00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

ניתוח טכני - סקירות, ניתוחים ואיתותי קניה ומכירה למניות (איתותים טכניים) - גילעד מנו

על מלכודת הנזילות, פרדוקס החיסכון והרלוונטיות שלהם בימנו

על מלכודת הנזילות, פרדוקס החיסכון והרלוונטיות שלהם בימנו

סטודנטים רבים לכלכלה כבר הדחיקו ממזמן מזכרונם חלקים "לא חשובים" משיעורי המאקרו כלכלה שבהם המרצים מציינים תופעות נדירות כמו מלכודת הנזילות ופרדוקס החיסכון תופעות שנוצרות רק בימי מיתון כבד....

היום אין רלוונטי יותר מתופעות אלו כדי להסביר את המצב הכלכלי בארה"ב ובחלקים נוספים בעולם, אז לפני שאסביר את ההשלכות של מלכודת הנזילות אסביר מה המשמעות של שינויים בריבית ומהי מלכודת הנזילות: באופן כללי כאשר הריבית יורדת המשקיעים מעדיפים להזרים את כספם להשקעות ובכך להגדיל את סך הביקושים במשק, לכן למעשה הריבית היא הכלי המוניטרי שבו משתמשים בנקים מרכזיים בעולם כדי לווסת את רמת ההשקעות ואת רמת הביקושים במשק. מלכודת הנזילות זהו מצב שנוצר באבטלה ובו הריביות במשק נמוכות באופן קיצוני כל כך ששינויים בריבית אינם משפעים יותר על רמת ההשקעות במשק (רגישות רמת ההשקעות ביחס לריבית אפסית). במהלך המשבר האחרון הבנקים המרכזיים בעולם הורידו את הריביות בשווקים בכדי להעלות את רמת הביקושים במשק ובכך למתן את השפעות המשבר, הבעיה שנוצרה היא שלמעשה היום רמת הריביות בעולם כל כך נמוכות שהשינויים בריבית אינם יכולים עוד להשפיע על רמת ההשקעות, זהו למעשה איבוד שליטה של הבנקים המרכזיים בעולם על המשקים ולמעשה מצב שהכלים המוניטריים אינם אפקטיביים יותר.

אחרי שהבנו את המשמעות של מלכודת הנזילות ועל אי היכולת של הבנקים המרכזיים להגדיל את רמת ההשקעות במשק נבחן את ההשפעה של הפרטים במשק על רמת הביקושים. בכדי לעשות כן אנסה להסביר מהו פרדוקס החיסכון: פרדוקס החיסכון הוא מצב שבו הפרטים אשר חוששים למקום עבודתם בשל המצב הכלכלי מתחילים לחסוך יותר ליום סגריר בכך למעשה הם אמורים להגדיל את רמת החיסכון של המשק אך בשל הקיטון בצריכה שנובע משיעור החיסכון שגדל קטנה הצריכה הפרטית וקטנים הביקושים במשק ולכן התוצר יורד ועוד פרטים מאבדים את מקום עבודתם כך שלבסוף אולי שיעור החיסכון עולה אך סך החיסכון קטן כי התוצר קטן בצורה משמעותית יותר.

במצב זה שנוצר הדבר היחידי שיכול להגדיל את הביקושים במשק האמריקאי הוא הרחבה פיסקאלית (הגדלת הוצאות הממשלה) הבעיה היא שהגירעונות הממשלתיים יגדלו עוד יותר והיציבות של המשקים תתערער עוד יותר.

אז מה הפתרון? כיצד על קובעי המדיניות לפעול? כנראה שבארה"ב המצב מסובך הרבה יותר מאשר המצב בארץ, בארה"ב אני חושב שעל הממשל האמריקאי להגדיל את הוצאות הממשלה אך בקצב מתון יחסית שיגדיל את הגירעון כמה שפחות על מנת לשמור על אינפלציה חיובית ולא להכנס למצב שבו המשק נכנס לדיפלציה או להורדת שכר העבודה במשק. בישראל המצב מעט פשוט יותר מכיוון שגירעון הממשלה רחוק מלהיות חמור כמו בשאר המדינות המערביות ולכן אני חושב שזו עת לבצע הרחבה פיזקאלית תוך הששקעה רחבה בתשתיות ולהפסיק להשתמש בכלי הריבית שצריך לשמש בשלב זה רק למיתון הציפיות האינפלציוניות הגבוהות במשק (שלדעתי נובעות רק מטראומות לאומיות משנות ה80 וללא שום סיבה מוצדקת).

לאן כדאי לווסת את כספנו במצב שכזה? ראשית לדעתי עדיפה ההשקעה בישראל מאשר השקעה במדינות בהן הריביות נמוכות יותר והגירעון גדול יותר וזאת מהסיבה הפשוטה שמדינות אלו הרבה פחות יציבות מבחינה פיננסית, ברגע שציבור המשקיעים יבין כי הבנקים המרכזיים איבדו שליטה על רמת ההשקעות במשק וכי הממשלות אינן יכולות לשפר את מצב המשקים ע"י הגדלת גירעון השווקים בחו"ל יכנסו לסחרור שיגרום לעליית תשואות בשווקים על אגרות חוב ממשלתיות מפאת הסיכון ובשל כך גם לעליית תשואות באפיקים הקונצרניים. שנית בישראל עדיף בשלב זה להשקיע באפיקים סולידיים מכיוון שהמצב בחו"ל ישפיע בעיקר על שוק המניות ופחות על שוק האג"ח (יש גם להזהר מהשקעה באג"ח קונ' של חברות המבוססות על יצוא), בחלק השקלי/צמוד יש לתת עדיפות ברורה לאפיק השקלי וזאת בשל הציפיות האינפצליוניות הגבוהות בארץ שלהערכתי אינן מוצדקות לחלוטין כפי שציינתי מוקדם יותר.

מקווה שנהנתם גם הפעם,

גילעד מנו.

 

הכותב הינו עובד בחברת השקעות מהגדולות בישראל, אך יחד עם זאת רשומה זו מייצגת אך ורק את דעתי האישית ולא אף דעה אחרת. הכותב עשוי להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

11 תגובות

הודעה חשובה!!!
אין לראות באמור לעיל כל המלצה לקנייה או מכירה של ניירות ערך. הכותב אינו יועץ ו / או אינו ממליץ לעסוק במסחר במניות ו / או כל מכשיר פיננסי אחר. המידע המוצג בהודעה זו הוא מידע בעירבון מוגבל. כל העושה שימוש במידע זה, עושה זאת על דעת עצמו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. אני מסיר מעלי כל אחריות לנזק כספי/אחר שעלול להיגרם כתוצאה משימוש במידע זה. האתר הוא יומן פעולות אישי שלי המותאמות לצרכים ולרמות הסיכון שלי ואין לראות בכך התאמה לכל גולש או משקיע זה או אחר. אין לראות בכל האמור תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
זכויות יוצרים
כל הזכויות,לרבות זכויות היוצרים,זכויות הבעלות בתוכן לרבות זכויות הפצה וכל קניין רוחני אחר הינם בבעלותו של גילעד מנו. אין להעתיק, לפרסם ברבים כל חלק מהתוכן, בין שהוא מודפס כטקסט או כשרטוט ובין שהוא ניתן כקובץ על גבי אמצעים מגנטיים או בכל צורה אחרת ללא אישור מפורש בכתב.
מפת מבקרים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל morelo אלא אם צויין אחרת