שרשור השאלות לדר' מנור

טיפולים מסייעים

שלום רב. קודם כל רצוי מאד להיעזר בטיפול התנהגותי, כאשר בקבוצת גיל זו הטיפול הוא באמצעות ההורים. ההורים עוברים סדנה לטיפול התנהגותי והדרכה בנושאי קשב וריכוז ומנסיוננו זה עוזר מאד לאווירה בבית ולתפקודו של הילד במצבים שונים. מעבר לכך, רוב הטיפולים הם יותר בשוליים, במובן זה שהם משפרים תפקודים שהם "בשולי" ההפרעה, למשל רכיבה טיפולית או עבודה עם בעלי חיים, העוזרים לילדים המתקשים באספקט החברתי, בשליטה באימפולסיביות ובהכרת גבולות הגוף, טיפול בתנועה גם הוא עוסק בשליטה בגןף והכרת גבולותיו וכדומה. לפעמים הטיפול הכי טוב הוא לאפשר לילדה כיסוי תרופתי מלא (כך שהיא תתפקד היטב משך כל שעות היום) ולשלוח אותה לחוגים עם החברות שלה. בסופו של דבר המטרה של כל הטיפול היא לאפשר לילדים אלו להיות ולתפקד כילדים רגילים לכל דבר, הממצים את הפוטנציאל שלהם בכל התחומים, כולל החברתי. לכן, טיפולים הם חשובים, אבל יותר מדי טיפולים עלולים להעיק על הילד. בברכה, ד"ר איריס מנור

תוספת כדור

בני בן ה - 11 מקבל ריטלין ס.ר. מ"ג. בכל יום ראשון יש לו החה"צ סדנה שמתחילה בשעה 18:00. פנתה אלי המנחה של הסדנה וסיפרה לי שהוא מפריע למהלך התקין של הסדנה, ומפריע לילדים האחרים. הבעיה שעד שמתחילה הסדנה ההשפעה של הריטלין כבר עוברת ואיני יודעת אם ניתן לתת לו כדור נוסף. מכיוון שכדי שאוכל לשאול את הנויורולוג על כך יעבור לפחות חודש עד שיגיע התור, וביום ראשון הקרוב הוא הולך לסדנה.

תוספת

שלום רב. אין כל מניעה לתת טיפול נוסף אחה"צ, אך כמובן רק ריטלין של ארבע שעות ולא של שמונה שעות אחרת הילד לא יישן בלילה. לגבי המינון, יש להתייעץ בכל מקרה עם הרופא המומחה. איזו סדנה זו שהילד צריך להתנהג בה "יפה"? בברכה, ד"ר איריס מנור

הילד האמיתי

שלום רב. להערכתי הילד האמיתי הוא דווקא הילד תחת השפעת הריטלין היות ואז הוא פחות מגורה ונרגז, ואפשר להעריך טוב יותר את יכולתו, את התנהגותו ואת רצונו הטוב. מאידך, אכן יש מעט ילדים שתחת הריטלין חווים דיכוי מסויים של "עצמם". נראה לי שזה אופייני יותר לילדים גדולים יותר, שכבר התרגלו למאפיינים מסויימים והפנימו אותם (כמו תנועתיות קופצנות ו"טמפרמנט גבוה") וכעת קשה להם לוותר עליהם. בברכה, ד"ר איריס מנור

ריטה ב

New member
האם ריטלין מאיט את קצב הלב?

שלום ד"ר מנור! אחת האמהות בפורום שלי כתבה, שהיא קראה על כך, שריטלין מאיט את קצב הלב. האם זה נכון?

האטת קצב הלב

שלום רב. מכיוון שריטלין מעלה אדרנלין הרי שבדרך כלל הוא דווקא מעלה את קצב הלב. בכל מקרה, השינויים הם בתוך טווח הנורמה. בברכה, ד"ר איריס מנור

הודעה ותודה

שלום רב. רציתי להודות לכל ממי שכבר הפגין עניין במחקר הגנטי אותו אני מנהלת, ואשמח מאד אם אנשים נוספים יצטרפו אליו. המדובר הוא בחיפוש הגנים הקשורים בהפרעת הקשב והריכוז, לצורך הבנה מלאה יותר וטיפול נכון יותר כך שהמטרה משותפת לכולנו. דוגמא לערך המחקרים האלה היא בכך, שכבר ידועים לנו כמה "חשודים" מה שעוזר להבין את המנגנון של ההפרעה, יש כבר כמה עבודות (בחו"ל) על הקשר בין גנים מסויימים לבין אזורי מוח מסויימים כפי שנצפה במחקרי הדמייה, ויש עבודות ראשונות על הקשר בין תגובה לטיפול תרופתי (בעיקר ריטלין) לגנים מסויימים. כמה שנחקור יותר נוכל לדעת יותר, והמידע הזה באמת בעל ערך. לכן, אני מודה שוב לכל מי שהביע עניין. לצערי, אין לי אפשרות להיכנס לפורום ממקום עבודתי ולכן אם תרצו, ויש לכם שאלות, אשמח לענות עליהן במהלך השבתות או בטלפון 03-9181600 אלי או לאחראית המחקר שלי. שמה שארה והיא מאד זמינה לשאלות כאלו. תודה, ד"ר איריס מנור

מחקר> מה מצריך מאתנו?

ערב טוב ושבוע טוב לך ד"ר מנור, מס' שאלות, במה זה כרוך? האם הילד יצטרך לעבור בדיקה רפואית כלשהי?? האם האבחונים יוכלו להיות אחה"צ? תודה על התגובה ואם אפשר במסר מכוון שאני לא ליד מחשב בתקופה האחרונה. בתודה

zivadina

New member
ריטלין בשעות הערב/ רונהלה3

ראשית ,היום נחשפתי לראשונה לפורום הזה,ואני ממש מברכת את הוגי הרעיוןוהכותבים. אני אם לנערה מתבגרת בת 14.5 ,שאובחנה לפני כשנה וחצי כ-ADHD,חייה וחיינו השתנו (לטובה כמובן) מקצה לקצה מרגע נטילת הריטלין. שאלתי- ביתי מעוניינת להצטרף לקורס מסוים אחת לשבוע 4 שעות ,משעה 18:00 עד השעה 22:00 ,בשעות אלה הריטלין אינו משפיע,האם מומלץ בימי הקורס לתת לה כדור נוסף בערב?כיום היא לוקחת שני כדורים של 20.

bennirachel

New member
ילד שכל הזמן רוצה להיות בחוץ

יש לי ילד עוד מעט בן 12 והוא כל הזמן רוצה לשהות מחוץ לבית מהרגע שהוא מגיע מבית הספר הוא רוצה לצאת לחברים אוסתם לרדת למטה העיקר לא להיות בבית מה עלי לעשות כל מה שניסיתי לא עובד מה ניתן לעשות

למעלה