אירוח בנושא קטרקט

steiff

New member
תחליפי רופא...

אין אחידות דעים בין הרופאים באשר למידת העכירות שמצריכה ניתוח, ומאחר ובכל ניתוח יש סיכון מסויים, יש רופאים שמעדיפים לדחות עד ״הרגע האחרון״.
שלושה חודשים אחרי שרופאת העיניים שלי אמרה שלא צריך ניתוח ושמדובר בעכירות בעיקר בשוליים, הלכתי לאופטומטריסטית שאמרה לי שלדעתה ברור שצריך ניתוח בעין ימין ושאין טעם להחליף עדשה במשקפיים. היא נתנה לי שני שמות של מנתחים שעובדים עם ״כללית מושלם״ והראשון שחזר אלי זכה לעונג להיות המנתח שלי. כמובן שהוא עשה בדיקה מקיפה ואישר את ממצאי האופטומטריסטית.

ב

תזמון הניתוח

מסכים!
ההחלטה מתי יש לנתח נמצאת לעיתים בתחום האפור: לטעמי יש לנתח כאשר ניתן ליחס את מידת ההפרעה בראייה ובאיכות החיים לדרגת הקטרקט. ההחלטה תמיד מתבצעת לאחר דיון ובמשותף עם המטופל

VW PASSAT 2008

New member
הסיכון הניתוחי הוא רק רכיב אחד שיש להתחשב בו

אצל מנתחים טובים הסיכון הניתוחי קטן מאד וכמעט בטל ב60 אבל יש גורם נוסף והוא שניתוח הקטרקט לא מביא לראייה טובה כמו אצל אדם צעיר עם עדשה בריאה ושקופה.
העדשה המושתלת היא גם כן שקופה אבל היא הרבה הרבה פחות טובה מהעדשה הטבעית השקופה.
הפער הזה עדיין אסטרונומי ומתייחס לאיכות ראייה שקשה לכמת אותה במילים או במספרים.
לפיכך, אין לעוט על ניתוח הקטרקט כמוצא שלל רב אלא במידה והעדשה אכן עכורה במידה שאיננה זניחה ואז למשל גם עדכון משקפיים לא יוביל לראייה טובה

VW PASSAT 2008

New member
ממש לא

צריך להבין שניתוח קטרקט לא מביא עדיין את העין למצב של ראייה טובה כמו "עין בריאה וצעירה".
אם זה היה ככה אז היו כל בני העשרים ושלושים מנותחים באופן מניעתי.
ברכי את רופא העיניים שלך שאינו משגר אותך לניתוח כל עוד את יכולה לראות טוב עם משקפיים במרשם חדש.
לבד מזה יש גם רכיב אופטימי. הרפואה מתקדמת ואולי יימצא פתרון טוב יותר מהניתוח בגירסתו העכשווית שהיא טובה עשרות מונים ממה שהיה בעבר. עולם המדע צועד קדימה...

שיטות לטיפול

היי
האם קיימות שיטות טיפול שונות להעלמת קטקרט פרט לניתוח?
מה לגבי טיולים הומאופתים?

VW PASSAT 2008

New member
יש אבל כלום לא הוכח עדיין כיעיל

אבל עובדים על זה. אולי בעתיד אולי 20 שנה יהיה כנראה כדור שמונע קטרקט שיצטרכו ליטול באופן מניעתי
מצד שני כיום צריך להינתח רק כשהקטרקט משמעותי ולא למהר ולבצע בשלביו הראשוניים והכמעט זניחים. יש עדיין יתרונות רבים לעדשה הטבעית כשהיא עדיין יחסית בריאה ויחסית שקופה

Yaara77

New member
ניתוח קטרקט פשוט - כך איבדתי ראייה בעין אחת

- זה התחיל בבחירת רופא ידוע ומפורסם, שלא סיפר שהוא גוסס ... ועמיתיו לא מנעו ממנו להמשיך ולנתח. אחריות רופאים ???
- זה המשיך באחות שטפטפה טיפות הרדמה ברישול, בלי לבדוק אם הן נספגות או להיכן הן נוזלות (לרצפה)
- זה המשיך בניתוח כואב להחריד (העין לא הורדמה ...) ורופא שצורח "לא לזוז"...
- לאחר שבוע כאבי תופת התברר שהעדשה הוכנסה מקופלת ונחוץ ניתוח חוזר
- לאחר הניתוח החוזר, בבדיקה נאמר "הכל בסדר" - אבל - הרופא המנתח כבר היה "מנוחתו עדן".
- בהוראות השחרור לא נכתב "נחוץ מעקב לחץ תוך עיני למקרה של התפתחות גלאוקומה סוג II, כפי שמחייב הידע הרפואי - אותו למדתי בדיעבד
- אחרי תקופת מה החל טשטוש ראייה שהחמיר עד לעיוורון כמעט מוחלט של העין. כיום שוקמו 30-50% משדה הראייה.
- את הכסף הם קיבלו, ואני נותרתי עם עיין אחת ועוד שאריות ראייה בעיין "המנותחת".
בקיצור: אסור לסמוך על אף אחד, ויהיה מפורסם וידוע ובוטח ושחצן - צריך לבדוק אותם באלף עיניים חשדניות, כדי להישאר לפחות עם עיין אחת ...

Malie1

New member
כמה שאת צודקת

הבעיה היא שאי אפשר "לבדוק אותם באלף עיניים" ומסתמכים בד"כ על המלצות של רופאים או מטופלים.

VW PASSAT 2008

New member
שתיכן צודקות אבל אפשר ורצוי לברר משמעויות

קטרקט שניתן לטפל ע"י ריענון מרשם המשקפיים הוא קל ואין צורך לנתחו.
הרופא המנתח אולי התמודד בעצמו עם מחלה קשה אבל לא גסס עת טיפל בך. ייתכן שהניתוח לא היה מוצלח מלכתחילה אבל ייתכן שהעין שלך הייתה מסובכת ולא "הגיבה בקלות לניתוח". את מדברת גם על גלאוקומה כלומר העין הייתה חולה ולא היה מדובר בקטרקט בלבד.

Yaara77

New member
גסס גם גסס

הרופא דנן הגיש תצהיר לבית משפט בנדון ("אני גוסס"), ובא וניתח בלי בושה ...
העין שנותחה היתה תקינה למעט קטרקט, ללא יתר לחץ - תנאי לקבלה לניתוח. הגלאוקומה שנוצרה הינה סוג II - תוצאת ניתוח וניתוח חוזר. סוררי יקירתי - הפרשנות שלך לא עולה בקנה אחד עם האיבחון המדוייק שקיבלתי בעקבות הנזק.
אבל אם רוצים ללמוד - הנה שאלה שמלמדים סטודנטים לרפואה:
תמיד יש לשאול את המומחה החפץ לנתח "אילו הייתי אבא/אמא שלך, האם היית מנתח אותי במצבי ? כמה וכמה פעמים התמודדתי מול רופא שבביטחון וידענות המליץ על ניתוח כזה או אחר לבני משפחתי, וכאשר שאלתי את השאלה הנ"ל החל להסס ולבסוף ענה בשלילה. והמבין יבין....
הטוב שברופאים - כבדהו, וחשדהו - פיקוח נפש דוחה שבת.
בהצלחה

קליספרה

New member
אמי בת שמונים ובמעקב אחר קטרקט

שמתבשל לו לאיטו כבר כמה שנים טובות
עד הבדיקה האחרונה היתה ראייתה מרחוק מושלמת, קוצר איה קצר מקרוב
בבדיקה האאמרונה - הרופא אמר שהעדשות עכורות ושהיא צריכה ניתוח קטארקט ולא בטוח שלייזר יספיק.
אימי לא ממש רוצה לעבור את הניתוח היא טוענת שהיא רואה סה"כ בסדר גמור, שהיא לא מבינה למה לא מנסות לעקוף את קוצר הראיה הקל שיש לה - לטענתה - במשקפיים, ניתוח מאוד מרתיע אותה בעיקר בגלל היסטוריה משפחתית של ניתוחי קטארקט לא מוצלחים
והשאלה - האם ניתן לעקוף בעיית קטארקט באמצעות משקפי ראיה לפני שאנחנו הולכים לאופטמטריסט ומשקיעים במשקפים?

steiff

New member
קטארקט זו עכירות של העדשה

זה לא ״מספר לא מתאים״ במשקפיים שאפשר לתקן על ידי החלפת העדשה למספר אחר אלא ״לכלוך על עדשת המשקפיים״ (בעצם בעדשה הטבעית בעין) שאי אפשר לנקות במטלית מיקרופייבר.
לייזר מתקן קוצר ראיה - תחליף למשקפיים/עדשות מגע. לא מנקה את העדשה שהעכירה. את זה מתקנים באמצעות החלפת העדשה הטבעית העכורה בעדשה מלאכותית זכה (או במילים אחרות - ניתוח קטראקט).
לא מתכוון לנסות לשכנע בעד או נגד הניתוח וסיכוניו - שכל אחד יעשה את החשבון שלו, אבל עדשה מלוכלכת זה לא עניין של מספר לא נכון או של ניתוח לייזר - זה עניין של עדשה עכורה.
התוצאה של עדשה עכורה היא:
- העולם נראה כאילו מבעד לצעיף חצי שקוף.
- נוצרת הילה בהירה סביב מקורות אור חזקים.
- קושי להבחין בפרטים באזורים מוצלים בתנאים של שילוב בין אור וצל.
- צבעים דהויים.

VW PASSAT 2008

New member
כבר הוסבר בשרשור זה שלעיתים הקטרקט ההתחלתי מתבטא רק במספר שו

שונה.
זה יכול להרגיש כמו טשטוש ראייה משמעותי אבל התאמת מספר חדש עושה פלאים והטשטוש נעלם.
&nbsp
עולם העין הוא עולם מורכב.

VW PASSAT 2008

New member
אל תלחצי עליה

קחי אותה לאופטומטריסט שיבדוק האם צריך לשנות המספר והאם השינוי משפר הראייה לרמה שהיא מספקת את אמך ומאפשרת לה לתפקד כהלכה

קליספרה

New member
חלילה לי מללחוץ עליה

כרגע אין לה משקפיים לראייה לרחוק בכלל
היא טוענת שהיא רואה סביר (מצליחה לקרוא את התרגום ב-TV )
בכל מקרה קבעתי לאופטומטריסט לשבוע הבא שיתן את חוות דעתו
תודה

היכן לנתח

בבית חולים ציבורי (ללא בחירת מנתח)
עם בחירת מנתח: במכונים פרטיים דרך ביטוחים משלימים של הקופות / ביטוחים פרטיים או באופן פרטי עם השתתפות עצמית מלאה

למעלה