לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2834828,348 עוקבים אודות עסקים

פורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 

הנהלת הפורום:

אודות הפורום דיני עבודה

לא פייק ניוז: נאמן לחובה לביזור ידע מקצועי ולמאבק על זכויות אדם וזכויות עובדים, פורום זה עומד לרשותכם 24 שעות ביממה למענה ראשוני שוטף ומקצועי בנושאי דיני עבודה מד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. 
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'איחור בהעברות של הפרשות פנסיוניות לחברת הביטוח'
איחור בהעברות של הפרשות פנסיוניות לחברת הביטוח
09/10/2019 | 18:27
2
23
אישתי עובדת בחברה פרטית אחת כבר כמה שנים. כל הזמן הזה יש לה אותה בעיה - המעביד מנכה ממה את ההפרשות הפנסיוניות כל חודש אך מעביר אותן יחד עם החלק שלו לחברת ביטוח באיחור משמעותי - 4-5 חודשים ואף יותר. ז.א. מעביר כסף ב"נגלות"... חודש אחד לדעתי הוא בכלל "שכח" להעביר. ביקשתי מאישתי לדבר עם חשב שכר בחברה - הוסבר לה בצורה לא יפה במיוחד שאין לה מה לדאוג, הכל יהיה בסדר (מזה אני מבין שהבעיה היא אצל המעסיק ולא אצל חברת ביטוח, למשל).
אנחנו מנסים להיות דיפלומטיים בנושא ולא לפתוח במלחמה עם המעסיק. ז.א. לא רוצים לבוא ולצעוק ולאיים.זה גם לא סיגנון של אישתי. מצד השני גם לא רוצים ליפול על הברכיים  כדי לבקש מה שמגיע ע"פ החוק.

אני רוצה לפעול דרך צד ג'. ז.א. דרך סוכן ביטוח שעובד עם המעסיק או חברת הביטוח. לכן השאלה - מה מידת האחריות של חברות הביטוח או סוכן ביטוח במצבים כאלו? למה הם לא בסיפור? הם לא עוקבים אחרי הסדר בהפרשות? קראתי קצת באינטרנט אבל עדיין לא לגמרי ברור איל להשיג את המטרה במעט דם.
הדבר היחיד שקרה זה שחברת ביטוח שלחה לנו מכתב או הודעת SMS שאין הפרשות כבר כמה חודשים. אבל למה לפנות לעובד? הרי כל התעסקות בסופו של דבר נעשית דרך מעביד, הוא מעביר את כל הכסף. היחסים עם חברת הביטוח נבנו בעזרת סוכן ביטוח- איפה הוא בסיפור הזה?מה מידת האחריות של הסוכן?

מה עוד אפשרות לעשות בסיפור המעצבן הזה?
לצפיה ב-'אפשר לפנות לתמ"ת שיפתחו בחקירה.'
אפשר לפנות לתמ"ת שיפתחו בחקירה.
11/10/2019 | 13:49
13
גם לי אותה בעיה אך לא פניתי לתמ"ת.
כנראה שהפניה לתמ"ת תגרור פיטורין.
לצפיה ב-'חברת הביטוח חיבת לברר, אך בפועל לא עושה זאת'
חברת הביטוח חיבת לברר, אך בפועל לא עושה זאת
11/10/2019 | 16:39
12
שלח לחברת הביטוח מכתב או דוא"ל ובו אזהרה שאם לא תמלא את חובתה ותברר את האיחורים בתשלום, תתבע אותה על כך בבית הדין לעבודה.
אם החברה לא תגיב, הגש שם תביעה. אגרת פתיחת תיק היא כמה עשרות ש"ח.
חצי שנה אח"כ, יתקיים דיון קדם משפט, בנוכחות הצדדים. סביר שאז השופטת תחיב את חברת הביטוח לברר.

לדרך זו יש כמובן חסרונות. תצטרך להגיע אישית לאחד מ 5 בתי הדין לעבודה בארץ ועוד. היתרון הוא שהמעסיק לא ידע מי זה שהתלונן ובמי להתנקם (בהנחה שעוד עובדים שלו מבוטחים באותה החברה)

יש לא מעט סעיפי חוקים ותקנות שמגדירים מה מותר או מה אסור אבל לא מוגדר מה העונש אם יפרו אותם, ולכן לא מקימים אותם. 
לצפיה ב-'לגבי עבודה או אי עבודה בחגים'
לגבי עבודה או אי עבודה בחגים
07/10/2019 | 23:10
2
16
אני עובד קבוע בחצי משרה עם ימי עבודה קבועים. החנות שאני עובד סגורה בערבי חג ובחגים.האם מגיע לי כסף על יום עבודה שלא עבדתי בערב חג ובחג?

לצפיה ב-'קבלת דמי חגים לעובד בחצי משרה'
קבלת דמי חגים לעובד בחצי משרה
( לעמוד שלי בתפוז )
10/10/2019 | 09:47
1
19
1. צו ההרחבה הכללי במשק קובע, כי אם ויתקך בעבודה מעל 3 חודשים, ועבדת בפועל יום לפני ויום אחרי החג - תהיה זכאי לקבלת "דמי חגים" גם בעבור יום החג, אף אם לא עבדת בו בפועל, ובלא קשר להיקף משרתך (גם אם בחצי משרה - תהיה זכאי לשכר חג בגין חצי משרה).
2. ככל שבפועל העסק סגור בערב החג, הדבר יזקף לזכותך - ויבחן האם עבדת ביום שלפני ערב החג וביום שלאחר החג (לא ציינת האם היקף משרתך - 50% - הינו בגין עבודה חלקית כל יום או עבור עבודה רק בחלק מימות השבוע).
לצפיה ב-'אני עובד...'
אני עובד...
10/10/2019 | 21:17
6
6 שעות ביום. 3 ימים קבועים בשבוע. (ראשון שני שלישי).
לצפיה ב-'ימי חופשה ומחלה במשרה לא מלאה'
ימי חופשה ומחלה במשרה לא מלאה
09/10/2019 | 22:33
8
שלום,

כמה מימי חופשה ומחלה זכאי אדם שעובד 6 שעות ביום? 5 ימים בשבוע (חישוב לשכר לפי משכורת חודש)

איך נעשה החישוב?

תודה !
לצפיה ב-'העברת בעלות חברה לבעלים זרים'
העברת בעלות חברה לבעלים זרים
23/09/2019 | 18:48
4
21

החברה שאני עובד בה היא חברה ישראלית ובתהליך מכירה לחברה סינית ובסיום המכירה לא ישאר אף בעל מניות ישראלי.
החשש הגדול שלי שביום אחד אחרי שילמדו ויעבירו את הטכנולוגיה לסין הם יגרמו לחברה הישראלית לפשיטת ע"י הכבדת ההוצאות על החברה הישראלית ותשואות יזקפו לחברה הסינית.
במצב זה אנו העובדים נשאר מול שוקת שבורה עם כל הזכויות והכספים שלנו כאשר לא מעט מהעובדים הם עובדים ותיקים עם זכויות מעבר למה שביטוח לאומי מבטח.
האם המדינה מגינה עלינו במקרי עברינות כזה? להזכירכם, אין אף בעל מניות ישראלי ולעניות דעתי לא יהיה על למי לעשות "הרמת מסך" או לתבוע.
האם זרים המחזיקים בחברה ישראלית מחוייבים לאיזה שהם ערביות כנד ביצוע עבירות כמו שציינתי?
האם שינוי בעלות על חברה מקיימת לי זכות התפטרות כדין מפוטר?

לצפיה ב-'מעמד העובדים בחילופי בעלי החברה'
מעמד העובדים בחילופי בעלי החברה
( לעמוד שלי בתפוז )
25/09/2019 | 10:38
3
13
1. ככלל, מדברייך עולה כי מדובר ב"החלפת מניות" - חילופי בעלים כלכלי, לא משפטי. בנסיבות אלו, אין לעובדים כל זכות יתר הנוגעת לחילופי הבעלים.
2. לרוב הפרקטיקה הינה התארגנות עובדים במסגרת ארגון עובדים (לפחות שליש מהעובדים צריכים להתארגן), לשם קיום מו"מ עם ההנהלה - טרם המכירה או לאחריה - על תנאי העבודה באופן קיבוצי. בלא התארגנות כאמור, יש לעובדים מעט מאוד כח, ואין להם כל כח קולקטיבי.
3. שינוי בעלות כלכלי אינו מקנה לך כל זכות, אף לא להתפטר בדין מפוטר.
4. חששך העתידי לפיה בעתיד תפורק החברה ו/או יוצא ממנה הידע היחודי לה - אינה מקנה לך, למרבה הצער, כל דרישה לסעד משפטי.
כאמור, הדרך הטובה ביותר כדי להתמקח מול הבעלים (הישנים/החדשים) הינה בהתארגנות עובדים במסגרת ארגון עובדים וחתירה להסכם קיבוצי שיבטיח לעובדים זכויות.
5. לא ברור מדברייך מדוע מדובר ב"מעשה עברייני" ולא בשיקול עסקי וכלכלי לגיטימי. כעולה מדברייך, מעסיק רשאי להעביר את הידע בין אירגוניו ומפעליו. אין בכך דבר בלתי חוקי, ואף לא עילות להרמת מסך כפי שציינת.
לצפיה ב-'בטח התכוונת להחלפת או שינוי בעלי מניות'
בטח התכוונת להחלפת או שינוי בעלי מניות
25/09/2019 | 16:46
11
ולא ל"החלפת מניות" שאינו קיים ואין לו כל משמעות משפטית או אחרת. 
לצפיה ב-'תודה. אכן'
תודה. אכן
25/09/2019 | 17:43
1
13
מדובר בהחלפת בעלי מניות. אנו העובדים שקופים לתהליך ולא יוחלף לנו חוזה העבודה.
ענית על שאלתי, ולצערי אין כל וועד באירגון.

לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
26/09/2019 | 19:33
1
לצפיה ב-'האם אני בחופשת לידה למרות שהסתיים החוזה כמה ימים אחרי שילדתי'
האם אני בחופשת לידה למרות שהסתיים החוזה כמה ימים אחרי שילדתי
25/09/2019 | 09:01
1
24
שלום,
עבדתי בחברת כ"א כמטפלת בילד בעל צרכים מיוחדים החל מ 16.5.18 ברציפות עד 27.6.19 התאריך בו ילדתי והחוזה שלי איתם עד 30.6.19
1. האם אני נחשבת בתקופת חופשת לידה אפילו שהחוזה הסתיים 3 ימים אחרי שילדתי?
2. אם אני בחופשת לידה עד 3.10.19 ( ואני רוצה להאריך את חופשת הלידה האם אני יכולה במקרה זה ולכמה זמן?) מתי אני צריכה להודיע על הארכה?
3. האם אני זכאית למתנה לחג ראש השנה כמו שאר העובדים ,בתקופה זו? (חופשת לידה)
4. אילו זכויות נצברות לי בתקופת חופשת לידה (הפרשה לפנסיה?, צבירת חופשה? הבראה?)...
5. אם חברת כח האדם תתעלם מהמחויבות שלה ותתיחס אליי כלא עובדת שלה החל 30.6.19 ולא בחופשת לידה האם כדאי לתבוע אותם?
תודה 

תודה 

לצפיה ב-'כן - הינך עדיין בחופשת לידה'
כן - הינך עדיין בחופשת לידה
( לעמוד שלי בתפוז )
25/09/2019 | 10:03
16
חרף העובדה כי מדובר ב"חוזה עבודה קצוב" שאמור להיות פוקע ומסתיים בסמוך ללידתך, הרי שעצם הלידה אוסרת פיטורייך (ואת סיום החוזה) לתקופת חופשת הלידה, ועוד 3 חודשים נוספים (60 יום לאחר חופשת הלידה המוגנים מפיטורים וכן חודש הודעה מוקדמת). רק לאחר מכן, יוכל המעסיק לפטר אותך לאחר שימוע ומשסיבת פיטורייך לא תהיה עצם הלידה או ההורות.
בהיותך "עובדת" תהיי זכאית לכלל הזכויות כ"עובדת" המצויה בחופשת לידה. בתקופה זו על המעסיק להמשיך לשלם לך פנסיה ככל שאת תמשיכי את התשלום.
במהלך חופשת הלידה אינך מקבלת שכר (אלא דמי לידה מהביטוח הלאומי), ואכן לאחריה על המעסיק להשיבך לעבודה לעוד 3 חודשים (לפחות).

לצפיה ב-'פיטורים בהריון - מי חוותה?'
פיטורים בהריון - מי חוותה?
23/09/2019 | 15:01
1
21
שלום, האם יש מישהי שעברה הליך פיטורים בהריון במשרד הכלכלה ויכולה לספר איך זה היה? מה היה שם? והאם התקבל היתר?
ושאלה כללית יותר - מה הסיכויים לקבלת היתר?
תודה רבה מראש לעונים/ות.
לצפיה ב-'היתר לפיטורי עובדת בהיריון'
היתר לפיטורי עובדת בהיריון
( לעמוד שלי בתפוז )
25/09/2019 | 09:02
17
1. מעסיק המבקש לפטר עובדת בהיריון, מכל טעם שהוא, אשר צברה אצלו ותק של מעל 6 חודשים במקום העבודה, חייב בקבלת אישור הממונה על עבודת נשים במשרד העבודה טרם ביצוע הפיטורים.
2. ההליך מתבצע בפני הממונה על עבודת נשים, אשר ראשית המעסיק פונה אליה (עם העתקים לעובדת) בבקשה לקבלת ההיתר.
3. במעמד הדיון, נכנסים כל צד בנפרד - ראשית המעסיק להסביר מדוע הוא מבקש לפטר, ושנית, בנפרד ולאחר המעסיק - העובדת.
מותר לבוא עם יצוג משפטי אולם ככלל עו"ד אינו מדבר בהליך אלא הצדדים עצמם.
פקיד/ה מטעם הממונה כותב את גרסת הצדדים, מחתים אותם על גירסתם, ומעביר לממונה לשם קבלת החלטה.
4. ככלל, בהליך זה ולשם קבלת אישור פיטורים על המעסיק להראות ולהוכיח כי הפיטורים אינם נובעים מההיריון ואינם קשורים בו.
לצפיה ב-'הרעת תהאיי עבודה'
הרעת תהאיי עבודה
21/09/2019 | 05:41
2
29
הנני עובד בחברת אבטחה. עד עכשיו עבדתי במתקן שהשכר בו הינו 35 ש''ח לשעה. העבירו אותי למתקן אחר, הבטיחו שהשכר שלי לא יפגע ומה אני רואה בתלוש? 30 ש''ח לשעה. האם אני יכול פשוט להפסיק לעבוד בהרעת תנאים באופן מיידי או שזה ייחשב כהתפטרות ללא הודעה מוקדמת?

תודה.
לצפיה ב-'הרעת תנאי עבודה'
הרעת תנאי עבודה
22/09/2019 | 20:47
22
צריך לתת למעסיק מכתב דרישה לחזור בוא מהרעת תנאים.
אם תוך זמן סביר המעסיק לא יחזור בוא מהרעת תנאים תוכל להתפטר כדין מפוטר בכתב ויה חובה עלייך לתת ימי הודעה מוקדמת.
במידה ולא תיתן יורד משכרך שכר יומי כפול מספר ימי הודעה מוקדמת.
לצפיה ב-'הרעת תנאים - יש לעבוד בתקופת ההודעה המוקדמת'
הרעת תנאים - יש לעבוד בתקופת ההודעה המוקדמת
( לעמוד שלי בתפוז )
25/09/2019 | 09:04
11
1. עליך לתת מכתב התראה למעסיק על כוונתך להתפטר בדין מפוטר אם לא יתקן את ההרעה.
2. רק לאחר דחיית המעסיק את בקשתך, תוכל להתפטר בדין מפוטר ואולם תוך מתן הודעה מוקדמת בכתב במהלכה עליך לעבוד (ולקבל תנאייך לפי התנאים הקודמים טרם ההרעה).

לצפיה ב-'קרן השתלמות למורים - האם לאחר 6 שנות ותק מורים מוגבלים'
קרן השתלמות למורים - האם לאחר 6 שנות ותק מורים מוגבלים
21/09/2019 | 15:29
1
14
בשימוש בקרן ההשתלמות (לעומת סתם עובדים שמקבלים קרן השתלמות?)

לצפיה ב-'מתברר שעובדי הוראה מקבלים יותר מ 7.5% מהמעסיק ויש מצבים'
מתברר שעובדי הוראה מקבלים יותר מ 7.5% מהמעסיק ויש מצבים
21/09/2019 | 15:36
16
שבהם משיכה לפני הזמן תשאיר להם ביד רק 7.5% (לפני מס)
לצפיה ב-'פנסיה'
פנסיה
20/09/2019 | 16:59
1
19
שלום לעו"ד גורביץ,
שאלה לי , אם עובדת הגיעה לגיל 67 ואני רוצה שתצא לפנסיה , האם חלה עלי חובת שימוע? נימוק של גיל פרישה הוא מספיק?
לצפיה ב-'גם לפני פיטורים מחמת הגעה לגיל פרישה יש לבצע שימוע'
גם לפני פיטורים מחמת הגעה לגיל פרישה יש לבצע שימוע
( לעמוד שלי בתפוז )
25/09/2019 | 09:05
7
לצפיה ב-'מחלה של הורה'
מחלה של הורה
20/09/2019 | 09:47
1
17
אם אני נעדרת מהעבודה בגלל אבא חולה סרטן, האם אני צריכה להביא אישור מחלה או שאני יכולה להיעדר מהעבודה עקב מחלתו בלי להציג מסמכים. יש לי מסמכים שהוא חולה סרטן, אבל הוא לא היה אצל הרופא ביום הספציפי שנעדרתי מהעבודה כדי לעזור לו.
לצפיה ב-'עליך להציג אישור '
עליך להציג אישור
( לעמוד שלי בתפוז )
26/09/2019 | 11:43
3
לצפיה ב-'התפטרות לצורך טיפול בהורה חולה'
התפטרות לצורך טיפול בהורה חולה
18/09/2019 | 16:17
1
23
אני עובדת במקום עבודה 11 שנה. רוצה להתפטר כדי לטפל באבא חולה סרטן ודמנציה בן 86. כרגע אמא מטפלת בו אבל ממש קשה לה. חוץ מזה בעלי יתחיל עוד מעט טיפולי דיאליזה. אם אתפטר כדי לטפל באבא ו/או בעלי, האם אהיה זכאית לפיצויים מלאים?
לצפיה ב-'התפטרות לצורך טיפול בהורה חולה'
התפטרות לצורך טיפול בהורה חולה
22/09/2019 | 20:52
16
כדי לקבל פיצויים מלאים צריך לבדוק שהטיפול בהורה מתאים.
לצפיה ב-'מס אירגון'
מס אירגון
16/09/2019 | 20:55
2
17
שלום .אני עובד בית מלון כל חודש מורידים לי מס ירגון 57 שקלים .מה זה מס אירגון?
בתלוש בנתונים נוספים רשום ארגון עובדים -מס אירגון .
אני רוצה לדעת מי הם ואיך אפשר לפנות אליהם לגבי התלוש.תודה
לצפיה ב-'מס ארגון'
מס ארגון
22/09/2019 | 21:34
12
 מס ארגון, דמי יצוג או דמי טיפול מקצועי⁻ארגוני הוא סכום המנוכה משכרם של עובדים שאינם חברים בארגון עובדים, ומועבר לארגון העובדים היציג, בהתאם להסכם קיבוצי או לצו הרחבה שבהם נקבע ניכוי זה.
הסתדרות הכללית החדשה.
תוכל לפתוח צו הרחבה בתי מלונאות ולראות את הזכויות שיש לך.
תפנה לאירגון הכללית החדשה לפי הסניף המשוייך לאזור מגורייך.

לצפיה ב-'דמי חבר/ מס טיפול אירגוני'
דמי חבר/ מס טיפול אירגוני
( לעמוד שלי בתפוז )
25/09/2019 | 08:59
8
1. ככל שאתה עובד בבית מלון, ניראה כי חלים עליך הסכמים קיבוציים החלים בענף.
2. מעסיק אינו רשאי להוריד מעובדיו "דמי חבר" אלא אם העובדים נותנים הרשאה מפורשת לשם כך, בהיותם חברי ארגון עובדים כלשהי מבחירתם.
3. עם זאת, ככל שאתה עובד במקום עבודה שחל בו הסכם קיבוצי ואתה נהנה מתנאיו, וככל שאינך חבר בשום ארגון עובדים, רשאי מעסיק (מכח סעיף 25 לחוק הגנת השכר) לקזז לך "דמי ארגון" (ניקראים גם : "דמי טיפול אירגוני מקצועי"), אף בלא הסכמתך המפורשת, ולהעבירם לארגון העובדים היציג שעשה את ההסכם הקיבוצי ממנו אתה נהנה. זאת על מנת למנוע מצב שניקרא "טפילות משפטית" לפיו עובד נהנה מפירות הסכם קיבוצי מבלי להיות חבר בשום ארגון עובדים.
לכן ניראה כי המעסיק נוהג כדין.

לצפיה ב-'וותק בעבודה'
וותק בעבודה
13/09/2019 | 14:01
6
42
אני עובדת בעירייה של אחת הערים במרכז הארץ כ- 12 שנה מתוכם 8
לא קבועה תחילה בגנים ובשנים האחרונות בבית ספר אני תומכת הוראה בחינוך המיוחד. בשנים שלא הייתי קבועה פיטרו אותי לתקופת החופש הגדול ולאחר חודשיים היו מחזרים אותי ומחתימים על חוזה חדש. מזה 4 שנים קבלתי קביעות והבחנתי שלא חישבו לי את כל הוותק של התקופות הקודמות,שאלתי האם אני זכאית לוותק הקודם, האם יש חוק בנושא ?,ולמי עלי לפנות או האם זה שלא עבדתי ברצף (חודשיים בשנה) מבטלת את זכאותי ? יש בידי את כל תלושי השכר ואת כל טופסי 106.
לצפיה ב-'הוותק הקודם נחשב'
הוותק הקודם נחשב
16/09/2019 | 12:43
5
34

1. מכח חוק פיצויי פיטורים, רק הפסקת עבודה הממושכת מחצי שנה מנתקת את רצף ההעסקה בין התקופות.
2. משכך, הפסקת עבודה של חודשיים, ושממילא הינה פיקטיבית, אינה מנתקת את הרצף בין תקופות עבודתך.

לצפיה ב-'וותק בעבודה'
וותק בעבודה
18/09/2019 | 16:10
17
תודה להתיחסות אבקש לברר האם מכוח חוק פיצוי פיתורים" התחשבות הוותק כאמור היא רק במקה של פיטורין או שיש זכאות להכיל את הוותק על כל מרכיבי השכר הנגזרים.
לצפיה ב-'האם גם ביציאה לפנסיה ?'
האם גם ביציאה לפנסיה ?
24/09/2019 | 13:02
3
9
1. האם בכלל מגיעים פיצויים בפרישה לפנסיה בגיל פרישה ?
2 . המצב שלי דומה, גם לי היו בעבר תקופות העסקה עם הפסקות של 3 חודשים וחזרה לאותה עבודה עם חוזה חדש, וכבר הרבה שנים אני עובד כל חודשי ההשנה .
מה קורה כאשר אצא לפנסיה ( בעוד 3 שנים ) האם מגיע לי פיצוים גם עבור התקופה הראשונה ( עבורה המעביד לא הפריש לקופת פיצויים ) ?   
תודה
לצפיה ב-'אכן הגעה לגיל פרישה הינן נסיבה מזכה במלוא פיצויי הפיטורים'
אכן הגעה לגיל פרישה הינן נסיבה מזכה במלוא פיצויי הפיטורים
( לעמוד שלי בתפוז )
25/09/2019 | 09:03
2
5
לצפיה ב-'תודה רבה'
תודה רבה
28/09/2019 | 12:54
1
3
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
03/10/2019 | 08:54
לצפיה ב-'העדרות בגין מחלה'
העדרות בגין מחלה
12/09/2019 | 18:09
1
29
שלום וברכה,
1. האם ניתן לדווח לממונה על היעדרות עקב מחלה באמצעות עמית לעבודה?
2. נעדרתי מהעבודה בגין מחלה למשך 3 שבועות, הודעתי בתחילת החופשה על היעדרות , האם רשאי הממונה לטעון שמדובר בהעדרות ללא סיבה, למרות שיש לי אישורי מחלה?
3. האם למרות שיש לי אישור מחלה רשאי הממונה שלא לדווח זאת ולעכב שכר? (טוען שהאישורים נמסרו ע"י עובד אחר)
לצפיה ב-'חובת תום הלב בהגשת אישורי מחלה ע"י עובד אחר'
חובת תום הלב בהגשת אישורי מחלה ע"י עובד אחר
16/09/2019 | 12:47
22
הפסיקה אינה נותנת מענה ישיר וברור לעניין זה, תלוי בכלל הנסיבות, לרבות ובעיקר תום הלב של הצדדים.
לכאורה עובד צריך להגיש מטעמו את אישורי המחלה, אף אין "רציונל" או היגיון בכך שיוגשו על ידי עובד אחר - האם ישנה סיבה קונקרטית ברורה מדוע אינך ממציאה זאת בעצמך? משהו שקשור למצבך הבריאותי ושבגינו נבצר ממך לעשות כן? ובהינתן שניתן להגיש גם במייל/וואטסאפ וכו'?
ככלל, במסגרת יחסים עבודה ראויים, אין מניעה כי יוגשו על ידי עובד אחר, ואולם יש לבחון את כלל הנסיבות על מנת ללמוד על תום הלב (או חוסר תום הלב) של הצדדים בהגשה מעין זו, לרבות פיקפוק המעסיק בתוקפם של אישורים אלו, ואז חובתו לפנות ישירות לעובד בעניין זה.
בנוסף, ככל שיש באירגון הוראות ישירות לעניין פרוצדורת ההגשה - הרי שבחובת העובד לנהוג לפיהן. 
לסיכום ניראה, כי יש לכבד את דרישת המעסיק לקבל מהעובד אישורי מחלתו ולא באמצעות "גורם שלישי", שאינו רפואי, בלא כל הסבר מספק או רלוונטי.
בכל מקרה, כאמור, יש לבחון את כלל הנסיבות.
לצפיה ב-'מניין מספר ימי מחלה - המשך'
מניין מספר ימי מחלה - המשך
11/09/2019 | 02:34
15
בפנייתי הקודמת התכוונתי לכך שבתלושי יוני-אוגוסט מנו כימי מחלה רק את ימי העבודה בפועל לפי 5 ימים בשבוע א'-ה'.אוקי.
פתאום מודיעה לי מזכירת החברה כי ימי המחלה נספרו לא נכון ושולחת לי תלושים מתוקנים לפיהם 90 ימי המחלה מסתיימים בשבוע הבא!
לפי התלושים הקודמים (השגויים) בהם נמנו ימי מחלה לפי ימי עבודה בפועל אמורים הין 90 הימים להסתיים באוקטובר.אז לא פניתי לבט"ל להבטחת הכנסה כי כביכול היה עוד זמן. עכשיו "נתפסתי" לא מוכן.
המעסיק לא אמור לפצות אותי על הבלגן בתלושי השכר? הוא יצר הטעייה ברשלנותו.

לצפיה ב-'חישוב מספר ימי מחלה מול תשלום דמי מחלה'
חישוב מספר ימי מחלה מול תשלום דמי מחלה
08/09/2019 | 18:55
1
21
1.למדתי כי מניין ימי מחלה כולל ימי מנוחה שבתות וחגים.עד כאן יופי.
לגבי תשלום ימי מחלה - אם אני עובד במשכורת גלובאלית 5 ימים בשבוע ראשון עד חמישי האם אני מקבל תשלום גם על שישי-שבת לפי מניין ימי המחלה או שימים אלה אומנם נימנים אך הולכים לרוח?

2.כספח לשאלתי, המעסיק מנה בשלשה חודשים למחלתי הממושכת רק ימי עבודה בפועל ובכך האט את מניין 90 ימי המחלה הניתנים לצבירה (הצטברו לי 98 יום).עכשיו תיקן זאת בכל 3 התלושים יוני-אוגוסט וכך 90 הימים מסתיימים בעוד שבוע ואני עומד בפני שוקת שבורה כי לא פניתי לביטוח לאומי כי בתלושים הקודמים שנשלחו לי נמנו רק 55 ימי מחלה אז המתנתי. אני אשאר ללא כל הכנסה בגלל אי סדרים ורשלנות של המעסיק ו/או מנהל החשבונות שלו.מי יקח אחראיות? מה אני עושה?
לצפיה ב-'ימי מחלה לעובד במשכורת - סעיף 2(ב) לחוק דמי מחלה'
ימי מחלה לעובד במשכורת - סעיף 2(ב) לחוק דמי מחלה
( לעמוד שלי בתפוז )
10/09/2019 | 16:57
23
1. ככל שהינך "עובד במשכורת" (גלובלית כהגדרך, עם ימי עבודה קבועים, במהלך כל ימות השבוע - ראשון עד חמישי) - אזי אתה מקבל שכר בפועל אף על ימי סופה"ש, חרף העובדה כי אינך מועסק בהם.
כהגדרת סעיף 2 לחוק דמי מחלה:

2.   (ב)  "תקופת מחלה" תחושב לפי הוראות אלה:
(1)   לגבי עובד במשכורת – תהא תקופת המחלה כל ימי מחלתו, לרבות ימי מנוחה שבועית וחגים;
(2)   לגבי עובד בשכר שעבד עבודה מלאה אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה – תהא תקופת המחלה כל ימי מחלתו, למעט ימי מנוחה שבועית וחגים;

לפיכך ככלל אכן תהיה זכאי לתשלום מלא אף עבור ימי סופה"ש.

2. שאלתך אינה ברורה, לא לעניין התנהלות המעסיק, לא לעניין הביטוח הלאומי, ולא לעניין שלושת החודשים הראשונים ו"תיקונם". 

לצפיה ב-'הפסקת הסעה הביתה לעובד .'
הפסקת הסעה הביתה לעובד .
07/09/2019 | 00:23
1
20
האם ניתן להפסיק הסעה לעובד הביתה המועסק בחברת שמירה ?
מדובר בעובד העובד במשמרת ערב ברמת גן ומסיים את משמרתו בשעה 23.00 .
במשך תקופה של מעל חצי שנה העובד בסיום משמרתו היה מקבל הסעה מחברת השמירה לביתו שבלוד , היות ונסיעות באוטובוס בשעה הנוכחית לוקחות שעתיים ויש לעובד עוד מרחק הליכה לביתו כחצי שעה .
לאור חילופי מפקחים בחברת השמירה בה העובד מועסק הוחלט על הפסקת ההסעה הביתה בלילה .
האם הדבר חוקי ?

תודה רבה רבה על ההתיחסות .
לצפיה ב-'הפסקת הסעות בליעלה לעובד בחברת שמירה'
הפסקת הסעות בליעלה לעובד בחברת שמירה
( לעמוד שלי בתפוז )
10/09/2019 | 16:50
18
1. ככלל, מעסיק רשאי להמיר תשלום 'החזר נסיעה בפועל' באספקת הסעות (ולהפך) מהבחינה הכספית.
2. אולם שאלתך נוגעת לשאלה האם מדובר בהרעת תנאים אם לאו.
3. מדברייך עולה, כי הפסקת הנסיעה משמעותה עיכוב של שעתיים וחצי במועד חזרתך הביתה, בשל נסיעה של שעתיים בתחבורה הציבורית והליכה של חצי שעה (לא ציינת כמה זמן נמשכת ההסעה, עד לאן מגיעה, מה היה לפני חצי שנת ביצוע ההסעות, האם נימסר לך מראש כי ההסעות הן עניין זמני או קבוע וכו').
4. ככלל, וככל שלא נמסר לך כי מדובר בזכות זמנית בלבד, ניראה כי אכן מדובר ב"הרעת תנאים" כמשמעותה בסעיף 11 לחוק, המאפשרת לך להתפטר בדין מפוטר, לאחר מתן התראה בכתב למעסיק על כוונתך לעשות כן.
5. עם זאת, המעסיק רשאי לבצע הרעה זו - לא תוכל לכפות על המעסיק את המשך העסקתך בסטטוס הקודם (עם הסעה), לכל היותר כאמור תוכל להתפטר בדין מפוטר מחמת הרעת התנאים.
לצפיה ב-'הנפקת טופס 161 למשיכת פיצויים'
הנפקת טופס 161 למשיכת פיצויים
04/09/2019 | 11:20
3
26
תוך כמה זמן מרגע סיום יחסי עובד-מעביד, על המעביד למסור לעובד את טופס 161 לצורך משיכת פיצויי פיטורין?
סיימתי לעבוד עקב פיטורים ב-23 באוגוסט. נאמר לי שטופס 161 יימסר לי במייל לאחר כחודש. האם זה תקין/חוקי?
תוך כמה זמן מרגע סיום יחסי העבודה אפשר למשוך את הפיצויים?
לצפיה ב-'תוך 15 ימים מיום סיום יחסי העבודה'
תוך 15 ימים מיום סיום יחסי העבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
04/09/2019 | 20:08
2
20
1. על המעסיק לאפשר שחרור כספי הפיצויי בפועל תוך 15 ימים מיום סיום יחסי העבודה, אחרת הדבר עשוי להחשב כ"הלנת פיצויי פיטורים" מכח חוק הגנת השכר. לעניין זה על המעסיק לספק לעובד את כלל האישורים הרלוונטים, לרבות ובעיקר מכתב שחרור לקופה.
2. עם זאת, לקופות הגמל יש פרוצדורות פנימיות לשם שחרור הכספים, שלא פעם נמשכות מעבר לתקופה האמורה. לא פעם מועד שחרור הכספים הינו חודשי, ולא פעם קופות הגמל דורשות את מלוא המסמכים הרלוונטים, לרבות אישור מפקיד שומה, דבר שעשוי להאריך את פרוצדורת משיכת הכספים.
ואולם כאמור וללא קשר, חובתו של מעסיק הינה לאפשר את משיכת הסכומים בפועל בתוך 15 ימים מיום סיום יחסי העבודה.
לצפיה ב-'תודה'
תודה
04/09/2019 | 20:59
1
4
לצפיה ב-''
( לעמוד שלי בתפוז )
09/09/2019 | 19:52
1
לצפיה ב-'שאלה'
שאלה
04/09/2019 | 11:08
1
21
עובדת כבר שנתיים בין שבע לשמונה שעות יום יום,טלפנית.גילו לי לאחרונה התחלה של קטראק,בכללי קשה לי לשבת כל כך הרבה שעות עם העיניים תקועות במחשב,מה גם שהראיה לא משתפרת,האם אפשר להוציא אישור מרופא תעסוקתי ל 6שעות עבודה?אני בת 62.
לצפיה ב-'עבודה חלקית לעובד בשל מצב רפואי'
עבודה חלקית לעובד בשל מצב רפואי
( לעמוד שלי בתפוז )
04/09/2019 | 20:04
18
1. מעסיק אינו מחוייב בכיבוד אישור מחלה לעבודה חלקית, והוא רשאי לסיים את ההתקשרות עם העובד בנסיבות אלו. זאת, אלא אם קיים במקום הסכם קיבוצי הקובע הוראות אחרות לעניין זה. 

2. בעניין "עבודה מתאימה" ו/או "עבודה חלקית" קובע חוק דמי מחלה:

3. עבודה מתאימה אחרת או עבודה חלקית (תיקון מס' 5)  תשע"ד-2014
(א)  קבע רופא על-פי ממצאים רפואיים שמחמת מגבלות רפואיות אין העובד מסוגל, בפרק זמן מסויים, לבצע עבודה מסוג פלוני או בתנאים מסויימים, וכתוצאה מכך העובד אינו מסוגל לבצע עבודתו אלא באופן חלקי, והמעסיק הציע לו עבודה מתאימה אחרת, מלאה או חלקית, באותו מקום עבודה - לא יהיה העובד זכאי לדמי מחלה, אך שכרו בעבודה שהוצעה לו לא יפחת מהשכר שהיה מקבל אילו המשיך בעבודתו הקודמת כשהוא מחושב לפי הרכיבים לדמי מחלה כאמור בסעיף 6.
(ב)  לא הציע המעסיק עבודה מתאימה כאמור בסעיף קטן (א), יהיה העובד זכאי לסכום דמי המחלה שהיו מגיעים לו אילולא הוראות סעיף זה.
(ג)   לענין סעיף זה, "עבודה מתאימה" - עבודה שלא חלות לגביה המגבלות הרפואיות כאמור בסעיף קטן (א) והיא מסוג העבודה העיקרית שבה עבד העובד תוך שלוש השנים שקדמו בתכוף למחלתו או שהיא עבודה אחרת התואמת את הכשרתו המקצועית, רמת השכלתו וכשרו הגופני.
(ד)  הצעת עבודה מתאימה כאמור בסעיף קטן (א) טעונה התייעצות עם ועד העובדים במקום העבודה; באין ועד העובדים כאמור – יחולו הוראות סעיף קטן (ב) כאילו לא הציע המעסיק עבודה מתאימה.
לצפיה ב-'מכתב התפטרות'
מכתב התפטרות
03/09/2019 | 13:03
2
23
אני עובדת שעתית כארבע שנים.  אם אני מתפטרת בתאריך 26.9.19 עלי לתת חודש ימי עבודה. כל החגים נופלים על אוקטובר. השאלה שלי היא האם בתאריך 27.10.19 אני כבר לא אמורה להגיע לעבודה?

תודה מראש
לצפיה ב-'חובת הודעה מוקדמת היא קלנדרית'
חובת הודעה מוקדמת היא קלנדרית
03/09/2019 | 14:58
19
חודש הודעה מוקדמת כולל גם שבתות וימי חג (וגן ימי ששי וערבי חג). 
לצפיה ב-'ימי הודעה מוקדמת - ימים קלנדריים, לא ימי עבודה'
ימי הודעה מוקדמת - ימים קלנדריים, לא ימי עבודה
( לעמוד שלי בתפוז )
04/09/2019 | 19:58
7

מנהל/ת הפורום

אודות:
ד"ר PHD עו"ד עמית גורביץ', מרצה ועורך דין פעיל בדיני עבודה מאז 2002. מייעוץ ראשוני ועד ניהול תביעה בבתי הדין לעבודה תוך ניתוח הסיטואציה בראיה משפטית
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

בעלי מקצוע

עו
עו"ד עמית גורביץ

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו