מקור נהדר למינרלים אלו.
לצמחונים ניתן לצרוך B12 למציצה תת לשונית+ח.פולית. (כאשר צורכים B12 לבד לאורך זמן עלול להתפתח מחסור בחומצה פולית, מכיוון שויטמיני B מופרשים בשתן במידה ויש עודף, אין בעיה לקחת גם אם יש כרגע מספיק מאחד מויטמיני B. 
ניתן לקבל את הB12 ברזל ואבץ גם מדגני בוקר. לגבי ברזל מומלץ לקחת רק אם בדקת שחסר ע"פ בדיקות דם. במידה וחסר ישנם תכשירים רבים בשוק המכילים ברזל:
ברזל בקופ"ח: מורכב מברזל והמלח שלו- בסביבה מימית כמו הגוף, מתפרק במהירות, ספיגה טובה. תופעות לוואי: עצירות וכאבי בטן.
ברזל עדין: מולקולת ברזל המוקפת בשרשרת פחמנים. יתרון: ספיגה איטית. פחות תופעות לוואי. חיסרון: הרבה אנשים לא מעכלים את הברזל הזה והוא יוצא כלעומת שבא ואין עליה בבדיקות דם. לעיתים יש את כל התופעות לוואי כנ"ל ועדיין הברזל
לא עולה.
ברזל נוזלי: ספיגה טובה, עדיין יתכנו תופעות לוואי של עצירות.
ברזל בתכשירים כמו פלורדיקס: תכשיר על בסיס פירות וירקות אורגניים, עשיר בברזל, מעלה את הברזל בצורה יפה ללא תופעות לוואי שכיחות.

מכיוון שאנו יצורים חיים, מקורות לברזל מן החי יהיו המקורות הטובים ביותר בשבילינו עם ספיגה גבוהה של המינרלים.
לצפיה ב-'צמחונים'
צמחונים
18/06/2018 | 01:25
12
13
אורית תודה על התשובה המפורטת, אם כבר הנושא עבר לויטמינים:
1. זה נכון שהגוף אוגר B12 ברזל ואבץ ככה שניתן לצרוך בשר אדום פעם בחצי שנה וזה יהיה מספיק כדי למנוע מחסור?
2. אני כן אוכל שיבולת שועל חלב גבינה טונה סרדינים וחזה עוף אבל לא בטוח אם זה עדיין מספיק בשביל להחליף בשר אדום?
3. לפי מה שהבנתי צריך B12 בכמות 2.5mcg ליום, זה אומר שאם אני אוכל מנה אחת של כבד (שיש בו 50mcg) הכמות הזאת תישמר בגוף ל 20 יום? הכוונה אפשר לצרוך כמות של חודש שלם ביום אחד?
לצפיה ב-'בנוסף לתשובה המפורטת שקיבלת '
בנוסף לתשובה המפורטת שקיבלת
18/06/2018 | 11:30
5
13
יש הרבה אנשים שאוכלים בשר ובכל זאת יש להם חוסר  ב B12  , ולדברי הרופא שלי זה די נפוץ בארצנו .
במיוחד בגיל מבוגר וגם אצל אנשים שמקבלים תרופות נגד צרבת  וכ"ד.
למי שיש אנמיה  או חשש לאנמיה יכול לבדוק ישירות B12 בדם.
לבריאות.
לצפיה ב-'במידה וחסר B12'
במידה וחסר B12
19/06/2018 | 01:56
4
6
ואני כמעט בטוח שחסר כי לא אכלתי בשר אולי שנתיים ויש לי את רוב הסימפטומים של אנמיה (נשירה מסיבית בחפיפה עייפות כרונית וכו')
ומצאתי גם את התגובה הזאת בכתבה על ברזל עם מקרה כמו שלי בדיוק (נשירה ופריטין נמוך) וגם אצלי הרופאה המליצה לאכול בשר
אז אם הבנתי נכון אין מנוס מלאכול בשר אדום וכבד? (תוספים ותרופות לא בא בחשבון)
או יותר נכון מה יותר עדיף ברזל תקין עם סיכון לסרטן ובעיות בלב או חוסר ברזל והפחתת הסיכון?
לצפיה ב-'שכחתי לצרף'
שכחתי לצרף
19/06/2018 | 01:57
3
14

"לאנשים הסובלים ממחלות במערכת העיכול, והסובלים מאנמיה כמעט בצורה כרונית, לאכול לאורך זמן בשר אדום יכול להיות קשה לעיכול ומעלה סיכון לסרטן המעי הגס, בטווח הארוך."
לצפיה ב-'אז מה השאלה ?'
אז מה השאלה ?
19/06/2018 | 12:29
2
8
מי שסובל מבעיות במערכת עיכול רצוי לבדוק B12 ואם לא תקין צריך לקחת תוסף .
חוסר פריטין מצביע על חוסר ברזל  אפשר לאכול כבד ובשר אדום - מספיק פעם בשבוע.
ואפשר גם לקחת תוסף .
בקשר לשאלה על הפריטין לדעתי חוסר פריטין וברזל לא קשור בכלל לנשירת שיער אצל גברים , נשירת שער אצל גברים זאת תופעה טיבעית תורשתית  שקשורה  לחורמונים , ויכולה להתחיל גם בגיל ההתבגרות .

לצפיה ב-'השאלה'
השאלה
19/06/2018 | 18:37
1
6
יש לי גם בעיות עיכול ככה שתוסף יגרום יותר נזק מתועלת
השאלה אם עדיף לאכול בשר (קבוע פעם בשבוע) ולהסתכן בסרטן
או לא לאכול ולהוריד את הסיכון
הכוונה מה חמור יותר?
מחסור בברזל ו B12 או סיכון מוגבר לסרטן ומחלות לב
לצפיה ב-'צריכת בשר במידה'
צריכת בשר במידה
( לעמוד שלי בתפוז )
19/06/2018 | 22:12
9
שלום dan912,
אם אתה סובל מבעיות עיכול, צריך לדעת במה מדובר. אתה יכול לפנות אליי גם בפרטי. באופן עקרוני, כמו כל דבר בחיים, הכל עניין של מידתיות. פעם בשבוע צריכת בשר זה לא מסרטן. עם זאת, במידה וקיימת הסטוריה משפחתית של סרטן מעי גס, קרון, קוליטיס, כדאי להבדק פעם בכמה שנים בבדיקת קולונוסקופיה, המסייעת בגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס (סיבת המוות הראשונה בעולם).  תדירות הבדיקה נקבעת לפי גיל המטופל+ הסטוריה משפחתית. ממליצה לגשת ולהתייעץ עם רופא המשפחה. 
אציין שבעזרת דיקור, תזונה נכונה ותוספי מזון, ניתן לפתור כל בעיית מעיים כמעט. ממליצה בחום.
לצפיה ב-' B12, ברזל ואבץ'
B12, ברזל ואבץ
( לעמוד שלי בתפוז )
19/06/2018 | 21:56
5
13
שלום dan912,
B12 לא נאגר בגוף והעודף מופרש בשתן כמו כל ויטמיני הB. 
ברזל ואבץ נאגרים בגוף ולכן אין לצרוך אותם בתוספים אם לא התגלה מחסור בהם בבדיקות דם. (חוסר בברזל ואבץ וB12 יכול להתבטא בעייפות, נשירת שיער, ציפורניים נשברות, חשק מוגבר למתוקים ועוד).
במזון אין בעיה לצרוך אותם בכל כמות, לאדם בריא. בשר אדום מכיל כמויות גבוהות יותר של אבץ וברזל וB12 מאשר בשר עוף והודו. בשר בקר הוא הבשר היחיד שלא מוסיפים לו אנטיביוטיקה כי זה פוגם בטעם הבשר ולכן לאדם בריא אין שום מניעה לצרוך בשר אדום.
המון בריאות!
לצפיה ב-'בשר אדום'
בשר אדום
19/06/2018 | 23:36
4
6
אם ככה קודם צריך לפתור את בעיית העיכול (אצלי מתבטא בעצירות) ואחרי זה כנראה אחזור לבשר מקווה שיעזור עם הנשירה או לפחות יחזיר את הברזל
יש לי את כל הסימפוטמים שהוזכרו אבדוק קודם בבדיקת דם שיש באמת מחסור ואמשיך משם
תודה על כל היעוץ זה עשה לי קצת יותר סדר בדברים!
לצפיה ב-'בעית עצירות קודם כל צריך לבצע בדיקת גסטרוסקופיה'
בעית עצירות קודם כל צריך לבצע בדיקת גסטרוסקופיה
21/06/2018 | 10:11
3
12
לשלול סרטן מעי גס או פוליפ שחוסם וכ"ד ...
אל תסכים  שיתנו לך בדיקת דם בצואה הבדיקה הזאת זה רק כסת"ח לקופת חולים ולא שווה שום כלום .
ואל תקשיב לסיפור של הגיל, "אה אתה צעיר מידי בלה בלה בלה "  חבר שלי נפטר בגיל 35 מסרטן המעי הגס וזה התחיל אצלו בעצירות .
שנית אכול יותר סיבים תזונתיים, ( לחם מקמח מלא, אורז מלא, ירקות עשבנויים ופירות)  ושתה יותר מים וזה  אמור לעזור לך בבעיה זאת. יש כמה מאכלים שידועים כמזרזים יציאות כמו פלפל חריף, סלק , שזיפים ... וי שגם תוסף שנקרא פסיליום שזה סיבים טיבעיים שמזרזים את העסק.
אל תשתמש בתרופות משלשלות לא טיבעיות כי נעשים תלויים בזה ומתמכרים לזה .
גם לא חוקן - כי זה גורם לעצלות מעיים והחמרת הבעיה.
אם חסר לך ויטמין B12 בגלל בעית עיכול לא יעזור לך כל מה שתאכל ,  אתה אמור או לקבל זריקות פעם בחודש או למצוץ תחת הלשון כדור פעם ביום, הספיגה של הויטמין היא ישירות דרך כלי הדם שיש  מתחת ללשון ולא דרך מערכת העיכול.
בריאות שלמה.

לצפיה ב-'"אל תשתמש בתרופות משלשלות לא טיבעיות"'
"אל תשתמש בתרופות משלשלות לא טיבעיות"
21/06/2018 | 12:16
1
4
גם הטבעיות, כמו למשל סוגי תה מסויימים גורמות לאותה בעיה של התרגלות המעיים. לשם שינוי, הכתבה הזאת מ ynet לא רעה.
לצפיה ב-' דווקא תוסף לא טבעי בשם "נורמלקס" שפשוט סופח מים לצואה'
דווקא תוסף לא טבעי בשם "נורמלקס" שפשוט סופח מים לצואה
21/06/2018 | 14:38
5
מכירה מישהו שמשתמש בו בהצלחה כבר זמן רב (הוא לא טיפוס שאוכל הרבה ירקות ופירות וגם לא דגנים מלאים, כך ששינוי תזונתי אצלו נפסל על הסף... אי אפשר להזיז לו את הגבינה, או במקרה שלו, את הבשר).

לפחות לפי הצהרות היצרן:
"נורמלקס אינו מתערב בפעילות הביוכימית של הגוף. התכשיר אינו גורם להתמכרות, למעי עצל או להתרגלות של הגוף.
נורמלקס מרכך את הצואה, אך אינו הופך אותה למיימית.
השימוש בנורמלקס לא מחייב הקפדה על שתיה מרובה במיוחד.
נורמלקס אינו פוגע ברירית, בעצבים ובשרירי המעי."
לצפיה ב-'סיבים'
סיבים
22/06/2018 | 01:28
2
אני אוכל לפחות 6-7 ירקות ופירות ביום ודגנים מלאים (קווקר לחם אורז)
בטטה וסלק מהמקרר בתור חטיף
עשבים בסלט תמיד (פטרוזיליה נענע לפעמים גם חסה)
פלפל חריף בסלט פעם ביום יומיים
כן שמעתי על פסיליום ושזיפים אבל לא יצא לי לנסות (פסיליום בכלל לא מצאתי בסופר)
בכל מקרה יוצא לי בערך 40-50 גרם סיבים ביום
בבוקר מים קרים עם לימון על בטן ריקה ובשאר היום עוד מקסימום כוס, לא מרגיש צמא מעבר לזה (יש הרבה מים בירקות בחלב וכו)
לפי מה שהבנתי עודף סיבים לא שונה ממחסור בסיבים, שניהם יגרמו לעצירות
איך אני אמור לדעת אם אני אוכל קצת או הרבה מדי סיבים?
לצפיה ב-'שלום באילו אגוזים יש אומגה 3 מלבד אגוזי מלך?'
שלום באילו אגוזים יש אומגה 3 מלבד אגוזי מלך?
13/06/2018 | 18:35
3
19
לצפיה ב-'יש מעט'
יש מעט
14/06/2018 | 11:48
2
16
יחסית לאגוזי מלך, התכולה בשאר סוגי האגוזים מזערית. מבחינת היחס אומגה 3:אומגה 6 (יש טוענים שהוא חשוב. אבי בטח ישמח לספק לך מידע) הכי טוב מקדמיה, אם את במקרה מיליונרית.
לצפיה ב-'גם באגוזי מלך יש יותר אומגה 6 מאומגה 3'
גם באגוזי מלך יש יותר אומגה 6 מאומגה 3
14/06/2018 | 12:28
1
22
בכל יתר האגוזים וגם בשקדים ובגרעינים יש הרבה יותר אומגה 6 מ 3 .
אומגה 3 בצמחים נמצאת בחלקים הירוקים של הצמח ולכן נמצאת בבשר וביצים של חיות שאוכלים צמחים ירוקים ובדגים שניזונים מאצות.
היוצאים מהכלל הם זרעי פשתן  זרעי צ'יה ומרווה בהם יש יותר אומגה 3 מאשר אומגה 6. (הכי הרבה יש בזרעי פשתן)
בנוסף אומגה 3 מהצומח היא חומצה אלפא לינולאית ALA החומצה השומנית הזאת צריכה להפוך בגוף לחומצות ארוכה יותר שנקראת EPA ן DHA  לוהגוף יודע להפוך את הALA לEPA ול DHA בתהליך ארוך ומסובך ולכן לא כלכך יעיל  ( בערך 10% מה ALA שאוכלים הופך לEPA ולDHA ) .
אלא שאם אוכלים אומגה 6 בעודף אז האומגה 6 מחליף את האומגה 3 והתהליך הזה נעצר או נמנע לחלוטין והALA לא מגיע למצב של EPA  בכלל . ולכן מי שמתבסס על אומגה 3 מהצומח בלבד במטרה לקבל את ה EPA ממהצומח בלבד,  צריך להמנע כמעט לחלוטין ממזונות  שמכילים אומגה 6 . 
מצד שני מי שאוכל אומגה 3 מהחי מקבל ישירות את ה EPA DHA 
אומגה 3 מהחי - יש בדגי ים, (סלמון טונה סרדינים מקרל בורי וכ"ד) , וגם מבשר חיות שרועות באחו ואוכלות עשב כמו כבשים ועיזים ובשר צייד. (בחול יש בשר שמצויין עליו שהוא של חיות ממרעה.) ובתוסף תזונה.
נב- קראתי שבביצי אומגה בישראל יש ALA יותר מ EPA כי התרנגולות מקבלות ALA (זרעי פשתן) וגם הרבה אומגה 6  בזרעים שיש בתערובת ולכן ולא מספיקות להמיר ALA  ל DHA EPA . (בחול נותנים לתרנגולות אומגה 3 בצורת EPA או DHA )
גם בדגי בריכות כמו סלמון שמגודל בבריכות יש פחות אומגה 3 מאשר סלמון טיבעי.
ולכן לדעתי הפתרון הנכון הוא פשוט להמנע מאומגה 6  , לאכול שמנים שמכילים פחות אומגה 6  כמ שמן זית אבוקדו פשתן צ'יה  ולא לגעת בשמנים סויה חמניות תירס חריע וכ"ד.
אגוזים לאכול מעט ולאכול הרבה זרעי פשתו או צ'יה.  

לצפיה ב-'תודה רבה לכולם החכמתי'
תודה רבה לכולם החכמתי
14/06/2018 | 12:39
6
לצפיה ב-'הורדה במשקל'
הורדה במשקל
10/06/2018 | 11:55
4
41

אני בת 55 ולפני שנה הפסקתי לקבל מחזור ועליתי 5 ק"ג שפשוט לא יורדים ממני, לא שינתי משהו באכילה. למה זה קורה ומה ניתן לעשות? ושאלה נוספת, מה עושים עם גלי החום שמשגעים אותי? האם יש עצות בשבילי?

לצפיה ב-'פיטואסטרוגנים יכולים לעזור לגלי חום'
פיטואסטרוגנים יכולים לעזור לגלי חום
10/06/2018 | 12:19
22
אלה חומרים טיבעיים דמויי אסטרוגן ש"מרמים"  את המערכת ההורמונלית בגוף, ויכולים להועיל לגלי חום וכ"ד בלי הסכנה לסרטן השד שיש בגלולות ההורמונים אסטרוגן.
נמצא בכמות גדולה ב זרעי פשתן סויה קטניות וכ"ד , וגם בצורת תוספי תזונה.

והגברת הפעילות הגופנית זה תמיד טוב.
לצפיה ב-'הייתי מתחילה מפגישת ייעוץ עם רופאת משפחה/ נשים / דיאטנית'
הייתי מתחילה מפגישת ייעוץ עם רופאת משפחה/ נשים / דיאטנית
10/06/2018 | 13:18
19
וממשיכה משם.
לא יודעת אם יש קשר ישיר להפסקת המחזור ולשינוי ההורמונלי (סביר שכן), אבל ידוע שחילוף החומרים מאט עם הגיל...
לצפיה ב-'כדי לעלות 5 ק"ג בשנה מספיק להוסיף 120 קלוריות ליום'
כדי לעלות 5 ק"ג בשנה מספיק להוסיף 120 קלוריות ליום
10/06/2018 | 14:20
18
כלומר בערך שתי פרוסות לחם פרוס. או כוס משקה ממותק כמו קוקה קולה. אנשים אומרים שלא שינו את התזונה אבל את התוספות הקטנות הם שוכחים, והן מצטברות.
כדי להוריד משקל צריך לאכול פחות, אין דרך אחרת. אבל לפני שמורידים צריך לבדוק אם וכמה להוריד, ע"י התייעצות עם רופא. 
לצפיה ב-'ירידה במשקל בגיל המעבר'
ירידה במשקל בגיל המעבר
( לעמוד שלי בתפוז )
11/06/2018 | 20:56
22
אורית שלום,
את מתמודדת עם בעיה נפוצה ביותר ולמזלך עלית רק 5 ק"ג ולא 7 ק"ג שזאת העליה הממוצעת. בתהליך המנפאוזה (בלות), ישנה ירידה משמעותית בקצב חילוף החומרים, ולכן אישה שלא משנה את אופן אכילתה או מוסיפה פעילות גופנית ומקפידה להרבות בשתיה עולה 7 ק"ג בממוצע. ניתן כמובן לרדת בעזרת תזונה לירידה במשקל (דיאטה) אך לא תמיד זה מספיק. לפעמים גם בהקפדה על תפריט אין ירידה. לכן ממליצה מאוד על דיקור סיני שיכול לגרום להגברת חילוף החומרים והמסה של שומנים ובנוסף גורם לתחושת שובע ומוריד חשק למתוקים ופחמימות. לגבי גלי חום ישנם פתרונות קסם בעזרת צמחים סיניים וממש אין צורך בהורמונים שכידוע עלולים לגרום לסרטן. כמובן שגם בעזרת דיקור ניתן לעזור בגלי החום. התוצאות מהירות יחסית (כשבועיים) מומלץ ביותר!
מוזמנת לפנות אליי במידה ויהיו לך שאלות נוספות בנושאים הנ"ל.
המון בהצלחה!
מוזמנת לצפות בסרטון שלי העוסק בנושא הזה בדיוק.
לצפיה ב-'מאכלים חומציים'
מאכלים חומציים
11/06/2018 | 06:10
4
40
לפי המאמר הזה
וגם זה
וגם לפי מגיב מס' 71 פה
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5153404,0...

המאכלים האלה אסורים
חלב
גבינות
ביצים
עוף
סלמון
קטניות
שיבולת שועל
קינואה
אורז
חיטה
שיפון
לחם
פסטה
אוכמניות
אגוזים
שמן זית

יש דברים בגו או זה מיתוס?
לצפיה ב-'ערבבת כמה נושאים שלא קשורים בכלל '
ערבבת כמה נושאים שלא קשורים בכלל
11/06/2018 | 11:41
28
המאמר ב YNET הוא על מזונות מעובדים והנזק שנגרם מהם וזה נבדק במחקרים ונמצא שבאופן כללי יותר בריא לאכול מזון טיבעי וכמה שפחות מעובד .
הנושא של חמיצות בסיסיות זה שטויות במיץ חמוציות, החומציות בקיבה שלנו כלכך גבוהה שאין משמעות  לחומציות או בסיסיות של המזון .
ודווקא לאכול מזונות חומציים כמו לימון והדרים ופירות חמוצים זה מאד מאד בריא כי יש בהם בדרך כלל ויטמין C ומה שכתוב שם על זה  הזוי לחלוטין.
חומציות של מזון לא גורמת לכלום שום דלקת ושום פוליפים  נראה לי שזה שכתב את השטות הזאת אפילו לא יודע מה זה חמיצות ומה זה פוליפים.
כל הרשימה של מאכלים שכתבת הם מאכלים בריאים ומי שכתב שאסור לאכול אותם הוא טיפש או שקרן או שניהם.
לצפיה ב-'תשובה כללית בלי לקרוא: אם אין בעיה, אין בעיה'
תשובה כללית בלי לקרוא: אם אין בעיה, אין בעיה
11/06/2018 | 13:32
17
אם אכילת מאכלים מסוימים עושה לך רע (למשל צרבת או בעיות רפלוקס) אל תאכל אותם.
לצפיה ב-'זה מה שחשבתי'
זה מה שחשבתי
11/06/2018 | 16:35
11
רק רציתי להיות בטוח
באמת לא ברור למה מוציאים המלצות כאלה אם לא ליצור עוד בהלה ובלבול
לצפיה ב-'מאכלים חומציים- האם מותר'
מאכלים חומציים- האם מותר
( לעמוד שלי בתפוז )
11/06/2018 | 20:44
18
דן שלום,
חלק מהמזונות שמנית הם פחות מומלצים ולחלק יתרונות בריאותיים רבים (לדוגמא שמן זית ואגוזי מלך) ולכן יש לדון בכל מקרה לגופו. לאדם בריא אין בעיה לצרוך ממוצרים אלו. לאדם עם בעיות בריאותיות כמו מחלות מעיים שונות, דלקות מפרקים וגאוט ישנם מוצרים חומציים שפחות מומלצים. הכל לפי המקרה. במידה ומדובר על מחלה ספציפית שבה אתה מתעניין אתה מוזמן להוסיף פרטים בפורום או לפנות אליי אישית. באופן כללי לאדם בריא,מומלץ לאכול בצורה מאוזנת, קצת מכל דבר.
לצפיה ב-'אכילת שימורי סרדינים'
אכילת שימורי סרדינים
07/06/2018 | 13:21
2
36
  • האם צריך לנקות סרדינים של שימורים מקשקשים?.
לצפיה ב-'יתרונות הסרדינים'
יתרונות הסרדינים
( לעמוד שלי בתפוז )
09/06/2018 | 21:09
1
47
אהובה שלום,
אין צורך לנקות סרדינים משימורים. ממליצה להניח את הסרדינים על נייר סופג כ-2 דקות טרם אכילתם כדי להספיג את השמן.
היתרון הגדול של הסרדינים שהם נאכלים עם העצמות, מכילים הרבה סידן ומחזקים את העצמות שלנו.
בתאבון
לצפיה ב-'בנוסף גם אומגה 3, ויוד, ששניהם חסרים בתזונה בישראל '
בנוסף גם אומגה 3, ויוד, ששניהם חסרים בתזונה בישראל
10/06/2018 | 12:35
4
לצפיה ב-'שאלה על סכרת-תודה'
שאלה על סכרת-תודה
07/06/2018 | 10:55
4
46

שלום-גילו לי רמת סוכר גבוהה בדם 140 בצום והרופא לוחץ שאתחיל לקחת תרופות להורדת סוכר.ארצה לשאול האם קיים פתרון טבעי/תזונתי ללא תרופות?

לצפיה ב-'אם לא תעשה מה שהרופא אמר לך אתה צפוי לנזקים בלתי הפיכים'
אם לא תעשה מה שהרופא אמר לך אתה צפוי לנזקים בלתי הפיכים
07/06/2018 | 12:16
33
עודף הסוכר בדם גורם נזק גדול לכלי הדם ולאיברים בגוף, נזק שיכול להתחיל בקטיעת אצבעות ברגליים להמשיך בעוורון, ולהסתיים אינדרערד.
אז קודם כל קח את התרופות שהרופא נתן מידית!  ותבצע את הבדיקות שהוא המליץ לך.
במקביל בקש ממנו הפניה ליועץ \דיאטן\נית והוא\יא ת\יתן לך דיאטה מתאימה שאולי תוריד לך את הסוכר לאט לאט באופן טיבעי ובמקביל הרופא יוריד לך את המינון של התרופות.

בריאות שלמה.
לצפיה ב-'ממליץ לשאול בפורום "סוכרת"'
ממליץ לשאול בפורום "סוכרת"
07/06/2018 | 12:46
1
26
תמצא שם יותר אנשים שעברו את הדרך בה אתה מתחיל ללכת עכשיו.

בקצרה, אם תצמצם כמות הפחמימות שאתה צורך, ובמיוחד את הפחמימות הזמינות מיידית, אם תתחיל בפעילות גופנית סדירה, אם תוריד משהו כמו 10% ממשקל גופך ואם אתה לא מעשן, ייתכן שתצליח להימנע מתרופות.

לצערי הסיכוי לזה הוא קטן למדי, אלא אם כן הבדיקה הבודדת עליה סיפרת לנו (סוכר בצום 140) היא חריגה. אני בטוח שהרופא שלח אותך גם לבדוק המוגלובין מסוכרר (HbA1C) והתוצאה תיתן לך הערכה טובה יותר של המצב; אם אתה עדיין בשלב של פרה-סוכרת יש לך סיכוי טוב יותר.

בכל מקרה, הצעד הבא שלך אמור להיות רכישת מכשיר ביתי למדידת סוכר, ומעקב אחרי תגובת הגוף שלך למזונות שונים שאתה צורך. אם אתה חבר קופ"ח כללית זה הולך להיות די יקר - לא המכשיר שנקנה בפרוטות אלא ה"סטיקים" לביצוע המדידה. כללית מסבסדת משהו כמו   50 סטיקים לשלושה חודשים ואתה תזדקק להרבה יותר, לפחות בתקופה הראשונה.

לצפיה ב-''
07/06/2018 | 15:55
1
לצפיה ב-'פתרונות לטיפול בסכרת ללא תרופות'
פתרונות לטיפול בסכרת ללא תרופות
( לעמוד שלי בתפוז )
07/06/2018 | 15:13
35
שלום לך,
כמובן שניתן לטפל בסכרת ללא תרופות אבל זה מחייב שיתוף פעולה מצידך. חסרים לי נתונים אודות גילך וגובה ומשקל והיסטוריה רפואית שלך ולכן אוכל לענות באופן כללי בלבד. אתה יכול להפנות אלי שאלה פרטית עם כל הנתונים.
לרב סכרת קשורה לתורשה, עודף משקל וחיים בלחץ ומתח. ניתן להוריד את רמות הסוכר ע"י שינוי בתפריט, הורדת סוכרים, הגבלה של פירות ל2 ביום. לא לצרוך עוגות ושתיה ממותקים בסוכר. על כל מוצר פחמימתי כמו לחם, דגני בוקר, עוגות ועוגיות ושתיה מתוקה, נחפש את הסמל של "איל" האגודה הישראלית לסכרת. על מנת לדעת שזהו מוצר בטוח לשימוש בסכרתיים. הורדת הנ"ל מהתפריט, תגרור באופן מיידי גם ירידה במשקל שנחוצה לצורך הורדת רמות הסוכר. לפיתרון מהיר של הורדת סוכר תוך שבועיים בלבד לרמות נורמה כדאי ומומלץ לשלב דיקור סיני להורדת.סוכר. עובד מדהים! אך הסוכר ירד לאט לאט גם עם ההנחיות הנ"ל. יש לעבור לצרוך לחם מלא, אורז מלא ולא לצרוך דגנים לבנים.
במידה ויהיו לך שאלות נוספות, אשמח לענות.
לצפיה ב-'שייק בריאות בבוקר'
שייק בריאות בבוקר
05/06/2018 | 15:57
37
47
היי,

אני שותה שייק בריאות כל בוקר ורציתי לדעת לגבי השילוב של מה שאני מכניס פנימה:
תפוח, סלק, ג'ינג'ר (כמות קטנה של פחות ממנת פרי)
אגוזים(לפעמים אגוזי ברזיל), שקדים, גרעיני חמניה, חמוציות, אוכמניות,ציה, גוג'יברי, קינמון, פולן דבורים.

דבר נוסף- אמרו לי שבריא לשתות מים עם חצי לימון וכפית חומץ תפוחים טבעי על הבוקר. זה בעייתי לשתות לפני שתיית השייק?

תודה!
לצפיה ב-'נשמע אחלה שייק, מאד מזין. ומכיל המון נוטריאנטים'
נשמע אחלה שייק, מאד מזין. ומכיל המון נוטריאנטים
05/06/2018 | 16:30
31
לדעתי הלימונדה עם חומץ תפוחים מיותר לגמרי לפני\אחרי  שייק כזה, כי יש לך מספיק נוטריאנטים וויטמינים בשייק הזה.
לצפיה ב-'שייק בריאות- כל האמת'
שייק בריאות- כל האמת
( לעמוד שלי בתפוז )
06/06/2018 | 14:59
35
52
הי עודד,
כאשר אתה שותה שייק בריאות שכזה, השאלה היא מה המטרה שלשמה אתה שותה את זה. השייק לעיל מכיל כמות אדירה של קלוריות ולכן הוא מתאים לאדם רזה שרוצה להגביר מאוד את הצריכה הקלורית שלו, למשל כדי להגביר מסה למטרות ספורט. אם מישהו מעוניין לרדת במשקל אז עדיף לצרוך ארוחת בוקר בריאה ומאוזנת (פרוסת לחם שיפון/כוסמין+2 ביצים וסלט ירקות לדוגמא, לאדם בריא)ולא שייק כנ"ל.
לגבי המים עם הלימון (אין צורך גם בחומץ תפוחים) אכן מאוד בריא לשתות מים חמים (שניתן לגעת בהם ולא לקבל כוויה) עם כמה טיפות לימון. יש לעשות זאת על קיבה ריקה על הבוקר. מנקה את מערכת העיכול ואף עוזר בעצירות קלה. ברפואה סינית, חמיצות קלה מניעה את הכבד, אנשים שסובלים מלחץ ומתח שמתבטא במערכת העיכול: כאבי בטן כרוניים, עצירות,שלשול, יכול מאוד להקל ולהרגיע. במדינה כמו שלנו שבא כולנו תמיד בלחץ, מומלץ לכולם.

לצפיה ב-'שתי ביצים לארוחת בוקר!'
שתי ביצים לארוחת בוקר!
06/06/2018 | 15:52
3
33
- כל הכבוד על הסטייה מההמלצות (המיושנות) שמגבילות את מספר הביצים להרבה פחות מ-14 בשבוע.
- מה מנקה הלימון בבוקר?
לצפיה ב-'הרי ירדו כבר מהגבלת הביצים ומהגבלת כולסטרול במזון ! '
הרי ירדו כבר מהגבלת הביצים ומהגבלת כולסטרול במזון !
06/06/2018 | 16:47
2
36
מניסיון אישי - אני אוכל כל ערב שתי ביצים , והכולסטרול שלי בבדיקה האחרונה    56 LDL .   והכללי 129 .
פעם כשהייתי שמן היה מעל  200 וקיבלתי סטטינים .

לצפיה ב-'ירדו חלקית'
ירדו חלקית
07/06/2018 | 10:47
1
21
רוב הדיאטניות עדיין מממליצות  לא לאכול יותר מביצה ביום (ולסוכרתיים פחות), לכן ציינתי לטובה את גב' הרטום בעניין זה.
לצפיה ב-'קוראים לזה "להאחז בקרנות המזבח" '
קוראים לזה "להאחז בקרנות המזבח"
07/06/2018 | 13:13
17
מלומדים שכל השנים  אמרו שביצים זה כמו סיגריות, ופתאום התהפך עולמם ... מסרבים להודות בטעות.
אם תשים לב גם במסמך שצילמתי לא ממש ממליצים בשמחה רבה על אכול ביצים כאוות נפשך .
למרות שלפי המחקרים שהם מצטטים אין שום בעיה מיוחדת באכילת ביצים  או בכלל באכילת כולסטרול .
לצפיה ב-'למה צריך "לנקות" את מערכת העיכול וממה בדיוק?'
למה צריך "לנקות" את מערכת העיכול וממה בדיוק?
06/06/2018 | 17:13
30
28
"ברפואה סינית, חמיצות קלה מניעה את הכבד" – וברפואה אמיתית, מבוססת ראיות?

אגב, לי חמיצות קלה על בטן ריקה תעשה יופי של צרבת על הבוקר, אבל מי שזה עושה לו טוב, בכיף ולבריאות... אני רק לא רואה את הקשר בין זה ובין "להניע את הכבד" או שמערכות הגוף נורא מטונפות מבפנים וזקוקות לאיזשהו "ניקוי" מיוחד. זה לא מנוע.
לצפיה ב-'לפתוח את ערוצי האנרגיה להזרים את הצ'י והיאנג במורד המרידיאן'
לפתוח את ערוצי האנרגיה להזרים את הצ'י והיאנג במורד המרידיאן
07/06/2018 | 10:33
29
30
כדי להבין את הרפואה הסינית צריך להיתשמש במונחים שהם משתמשים,  ולא במונחים קונבנציונליים .
רפואה סינית זאת תורה שמבוססת על נסיון רב שנים  ותאוריות הוליסטיות בלבד, וזה לא מדעי, אבל זה עובד לא רע בכלל .
גם רפואה קונבנצינלית לא מרפא ב 100% תרופה קונבנצינלית מאושרת לשימוש אם היא קצת יותר יעילה מהפלאצבו , לא תמיד בהרבה.
גם פאלצבו עובד וגם הומאופטיה - הרפואה הקונבנציונלית מכירה בזה ,  ושום מדען עד היום לא יכול להסביר הסבר מדעי איך זה עובד.
לצפיה ב-'אוי וי'
אוי וי
07/06/2018 | 10:53
22
כדור הבדולח שלי מודיע שעומד להיפתח כאן שרשור של כמה מאות הודעות שהקשר בינו לבין תזונה הוא כמו הקשר בין הומאופתיה  לשכל ישר.

צ'י? כן, תודה עם שניים סוכר.

לצפיה ב-' כן, בלה בלה, בלה בלה בלה בלה.'
כן, בלה בלה, בלה בלה בלה בלה.
07/06/2018 | 15:22
27
17
"זה לא מדעי, אבל זה עובד לא רע בכלל" אין חיה כזאת. אם זה עובד אפשר לבדוק ולהראות זאת בכלים מדעיים. הומאופתיה נבדקה מדעית בלי סוף והיא לא עובדת. ה"רפואה הסינית" כ"כ עובדת שאנשים חולים בסין מקבלים טיפול ברפואה מערבית קונבניוצנאלית לחלוטין (אם הם יכולים להרשות לעצמם; זו כבר בעיה אחרת).
לצפיה ב-'אפקט פלאצבו נבדק כל הזמן והוא עובד וזה הוכח מדעית'
אפקט פלאצבו נבדק כל הזמן והוא עובד וזה הוכח מדעית
10/06/2018 | 11:58
26
15
שהפלאצבו עובד . למרות שאף מדען לא הצליח עד היום להבין איך זה עובד .
הרבה חברות תרופות פושטות רגל רק בגלל שהפלאצבו עובד יותר טוב מהתרופה המדעית שלהם שנחקרה שנים רבות והשקעו בה סכומי עתק.
ואם הומאופתיה או תרופה סינית גורמת לאפקט פלאצבו ובגלל זה זה עובד, אז מה אכפת לחולה ? .
הרי כל מה שהחולה רוצה זה להיות בריא.
רופאים רבים משתמשים בשיטות אלטרנטיביות ומשבחים אותם, רופאים פרופסורים ואנשי מדע רבי נסיון.  וזה שאין עדיין הסבר מדעי לתרופות\שיטות ריפוי סיניות שהוכח שהן פועלות זה רק מחדל של המדע הקובנציונלי . 
לצפיה ב-'לא כתבתי שאפקט פלצבו אינו קיים... '
לא כתבתי שאפקט פלצבו אינו קיים...
10/06/2018 | 13:02
25
14
להרגיש טוב יותר לא עושה אותך בריא יותר, ולכן לחולה צריך להיות אכפת. גם לתרופות אמיתיות יש אפקט פלצבו (שמתווסף על ההשפעה האמיתית שלהן) אז למה מלכתחילה להשתמש בכאלה שלא עברו את אותו מסלול פיקוח קפדני?

מעבר לכך כתבת הרבה שטויות שספק רב אם תוכל לגבות.
"הרבה חברות תרופות פושטות רגל רק בגלל שהפלאצבו..."?
ואללה? אם יש כ"כ הרבה, תן דוגמאות. לא אחת שתיים שלוש, הרבה, כפי שטענת.

"רופאים רבים משתמשים בשיטות אלטרנטיביות ומשבחים אותם, רופאים פרופסורים ואנשי מדע רבי נסיון?"
כמה הם באחוזים? האם מדובר במומחים הגדולים והמוכרים בתחומם? בבקשה, תן דוגמאות. הרבה, כמו שכתבת.

"וזה שאין עדיין הסבר מדעי לתרופות\שיטות ריפוי סיניות שהוכח שהן פועלות זה רק מחדל של המדע הקובנציונלי ."
לצפיה ב-'אפקט הפלאסבו'
אפקט הפלאסבו
10/06/2018 | 14:29
9
15
לא משפיע רק  על ההרגשה אלא גם על הריפוי עצמו בחלק לא קטן מהמקרים. על פניו הוא נראה תמוה ביותר, אבל יש לו הסבר סביר בהחלט. אחסוך אותו מכם כי זה  לא הפורום הנכון לעסוק בו (וכמו כן גוגל יודע עליו יותר ממני).
לצפיה ב-'השפעה חיובית על הריפוי עוזרת בהחלט אך לא מבריאה'
השפעה חיובית על הריפוי עוזרת בהחלט אך לא מבריאה
10/06/2018 | 14:57
6
15
והתרומה שלה מוגבלת בסופו של דבר, אחרת היינו משתמשים בפלצבו כרפואת פלא לכל דבר... ובמקרים רבים אנשים אכן מרגישים טוב יותר גם כשבדיקת המדדים האובייקטיביים מראה שאין שינוי, כך שזו עלולה להיות אשליה מסוכנת. כאמור, גם לטיפול רפואי "רגיל" יש אפקט פלצבו שרק מתווסף להשפעתו האמיתית. היתרון הוא שטיפול כזה נעשה באופן מפוקח, ע"י אנשי מקצוע ברישיון ובאמצעים שנבדקו ברגולציה קפדנית, ואילו טיפולים חלופיים במקרים רבים ניתנים ע"י אנשים שאין להם רישיון לעסוק ברפואה ובאמצעים שלא כפופים לאותה רגולציה ולא עברו את המסלול הקפדני שעוברות תרופות.
לצפיה ב-'מבריאה ועוד איך ! ויש גם נסויים וחשיבה להכניס טיפול'
מבריאה ועוד איך ! ויש גם נסויים וחשיבה להכניס טיפול
11/06/2018 | 13:08
2
9
בפלאצבו לרפואה הקונבנציונלית .
ידוע לי שנעשו  ניסויים במחלות פסיכיאטריות ובהצלחה לא קטנה.
חפשי בגוגל "טיפול בפלצבו" בטוח שתמצאי חומר על זה.. 
.
לצפיה ב-'כאילו לא כתבתי כלום... '
כאילו לא כתבתי כלום...
11/06/2018 | 13:43
1
4
לצפיה ב-'כאילו שלא קראת כלום.'
כאילו שלא קראת כלום.
14/06/2018 | 12:34
3
לצפיה ב-'עוזרת ממש בריפוי (לפעמים)'
עוזרת ממש בריפוי (לפעמים)
11/06/2018 | 14:06
2
14
אבל לא בהכרח באותה יעילות של תרופה - כדי לקבל אישור FDA תרופות חדשות נבדקות שהן יעילות יותר מפלאסבו (בנוסף להשוואה שלהן עם תרופות קיימות אחרות), וזאת הסיבה שלא "משתמשים בפלצבו כרפואת פלא לכל דבר".

פלאסבו לא שייך רק לרפואה אלטרנטיבית כי הוא אפקט מוכח. מה מכן, הוא מסביר חלק גדול מהמקרים בהם רפואה אלט. מתימרת להיות אפקטיבית.

לצפיה ב-'לא סתרת את מה שכתבתי...'
לא סתרת את מה שכתבתי...
11/06/2018 | 14:22
4
לצפיה ב-'לא משתמשים בפלצבו ברפואה מסיבות אתיות'
לא משתמשים בפלצבו ברפואה מסיבות אתיות
14/06/2018 | 12:42
7
כי בטיפול כזה יש צורך לא לאמר לחולה את האמת (כלומר לשקר על החולה
9 אמנם זה שקר לטובתו אבל זה אסור באתיקה הרפואית.
כשעושים ניסוי בתרופה מול פלאצבו החולה לא יודע מה הוא מקבל, תרופה או פלאצבו,  אבל הוא יודע שהוא עלול לקבל פלאצבו , יש טענה שגם הידיעה הזאת מורידה את האפקט, ואילו ברפואה אלטרנטיבית עוטפים את תרופת הדמה במסכת של אמונות ואגדות פסאודו מדעיות  שנשמעות מאד משכנעות ואמינות , ולכן שם אפקט  הפלצבו חזק יותר, ואפקטיבי יותר .
לצפיה ב-'כל ההסברים לאפקט פלאסבו הם תאוריות שלא הוכחו '
כל ההסברים לאפקט פלאסבו הם תאוריות שלא הוכחו
11/06/2018 | 12:06
1
9
יש כלמיני תאוריות על הורמונים  שמופרשים מהמוח ועוזרים לריפוי עצמי וכ"ד... אבל עולם הרפואה עדיין לא יודע את הסיבות לאפקט פלאסבו  שהוא לפעמים מדהים ביעילותו.
רוב רפואת האליל ההומאופטיה והרבה שיטות אלטרנטיבית מסתמכת על האפקט הזה -  ואני לא פוסל את זה בגלל שזה אכן עובד בפועל במיקרים רבים.
אם אדם חולה במחלה ללא מרפא ומצליח להירפא רק בגלל איזה רופא אליל,אלטרנטיבי\הומאופט ... שנתן לו איזה  פלאסבו וסיפר לו שזה משהו שמכיל אנרגיות מהקוסמוס בלה בלה בלה ... אז זה משהו מבורך כי החולה הבריא.
הדבר היחיד שצריך זה להיזהר מטיפולים שעלולים להזיק ויש חוקים רגולטוריים בהקשר הזה.
אם המדע היה מסוגל להבין  את המנגנון של השפעת הפלאצבו  ולמה הוא  מרפא אולי היו יכולים מראש לחסוך את הניסוי פאזה שלישית שעולה הון , מיקר את התרופות, ומעכב כל פיתוח של תרופה בשנים רבות , וגורם מפח כיס ונפש למשקיעים  כי הרבה מאד נכשלים במבחן הזה.
בקשר לרפואה הסינית  חלק מזה אכן פלאסבו, ותרופות סיניות לא נבחנות בדרך כלל  מול פלאסבו .  אבל יש ברפואה סינית הרבה שהוא יותר מרק אפקט פלאסבו ואנשי רפואה רבים מודים בזה.
לצפיה ב-'טוב, אם אתה אומר'
טוב, אם אתה אומר
11/06/2018 | 14:01
6
לצפיה ב-'קצת על חברות שנכשלו בגל שהפלסבו יותר מהתרופה שלהם '
קצת על חברות שנכשלו בגל שהפלסבו יותר מהתרופה שלהם
11/06/2018 | 11:48
14
15

יש עוד הרבה.
כמעט כל ניסוי פאזה שלישית שנכשל זה רק בגלל זה.

לצפיה ב-'אתה מסוגל להבין את ההבדל בין תוכן הכתבה לניסוח המקורי שלך?'
אתה מסוגל להבין את ההבדל בין תוכן הכתבה לניסוח המקורי שלך?
11/06/2018 | 13:42
13
4
לצפיה ב-'כמובן שהכונה שלי היתה רק לקטע הבא בכתבה '
כמובן שהכונה שלי היתה רק לקטע הבא בכתבה
14/06/2018 | 14:45
12
8
שבו מדובר על כשלונות ופשיטות רגל כמו פארמוס וכ"ד :
שאלת איזה חברות פשטו רגל בגלל כישלון בניסוי של תרופה שהמדע ניבא לה נפלאות מול פלאצבו - וכאן מדובר רק על חברות בישראל  (יש עוד המון דוגמאות בחו"ל).
משום מה לך צריך להסביר כל דבר "ברחל בתך הקטנה" אז זה הקטע שאליו כיוונתי :
ציטוט : " קרוב לוודאי שוותיקי שוק ההון זוכרים את הכישלון המהדהד של חברת פארמוס שפיתחה תרופה לטיפול בפגיעות ראש. הניסוי שהסתיים בשנת 2004 לא הצליח להראות מובהקות סטטיסטית והוביל לקריסה של המניה ובהמשך של החברה כולה. את שכר הלימוד של פארמוס שילם גם כותב שורות אלו אשר החזיק במניות החברה בהיקף של אלפי שקלים. אבל פארמוס אינה לבד. חברות ישראליות רבות לא הצליחו בשנים האחרונות בניסוי קליני שלב שלוש. דוגמא נוספת לחברה שהתמודדה עם שבץ מוחי ונכשלה הייתה די-פארם. בשנת 2012 וועדת ההיגוי של הניסוי הקליני החליטה לעצור את גיוס החולים לניסוי שלב 3 בשל אי מובהקות סטטיסטית. מניית החברה התרסקה.
כישלונות ממש לא חסר. חברת מקרוקיור הישראלית (סימול: MCUR) שפיתחה מוצר הנקרא CureXcell לטיפול בריפוי פצע נכשלה בניסוי קליני שלב 3 והמניה צללה. במקרה של מקרוקיור הדבר המעניין הוא שהמוצר של החברה אושר לשימוש בישראל ואף נכנס לסל התרופות ואלפי ישראלים השתמשו במוצר. אבל במבחן התוצאה המוצר לא הצליח להראות מובהקות סטטיסטית. החברה קרסה והטיפול אף יצא מסל התרופות."
לצפיה ב-'הבנתי לאיזה קטע התכוונת, אבל זה עדיין לא אומר את מה שכתבת'
הבנתי לאיזה קטע התכוונת, אבל זה עדיין לא אומר את מה שכתבת
16/06/2018 | 11:27
11
8
"הרבה חברות תרופות פושטות רגל רק בגלל שהפלאצבו עובד יותר טוב מהתרופה המדעית שלהם" (זה הניסוח המקורי שלך, ממש כאן מעל).

כישלון או ירידת מניה אינם בהכרח "פשיטת רגל"; קומץ דוגמאות אינו "הרבה"; ניסוי קליני לא משווה בהכרח לפלצבו (זה אפילו מוזכר מפורשות בכתבה); גם אם כן, זה לא בהכרח אומר שפלצבו עובד טוב יותר מהתרופה המדעית...

ורק אזכיר, שוב, שגם לתרופה ה"מדעית" יש בדיוק אותו אפקט פלצבו שיש לתרופת הדמה. עוד אציין שהליך פיתוח תרופה הוא ארוך, יקר ומפוקח מאוד (וטוב שכך) ורק אחוז קטן מאוד מהניסיונות לפתח תרופה חדשה אכן מסתיים בהוצאתה לשוק (וגם אז זה לא סוף הסיפור). אבל ההליך הזה חשוב וחיוני, ולהכניס לגוף תכשירים שלא עברו אותו, שאינם נתמכים בראיות מדעיות, שנרקחים או מוגשים ע"י אנשים שלרובם אין רישיון לעסוק ברפואה... זו בחירה שאני לא מצליחה להבין אותה. עם זאת, מותר לאנשים לבזבז את כספם כראות עיניהם.
לצפיה ב-'הפואנטה היא שהפלאצבו כן מרפא ב"אורח קסם"'
הפואנטה היא שהפלאצבו כן מרפא ב"אורח קסם"
17/06/2018 | 17:23
10
11
ולמדע אין מושג איך זה קורה ולמה.
ואם כבר מדברים על הפואנטה של הדיון הזה אז כל הדיון  התחיל ברפואה הסינית שתרופותיה וטיפוליה נבחנו ותועדו וסוננו במשך למעלה מאלף שנים  ונמצאו יעילות נגד מחלות רבות.
אבל בניגוד לרפואה המודרנית הן לא נבחנו נגד פלאסבו ולכן יתכן שלחלק מהן יש רק פעילות של פלאסבו אבל די ודאי שיש חלק לא מבוטל של תרופות סיניות (תרופות ושיטות ריפוי ) שכנראה יעמוד בכבוד גם במבחן נגד פלאסבו ורופאים רבים מודים בכך.
לצפיה ב-'למדע *יש* מושג איך זה קורה ולמה'
למדע *יש* מושג איך זה קורה ולמה
18/06/2018 | 14:53
2
4
לצפיה ב-'ממה שאני יודע יש רק תאוריות לא מוכחות.'
ממה שאני יודע יש רק תאוריות לא מוכחות.
18/06/2018 | 17:07
1
8
במיוחד שזה משהו שעוזר נגד סוגי מחלות שונות לחלוטין זו מזו .
לצפיה ב-'תאוריות לא מוכחות'
תאוריות לא מוכחות
19/06/2018 | 12:53
2
ראשית, בין "תאוריות לא מוכחות" לבין "אין מושג" יש פער, בערך בגודל הפער בין רפואה מבוססת מדעית לבין "רפואה" סינית. שנית, אין שום דבר *מוכח* במדע (אלא אם אתה מתייחס למתמטיקה כמדע).

ההסבר המקובל לאפקט הפסלבו הוא שהוא מעורר את מערכת החיסון. הבעייתיות בהסבר הזה היא התמיהה למה מערכת החיסון לא פועלת בכל העוצמה בלי קשר לאמונה של  האדם בסיכויי ההחלמה שלו, או לחילופין  למה אנשים לא פיתחו את האופטימיזם הנחוץ לקבל את אפקט הפלאסבו בלי קשר לנסיבות (בעצם אלה שני ניסוחים של אותה שאלה).

זאת תמיהה שמבוססת על שיקולים אבולוציוניים, וכפי שכבר כתבתי לא נראה לי שזה המקום לפרט. בקצרה, התשובה היא שהפעלת מערכת החיסון עולה במשאבים, כך שיריה בכל התותחים היא לא תמיד משהו חיובי. בעבר הרחוק, כשכל קלוריה היתה חשובה להמשך הקיום, הלחץ האבולוציוני לריסון מערכת החיסון היה חזק יותר.   

לצפיה ב-'לא, לא ולא.'
לא, לא ולא.
19/06/2018 | 00:47
6
6
ובהרחבה, סקירה מקיפה ב"חשיבה חדה":
לצפיה ב-'כן כן כן !!!'
כן כן כן !!!
19/06/2018 | 12:37
5
6
כל מה שסיכם הבחור גלעד - באתר הזה זה בדיוק נמרץ מה שגם אני כתבתי  על הפלאצבו.

אולי שוב לא קראת את מה שאת עצמך מביאה  .
או שמרוב רצון לסתור אותי כל הזמן את כבר מבינה הפוך על הפוך כל דבר.
לצפיה ב-'לא קראת הכול או שיש לך קריאה סלקטיבית מאוד'
לא קראת הכול או שיש לך קריאה סלקטיבית מאוד
19/06/2018 | 12:53
4
7
כי לא מוסבר שם מה שכתבת אלא מה שאני כתבתי.

א. מוסברים בפירוט המנגנונים מאחורי האפקט (זה לא "קסם");
ב. מוסבר בפירוט שהאפקט לא באמת מרפא אלא משפיע בעיקר על התחושה הסובייקטיבית ומעט מאוד (אם בכלל) על המדדים האובייקטיביים, ושהרבה מה"ריפוי" הוא פשוט ריפוי טבעי של הגוף שקורה עם הזמן (ובמקרים רבים שכחו לשקלל את זה באפקט).

כמובן, במצבים פסיכוסומטיים, בכאב, בדיכאון וכו' להרגשה הסובייקטיבית יש תפקיד גדול ולכן זה אכן עוזר (וכפי שכתבו שם, לא רק הפלצבו עצמו, אלא עצם הטיפול כמכלול – תשומת הלב, ההקשבה, אפילו עצם השתתפות בניסוי). אבל צריך להיזהר ממצבים שבהם ההרגשה משתפרת אבל המצב הבריאותי לא, והתחושה הטובה יותר ממסכת את הבעיה שלא באמת נפתרה.
לצפיה ב-'ההסברים אלה רק תאוריות שהועלו ע"י חוקירם שונים'
ההסברים אלה רק תאוריות שהועלו ע"י חוקירם שונים
19/06/2018 | 16:21
3
5
המדענים הכי חכמים לא מצאו דרך להוכיח את כל המנגנונים ואת כל ההשפעות של הפלאצבו  עד היום .
במאמר הזה הוא סוקר כתבות של חוקרים בדעות שונות כאן לא מוסבר כלום, הכל רק תאוריות ודעות.
יש חוקרים שסבורים כך ויש כך יש כאלה שחושבים שחומרים בגוף שמשתחררים ובאמת מרפאים בפועל מחלות.
ויש כאלה שסבורים שהאדם פשוט מדחיק פסיכולוגית את המחלה..
כל זה זה לא מסביר איך כשבוחנים תרופות נגד סרטן גידולים סרטניים נסוגים ואיך האדם מצליח להתגבר על זיהומים פצעים מתרפאים ומדדים רפואיים שהאדם לא מודע אליהם בכלל משתפרים.. ובגלל זה בוחנים כנגד פלאסבו גם תרופות אנטיביוטיות וגם תרופות נגד סרטן , וכל מחלה אחרת, ולא רק תרופות נגד כאבים ותרופות פסיכיאטריות.
לצפיה ב-'לא, ההסברים האלה הם של מנגנונים מוכרים שנחקרו ונבדקו'
לא, ההסברים האלה הם של מנגנונים מוכרים שנחקרו ונבדקו
19/06/2018 | 17:34
2
4
גם אם לא יודעים הכול ב-100% (וזה נכון לגבי דברים רבים ברפואה) אין פירוש הדבר שלא מבינים או שזה "קסם".

היה נפלא לו פלצבו היה מרפא סרטן, למרבה הצער זה לא המצב. תמיד יש גם חולי סרטן שמחלימים, נכון, אבל רבים אחרים מחפשים כל מיני פתרונות לא קונבנציונליים ועדיין מתים. לפני כמה שנים הייתה כתבה על ענת גוב ועל ראש עיריית אריאל לשעבר שניסו טיפול כזה והרגשתם השתפרה פלאים; את הסרטן זה פחות הרשים. למרבה הצער, שניהם כבר לא איתנו.
לצפיה ב-'יש יותר מחדלים ברפואה הקונבנציונלית מאשר באלטרנטיבית'
יש יותר מחדלים ברפואה הקונבנציונלית מאשר באלטרנטיבית
21/06/2018 | 10:51
1
4
והידען זה אתר תעמולה של מנהל האתר הזה שהוא  פאנט אנטי כל מה שמחוץ לקונצנסוס המדעי , וכבר כתבתי דעתי על האתר הזה.
כמו שכתות של מכחישנים או פונדומנטליסטים דתיים אוספים כל ידע שמוכיח את טהנותיהם ומסננים כל מה שמוכיח ההפך מהם, האתר הזה  אוסף מאמרים שכולם מכוונים לאג'נדה של מנהל האתר הזה בלי להראות את הצד השני.
המטרה של המדע זה להגיע לחקר האמת ולכן למדענים אמיתיים אמור להיות ראש פתוח לחקור בראש פתוח כל דבר, כולל כל מה שמחוץ לקונצנזוס של מדענים אחרים או של קהילות מדעיות.
אבל הטבע האנושי דוחף אותנו לאמץ אמנות או דתות ולהצטרף לקונצנזוסים ...
ולכן  מאד קשה לאמץ את הפילוסופיה המדעית של ראש פתוח אמיתי חסר כל אמונות וכל דעות קדומות.
הרבה מדענים גם מאד מפורסמים ועתירי תארים אקדמאים לא משוחררים מהתלות הזאת  בקונצנזוסים ומקיבעון מחשבתי, והרבה פעמים הופכים את המדע עצמו לדת .

הזכרתי כבר את האימרה הידועה של  איינשטיין "אלוהים לא משחק בקוביות" שבאה כזילזל במכניקת הקוואטנים שנחשבה בעינו כמו משהו לא מדעי,  או את הזילזול מהקהילה המדעית שספג  דן שכטמן כשדיבר על גביש מחומש, ויש עוד המון סיפורים כאלה.
הרבה פריצות דרך מדעיות היו של אנשים שהלכו נגד הקונצנזוס המדעי , בראש פתוח וחשיבה משוחררת מאמונות כל שהם גם נגד אמונות "מדעיות".  
אז כל מי שקוטל על הסף כל דבר שלא מדען עם דיפלומה מגלה, כמו למשל  רפואה סינית או  אלטרנטיבית ומכנה את זה  בכינויים מזלזלים. זה רק מראה שהוא לא בעל חשיבה המדעית פתוחה, אדם כזה האמת לא מעניינת אותו,  הוא רק מחפש תחליף לדת , ומעוניין בנוחות של האמונה העיוורת בכל מה שבעלי תארים כאלה או אחרים ומה שנחשב בעיניו בעלי סמכות אחרים מכתיבים לו.
לצפיה ב-'על סמך מה אתה טוען זאת? מהיכן הנתונים? זה לא תחום מפוקח בכלל'
על סמך מה אתה טוען זאת? מהיכן הנתונים? זה לא תחום מפוקח בכלל
21/06/2018 | 14:24
2
בניגוד לבית חולים שמחויב להעביר דו"ח מסודר למשרד הבריאות, מה אתה יודע על כל מיני שרלטנים שלא מדווחים לאיש, וגם אם הם כן יגרמו נזק לאנשים שמאמינים בהם, לא בטוח שאותם אנשים יקשרו זאת אליהם או יאשימו אותם / ידווחו/יתלוננו למישהו.

כמו כן ודאי שיהיו פחות מחדלים הנובעים מרשלנות רפואית כשאין רפואה... אין רופאים, אין רישיונות, אין הבטחות... וכשלא עושים שום דבר ואין חומר פעיל, גם אין לו תופעות לוואי. כשאין ניתוחים, אין סכנה לזיהום מניתוח או לכישלון. אף אחד גם לא מאשים מטפל שחולה מסרטן סופני מת, כי היי, מי ציפה ממנו למשהו? הוא רק לקח כסף מאדם נואש שניסה להיאחז בכל סיכוי, קלוש ככל שיהיה, ואם לא הצליח, הוא לא מאשים את המטפל...

"הידען" הוא אכן אתר מבוסס מדע, וכפי שכתבת (משפט אחד נכון) "המטרה של המדע זה להגיע לחקר האמת", והוא אכן "פנאט" לגבי האמת. גם אני. זו הסיבה שאני טורחת להשקיע במענה לגיבובים הלא מדויקים עד שקריים שלך (וזה אחד מהם). כן, גם לי יש אג'נדה: האמת. זו לא דת, אלא בדיוק ההפך מדת. דת דורשת ממאמיניה אמונה ללא סייגים וללא הוכחות. חקר האמת דורש הוכחות, ולא תמיד קל לרדת לעומקם של דברים, ולא תמיד אנחנו יודעים הכול בזמן נתון. אבל כשלא יודעים לא ממציאים סיפורים ואגדות, מודים באי-הידיעה, מסייגים את המידע וכמובן – ממשיכים לחקור.

אין לזה שום קשר ל"שמירה על ראש פתוח". יש אמרה ידועה שטוב לשמור על ראש פתוח, אבל לא עד כדי כך שהמוח שלך ייפול ממנו... ואמרה נוספת היא ש"טענות גדולות דורשות ראיות גדולות". לכן מי שטוען שטיפול שאין לו ביסוס מדעי ולא נשען על מנגנונים מוכרים עובד, צריך לעמוד בנטל ההוכחה. עד שלא עמד בה, שלא יצפה לקבלה ע"ס "ראש פתוח". זו סתם דרך קלה להדוף ספקנות מוצדקת. גם אתה ציינת כאן את דרך החתחתים שעוברות חברות תרופות בדרך לאישור תרופה, הליך מפרך וקשה (בצדק!) כדי להוכיח שהיא אכן יעילה ובטוחה. למה למטפלים אתה נותן פטור מראש? למה הם לא צריכים לעמוד באותו נטל הוכחה? ולמה אם לא עמדו בו בכל זאת כדאי לשמור על "ראש פתוח" אבל זה לא נכון כלפי תרופות שלא צלחו?

הרבה פריצות מדעיות הלכו נגד הקונצנזוס המדעי אבל השתמשו בשיטה המדעית. הם לא דרשו ממדענים לשמור על "ראש פתוח" אלא דרשו מעצמם את הראיות, וכשהם עשו זאת, הם הפכו לקונצנזוס. מדענים הם בני אדם, ומועדים לכשלים אנושיים, ולכן המדע לא מתבסס על אדם אחד. לכן הדוגמאות שלך מחלישות את טענתך: איינשטיין אכן לא קיבל את מכניקת הקוונטים, ואף על פי כן היא התקבלה כתאוריה מדעית לגיטימית. תגליתו של דן שכטמן אומנם התקבלה בספקנות רבה בהתחלה, אבל הוא עמד בנטל ההוכחה, סיפר את הראיות הנדרשות, ולכן היא התקבלה תוך זמן לא רב ולימים הוא זכה בפרס נובל, כידוע.

זה המדע! למידה מתמדת, תיקונים, עדכונים. הדת הפוכה, נשענת על טקסטים עתיקים שאינם מתעדכנים ומנסה נואשות להיאחז בקיבעון ולתרץ אותו גם כשהוא לא מתיישב עם המציאות המוכרת. והמדע אינו עבודה של אדם אחד אלא של מומחים בתחומם, ולכן הקונצנזוס המדעי הוא החשוב, כי מה שהתקבל לקונצנזוס המדעי (כן, גם מכניקת הקוונטים וגם קוואזי-גבישים) הוא חקר האמת הטוב ביותר שאנחנו יכולים להציע נכון לנקודת זמן מסוימת.
לצפיה ב-'הימנעות מסוכרים'
הימנעות מסוכרים
01/06/2018 | 18:02
20
64
היי, 
אני בן 24, BMI 20.8 - רזה, אבל לא מדיי. 

עד עכשיו הייתי אוכל ללא שום מחשבה האם זה בריא או לא, בין אם זה גלידות ועוגות מלאות סוכר, או סתם ג'אנק פוד. בגלל שאין לי בעיות השמנה, לא גיליתי כלפי זה כל כך אכפתיות. 

עם זאת, לאחר קריאה באינטרנט, ובפרט על מחלת הסכרת שהיא תורשתית הגעתי למסקנה שאני מעוניין לקצץ את כמויות הסוכר שאני אוכל. 

על כן יש לי מספר שאלות:
1. בהנחה שאני מוריד את כמויות הסוכר משמעותית, האם יש לכמויות האוכל עם סוכר שאכלתי עד עכשיו, השפעה על מה יקרה עוד 15 שנה (נניח). כלומר, כמה תרמתי במצב הנוכחי לסיכוי שלי לחלות בסכרת. אולי זה ישמע לכאורה שאני בהיסטריה, אבל אני לא, סתם פשוט מעוניין לדעת את ההשפעה של זה לטווח הארוך על מחלות כלשהן. 

2. כמה פירות מהוות תחליף טוב לאכילה של מזון אחר עם סוכר? האם ממתיקים מלאכותיים הם בלוף או שזה בסדר? 

3. מה היא כמות הסוכר המוערכת הסבירה שרצוי לאכול, במונחי אוכל? (לדוגמא, פחות או יותר, גלידה בשבוע עם מספר כוסות ממותקים וכו'). אני חייב לפחות קצת סוכר בהתחלה, כדי להוריד לאט לאט את הכמויות. 

תודה רבה,
יואב. 
4.
לצפיה ב-'היי יואב, כל הכבוד על ההחלטה! מוטב מוקדם ממאוחר'
היי יואב, כל הכבוד על ההחלטה! מוטב מוקדם ממאוחר
02/06/2018 | 16:25
51
אני לא אשת מקצוע ולא מומחית, ולכן אענה לך בקצרה מתוך ניסיון אישי וידע כללי:

1. לא יודעת לגבי מחלות כלשהן, אבל למיטב ידיעתי כל עוד לא חלית בסוכרת המצב הפיך. סוכרת מסוג 2 היא בעצם מצב של אי סבילות (תנגודת) לאינסולין, ולכן שינוי שתעשה היום ימנע מהגוף שלך להגיע למצב הזה. מקשרת לך תגובה שכתבתי בשרשור על סוכרת לפני שלושה חודשים:

באופן כללי, גם בלי קשר לסוכרת וגם כשאין סיבה מיוחדת, כדאי לעשות מדי פעם (פעם בשנה-שנתיים) בדיקות דם כלליות (מבקשים מרופא/ת המשפחה, זו לא בעיה) לבדוק שהכול תקין, לא חסר שום דבר (למשל ויטמינים, ברזל, מגנזיום...), אין ערכים חריגים וכו'. גם אם הכול תקין (מצוין!) זה לא לחינם: עם השנים גם נוצרת לך היסטוריה רפואית רציפה ואפשר לבדוק ולהשוות בין הערכים ולעקוב אחריהם לאורך זמן.

2. פירות הם "קינוח" טבעי ולא מזון מעובד, ונוסף על סוכר הם מכילים גם רכיבים מזינים וחשובים לגוף כמו סיבים, ויטמינים ומינרלים. בשל כך הם מומלצים לצריכה (בהנחה שהסוכר שלך תקין).

ממתיקים מלאכותיים שנויים במחלוקת. מחקרי ההפחדות היו מוגזמים, הם כנראה לא גורמים סרטן, מחלות לב וכו', אבל ייתכן שהם משפיעים לרעה על סוכרת.

הסברים על סוכר ועל ממתיקים מלאכותיים באתר דוידסון אונליין של מכון ויצמן:
ובאתר קופ"ח כללית:

כבר לפני עשור או יותר שמעתי טענות שהם "מרמים" את הגוף כי יש טעם מתוק (ולכן הגוף מפריש אינסולין) אבל אין סוכר וגם זה מצב שעלול להוביל לסוכרת. בשנים האחרונות הנושא נחקר גם במכון ויצמן, שם גילו שממתיקים מלאכותיים משפיעים לרעה על אוכלוסיית חיידקי המעיים של חלק מהאנשים באופן שעלול להוביל לסוכרת.

באופן כללי נראה לי שעדיף להימנע או לצמצם. יש לציין שחלק מתחליפי הסוכר החדשים יותר (כמו סטיביה) אינם מלאכותיים אלא טבעיים (לא יודעת אם זה משנה).

3. לגבי כמות הסוכר המומלצת במזון: כמה שפחות... אבל לא צריך להתנזר לחלוטין, ודאי שלא בבת אחת, כי אז נוצרת כמיהה שמתישהו תתפוצץ. לא כדאי להגיע למצב של חוסר שליטה. אתה צודק שכדאי להפחית בהדרגה, אבל רק אתה יודע כמה את צורך היום ומהי רמת ההפחתה שתצליח לעמוד בה.

נסה לוותר לחלוטין על שתייה מתוקה, אלה קלוריות ריקות במובן הכי מובהק של המונח. אם אתה לא מסוגל, נסה להגביל את עצמך לכוס ביותר לכל היותר (ועם הזמן לא כל יום) ועדיף של שתייה מתוקה באופן עדין, למשל מים בטעמים. עם הזמן מתרגלים להפחתה בכמות הסוכר ופתאום שתייה מתוקה או מזונות עתירי סוכר פשוט מתוקים עד בחילה וכבר לא רוצים לצרוך אותם בלאו הכי. הכי טוב כמובן לשתות פשוט מים ("נקיים"). אפשר להוסיף להם פרוסה של פרי (למשל לימון או תפוז) או ירק (מלפפון, נענע) לגוון עדין של טעם ולרעננות.

הגישה שלי לחיים היא שלא צריך להתנזר ממה שגורם לך הנאה, פשוט להוריד את המינון למינימום. יש לי סטנדרטים גבוהים: מבחינתי כל מזון לא בריא/משמין חייב להצדיק את עצמו. כלומר אם אלה סתם קלוריות ריקות, אני צריכה ליהנות מהן במידה רבה מאוד. לדוגמה, בורקסים או מאפים כאלה שפוגשים בישיבות, בד"כ לא מספיק טריים וטעימים כדי להצדיק את עצמם. רוב העוגיות שפוגשים בשולחנות כיבוד הן בינוניות למדי, אבל משמינות כמו עוגיות איכותיות, סתם חבל. רוב הממתקים או שתייה מתוקה לא באמת מענגים (אותי) ואפילו לא משביעים. אני מעדיפה עוגה או גלידה איכותית פעם ב, כאלה שאני בוחרת במיוחד ולא סתם כיבוד שבמקרה "שם".

נשנושים וחטיפים אני לא קונה הביתה, גם לא "שיהיה לאורחים". גם ככה פוגשים אותם פה ושם במסיבות ובאירועים חברתיים, ואז אפשר לאכול מהם בקטנה בלי להגזים. גישת "פעם ב" עובדת (לפחות לי). כשאני מארחת אני קונה במיוחד, ובכמות מצומצמת (כדי לא להגזים ובעיקר כדי לא להיתקע עם עודפים). רוב הכיבוד יהיה ירקות חתוכים או אוכל "אמיתי" שאנשים יביאו או שנזמין משהו אם יהיו רעבים.

לסיכום: לא חייבים לעשות שינוי קיצוני בבת אחת, זה קשה ורוב האנשים נשברים. תתחיל בהדרגה ולאט לאט תראה שעם הזמן ההרגלים משתנים ואפשר להמשיך בלי קושי. כדאי כמובן לשלב פעילות גופנית.
לצפיה ב-'המנעות מסוכרים'
המנעות מסוכרים
( לעמוד שלי בתפוז )
03/06/2018 | 12:32
18
49
הי יואב,
1. ישנן סיבות רבות שבגללן יכולה להיווצר סכרת. העיקריות שבהן הן תורשה, עודף משקל ואורח חיים רווי מתחים (סטרס). כמובן שגם לתזונה עצמה יש חלק חשוב ביותר. אדם שצורך הרבה סוכרים, קמח לבן, דגנים לבנים(אורז לבן, פסטה) ושתיה ממותקת, יכול לגרום לנזקים שונים בגוף, ביניהם גם לסוכרת, עודף משקל שמוביל לבעיות בריאותיות רבות, קנדידה (נפיחות וגזים בבטן+עייפות אחרי אוכל+בעיות שינה לעיתים קרובות) ועוד.
מכיוון שתפסת את עצמך יחסית בזמן, כשאתה צעיר ובעל משקל תקין, אם תתחיל עכשיו לאכול נכון סביר להניח שלא תהיה השפעה על מה שאכלת בעבר לגבי הסכרת. עדיין קיימים הגורמים של תורשה ושל לחץ ומתח אך תזונה נכונה תתרום בצורה משמעותית להורדת הסיכוי לסכרת ומחלות נוספות.
2. מומלץ לצרוך 2-3 פירות ביום. פירות כגון תפוחים, אפרסקים וכו'. פירות עתירים בסוכר כדוגמאת ענבים- 10 ענבים נחשבים לפרי אחד. כוס קוביות מילון/אבטיח נחשב לפרי אחד.
עדיף להתרחק ככל שניתן ממתקים מלאכותיים! אלו רעלים שאמנם לא מעלים את רמת הסוכר בדם אך גורמים לנזקים אחרים, החל מעיכוב בירידה במשקל אצל אנשים שזה רלוונטי עבורם כי הרעלים נאגרים ברקמת השומן ומונעים ממנה להתפרק ונצפו אפילו מחלות של ניוון שרירים כתוצאה מצריכה עודפת של ממתיקים מלאכותיים. לאדם שאינו חולה סכרת, עדיף לצרוך מעט סוכר מאשר ממתיקים מלאכותיים. במידה ואדם כבר החליט לצרוך ממתיקים מלאכותיים, הסטיביה נחשב לידידותי ביותר ואחריו הסוכרלוז. אספרטיים וסוכרזית הם המזיקים יותר.
3. כפי שציינת בעצמך, הכי בריא זה כמה שפחות סוכר. לאדם בריא ניתן לצרוך ביום משהו אחד מתוק (חוץ מפירות). מומלץ לפני האכילה לבדוק את הערך התזונתי של המוצר אותו אנחנו מעוניינים לצרוך, ישנה טבלה על כל מוצר שמציינת כמה קלוריות וכמה סוכר ושומנים יש בכל מוצר. ממליצה לא לעבור את ה200 קל' של מתוק לאדם בריא ובמסגרת של ירידה במשקל עד 100 קל' ביום.
מומלץ מאוד לוותר על שתיה ממותקת ולעבור למים. השתיה שלרוב מלווה את הארוחה לא נותנת לנו תחושה שסיפקנו את הצורך במתוק, אלא נצרכת כבדרך אגב מבלי ששמנו לב לכך, בשל היות השתיה נוזלית הסוכר נספג ומעלה את רמת הסוכר בדם במהירות רבה ואף מעלה מאוד את הערך הקלורי של הארוחה בצורה ניכרת מבלי לתת תחושת שובע שונה מאשר אם היינו שותים מים. לעומת זאת שתיה מספקת של מים מורידה את החשק לצריכה של מתוקים באופן כללי.
המון בהצלחה! 
לצפיה ב-'מסכים לכל מילה, ובנוסף מנסיוני אפשר להתרגל לפחות מתוק'
מסכים לכל מילה, ובנוסף מנסיוני אפשר להתרגל לפחות מתוק
03/06/2018 | 15:24
28
אני קיבלתי החלטה להימנע מתוספת סוכר, וגם ממתיקים ולהתרחק מכל המתוקים  ( מלבד פירות ) , בהתחלה זה היה די קשה, אבל עם הזמן (תוך כמה חודשים) הרגשתי שחוש הטעם משתנה , מה שפעם חשבתי לטפל היום מתוק בעיני, ומה שחשבתי שפעם "מספיק מתוק" היום לפעמים "מתוק מידי " ובלתי נסבל.

לצפיה ב-'"נצפו אפילו מחלות של ניוון שרירים..."'
"נצפו אפילו מחלות של ניוון שרירים..."
04/06/2018 | 13:05
16
28
אני לא בטוח מה פשר אותו "נצפו גם..."  אבל אשמח לקבל קישור.

אשמח גם לקבל אישוש לטענה בדבר אותם רעלים ש"נאגרים ברקמת השומן ומונעים ממנה להתפרק".

לצפיה ב-' ואוסיף שאני סולדת מדמגוגיית ה"רעל" להבעת הסתייגות ממזון'
ואוסיף שאני סולדת מדמגוגיית ה"רעל" להבעת הסתייגות ממזון
04/06/2018 | 15:11
15
9
לצפיה ב-'אני דווקא בעד הגדרת מאכלים לא בריאים כרעל והשמנה כמחלה. '
אני דווקא בעד הגדרת מאכלים לא בריאים כרעל והשמנה כמחלה.
05/06/2018 | 14:38
14
22
אם זה מה שגורם להעלות את המודעות זה מבורך.

במקרה בקשר להשמנה - רק היום קראתי בעיתון את זה
הסתדרות הרפואית הגדירה את ההשמנה כמחלה.
ואיגוד רופאי בריאות הציבור (טוב לדעת שישי כזה)  מתנגדים לזה.

עוד מעט זה יגיע גם לפוליטיקה ויהפוך לעוד מלחמה של שמאלנים נגד ימניים...

וזה מזכיר לי שבילדותי מאד אהבתי ספר ילדים שהיה פרודיה על מלחמת העולם הראשונה "המישמנאים והמירזנאים" על שני עמים אחד של שמנים ואחד של רזים שנלחמים זה בזה רק בגלל שם של אי  שהשמנים רוצים לקרא לו שם של שמנים , והרזים רוצים לקרא לו שם של רזים  
לצפיה ב-'אלה לא דוגמאות שקולות. "השמנה חולנית" אינה דמגוגיה. "רעל" כן'
אלה לא דוגמאות שקולות. "השמנה חולנית" אינה דמגוגיה. "רעל" כן
05/06/2018 | 14:55
13
5
לצפיה ב-'וססמאות הפחדות ריקות לא מעלות מודעות, רק משטיחות את הדיון'
וססמאות הפחדות ריקות לא מעלות מודעות, רק משטיחות את הדיון
05/06/2018 | 15:01
12
6
לצפיה ב-'זה עובד הנה ביטלו את המשחק כדורגל רק בגלל ססמאות והפחדות'
זה עובד הנה ביטלו את המשחק כדורגל רק בגלל ססמאות והפחדות
06/06/2018 | 17:22
11
13
אנשים היום לא רוצים לחשוב בהגיון.
סיסמאות, הפחדות, הפגנות, פרסומות, ותשקורת,  זה מה שעובד בעידן הזה,  גם בפוליטיקקה בוחרים וגם מפילים משטרים וראשי ממשלה רק עם סיסמאות והפחדות .
זה רע אבל אם זה מה שיגרום שיהיו פחות אנשים וילדים שמנים ולא בריאים,  זה ברכה.
יש פתגם באידיש :
"שערה מטיז אל חאנזיר בארכה".

לצפיה ב-'לא, ביטלו בגלל לחץ פוליטי. אין שום קשר בין הדוגמאות.'
לא, ביטלו בגלל לחץ פוליטי. אין שום קשר בין הדוגמאות.
06/06/2018 | 17:27
10
9
בריאות אינה פוליטיקה. כדי לבדוק האם הפחדות בריאותיות עוזרות לאנשים להימנע מדברים שהם אוהבים, בוא ניקח דוגמה רלוונטית: עישון. האמת אינה פתגמים ביידיש אלא המציאות, ובמציאות כשאומרים לבני נוער שניקוטין הוא רעל (וזה באמת נכון, מילולית!) זה לא גורם להם להימנע מעישון נרגילה, סיגריות, סיגריות אלקטרוניות וכיו"ב.
לצפיה ב-'אני חושב שזה כן גורם לחלק להמנע מעישון'
אני חושב שזה כן גורם לחלק להמנע מעישון
07/06/2018 | 10:03
9
13
בתקופה של הורי כולם עישנו מי שלא עישן נחשב לא מקובל. בתקוםהההיא היו המון פרסומות בעד עישון.
ונתקלתי באנשים שאין להם מושג מה בריא ומה לא בריא ומה משמין ומה לא משמין.
לדוגמה רוב ההדיוטות בטוחים  שגולטן משמין וממכר, יש כאה שיסבירו לך שהגלוטן הוא דבק שמדביק את המעיים ועוד ועוד...  וזה בעיקר בגלל הפרסומת של מכון ל"גמילה מגלוטן"   שדופק בראש כל הזמן פרסמות שמהן משתמע שגלוטן ממכר ומשמין.

לצפיה ב-'אתה טועה. בדיוק שמעתי הרצאה מפי מומחית לנושא בחודש האחרון'
אתה טועה. בדיוק שמעתי הרצאה מפי מומחית לנושא בחודש האחרון
07/06/2018 | 15:26
8
15
כבר שנים רבות אין כיום אשליות שהעישון הוא בריא, גם לא לבני נוער, ובכל זאת רבים מתחילים לעשן, וההפחדות לא עוזרות. אפילו לא האזהרות העובדתיות על החפיסות. מה שהמחשת בדוגמה שלך הוא שפרסום עובד, וזה נכון. גם לסיגריות, אגב. גם לקוקה קולה.
לצפיה ב-'המורים שלי ביסודי עישנו בתוך הכיתה ולא ראו בזה בעיה.'
המורים שלי ביסודי עישנו בתוך הכיתה ולא ראו בזה בעיה.
10/06/2018 | 13:00
7
9
בתיכון כבר היו יוצאים לעשן בחדר מורים.
באוטובוסים כולם עישנו מקדימה מאחורה , באולמות קולנוע, במסעדות, בבתי קפה, בכל מקום וכולם.
אצלנו בתיכון כולם עישנו, אני בין הבודדים לא עישנו וזה רק בגלל שסבלתי מאסטמה.
אין מה להשוות את אחוז המעשנים היום לעומת מה שהיה פעם.

לצפיה ב-'כי יש חקיקה.'
כי יש חקיקה.
10/06/2018 | 13:04
6
3
לצפיה ב-'כנראה שאין מספיק פרסום ואין מספיק הפחדות '
כנראה שאין מספיק פרסום ואין מספיק הפחדות
11/06/2018 | 12:14
5
8
אני לא ראיתי שום פרסום נגד עישון כבר המון זמן.

לצפיה ב-'שוב, כי ההפחדות לא עוזרות, חבל על הכסף'
שוב, כי ההפחדות לא עוזרות, חבל על הכסף
11/06/2018 | 12:44
4
3
אבל גם לא ראית כמעט פרסום בעד עישון, נכון?
כי יש חקיקה.
וזה באמת עוזר.
לצפיה ב-'הפחדות עוזרות במידה מסוימת'
הפחדות עוזרות במידה מסוימת
11/06/2018 | 14:12
3
10
לא מדובר על משתנה בינארי. http://www.israelhayom.co.il/article/554317
לצפיה ב-'היכן זה כתוב בקישור? לא מצאתי שם חיזוק לדבריך'
היכן זה כתוב בקישור? לא מצאתי שם חיזוק לדבריך
11/06/2018 | 14:21
2
2
לצפיה ב-'אישוש'
אישוש
12/06/2018 | 14:15
1
9
כשהפסיקו עם הפרסומות (המפחידות) למניעת עישון חלה עליה בכמות המעשנים החדשים. את לא רואה בזה חיזוק לטענה? אולי הכתבה הזאת יותר משכנעת? מתוך הכותרת: CDC’s Anti-Smoking Ad Campaign Spurred Over 100,000 Smokers to Quit;

לצפיה ב-'אבל זה לא מה שכתוב שם... '
אבל זה לא מה שכתוב שם...
12/06/2018 | 14:47
11
כתוב (כבר בכותרת): "משרד הבריאות לא קידם רפורמות לצמצום מספר המעשנים • התוצאה: מגמת הירידה בכמות המעשנים נבלמה והחלה לעלות החל מ-2013"
אין בכתבה הזאת קשר ישיר בין פרסומות נגד עישון לבין העלייה בכמות המעשנים. תחת זאת מצוינים בכתבה רשימה של מחדלים של משרד הבריאות, בעיקר פטורים ממיסוי ומאיסור על פרסום לגבי סיגריות ומוצרי טבק כאלה ואחרים.

אני לא מתווכחת סתם, באמת שמעתי בחודש האחרון הרצאה מפי מומחית בנושא – ד"ר יעל בר זאב, רופאה, מומחית בבריאות הציבור ויועצת לגמילה מעישון. תחום המחקר העיקרי שלה הוא קידום בריאות, עם דגש על גמילה מעישון ומלחמה בטבק. היא הקדישה הרצאה שלמה לנושא בכנס השנתי של עמותת "מדעת":
"תעשיית הטבק משקיעה עשרות מיליונים כל שנה בפרסום בישראל, שרובו מנצל פרצות בחוק ופונה לצעירים ובני נוער. פרצה זו ואחרות מגבירות את נזקי העישון האיומים. האם זאת מחויבות הרגולטור להקשות על החברות, או שזו התערבות בבחירה האישית? ואילו כלים אחרים יש לנו כדי להילחם בתופעה?"

ההרצאה צולמה ואולי תועלה בעתיד ליוטיוב, אבל עד אז, תיאלץ לסמוך עליי שנכחתי בה ואני לא מדברת באוויר. המאבק בעישון הוא תחום יקר לליבי ואפילו שאלתי אותה אפילו מפורשות על קמפיינים לבני נוער, והיא אמרה לי שלצערה זה לא עוזר. יש כיום מודעות שהעישון מזיק, כך שזו לא הבעיה; הבעיה בקרב מעשנים קיימים היא שהם כבר מכורים, והבעיה בקרב בני נוער שהעישון נתפס כ"קולי" ויש עדיין לחץ חברתי והפרסומים של חברות הטבק מצליחים מאוד, מתוחכמים ויודעים לקלוע היטב לקהל המטרה. היא הראתה דוגמאות של מעמדים שלהם בפיצוציות, מיקום על המדף מול העיניים בגבוה המתאים, שימוש בצבעים ובעיצוב שקורצים לנוער, קמפיינים שמכוונים לנוער באופן עקיף ומתחכם... עצירה של כל אלה שווה פי אלף יותר מסיסמה כמו "סיגרה = רעל", שלא מרשימה בני נוער, זה פשוט לא משהו שמדבר אליהם.

לכן ההתמקדות היא באיסור ובצמצמום הפרסומים שלהם ובמיסוי, אבל משרד הבריאות גורר רגליים בכל מה שנוגע לפיקוח על מוצרים "משלימים" או "עוקפים" כמו טבק לגלגול (שהמס עליו נמוך מעל סיגריות ולכן מעשנים רבים עברו אליו), סיגריות אלקטרוניות, ואיזשוהי סיגריה אלקטרונית "מגניבה" חדשה בשם ג'ול, שהחוק עוד לא חל לגביה, אבל היא מכילה ניקוטין, וברגע שמתמכרים לניקוטין בגיל ההתבגרות יש לו השפעה על המוח לכל החיים. אדווה לוטן, מנכל"ית עמותת מדעת, התראיינה בנושא בטלוויזיה לפני כשבועיים, אני מצרפת את הסרטון.

לגבי הכתבה שצירפת, לא קראתי אותה, אבל כבר לפי הכותרת היא מתייחסת למשהו אחר. ראשית, לא מדובר בישראל; שנית, כתוב שם שזה דרבן מעשנים קיימים להפסיק (ואגב, מה שעוזר במיוחד, לפחות בארץ, הוא שהתחילו לקיים סדנאות גמילה חינם במסגרת קופות החולים); שלישית, לא מדובר בסיסמאות הפחדות באוויר אלא בהצגת עובדות בצורה מוחשית (ובניגוד לסיסמאות על "מזון = רעל" רק כי הוא לא מזון בריאות, ניקוטין הוא באמת חומר רעיל).

הסיבה לעלייה באחוז המעשנים אינה מעשנים קיימים שלא מפסיקים (כאלה דווקא יש כל הזמן) אלא מעשנים חדשים שמצטרפים. רובם ככולם מצטרפים בגיל הנעורים, ולהפחיד אותם לא ממש עוזר, כאמור. הצעדים שעוזרים הם הצעדים הפרקטיים, כאמור – למנוע פרסום, לצמצם גישה, להקשות על ההשגה, להעלות מחיר (מיסים), להגדיל את כמות המקומות שאסור לעשן בהם... כל אלה ועוד עוזרים מאוד.
לצפיה ב-' כניסת מנהלת חדשה לפורום '
כניסת מנהלת חדשה לפורום
31/05/2018 | 14:44
5
20

אנו מברכים את אורית הרטום על כניסתה לניהול הפורום ומאחלים לה הצלחה והנאה בתפקיד.

המשך גלישה מהנה

לצפיה ב-' בשעה טובה! מברכת על כניסת המנהלת ומאחלת '
בשעה טובה! מברכת על כניסת המנהלת ומאחלת
31/05/2018 | 17:40
9
לצפיה ב-'ברוכה הבאה!'
ברוכה הבאה!
01/06/2018 | 09:56
3
114
אני מקווה שהעצות שלך תהיינה מבוססות יותר על מחקר מערבי מודרני ופחות על רפואה סינית...

לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
( לעמוד שלי בתפוז )
03/06/2018 | 12:41
2
28
שלום אבו זקן,
תודה על קבלת הפנים החמה! מתוך נסיון של שנים רבות בתחום התזונה וברפואה בכלל, למדתי שאין אמת אחת אלא שבכל תורה קונבנציונלית או טבעית יש דברים שאפשר ללמוד ולכן הרפואה הטבעית משלימה לקונבנציונלית ומהווה חלק בלתי נפרד ממנה ומתוך השקפת העולם הזו אני גם מייעצת למטופלים שלי וגם כאן בפורום
לצפיה ב-'בשעה טובה , מקווה שתפיחי רוח חיים בפורום הגוסס '
בשעה טובה , מקווה שתפיחי רוח חיים בפורום הגוסס
03/06/2018 | 14:27
1
27
הפורום הזה זקוק להנשמה  ועיסוי לב.
מצידי סיני, יפני, הודי, מדעי ... הכל מעניין, רק שיכנסו לכאן יותר אנשים, ואקשן, ותוכן מעניין .

לצפיה ב-'נראה לי שהמנהלת נבהלה קצת...'
נראה לי שהמנהלת נבהלה קצת...
06/06/2018 | 11:38
24
מן הסתם היא לא ציפתה לקבלת פנים  ביקורתית, שלא לומר עוינת, גם מצידי.

היה נעים להכיר, גב' הרטום.
לצפיה ב-' על הסכת: גיקונומי פרק #199 – ערן סגל, חיידקים וסוכר'
על הסכת: גיקונומי פרק #199 – ערן סגל, חיידקים וסוכר
27/05/2018 | 04:53
109
142
"פרופ' ערן סגל עשה את התואר הראשון שלו באונ' תל-אביב ואת הדוקטורט בסטנפורד במחלקה למדעי המחשב. בשלב כלשהו הקריירה האקדמאית שלו קיבלה טוויסט והוא עבר להתעסק עם ביולוגיה, חיידקים ותזונה. מחקריו הוכיחו קשר סיבתי בין סוכר לסוכרת ואף מראים שעתיד התזונה הוא בהתאמה אישית, שמבוססת (גם) על...
המשך>>
"פרופ' ערן סגל עשה את התואר הראשון שלו באונ' תל-אביב ואת הדוקטורט בסטנפורד במחלקה למדעי המחשב. בשלב כלשהו הקריירה האקדמאית שלו קיבלה טוויסט והוא עבר להתעסק עם ביולוגיה, חיידקים ותזונה. מחקריו הוכיחו קשר סיבתי בין סוכר לסוכרת ואף מראים שעתיד התזונה הוא בהתאמה אישית, שמבוססת (גם) על אוכלוסיית החיידקים שחיה בתוך כל אחד מאיתנו.
על מה דיברנו:
חיידקים, סוכר, תזונה, מחקרים אקדמאיים, מכון ויצמן, חברת DayTwo, פליאו, דיאטות, פחמימות, שומנים"

האזנתי להֶסְכֵּת (פודקאסט) בהנאה ובעניין, ואני ממליצה גם לכם. ניתן להאזין לו באתר, בְּיוטיוב, ב-SoundCloud או פשוט להוריד את הקובץ (mp3) להאזנה לא מקוונת (בטלפון החכם, במחשב או בנגן מוזיקה).

הנקודה המעניינת ביותר שהעלה סגל הייתה לגבי המדד (אינדקס) הגליקמי. לדבריו הנתונים המפורסמים נמדדו ע"ס מדגם של עשרה-עשרים אנשים. הבעיה בכך היא שהם מפרסמים את הממוצע אך לא את סטיית התקן (המרחק מהממוצע של הנדגמים) ומכיוון שבמחקר שלהם הם גילו פערים גדולים מאוד בין עליית הסוכר בדם בקרב אנשים שונים, הממוצע הזה בעייתי מאוד.

הוא סיפר, לדוגמה, שאכילת שלגון "מגנום" לא מעלה לו כלל את הסוכר בדם (יש כמובן אחרים שאצלם כן). באופן דומה יש אנשים שאכילת תמרים משפיעה על רמות הסוכר שלהם לעומת כאלה שלא (וכמובן, ההשפעה עצמה יכולה להשתנות במידתה). הוא הוסיף ואמר ששילובים שונים יכולים לעזור, למשל אכילת פחמימות עם שומן. כלומר יש מאכלים שאכילתם בפני עצמם תעלה את הסוכר בדם, אבל בארוחה משולבת דווקא לא. ע"ס שילובים כאלה הם מציעים ארוחות מומלצות בהתאמה אישית.

לגבי המלצות התזונה בהתאמה אישית של DayTwo: מתברר שהם כבר לא מספקים מדבקה למדידת סוכר רציפה. לדבריו של סגל, הם אספו כבר נתונים רבים כדי לבנות אלגוריתם שמזהה את הפרופיל התזונתי של כל אחד בדיוק מספק ע"ס שאלון + דגימת צואה (למיפוי גנטי של חיידקי המעי). גם זה אורך זמן כי הם קצת מוצפים בפניות בעקבות הכתבה של גיא זוהר "אפקט החיידק" (טרם צפיתי בה).
לצפיה ב-'תת משקל'
תת משקל
25/05/2018 | 15:57
3
40
היי, אז ככה בטח רובכם מדברים אל דיאטה אבל אני במצב בדיוק הפוך. אני פשוט רזה. רזה מידי. אני בת 18 1.56 ושוקלת 40 קילו!!! אני אוכלת הרבה. כל התפריט שלי מבוסס על גלוטן פיצות פסטות וכדומה ועדיין לא משמינה (לפעמים הגלוטן מתיש אותי ממש ועושה אותי כבדה וזה הרגשה לא נעימה) אני דוחפת אוכל בכוח ולא עוזר כלום. עצות?
לצפיה ב-'רופא/ת משפחה לבדיקות כלליות + הפניה לדיאטנית במידת הצורך'
רופא/ת משפחה לבדיקות כלליות + הפניה לדיאטנית במידת הצורך
27/05/2018 | 04:40
25
אם הכול תקין לא צריך לעשות דבר, ודאי שלא "לדחוף בכוח". אם יש בעיה, כדאי למצוא אותה ולטפל בה, וזה ודאי לא משהו שאנחנו יכולים לעשות דרך הפורום.
לצפיה ב-'קודם כל בדיקות רפואיות כמובן , אבל אם הכל תקין את לא זקוקה '
קודם כל בדיקות רפואיות כמובן , אבל אם הכל תקין את לא זקוקה
27/05/2018 | 16:45
1
20
לדיאטה, אלא להגברה של הפעילות הגופנית .
יש מצב של אדם שנראה רזה והוא במשקל נמוך יחסית לגובה ...אבל אחוז השומן בגוף שלו גדולים יחסית לשרירים ולעצמות,  והוא בעצם אדם שמן למרות שנראה רזה.
לאף אחד זה לא בריא להשמין ( כלומר להגביר את אחוז השומן בגוף שלו ) מה שכן צריך זה להגביר את מסת השריר וצפיפות העצם , ואת זה עושים זה ע"י פעילות גופנית.
למרות שאת בחורה רזה  אני מציע לך להירשם לחדר כושר להתמקד באימונים להגברת מסת שריר ועצם  וקצת גם אירובי. וגם \או לאימוני קיק בוקס או פילאטיס וכ"ד.
מבחינת התזונה את צריכה לאכול יותר חלבון למשל : בשר, מוצרי חלב, ביצים, ופחות דברים מקמח ופחות או למנע ממשקאות ממותקים שמכילים סוכר.
וכמובן הרבה פירות וירקות - כי לפעמים חוסר של ויטמינים או מינרלים גורם לבעיה כזאת.
לצפיה ב-'ונ.ב - הגלוטן לא משמין, זה העמילן שמשמין.'
ונ.ב - הגלוטן לא משמין, זה העמילן שמשמין.
27/05/2018 | 16:52
7
לצפיה ב-'שומן טראנס'
שומן טראנס
16/05/2018 | 10:29
2
19
ושוב הועלה הנושא שומן טראנס  שזה  מסוכן  ,  בני עבר ניתוח מעקפים  לפני מספר שנים  והיום הוא  משתדל לאכול  אוכל בריא  הכולל  לחם מקמח מלא בלבד  ,האמת שאני מאוד מקפידה לפני שאני קונה דבר מה הביתה  בדרכ  ברוב המוצרים  כתוב שומן טרנס ל-100 גרם פחות  מ-0.5  !  מידי פעם  קונים ביסקויט של אוסם  שגם זה מכיל פחות מ-0.5  שומן טרנס...השאלה האם  זה משיק לבריאות? או פחות מ-0.5 ל100 גרם  אינו מזיק 
לצפיה ב-'היצרן מחוייב לבדוק כמה שומן טרנס יש במוצר'
היצרן מחוייב לבדוק כמה שומן טרנס יש במוצר
17/05/2018 | 11:00
1
18
המעבדה בודקת במכשירים שלה שמסוגלים לבדוק רק עד רמה של 0.5 וכ"ד  או שהתקן אומר לא יותר מ 0.5 ולכן הם לא בודקים מתחת לזה,  הם לא יכולים להתחייב שאין אפילו מולקולה אחת של שומן טראנס ולכן הם לא כותבים אפס,  אלא את המדידה הכי נמוכה שהם מסוגלים למדוד .
בכל מקרה אם כתוב "פחות מ .. " זה סימן שאין שומן טראנס ברמה משמעותית שיכולה להזיק.

בכל מקרה שומן טראנס זה לא "מסוכן " וממש לא רעל איום ונורא שמישהו יכול להינזק מאכילה של חצי גרם שלו  . זה מוצר לוואי של התעשיה שהוא לא בריא ולכן לא רצוי שהיה באוכל.

לצפיה ב-'חידוד קל'
חידוד קל
17/05/2018 | 13:55
13
יכול להיות גם מעט שומן טראנס במזון טבעי.
לצפיה ב-'חלב מסרטן?'
חלב מסרטן?
14/05/2018 | 14:04
7
39
בכתבה הזאת
וזאת
אומרים שחלב מסרטן כי הוא מלא בהורמונים אנטיביוטיקה וכו אבל מה עם חלב אורגני?
ואומרים שהגוף לא יודע לעכל חלב פרה אבל למשל סויה הוא מוצר מהונדס גנטית וגם אותו הגוף לא נועד לצרוך אז למה סויה כן וחלב לא?
לצפיה ב-'למה'
למה
14/05/2018 | 14:07
3
34
כולם אומרים שזה רעל? יש מחקר שבאמת מוכיח את זה?
לצפיה ב-'מאמרים סותרים'
מאמרים סותרים
14/05/2018 | 14:21
1
20
פה אומרים לצרוך הרבה סידן מחלב

ופה אומרים חלב מסרטן

ופה אומרים את זה
in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPICN, 2008), the UK study concluded that both protein and calcium consumption from cows’ milk were linked to prostate cancer,

למי להאמין?
לצפיה ב-'ברוך בואך'
ברוך בואך
15/05/2018 | 11:55
17
לעולם המופלא של "מדעי" התזונה.

לצפיה ב-'כי זו דמגוגיה נוחה? כולם יודעים שחלב אינו "רעל". לא מתים מזה'
כי זו דמגוגיה נוחה? כולם יודעים שחלב אינו "רעל". לא מתים מזה
16/05/2018 | 04:18
24
רק לגבי התמונה הראשונה (תגובה 184):
א. הטבע לא "מתכוון" לשום דבר כי אין לו כוונה.
ב. גוף האדם בהחלט ביצע התאמה לצריכה חלב עקב המהפכה החקלאית: רבים מאיתנו ממשיכים לייצר את האנזים לקטאז גם מעבר לינקות ומסוגלים ליהנות מחלב ומוצריו ללא קושי.

על האבולוציה של צריכת החלב באתר דוידסון אונליין:
לצפיה ב-'יש כל מיני טענות. פעם אומרים ככה ופעם אומרים כיכי'
יש כל מיני טענות. פעם אומרים ככה ופעם אומרים כיכי
15/05/2018 | 14:57
21
אני מקשיב לטעם ולהרגשה שלי אחרי שאני צורך את זה.
ולגבי חלב פרה, שניהם אומרים לי שזה לא מזון אני צריך לצרוך.

לצפיה ב-'הכתבה הראשונה דווקא משבחת את החלב'
הכתבה הראשונה דווקא משבחת את החלב
15/05/2018 | 15:43
20
בכתבה השניה הסיפור של הפרופסורית  הזויה לחלוטין ומנוגדת לידע המדעי והרפואי שיש לגבי סרטן השד .  וזה גם כתוב בהמשך של אותה כתבה. כתוב שלפי המחקרים  יכול להיות קשר עקיף רב שנים בין חשיפה להורמון אסטרוגן ובחלב יש הורמון אסטרוגן אז אולי יכול להיות שמבחינה סטטיסטית מי ששותה חלב ישיותר סיכוי לחות ממי שלא שותה...
בכל אופן יש רק חשד והחשד הזה הוא רק אחרי חשיפה רבת שנים.
ובטוח במיליון אחוז  שלא יכול להיות שום מקרה של ריפוי של סרטן מעצם ההימנעות מחלב.
המסקנה שמובנת מאילה מהמאמר הזה, שהפרופסורית היא או שקרנית ושרלטנית או טועה ומטעה או שניהם. ולדעתי הכתבה מציגה אותה ככזאת.

במיוחד שבהמשך המאמר יש פסקה שאומרת שמחקרים מדעים רבים מראים בדיוק ההפך.

לצפיה ב-'בהמשך לגבי חלב :'
בהמשך לגבי חלב :
15/05/2018 | 16:09
19
חלב הוא חומר שמכיל את כל אבות המזון שהגוף זקוקו להם בשלבי הגדילה של תינוק  וחלב פרה ולחלב אם מבחינת תכולת המרכיבים זה אותו דבר רק היחסים בין המרכיבים שונים .
ולכן לא יתכן שחלב זה דבר לא בריא  - כי הרי כל התינוקות ניזונים ממנו.
חלב מכיל כמות גדולה של סידן שנחוץ לגדילה וחיזוק של עצמות ביחד עם ויטמין D וזרחן ואלמנטים נוספים  ובריכוזים נכונים ומתאימים להתפתחות הגוף.
יש שלש בעיות עם חלב:
1. התרופות והכימיקלים והזבל שנותים לפרות נמצא גם בחלב - ולכן עדיף חלב אורגני, עדיף חלב של חיות שאוכלות עשב כמו עיזים וכבשים או פרות שרועות ולא כאלה שמקבלות אוכל סינטטי ( בחו"ל יש להשיג חלב כזה ) אותו דבר אפשר לאמר לגבי סויה  - כל חומרי הדישון והריסוס שמרססים סויה וכל חומרי העיבוד התעשייתי של חלב סויה לא יותר בריאים.
וכמובן אפשר לאמר את זה על  בשר ביצים וכל דבר מאכל אחר.
2. לאנשים מסויימים יש בעיה עם הסוכר של החלב  שנקרא לקטוז ,  יש אנשים עם חוסר באינזים שמעכל את הסוכר הזה  ואז זה גורם לגאזים וכאבי בטן ,זה מתחיל בינקות  זה הופך גרוע יותר עם הגיל, ויש גם עניין גנטי , אנשים ממוצא מסויים נוטים יותר לבעיה בעניין הזה בגיל מבוגר.
( בגבינות יבשות  כמעט שאין בעיה כי הלקטוז נמס במים ויוצא עם המים של הגבינה, במוצרי חלב מותססים כמו יוגורט ולבן ושמנת חמוצה וכ"ג  גם אין בעיה כי הסוכר לקטוז מפורק ( מותסס)  ע"י חיידיקים פרוביוטים (חיידקים טובים) והופך לגלוקוז וגלקטוז ולחומצה לקטית  ואז גם הופך להיות קל לעיכול. 
3. יש אנשים שאלרגיים מלידה לחלבון של החלב קזאין ואז מופיעה אלרגיה קשה בגיל צעיר , לפעמים היא חולפת בגיל מבוגר.  ילד אלרגי לחלב יודע שהוא אלרגי , אין מצב שמבוגר הופך פתאום לאלרגי לחלב.

יש תנועה ותעמולה גדולה נגד חלב , התעמולה הזאת באה מהצמחונים והטיבעונים והאירגונים שמתנגדים לגידול חיות בחקלאות  (אנונימוס ותנו לחיות לחיות וכן הלאה) . ההתנגדות לחלב הפכה למשהו כמו דתי וחסידיה אוספים כל שמץ של מאמר או מחקר שמגלה משהו לא טוב בקשר לחלב ומנפחים את זה ודואגים לפרסם את זה במטרה לבצע שטיפת מוח נגד תעשיית החלב, 99% מזה זאת תעמולה לא מבוססת ולא נכונה.
לצפיה ב-'איך עושים חומוס כמו במסעדות ?'
איך עושים חומוס כמו במסעדות ?
09/05/2018 | 09:16
4
25
לצפיה ב-'מבררים, שוטפים ומשרים את הגרגירים במים עד שהם רכים '
מבררים, שוטפים ומשרים את הגרגירים במים עד שהם רכים
09/05/2018 | 12:23
34
( כשהם רכים כך שבנגיסה לא מרגישים חלק קשה במרכז הם מוכנים. )
מבשלים אותם בהרבה מים הרבה זמן עד שהם רכים רכים .
לוקחים כוס עד  2 כוסות  גרגירים מבושלים  כאלה מוסיפים אותה כמות (משקלית ) של טחינה גולמית  (היחס בין כמות גרגירי החומוס לכמות הטחינה גולמית קובע את המרקם ואת העמידות של הטחינה ותלוי בטעם- כמה שיותר טחינה זה יותר טעים, יותר שמנוני ויותר עמיד, במסעדות לפעמים שמים במקום חלק מהטחינה שמן כי זה זול יותר)
מוסיפים שן שום עד שני שני שום, מיץ לימון מלימון אחד שלם בינוני (סוחטים מיץ מלימון חי , מיץ משומר מקלקל את  הטעם ), כחצי כפית  מלח או יותר (לפי הטעם).
מכניסים לפוד פרססור או בלנדר וטוחנים דק דק , תוך כדי הטחינה מוספים ממי הבישול של החומוס (או מים מהברז) לאט לאט עד שמתקבל המרקם הנדרש.

לחומוס אמיתי לא מוסיפים שמן ולא שום תבלינים נוספים בזמן הטחינה!
בחומוס המקורי מבשלים את הגרגירים על אש קטנה הרבה מאד זמן והם נהפכים לכלכך רכים, עד שלא צריך פודפרוססור ואז מערבבים וטוחנים את הכל בעזרת עלי מעץ .

הגשה : שמים במרכז צלחת , בעזרת כף עושים שקע במרכז ומרחיבים אותו עד שהחומוס יוצר דיסקה , במרכז שמים קצת גרגירים מבושלים ויוצקים עליהם שמן זית כתית . אפשר לקשט  עם עלי פטרוזיליה או כוסברה או זעתר . וקצת פפריקה. 
פיתה טריה לייד - חובה .
תוספות:
פול עם חומוס- לשים במרכז פול יבש מבושל  (גרגירי פול קטן מיצרי משרים ומבשלים כמו את החומוס).
אפשרות אחרת לשים במרכז החומוס בשר קצוץ מטוגן עם בצל וצנוברים .

לצפיה ב-'יש טיפים ומתכונים, למשל:'
יש טיפים ומתכונים, למשל:
11/05/2018 | 03:13
24
חומוס להמונים | בלוג חומוס: מתכון לחומוס אמיתי

מבשלים עם חומוס: מדריך למתחילים

ועוד כמה נקודות מניסיוני האישי:
א. לא לקנות חומוס בתפזורת אלא אם מכירים את החנות ויודעים שהתחלופה גבוהה והסחורה טרייה. היה לי ניסיון רע עם גרגירים כאלה שסירבו להתרכך. בסופו של דבר זרקתי לפח. החומוס של שופרסל סבבה עד כה.

ב. סודה לשתייה בהחלט עוזרת ולא מקלקלת את הטעם, אני בעד. יש מי שמשרה בסודה לשתייה, אבל אני מוסיפה רק בשלב הבישול כי אני מנביטה לפני.

ג. ממש קל להנביט לפני, פשוט ממשיכים קצת את שלב ההשריה, רק במקום להשרות ממש מרטיבים כל כמה שעות. תוך 36–48 שעות מתחילת התהליך יש כבר חומוס מונבט. אפשר לאכול אותו כמו שהוא (אני לא אוהבת את הטעם ואת המרקם) או לבשל רגיל. בזמן הבישול הקליפות צפות; כדאי לאכול אותן (בריא) אבל אם מתכוונים לטחון לממרח אפשר לוותר כדי לקבל מרקם חלק יותר.

לצפיה ב-'כמו במסעדות?'
כמו במסעדות?
15/05/2018 | 11:56
1
31
אומרים לאחמד: "תעשה קצת חומוס, הולך להיגמר".
לצפיה ב-'ועל הדרך גם ציפס סלט'
ועל הדרך גם ציפס סלט
15/05/2018 | 14:55
7
לצפיה ב-'דיאטה מהירה?'
דיאטה מהירה?
04/05/2018 | 14:59
2
46
אני שוקל 93, גובה 168, BMI - 33.35
=
השמנת יתר.

התזונה שלי מבוססת על ממתקים, טוסטים, פיצות, לחמניות = כל מה שלא בריא.
אני לא אוכל בשר ודגים כבר שנתיים מסיבות מוסריות.

יש לי כל מיני בעיות נפשיות מאובחנות כמו: דיכאון, הפרעות אישיות ועוד..

אני חושב(לא מאובחן) שיש לי הפרעת אכילה סלקטיבית(לא אוכל ליד אנשים, אוכל אוכל רגיל ולא מסוגל לשנות או להוסיף דברים חדשים).

אף דיאטנית לא יכולה לעזור לי כי אני לא אוכל בשר/דגים ואפילו לא דברים צימחוניים כמו סויה כי זה מגעיל אותי, לא מסוגל להכניס דברים חדשים לפה.

אני לוקח תרופה פסיכיאטרית לקשב וריכוז בשם קונצרטה, זה עושה לי אי תיאבון ובימים האחרונים אני אוכל הרבה פחות, לפני הקונצרטה הייתי סובל מאכילה כפייתית.

הגעתי למצב שאני כל הזמן חושב על אוכל אבל שאני בא להכניס אותו לפה אני לא מסוגל לאכול אותו, נראה לי אני תופעה נדירה של אנורקסיה של שמנים. אולי עוד אהיה מפורסם(סתם בצחוק)...

עכשיו אני חייב למצוא דרך להוריד במשקל, אני לא יכול לא לאכול, הגעתי למצב שיש לי עייפות ממש וכאבי ראש וסחרחורות שאני הולך..

הבנתי שיש דיאטה של ויטמינים ומים בלבד, ידוע לכם משהו על זה?

לצפיה ב-'אתחיל מהסוף: אי אפשר לחיות מוויטמינים ומים ואין דיאטה מהירה'
אתחיל מהסוף: אי אפשר לחיות מוויטמינים ומים ואין דיאטה מהירה
04/05/2018 | 23:31
33
שמצליחה לאורך זמן. חייבים לאכול כדי לחיות וכל ניסיון להוציא את הגוף שלך מאיזון רק יתנקם בך כפליים בהמשך. אם התחלת לעשות כל מיני שטויות כאלה, תפסיק מיד. אני לא אומרת כנזיפה, אלא כי אתה תכניס את הגוף למצוקה ותביא אותו למצב מגננה, כך שגם כשתרצה לרזות בעתיד יהיה לך הרבה יותר קשה. התחלת טיפול תרופתי חדש, אל תשגע את הגוף שלך, בשלב הזה תחזור לאכול רגיל.

ולהתחלה: אתה מתאר מצב מורכב בריאותית (פיזית ונפשית) וזה לא משהו שאפשר לטפל בו בשלט רחוק ע"י עצות מזרים בפורום, קל וחומר שאינם אנשי מקצוע. ממליצה להתחיל מייעוץ אצל רופא המשפחה שמכיר אותך, כדאי גם לעשות בדיקות דם (אם הרבה זמן לא עשית) ולבדוק מה המצב מלבד המשקל. אם צריך הוא יפנה אותך לדיאטנית, ודיאטניות יודעות לטפל גם בצמחונים ובטבעונים, בהפרעות אכילה ועוד. זה ממש לא נכון ש"אף אחת לא יכולה לעזור".

עם זאת הרבה מהדברים שציינת נשמעים כמו בעיות שאינן התזונה עצמה אלא הרבה מעבר, ולשם כך כדאי להיעזר בתמיכה נפשית מקצועית, במקביל לדיאטנית או לפני. מדבריך נשמע שיהיה לך קשה לסגל כרגע הרגלי תזונה חדשים לפני שתפתור את הבעיות הישנות. אם קיבלת תרופה פסיכיאטרית אני מניחה שנפגשת עם פסיכיאטר, דבר איתו על הדברים האלה, תן לו לעזור לך. בשלב הזה חשוב הרבה יותר שתהיה מאוזן משתהיה רזה.
לצפיה ב-'אל תתחיל שום דיאטה על דעת עצמך !'
אל תתחיל שום דיאטה על דעת עצמך !
06/05/2018 | 11:21
28
בגלל המצב הנפשי שלך אם תתחיל דיאטות לא מבוקרות אתה עלול להיגרר למצב של הפרעת אכילה מסוכנת  בלי להרגיש בכלל,  וזה "מדרון חלקלק" ומצב גרוע יותר ממה שאתה נמצא בו היום.
כיין שאתה מטופל\מאובחן  אצל פסיכיאטר אז אל תעשה שום דיאטות  בלי להתייעץ על זה קודם עם הפסיכיאטר שלך .

לצפיה ב-'היתכן שיש לבחור בוגר רגישות למרקם הירקות?'
היתכן שיש לבחור בוגר רגישות למרקם הירקות?
03/05/2018 | 20:16
3
38
בחור שבתי יוצאת איתו לא אוכל פירות וירקות. הבנתי שהמרקם גורם לו בחילה או הקאה. היתכן שיש דבר כזה ואיך אפשר לעזור?
לצפיה ב-'שאלה מצחיקה'
שאלה מצחיקה
04/05/2018 | 11:08
25
אם את מכירה אישית את הבחור, ברור שזה ייתכן (או שמא את חוששת שהוא חייזר?).  חפשי "לאקאנופוביה" למידע על התופעה.

בהערת שוליים אני רוצה להגיד לך שאם אמא של חברה שלי היתה מתערבת במה שאני אוכל לא הייתי רואה את זה בעין יפה, למרות שברור שכוונתך טובה.
לצפיה ב-'אל תעזרי לו אם הוא לא ביקש את עזרתך; זה עניין שלו'
אל תעזרי לו אם הוא לא ביקש את עזרתך; זה עניין שלו
04/05/2018 | 23:37
22
אם דיברתם על הנושא הדבר העיקרי שהייתי עושה הוא לוודא שהוא נוטל ויטמינים כדי להשלים את התזונה (בראש ובראשונה ויטמין C, כי במצב קיצוני הוא עלול לחלות בצפדינה).
לצפיה ב-'נשמע כמו הפרעת אכילה = בעיה פסיכולוגית .'
נשמע כמו הפרעת אכילה = בעיה פסיכולוגית .
06/05/2018 | 11:10
7

מנהל/ת הפורום

אודות:
אורית הרטום הינה רופאה סינית ודיאטנית קלינית מובילה בתחומה. מנהלת רשת מרפאות לבריאות והרזייה. בעלת נסיון טיפולי כבר 15 שנה, מאות לקוחות מרוצים ואלפי ק
עוד...

חם בפורומים של תפוז

בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

אורית הרטום - מנהלת פורום תזונה ודיאטה
אורית הרטום מנהלת הפורום

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו