|
|

האם משתלם לרכוש מארז חיסכון? למועצה לצרכנות יש תשובה חד משמעית

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

מכירים את מארזי החיסכון למיניהם? חיתולים, חומרי כביסה, סבונים וגם פריטי מזון שבאים באריזות ענק והמחיר שלהם אמור להיות נמוך יותר מאשר אילו היינו קונים את אותם מוצרים באריזות קטנות. אז האם זה באמת נכון? האם אריזות הענק האלה חסכוניות יותר?

למועצה לצרכנות יש תשובה חד משמעית.

מבדיקה שערכה המועצה לצרכנות של מחירי אריזות חסכון בהשוואה לאותם מוצרים באריזות קטנות עולה כי אריזות חיסכון אכן "חסכוניות" בכל הקשור למחיר ליחידת מידה, כלומר הן יעלו לנו יותר עכשיו, אך יחסכו לנו כסף בעתיד.

חשוב להשוות בין מחיר האריזה הקטנה לאחותה הגדולה, ומלבד מדבקת המחיר לחשב כמה משלמים למאה  גרם. הצגת מחיר ליחידת מידה על מוצרים (מזון, חומרי ניקיון) מאפשרת השוואה קלה ומהירה בין מוצרים שונים ובין גדלים שונים של אריזות.

המועצה לצרכנות בדקה 56 מוצרים בקטגוריות שונות. לכל מוצר הושווה מחיר המוצר (אותו יצרן) בגדלים שונים. הבדיקה נערכה ב-3 בנובמבר. מחירי המוצרים שנבדקו כוללים מבצעים למעט מבצעי אשראי. ההשוואה נערכה על בסיס ממוצע כללי. לא בהכרח באותה הרשת ישנם כל הגדלים שבהשוואה. בגדלים שונים\ בבודד מול מארז על בסיס מחיר ל-100 גרם\100 מ"ל או יחידה אחת של מוצר.

אם כן, כאמור במרבית המוצרים שנבדקו המחיר ליחידה במארז יצא זול יותר ממחיר של אותו מוצר כשנמכר בבודד. הפערים יכולים להגיע עד ליותר מ-70% הפרש במחיר לטובת המוצר במארז. מתוך 56 מוצרים שנבדקו, ל-53 (95%) מתוכם, המחיר ל-100 גר\מ"ל\יחי בהשוואה לאריזה הגדולה יותר זול יותר ומשתלם באופן מובהק מאריזה הקטנה יותר.

לדוגמה, ההפרש בקניית מי פה בטעם מנטה בין אריזה של 250 מ"ג לאריזה של 100 מ"ג הוא 3.2 שקלים למאה גרם (130%); ההפרש בקניית סילאן טבעי בבקבוק לחיץ עומד על 2.2 שקלים למאה גרם (90%), על מארז של 840 גרם 20.04 שקל, ועל מארז של 100 גרם – 15.86 שקל; סלט חומוס אחלה במארז של קילו יעלה לנו 14.66 שקל. אותו חומוס באריזה של 250 גרם יעלה לנו 7.61 שקלים, הפרש של 108% למאה גרם; המחיר לבקבוק בודד של 1.5 ליטר מים מינרליים עומד על 3.98 שקלים. רכישת שישייה של אותו המותג תוזיל לנו את המחיר ב-2.31 שקלים לבקבוק – 72%.

עם זאת, ההטבה הכספית היא לא חזות ה כל, ולכן לנתונים המובהקים צירפה המועצה לצרכנות כמה נקודות למחשבה לצרכנים בטרם ירכשו את אריזות הענק החסכוניות:

  • למרות שבחישוב מחיר ליחידת מידה, אריזת ענק משתלמת – המוצר הגדול עולה יותר. החיסכון יבוא לביטוי רק בחודש הבא, כשלא נצטרך לרכוש עוד מאותו מוצר, אבל כרגע, נוציא יותר. לכן, חשוב לבדוק האם המצב שלי מאפשר לי להשקיע עכשיו כדי לחסוך בעתיד.
  • גדול לעיתים קרובות הוא גם כבד – האם יש לנו מספיק מקום אחסון לאריזות ענק של אבקות כביסה ומארזי נייר טואלט אדירים? האם אנחנו מסוגלים להתמודד ביום יום עם אריזה גדולה וכבדה שעלולה להקשות עלינו ולהביא לבזבוז ופחת?
  • האם מדובר במוצר שאנחנו צורך באופן שוטף? גם כשבמשפחה צורכים מוצר מסוים, חשוב לוודא שהאריזה מהווה הצטיידות לזמן סביר. שתי כפיות מרסק עגבניות, לא מצדיקות רכישה של אריזת חיסכון של 500 גרם שתיזרק לפח. על פי מחקרים, 37% מהמזון נזרק לפח, לאריזות החיסכון יש השפעה על כמות המזון שנזרקת.
  • חטיפים וממתקים – יכול להיות שזול יותר לקנות 3 ב-10 אבל יש להכניס את השיקול הבריאותי. האם כדאי לנו לאכול כמות גדולה (וזולה יותר)? יש מוצרים שמומלץ שלא להתפתות להנחות בהם.
  • השינוי בהרגלי הקנייה שלנו מאז הקורונה והמעבר לרכישה און ליין מטשטשים את גודל המוצר בפועל, וגורמים לנו לא לשקול את הנושא של סחיבת המוצרים הביתה. לכן לפני שמוסיפים מוצר לעגלה – בדקו אם יש מקום לאחסן אותו, והאם אנחנו צורכים אותו באופן שוטף.