אירוח בנושא קטרקט

lili6161

New member
ניתוח קטרקט

שלום לרופא
עברתי ניתוח לייזר לתיקון קרע ברשתית .בעין המנותחת יש לי קטרקט מתקדם
שאלתי כמה מסוכן לעבור ניתוח קטרקט לאחר ניתוח לייזר לתיקון קרע ברשתית
האם רצוי לעבור את ניתוח הקרקרקט אצל מומחה רשתית בגלל הקרעברשתית
או אצל מומחה קטרקט. כיום אני 7 חודשים לאחר תיקון בלייזר הרשתית תקינה מתי אפשר לעבור את ניתוח הקטרקט האם לחכות תקופה נוספת רופא שניתח אותי אמר לי להמתין עוד מספר חודשים רופא מומחה לרשתית אחר שפניתי אליו לייעוץ אמר שאפשר כבר לנתח האמת שאני מאד מפחדת ומאד מבולבלת
תודה על ההתייחסות סליחה על האריכות

VW PASSAT 2008

New member
זה תלוי בכמה גורמים למשל וכדוגמא: 1. חומרת הקטרקט

אם מאד התקדם וקשה לבדוק את הרשתית אז בוודאי שאין מה להמתין
2. תלוי במצב הרשתית. אם היה חור קטן ונסגר היטב אז אין הרבה צורך להמתין. אם היה חור גדול כדאי לתת לזה "להתחזק"

ניתוח קטרקט לאחר ניתוח לייזר לתיקון קרע ברשתית

לאחר הקפה בלייזר של קרע ברשתית ובחלוף פרק זמן סביר (לטעמי כ-4 שבועות לפחות) ניתן לבצע ניתוח קטרקט ברמת בטיחות גבוהה אך יש לערוך מעקב צמוד הכולל בדיקה קפדנית בהרחבת אישונים על-ידי רופא עיניים מיומן, לא בהכרח מומחה לרשתית. ניתוח קטרקט מומלץ לבצע ע"י מומחה בעל ניסיון בתחום זה.

The MVP

New member
אבחון

אבי בן 80,
רואה רק בעין אחת בסדר אבל מטושטש.
לפני כמה שנים היה סוכר גבוה וכרגע תקין.
הבנתי שאם איבוד הראיה כתוצאה מסוכר
אז לא עושים ניתוח קטרקט.
1. האם אפשר לאבחן אם זה מסוכר שהיה פעם או מקטרקט?
2. האם אחרי ניתוח קטרקט צריך לקחת תרופות/טיפות באופן קבוע?
תודה.

קטרקט בשילוב סיבוכי רשתית בסוכרת

סוכרת עלולה לגרום להופעת קטרקט בשכיחות גבוהה יותר ובגיל מוקדם יותר. מאידך, סוכרת עלולה לפגוע גם ברשתית ע"י יצירת בצקת במרכז הראייה, (נקראת בצקת מקולארית) וכן לצמיחת כלי דם חדשים ולא תקינים על גבי הרשתית לשאלותיך: 1. ניתן בהחלט להעריך (ע"י בדיקה בסיסית ובדיקת OCT) את התרומה לנזק לראייה כתוצאה מסיבוכים ברשתית של הסוכרת לבין התרומה כתוצאה מקטרקט. אין זה נכון באופן גורף כי "אם קיים נזק כתוצאה מסוכרת לא מנתחים קטרקט": אם דרגת הקטרקט תורמת משמעותית לליקוי בראייה הרי שמוצדק לנתחו! קיים גם ייתרון בשיפור הראות (ויזואליזציה) של הרשתית על-ידי הרופא הבודק לצורך מעקב טוב יותר 2. בד"כ לאחר הניתוח יש לטפטף טיפות עיניים במסודר למשך 3-4 שבועות.

קטרקט בקיץ

סבתי צפוייה לעבור ניתוח קטרקט.
האם עדיף לעשות את הניתוח בחורף? בקיץ נחפים יותר לשמש. זה פקטור שיש לקחת בחשבון?

ניתוח קטרקט בקיץ לעומת בחורף

בתזמון הניתוח אין חשיבות לעונות השנה. עדשות תוך עיניות איכותיות המושתלות בניתוח כוללות פילטר UV (מסנן קרניים אולטרא-סגולות).
בתקופה הקצרה שלאחר הניתוח עלול להופיע "בָּעַת אוֹר" (פוטופוביה בלעז) כלומר אי נוחות כתוצאה מחשיפה לתאורה, זאת באופן זמני ובד"כ לא במידה בלתי ניתנת לפתרון ע"י משקפי שמש.

ראייה כפולה

אימי סובלת לעיתים מראייה כפולה. זה אומר שיש לה קטרקט בהכרח?
מדובר באישה מבוגרת - בת 70.

תודה

VW PASSAT 2008

New member
האם הראייה הכפולה מופיעה בעין אחת כלומר

כלומר כשעין אחת עצומה ? אם כן זה יכול להיות קשור לבעיות של קטרקט או בעיות בקרנית או של תשבורת הראייה (התאמת משקפיים או עדשות מגע)
אם כפל הראייה מופיע רק כש2 העיניים פקוחות אז לא מדובר בקטרקט אלא בבעיה עצבית הקשורה לעיניים למשל שיתוקי עצבים המניעים את העיניים...כיוון בירור שונה לחלוטין

קטרקט וראייה כפולה

קטרקט עלול לגרום לראייה כפולה קבועה בעין אחת (כלומר – כפילות שאינה נעלמת עם כיסוי העין השנייה..) אם הכפילות מופיעה לפרקים במצב בו שתי העיניים פקוחות ונעלמת בכיסוי כל עין בנפרד אזי ככל הנראה לא מדובר בקטרקט. רצוי להיבדק בהקדם ע"י רופא עיניים מאחר ולעיתים מדובר בחולשה או שיתוק של עצב המניע את גלגל העין שהסיבות לו מגוונות.

SivanTA

New member
עישון וקטרקט

האם יש קשר ישיר בין קטרקט לבין עישון?
ככה טוען רופא המשפחה שלי....

שינויים תכופים בראייה

היי,
לאחרונה הראייה של סבתי משתנה לעיתים ממש תכופות.
החלפנו לה משקפיים לפני כחצי שנה ופתאום היא שוב טוענת שאינה רואה טוב. קראתי ברשת שיש מצב שזה מצביע על קטרקט. זה נכון?
איך אפשר לדעת בוודאות?

תודה

שנויים תכופים בראייה

אכן קטרקט במקום ראשון כסיבה לשנויים תכופים בראייה / באופטיקה, רצוי להיבדק

VW PASSAT 2008

New member
האם בדקתם שניתן לתקן הראייה ע"י מספר חדש? אם כן אז ייתכן שזה

קטרקט בשלביו ההתחלתיים.
בהמשך עם התפתחות הקטרקט, משקפיים חדשות כבר לא יצליחו לתקן

ניתוח?

אני סובלת מקטרקט. רופא העיינים שלי טוען שמדובר בעכירות קלה ושאין צורך בניתוח - ושאפשר להסתפק בהחלפת המשקפיים לעת עתה..
אני לא מבינה מה הסיבה שהוא מתעקש שלא לנתח אותי.
במידה וניתוח אכן עוזר, מה זה משנה עם העכירות קלה או כבדה? העיקר להפטר מזה, לא?

למעלה