שאלה קטנה

לא ממש לא נפגעתי אין לך סיבה להתנצל בכלל

וזה מה שאני אומר אני לא אומר לו לא אני מדבר על עקרון, זה מה שאני מנסה להסביר אני מנסה לדבר באופן כללי ולוקח מקרה ספציפי כדי להדגים מבינה ? הוא רק משל אני לא אומר לא מה לעשות ,ובעני זה טעות להיות או לרצות להיות כמו כולם כי הוא לא, אבל שוב לא אומר לא, רק מאיר על הבעיה ולא מדבר עליו ישירות מבינה ?

dina199

New member
צריך להסביר לו שיש הרבה מצבי ביניים

בין שני מצבי קיצון האלה. לא כל אדם שלא עובד ב'מקום עבודה מסודר' שוכב כל היום במיטה ומסתכל טלויזיה.
מי שרוצה לתרום מעצמו יכול להתנדב. למשל הרבה מאוד פנסיונרים עושים את זה בדיוק כדי לתרום מעצמם ולא לשבת בבית. סך הכל לא כל ה'כמו כולם' עובדים במקומות מסודרים.
וחוץ מהתדבות יש אפשרויות 'לא לשבת בבית' כמו מקומות עבודה מוגנים, חוגים, קבוצות תמיכה,קורסי לימוד. מי שרוצה לצאת מהבית, יכול למצוא באיזו צורה לעשות את זה.

1smile11

New member
זהו

לכן אני אומרת שהוא לא רוצה לשבת בבית על הספה כל היום,הוא לא אדם כזה,הוא נורא רוצה,לצאת לעבודה ולעבוד הוא פחות בחור של לשבת בבית
לשכב במיטה כל היום ולראות טלוייזיה
השאלה איזה אופציות בסוף הוא יכול לעשות עם עצמו מבחינת תעסוקה ז"א למה כו ללכת כדי באמת לתרום מעצמו וגם ולתת לאחרים

"וחוץ מהתדבות יש אפשרויות 'לא לשבת בבית' כמו מקומות עבודה מוגנים, חוגים, קבוצות תמיכה,קורסי לימוד. מי שרוצה לצאת מהבית, יכול למצוא באיזו צורה לעשות את זה."
וזה בדיוק למה אני שואלת פה ומבקשת את העזרה והאנשים שיש להם ניסיון וקצת חוו את זה ויודעים על מה מדובר
כי לי לחלוטין אין ניסיון ואני כותבת פה בשביל עזרת החברים שייתרמו לי למי שיש את הידע

arana1

New member
יודע לומר מהנסיון שלי

כמי שדווקא מבין את הצורך וההנאה בתרומה ובקיום משמעותי וכמי שדווקא עבד לא מעט שנים בעבודה שנחשבת למשמעותית (פיתוח תוכנה, וזה אחרי שכל המאבחנים והפסיכולוגים כולל אלה של בטל"א קבעו חד משמעית שאני לא ניתן להשמה או לשילוב או לשיקום בשום מסגרת),
שזה פשוט מאוד לא חכם ומאוד לא רגיש להתעלם מזה שלאוטיסטים יש בעייה מאוד מהותית עם התפישה המקובלת של קבוצה וארגון,
זה ללכת עם הראש בקיר,
אז לא,
זה לא או לעבוד ולהשתלב בקבוצה כזאת או אחרת או לשכב כל היום על הספה,
אלא ש בדיוק בגלל וכחלק מחוסר החיבור של האוטיסט לקבוצה המסורתית ולארגון כפי שמתאים לנ"ט זה יהיה ממש מטופש לומר או להורות לבן אדם אתה צריך לעשות כך וכך וכך.

אני לא עובד די הרבה שנים, לתחושתי יש לי חיים די מעניינים, שכוללים גם תרומה שאולי נחשבת כפחות מכלום בשביל הנ"ט אבל לא אכפת לי מנ"ט וממה שהם חושבים בכלל,
אם תשאלי אותי מה אני עושה לא בטוח שאוכל לומר לך, לא בטוח שנכון לספר לך בכלל (כי את לא חברה שלי וזה הכי אישי),
אבל אני לא שוכב על הספה כל היום ואני יוצא מהבית ולא מרגיש שהחיים חולפים על פני בכלל,
להפך,
בעצם זה שאני חי את לוח הזמנים האישי שלי, כמהותי, ולא את זה המותנה לרצונו של אחר, אני מקיים איזה תנועה משמעותית ומהותית שכוללת גם חקירה מתמדת והתמודדות מאוד משמעותית עם הקיום.

החופש מפחיד, אני לא הראשון שאומר את זה, לדעתי דווקא לאוטיסט יש סיכוי להתמודד עם הפחד הזה הרבה יותר טוב מלאדם נורמטיבי, וזו התמודדות שאין משמעותית ממנה,
קיום חסר התניה, חסר מסגרת, מחוץ להיררכיה ולשפתה ולציפיותיה, יכול להיות הדבר הכי טוב בעולם

תרומה לאחרים אינה זהה תמיד למדדים המקובלים

לא חובה שזה ככה

לא חובה שהוא ישכב כל היום על המיטה מי אמר ככה ? יש כל כל הרבה דברים לעשות,הרבה יתר מעניינים מאשר לעבוד, ומה שנראה כתרומה בעיני הנורמה הוא לא בהכרח תרומה בעיני אדם רגיש יותר כמו אוטיסט ... קראי מה שאמר לך ארנה הוא מסביר את זה יפה ,יש כל כך הרבה מעבר למה שנראה לך ,מה שנחשב למעניין ותורם בעיני הנורמה זה לא בהכרח מה שצריך אווטיסט הנורמה היא לא חזות אפילו הכי להפך.
זהו אני אמרתי כלמה שיש לי לומר, קשה לצאת מהגישה הזו, אבל נראה לי ד מספיק יכדי לברר עוד ועוד ,קראי מה שאמר ארנה, הוא נראה לי יכול לסייע לךכמישהיה בשני הצדדים ,אני עבדתי אבל אין לי מספיק ידע אבל אני נוטה לכיוון שהציע ארנה .

dina199

New member
יש שיקום של ביטוח לאומי.

יש מחלקה לאדם עם אוטיזם ברווחה. לדעתי במקומות האלה אפשר לקבל מידע על לימודים ותעסוקה. חוגים יש במתנסים. בכל מקרה בכל המקומות צריך לגלות יוזמה ולחפש.

ואני לא זה אומר שהוא לא יכול אלא שיחשוב על עוד נקודות מבט

להפך אני אומר שהחברה הנורמטיבית מסמנת אוטסטים כלא יכולים וכמו שאמר ארי לא כדי לישר קו, יש טעם בעבודה אני לא אומר שלא, אבל העבודה כפי שהיא היום לרוב לא מתאימה לאווטסטים, לכן לא סתם רובם לא עובדים בשווק העבודה החופשי אלא במפעלים מוגנים או דרך ביטוח לאומי במסלול יחודי, זה רע וזה רע כי שניהם שמים אותו כאיזה לקוי שלא יכול לעבוד בגלל הלקות שלו או שינסה להשתתלב ונראה מה נעשה איתו שניהם מזלזלים ורעים, אני אומר שצריך ארנטרלטיבה אחרת, וכרגע נראה שאי עבודה עונה על זה . אפשר לעשות הרבה דברים שלא קשורים בעבודה באופן מקובל, אפשר לצייר, אפשר לכתוס, אפשר ללמוד נגרות או פיסול,למשל ארנה שענה לך היה הרבה שנים פסל ומכר את היצירות שלו בלי בס מעלה או עבודה קבועה, יש כל כך הרבה אפשריות, אז לא אני לא חושב שהא לא יכול אני חושב שהוא לא צריך כי הגוף נפש שלוו שונה משל הנ"ט ואין טעם להשתלב אלא ליצור אווירה ודרך שונה ,וזה עניין של מהלך מסיום לאט לאט זה יתפוש תאוצה כמו כל דבר ... אני מעניין שעניין העבודה לפחו באופן מקובל יתערר עם הזמן וכבר יש צעדים לכך, אז זה לא רע להיות חלק מזה שזה עוד בחיתוליו .

dina199

New member
זכות עבודה יש לכולם.

אבל לא לכל אחד יש מקום עבודה(בלי שום קשר לאוטיזם).
למשל אם מפטרים בן אדם בגיל 50 פלוס (או אפילו מינוס) יהיה לו קשה עד בלתי אפשרי למצוא עבודה חדשה.

למה ?

אבא שלי עוד מעט בן שישים והוא כל הזמן עובד במקום אחר אני מכיר עוד לא מעט כאלו, זה נראה לי נכון בהייטיק ככה לפחות שמעתי אבל לא בכל המקצועות, הכרתי אנשים ממש זקנים שהתחילו לעבוד בסופר בשמירה או בסידור ... למה זה ככה ? מאיפה את יודעת ?

dina199

New member
כמו שאתה מכיר אישית את אבא שלך

אני מכירה אישית אנשים בגילים האלה שלא מצליחים לעבוד.
דווקא לאנשים ממש זקנים אין בעיה. הם מקבלים קצבת זקנה ופנסיה ומותר להם לעבוד חצי משרה (אחרי גיל 70 כמה שרוצים). ולכן מעסיקים אותם במשכורות נמוכות וכולם מרוצים.
הבעיה היא בין גיל 45 ל 67. למה אתה חושב עושים הפגנות ברשות השידור ובחיפה כימיקלים. כי שם הרוב בגילים האלה.

אוקי אני מבין

אבל אני חשבתי שאת מדברת על תופעה כללית כלומר שככה זה אצל רב האכלוסיה לכן שאלתי כי אני יודע אחרת, אבל אם זה עניין של היכרות אישית אז אני מבין ומקבל ..
&nbsp
בנוגע לחיפה אני לא יודע אבל אני מהיכרות אישית בהובלות או בעבודות פיזיות כמו חשמלות או נגרות ,טבחות ודברים כאלו זה לא ככה, וידעתי ככה רק על היטיק אז את מחדשת לי ..

dina199

New member
כדי להתפרנס ולהתקיים.

אם אדם לא במצב שהוא זכאי לקצבאות (חולה, נכה, פנסיונר וכו') אף אחד לא ייתן לא כסף. ואי אפשר להתקיים בלי כסף.

כן זה מבאס

הלוואי שלא היה צורך בכסף ולא היה ערך לכסף והיו יכולים להתקיים בלי זה, אבל זה חלום ממש רחוק, אבל אולי מתי שהוא זה יתגשם מי יודע .... אני לא רוצה כסף זה לא מעניין אותי בכלל . אבל אני מבין שאין ממש בריריה וזה נורא מבאס ...

10 אגורות

New member
תגובה

שלום,
דבר ראשון לא כל עולם העבודה נסגר לבחור אבל כן זה היה יותר מסובך וידרוש יצרתיות את יודעת מה הסיבה שאמרו לו שהוא לא יכול להשתלב? יכול להיות שהוא עוד לא בשל לעבוד וזה בסדר אז אפשר להכין לו"ז שיכין אותו להישתלב בשוק עם תמיכה (גם עם לא החודש אז גם חצי שנה שנה זה טוב)צריך גם מוטיבציה ולהראות את הצדדים הטובים בעבודה.
דבר שני יש גם עבודות מוגנות עם מערך שלם שתומך לא תמצאי שם עבודות מעדגרות במיוחד אבל עם חוג מעניין בצד גם את זה אפשר לבלוע.
דבר שלישי והכי קשה זה לחפש עם האדם עבודה השהוא יוהב ולההכשיר מהבית ספציפית לעבודה זו ממש מיומנות חדשה ומוגבלת לעניין זה דרב זו מבטיחה מכשולים אבל עולי יש איזה איש מקצוע שיכול ללוואת את התהליך.
לסיכום התהליך היה ארוך קשה ומתסכל אבל התוצאה יום יום עם ודאות מוחלטת לו"ז גדוש שיכול להיות קבוע במשך שנים זה אושר אמיתי!!!!

1smile11

New member
שללו לו בכלל את התעסוקה בחופשי+נתמכת

אני לא ממש יודעת מה הסיבות אני לא יכולה להיכנס למשפחה לתוך הווריד שלהם ולשאול זה קצת יהיה אובר חוצפה לדעתי לשאול מהן הסיבות שהוא לא יכול עם היא לא פירטה לי אני לא רוצה להעיק עליה או שייצא מצב שאני נכנסת יותר מדי
&nbsp
אז רציתי לדעת פחות או יותר מה אפשר כן להציע לו מה הוא יוכל לעשות איזה אפשרויות יש לו מתוך כך

schlomitsmile

Member
מנהל
אפשרויות של אדם נגזרות מאישיותו, צרכיו, רצונותיו, נסיבותיו
לא ממש אפשרי להתייחס באופן כללי, בלי לדעת את כל אלה לגביו

אנחנו גם לא יודעים האם הפסיכיאטר טוען שזה מצב זמני או קבוע
ומה דעתו של האדם הנ"ל עצמו על הסיבות בעטיין הגיע הפסיכיאטר למסקנתו.
וגם לא האם העניין מבחינתו הוא לעבוד או להתפרנס או גם וגם.
&nbsp
אנסה איכשהו בכ"ז-
להתפרנס- אפשר גם באמצעות עבודה מהבית.
יש כלמיני אתרים שמפרסמים משרות שכאלה, בכלמיני תחומי עיסוק.
אפשר להיות מורה פרטי און-ליין, לכתוב או לתרגם מאמרים
או להקליד משהו או אלף דברים אחרים.
שיכתוב בגוגל 'עבודה מהבית'- יש המון

אין יחסי מעסיק-מועסק, לא מחטטים יותר מדיי מי ומה אתה,
כל זמן שביצעת את המשימה, אתה מקבל תשלום פר-ביצוע.
&nbsp
לעבוד- כמאמר השיר: "קח פטיש, קח מסמר"

הוא יכול לנסות לארגן לעצמו את מה שהוא צריך
כדי לעשות בעצמו את העבודה שמעניינת אותו.
&nbsp
גם וגם- אין לי מושג מה העבודה שמעניינת אותו
אם למשל הוא חובב נגרות, יכול להתחיל מלנגר לעצמו,
לבני משפחתו, למכריו ומכריהם,
ואולי בהמשך יוכל גם למכור את תוצרתו.
&nbsp
&nbsp

1smile11

New member
תשובה

אני אפרק את האשכול שלך לחלקים קטנים,זה יהיה קצת מאסיבי אבל ככה תקבלי תשובה טובה יותר :)

"לא ממש אפשרי להתייחס באופן כללי, בלי לדעת את כל אלה לגביו
אנחנו גם לא יודעים האם הפסיכיאטר טוען שזה מצב זמני או קבוע
ומה דעתו של האדם הנ"ל עצמו על הסיבות בעטיין הגיע הפסיכיאטר למסקנתו.
וגם לא האם העניין מבחינתו הוא לעבוד או להתפרנס או גם וגם."

האדם הגיע לזה לאחר גיל 18 ז"א חידוש מסמכים בשביל ביטוח לאומי,בשביל הקצבה, והפסכיאטר שבדק אותו טוען שזה קבוע.
אז ללכת לחוו"ד שנייה?שאולי כן תאפשר לו ללכת לתעסוקה נתמכת?
הוא רוצה לעבוד יותר פחות להתפרנס להיות כמו כולם,וגם לדעת פחות או יותר מה האפשרויות שיש לו נכון לעכשיו אחרי שנשלל לו.

אין לו ממש תחומי עניין מעודפים,הוא רוצה לתרום פשוט.

schlomitsmile

Member
מנהל
אין שום בעיה

המשמעות היחידה של חוות הדעת של הפסיכיאטר
היא שלא יטרטרו אותו לעוד ועדות רפואיות,
הוא יקבל קצבת נכות גם בהמשך.
עד פה, הכל טוב

&nbsp
זה כשלעצמו לא מונע ממנו ללמוד מקצוע שמעניין אותו
ולעסוק בו
או לחליפין, אם הוא פשוט רוצה לתרום מעצמו,
להתנדב באופן סדיר באחת מאינספור העמותות והארגונים.

dina199

New member
למה הוא פנה לביטוח לאומי?

חוץ מזה גם מי שמקבל קצבת נכות יכול לעבוד , רק שיש תקרה לסכום שאפשר להרוויח. ואם מרוויחים יותר, אז מקטינים או שוללים את הקצבה.

למעלה